جمعه , ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

 

 

استقرار نیرو‌های امنیتی در مناطق مختلف استان الانبار، واکنش امارات به مذاکره قطر و عربستان سعودی، بمباران مناطق مختلف «الحدیده» توسط جنگنده‌های سعودی و پرواز هواپیما‌های اسرائیلی بر فراز کشتی ترکیه، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به قصد چهار کشور عربی برای حمله به قطر نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ «عبدالله بن حمد العطیه» وزیر پیشین انرژی و صنایع قطر گفت: «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر، کاملا حرفه‌ای و با درایت بحران به وجود آمده با چهار کشور عربی را مدیریت کرد.

العطیه در مصاحبه با روزنامه «القدس‌العربی» گفت: این چهار کشور قصد یورش به قطر و سیطره بر منابع و ثروت طبیعی قطر به ویژه پس از اکتشاف اخیر گاز در این کشور را داشتند، به خصوص اینکه این کشورها از کمبود شدید گاز رنج می‌برند.

او افزود: محاصره‌کنندگان قطر منتظر مخالفت این کشور با خواسته‌هایشان بودند تا دست به یورش نظامی به قطر بزنند.

العطیه تصریح کرد، قطر با وجود اینکه کشور کوچکی است، ثابت کرد کشورها با حجمشان قیاس نمی‌شوند، بلکه با مواضع و نحوه مدیریت بحران و ابتکار عملشان قیاس می‌شوند. قطر ثابت کرد که می‌تواند همانند یک کشور بزرگ، بحران را مدیریت کرده و مسیر روابط بین‌الملل را به نفع خود تغییر دهد.

رئیس هیأت امنای موسسه بین‌المللی انرژی و توسعه پایدار «عبدالله بن حمد العطیه» گفت که قطر توانست یکی از بدترین بحران‌ها را پشت سر بگذارد.

العطیه با رد اتهامات چهار کشور علیه قطر در خصوص حمایت مالی از تروریسم و اخوان‌المسلمین گفت که اخوان‌المسلمین در بحرین نیز وجود دارد و حتی حزب و نمایندگانی در پارلمان دارد.

وی افزود که علت بحران در روابط این کشورها با قطر طمع و زیاده‌خواهی آن‌هاست، نه چیز دیگر و با تروریسم، شبکه الجزیره و اخوان‌المسلمین هم ارتباطی ندارد.

او تأکید کرد: کشورهای محاصره‌کننده قطر بزرگ‌ترین بازنده هستند و آمار خسارات‌ وارده به این کشورها در چند سال قبل گواه آن است.

العطیه درباره شبکه الجزیره نیز گفت که این شبکه ارکان چهار کشور را به لرزه درآورده است.

استقرار نیروهای امنیتی در مناطق مختلف استان الانبار

نیروهای امنیتی عراقی به صورت گسترده در مناطق مختلف استان الانبار مستقر شدند و نیروهای عراقی برای مقابله با حملات احتمالی داعش در این مناطق مستقر شدند.

قصد چهار کشور عربی برای حمله به قطر/استقرار نیروهای امنیتی در مناطق مختلف استان الانبار/ واکنش امارات به مذاکره قطر و عربستان سعودی/ بمباران مناطق مختلف «الحدیده» توسط جنگنده‌های سعودی

با توجه به مه غلیظ به وجود آمده در این مناطق، بیم نفوذ عناصر داعش در مناطق غربی می رود.

نیروهای عراقی در ورودی های استان های الانبار به ویژه مناطق غربی آن تا نوار مرزی سوریه مستقر شده اند.

مسئولان امنیتی عراقی اعلام کردند، این اقدامات برای ممانعت از فرصت طلبی داعش و نفوذ عناصر این تشکیلات تروریستی به مناطق غربی صورت می گیرد.

واکنش امارات به مذاکره قطر و عربستان سعودی

«انور قرقاش»، وزیر مشاور دولت امارات در امور خارجه ابراز عقیده کرد که اظهارات دوحه درباره مذاکره با ریاض «گامی جدید برای ایجاد شکاف در ائتلاف سعودی با بقیه کشورهای عربی خلیج (فارس) است»؛ انور قرقاش، روز گذشته در پیامی توییتری، قطر را متهم کرد که تلاش می‌کند از تعهدات فرار کند.

قصد چهار کشور عربی برای حمله به قطر/استقرار نیروهای امنیتی در مناطق مختلف استان الانبار/ واکنش امارات به مذاکره قطر و عربستان سعودی/ بمباران مناطق مختلف «الحدیده» توسط جنگنده‌های سعودی

این وزیر اماراتی با بیان این‌که ریاض جبهه ائتلاف خلیج فارس را رهبری می‌کند، افزود: پایبندی ریاض به درخواست‌های هم پیمانانش، به ویژه درخصوص پرونده روابط با قطر و پرونده‌های منطقه‌ای، اساسی و مستحکم است.

وزیر مشاور دولت امارات در امور خارجه این اظهارات را پس از آن مطرح کرد که «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر، روز شنبه در حاشیه نشست «کنفرانس دوحه»، از پیشروی اندک در حل و فصل اختلافات با کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس و مصر خبر داد.

وزیر خارجه قطر همچنین در همان روز در گفت‌وگو با تلویزیون آمریکایی «بلومبرگ» اعلام کرد، قطر هیچ گفت‌‌وگویی با امارات، جهت پایان دادن به بحران در شورای همکاری خلیج‌فارس نداشته است.

آل ثانی گفت: «به رغم این امر، قطر مذاکراتی با عربستان سعودی صورت داده است. کاهش شدت تنش با عربستان سعودی، این دو کشور همسایه را قادر ساخت تا خط تماس فیمابین ایجاد کنند.»

چهار کشور عربستان سعودی، بحرین، امارات و مصر از پنجم ژوئن ۲۰۱۷، روابط دیپلماتیک و اقتصادی‌شان با قطر را به اتهام حمایت این کشور از تروریسم قطع و شروط سیزده‌گانه‌ای را برای احیای روابط بر دوحه تحمیل کرده‌اند.

طی هفته‌های اخیر، گزارش‌هایی مبنی بر مذاکرات میان قطر و عربستان سعودی برای پایان دادن به این اختلافات منتشر شده است.

بمباران مناطق مختلف «الحدیده» توسط جنگنده‌های سعودی

جنایات رژیم سعودی علیه مردم بی دفاع و بی گناه یمن ادامه دارد.

بر اساس این گزارش، جنگنده های رژیم سعودی مناطق مختلفی از الحدیده را بمباران کردند.

رسانه های عربی اعلام کردند که مناطق حیس، الدریهمی، کیلو ۱۶، التحیتا و چندین منطقه دیگر توسط سعودیها بمباران شده است.

قصد چهار کشور عربی برای حمله به قطر/استقرار نیروهای امنیتی در مناطق مختلف استان الانبار/ واکنش امارات به مذاکره قطر و عربستان سعودی/ بمباران مناطق مختلف «الحدیده» توسط جنگنده‌های سعودی

این در حالی است که جامعه جهانی همچنان در برابر جنایت های رژیم سعودی علیه مردم یمن سکوت می کند.

پرواز هواپیماهای اسرائیلی بر فراز کشتی ترکیه

به دنبال اقدام اخیر نیروی دریایی ترکیه در بیرون راندن یک کشتی تحقیقاتی رژیم صهیونیستی از اطراف آب‌های قبرس، رسانه‌های صهیونیستی از پرواز هواپیماهای نیروی هوایی رژیم صهیونیستی بر فراز یک کشتی حفاری ترکیه نزدیک آب‌های قبرس در روز یکشنبه خبر دادند.

روزنامه «جروزالم پست» به نقل از وبگاه «ماکو» نوشت: این اقدام ارتش اسرائیل احتمالا در واکنش به ماجرای دو هفته پیش و بیرون راندن کشتی تحقیقاتی اسرائیلی از آب‌های منطقه صورت گرفت.

قصد چهار کشور عربی برای حمله به قطر/استقرار نیروهای امنیتی در مناطق مختلف استان الانبار/ واکنش امارات به مذاکره قطر و عربستان سعودی/ بمباران مناطق مختلف «الحدیده» توسط جنگنده‌های سعودی

رژیم صهیونیستی مدعی است، محققانی از دانشگاه «بن‌گوریون» و زمین‌شناسانی از قبرس در این کشتی حضور داشتند و در حال انجام تحقیقات بودند.

در جریان گشت‌زنی در آب‌های اقتصادی قبرس، ناوهای ترکیه‌ای به کشتی صهیونیستی نزدیک شده و مقامات دریایی ترکیه‌ با کاپیتان این کشتی تماس گرفته و دستور ترک منطقه را  برای این کشتی اسرائیلی صادر می‌کنند. کشتی اسرائیلی نیز عملیات خود را متوقف کرده و عازم منطقه‌ای دیگر می‌شود.

ترکیه مدتی است بابت عملیات حفاری گاز در آب‌های مدیترانه با قبرس و یونان مشکل دارد.