سه شنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » حمله هوایی آمریکا به پایگاه نیروهای حشد الشعبی پس از تشکر پوتین از ترامپ!/

حمله هوایی آمریکا به پایگاه نیروهای حشد الشعبی پس از تشکر پوتین از ترامپ!/

پس از دو روز التهاب و واکنش های تند مقامات آمریکایی ازجمله جان کاتن سناتور آمریکایی،نسبت به حمله به عوامل آمریکایی در عراق،سرانجام آمریکایی ها به مواضع بخشی از نیروهای حشد الشعبی در عراق و سوریه حمله کردند.پیشتر خبرهایی از حضور سرزده مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در غرب عراق منتشر شده بود.ولادیمیر پوتین در ساعات گذشته طی تماسی تلفنی با دونالد ترامپ ، از وی به خاطر به اشتراک گذاشتن اطلاعاتی در مورد برنامه هایی برای انجام حملات تروریستی در روسیه تشکر کرده است.

پس از دو روز التهاب و واکنش های تند مقامات آمریکایی ازجمله جان کاتن،نسبت به حمله به عوامل آمریکایی در عراق،سرانجام آمریکایی ها به مواضع بخشی از نیروهای حشد الشعبی در عراق و سوریه حمله کردند.
به گزارش المیادین، سه پایگاه گردان‌های حزب‌الله عراق اعم از پشتیبانی، تیپ و یک پایگاه اصلی آن هدف قرار گرفتند.در این حملات پهپادی، دو تیپ ۴۵ و ۴۵ الحشد الشعبی در مرز‌های عراق و سوریه هدف قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، در این حمله هوایی، چند نفر از نیرو‌های الحشد الشعبی به شهادت رسیدند.شبکه خبری السومریه نیز ضمن تأیید این خبر گزارش داد که در محل حادثه در شهر القائم، آتش‌سوزی گسترده‌ای رخ داده است.

وزارت دفاع آمریکا نیز بلافاصله پس از انجام این حمله بیانیه صادر کرد و گفت که ارتش این کشور مواضع الحشد الشعبی در نزدیکی شهر «القائم» عراق را هدف حمله هوایی قرار داده است.در بیانیه آمریکا در مورد این حملات ادعا شده است که این اقدام در پاسخ به «حملات مکرر به پایگاه‌های میزبان نیرو‌های ائتلاف» در عراق صورت گرفته است.بر اساس این بیانیه، مجموعا پنج هدف، شامل سه موضع گردان‌های حزب‌الله در عراق و دو موضع در سوریه مورد حمله قرار گرفته است.

حشد الشعبی در بیانیه ای اعلام کرد که فرمانده تیپ 45 این نیرو هم در بین افرادی است که به شهادت رسیده اند.
همچنین دفتر ریاست جمهوری روسیه اعلام کرده که ولادیمیر پوتین در ساعات گذشته طی تماسی تلفنی با دونالد ترامپ همتای آمریکایی اش، از وی به خاطر به اشتراک گذاشتن اطلاعاتی در مورد برنامه هایی برای انجام حملات تروریستی در روسیه تشکر کرده است.
«ايلان گلدنبرگ» عضو ارشد انديشكده امنيت نوين آمريكا در پیامی توئیتری نوشته است که این واکنش مناسبی ازسوی دولت آمریکا بوده است،اما باید بدانیم آنچه ما را به اینجا رسانده،خروج ترامپ از موافقتنامه هسته ای با ایران بوده است.همان خروجی که ترامپ و دوستانش مدعی بودند که پیامدهای ناگواری برای آمریکا به دنبال نخواهد داشت،اما امروز ما در حال مشاهده پیامدهای واقعی خروج آمریکا از برجام هستیم.
این حمله در زمانی اتفاق می افتد که سه کشور ایران،روسیه و چین در حال برگزاری یک رزمایش مشترک دریایی در خلیج فارس و دریای عمان هستند. رزمایشی که واکنش برخی از مقامات آمریکا و از جمله سناتورهای این کشور را در پی داشته است.
در همین زمینه سناتور بن کاردن، نماینده ایالت مریلند در مجلس سنای آمریکا و عضو کمیته روابط خارجی این مجلس، مانور نظامی مشترک دریایی ایران، روسیه، و چین در خلیج عمان و اقیانوس هند را «بسیار نگران‌کننده» خواند است.سناتور کاردن از جمهوری‌خواهان در کنگره خواست اطمینان پیدا کنند تهدید نظامی از سوی ایران، روسیه، و چین «تحت کنترل» خواهد ماند.او اظهار داشته که: «ما اکنون فهمیدیم که روسیه مشغول همکاری با ایران و چین است. رهبری جمهوری‌خواه در کنگره کجا است که بیاید و بگوید: نه، ما در مقابل روسیه می‌ایستیم، مقابل ایران می‌ایستیم، مقابل چین می‌ایستیم که مطمئن شویم این‌گونه تهدیدهای نظامی مقابل ایالات متحده تحت کنترل می‌ماند؟ ما چنین چیزی را نمی‌بینیم.»
تکمیلی:گزارش های ارسالی از سوی خبرنگاران حاکی از این است که در تلافی حملات آمریکایی ها،چند فروند کاتیوشا به سمت کمپ آمریکایی ها شلیک شده است.همه پایگاه های آمریکا در عراق در حالت آماده باش به سر می برند.