سه شنبه , ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته ویژه خبری !روحانی امسال قید روز دانشجو را زد /

بسته ویژه خبری !روحانی امسال قید روز دانشجو را زد /

 

برنامه اعضای حزب اعتماد ملی برای انتخابات

سخنگوی حزب اعتماد ملی گفت: «اعضای حزب اعتماد ملی با توجه به خواست دبیرکل این حزب که در جلسه اخیر شورای مرکزی توسط همسر ایشان قرائت شد، برای کاندیداتوری در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نام نویسی خواهند کرد.» اسماعیل گرامی‌مقدم در تشریح جزئیات جلسه امروز کمیته تعامل حزب اعتماد ملی گفت: «با توجه به پیام مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی که در آخرین جلسه شورای مرکزی این حزب توسط فاطمه کروبی، همسر ایشان قرائت و در آن از اعضای خواسته شد تا برای انتخابات یازدهمین دور مجلس شورای اسلامی ثبت نام کنند، کمیته تعامل حزب امروز مصوب کرد تا آقایان الیاس حضرتی، محمدعلی افشانی، محمدصادق جوادی‌حصار، رئوف قادری، سیدرحیم ابوالحسنی و جمعی دیگر از اعضای شورای مرکزی این حزب ملی برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ثبت نام کنند.»

پزشکیان: برنامه‌ای برای جانشینی لاریجانی ندارم

مسعود پزشکیان بعدازظهر امروز در زمان ثبت‌نام برای مجلس یازدهم در جمع خبرنگاران در فرمانداری تبریز اظهار کرد: برنامه‌ای برای ریاست قوه مقننه و نبود آقای لاریجانی ندارم. وی با تاکید بر اینکه باید انتخابات استانی بود، تصریح کرد: اگر انتخابات به صورت استانی باشد بهتر است و اگر احزابی باشد که بیشتر می‌توان جلوتر رفت، ولی متاسفانه نه احزاب داریم و نه انتخابات را استانی می‌کنیم و این منجر می‌شود تا هر کسی برای شهرستان خود تلاش کند و اعتبار تکه تکه شود. وی در رابطه با نبود آقای لاریجانی گفت: اینکه در مجلس یازدهم لاریجانی نیست، موضوع مهمی نیست، زیرا مگر لاریجانی چی بود که اگر نباشد چیزی فرق کند و البته این شامل حال همه ما هم می‌شود، زیرا این افراد نیستند که اثرگذارند بلکه رفتار و عملکرد آنهاست که اثر دارد.

احدیان: بعید می‌دانم قالیباف در انتخابات مجلس ثبت نام کند

خراسان رضوی مدیرمسئول روزنامه خراسان گفت: آخرین خبری که از آقای قالیباف داریم این است که بنای ورود ندارند، در عین حال فشار بسیاری روی ایشان برای ثبت نام وجود دارد و اکثر جریان‌های نیرو‌های مختلف فشار وارد می‌کنند. بعید می‌دانم شاهد حضور ایشان باشیم.

روحانی امسال قید روز دانشجو را زد

معاون فرهنگی وزارت علوم با تاکید بر این که رئیس جمهور فردا ۱۶ آذر (روز دانشجو) برنامه عمومی با دانشجویان ندارد گفت: تاکنون هیچ برنامه‌ای از سوی دفتر رئیس جمهور به مناسبت روز دانشجو اعلام نشده است و فردا رئیس جمهور هیچ جلسه عمومی با دانشجویان ندارد. غفاری خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه برنامه مناسبتی رئیس جمهور در روز دانشجو از یک هفته پیش اعلام می‌شد و امروز تاکنون این برنامه از سوی دفتر ایشان اعلام نشده است؛ بنابراین، به احتمال زیاد امسال برنامه‌ای به این مناسبت نخواهند داشت البته باید منتظر بود که آیا تغییری در برنامه ایشان ایجاد خواهد شد یا نه. وی در پایان در خصوص برخی اخبار در مورد درخواست دفتر رئیس جمهور به منظور برگزاری برنامه ۱۶ آذر در یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی از وزارت بهداشت گفت: این خبر صحت ندارد و هنوز برنامه‌ای از سوی دفتر ایشان به وزارت علوم یا بهداشت اعلام نشده است.

نماینده نزدیک به لاریجانی اصلاح طلب شد

عضو فراکسیون مستقلین مجلس گفت: اگر مشکلی پیش نیاید در انتخابات ۹۸ در همان لیست اصلاح‌طلبان قرار خواهم گرفت. به گزارش مهر، بهروز نعمتی پس از ثبت نام در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا در لیست اصلاح طلبان قرار می‌گیرد یا خیر، گفت: بله؛ برخی از اصلاح طلبان ممکن است به این موضوع انتقاد داشته باشند، اما تصور می‌کنم اگر مشکلی پیش نیاید در همان لیست اصلاح طلبان قرار خواهم گرفت. وی افزود: بعد از انتخابات مجلس دهم دوستانی که نتوانستند در این مجلس حاضر شوند و رای لازم را کسب کنند، به دنبال این بودند که از همان روز اول، مجلس را ناکارآمد نشان دهند. نماینده مردم تهران در مجلس بیان کرد: از آن کمیته هفت نفره‌ای که در این زمینه تشکیل دادند بگیرید تا جایی که رسید به سخنرانی‌ها و موضوعات مختلف و این مجموعه از هیچ موضوعی فروگذار نکردند. این طیف هنوز به دنبال آن هستند که مجلس را ناکارآمد نشان دهند.

پیش‌بینی بهزاد نبوی از حضور ناطق نوری در انتخابات

فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره پابرجا مانده ائتلاف اصلاحات و روحانی گفت: امروز هرچه جبهه اعتدالیون را گسترده‌تر کنیم، به سود اصلاح‌طلبان است. اصلاح طلبان از هم‌جهتی آقایان ناطق، علی مطهری و … در خیلی از زمینه‌ها سود می‌برند، نه این‌که زیان کنند. بهزاد نبوی در گفتگو با نامه نیوز درباره احتمال حضور علی اکبر ناطق نوری برای نامزدی انتخابات مجلس آینده گفت: نمی‌دانم، ولی بعید می‌دانم حاضر باشند. وی درباره پابرجا مانده ائتلاف اصلاحات و روحانی گفت: امروز هرچه جبهه اعتدالیون را گسترده‌تر کنیم، به سود اصلاح‌طلبان است. اصلاح طلبان از هم‌جهتی آقایان ناطق، علی مطهری و … در خیلی از زمینه‌ها سود می‌برند، نه این‌که زیان کنند. این فعال اصلاح طلب یادآور شد: مواضع آقای روحانی در خیلی از زمینه‌ها به اصلاح طلبان نزدیک است و باید از این نزدیکی استقبال کرد و نگریخت. باید پذیرفت که این طیف هم نگران اوضاع کشور و ملت و منافع ملی هستند و این نگرانی در انحصار اصلاح طلبان نیست.

بی‌اطلاعیِ پیرهادی از تصمیم قالیباف برای انتخابات

سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان در پاسخ به سوالی درخصوص احتمال کاندیداتوری محمدباقر قالیباف برای انتخابات مجلس یازدهم گفت: اطلاعی در این خصوص ندارم. محسن پیرهادی سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان در با مهر درباره آخرین وضعیت لیست اصولگرایان گفت: ائتلاف اصولگرایان در حال طی مسیر خود بوده و مجامع آن در استان‌ها و شهرستان‌ها در حال برگزاری است. وی ادامه داد: تاکنون حدود ۳۰۰ مجمع شهرستانی برگزار شده و الباقی نیز طی روز‌های آینده برگزار می‌شود. عضو سابق شورای شهر تهران اظهار داشت: پیش از این در بیانیه‌ای از تمامی کسانی که در خود توانایی دیده و طبق بیانیه گام دوم انقلاب، تخصص حل مشکلاتی که کشور گریبان‌گیر آن است را دارا هستند دعوت کرده بودیم تا در زمان ثبت نام، نام نویسی کنند. پیرهادی افزود: مجلس در حال حاضر دچار یک ضعف جدی شده و در نظر جامعه از وجاهت خود افتاده است. باید گروه و جمعی که می‌توانند امید را به جامعه بازگردانند به مجلس آمده تا در حوزه کارآمدی و تخصص در بعد تقنینی و هم در بعد نظارتی فعالیت کنند.

امام جمعه مشهد: گرانی بنزین چه ربطی به چونه نان دارد؟

نماینده، ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه متأسفانه ایمن‌سازی اقتصادی نداریم، گفت: بنزین گران شده چه ربطی به چونه نان دارد که نان کوچک‌تر شود مدیران جامعه روی مساله بایستند اینکه برخی بگویند دچار گرانی هستیم بیخود می‌گویند، این چه حرفی است؟ شما نمی‌توانید مدیریت کنید، باید بایستید، با این نرخ‌ها ایمن‌سازی اقتصاد معیشتی در جامعه به هم می‌خورد و اگر این موضوع به هم خورد برای دشمن موج ایجاد می‌شود.

عارف: جوانان با انگیزه و نخبه در انتخابات ثبت نام کنند

رئیس فراکسیون امید با بیان اینکه در چهل سال گذشته همیشه به تکلیفی که برعهده ام بوده عمل کرده‌ام و در آینده هم همینگونه عمل خواهم کرد از جوانان باانگیزه ونخبگان خواست در انتخابات مجلس یازدهم برای پیگیری مطالبات به حق مردم و جلوگیری از به حاشیه رفتن نهاد قانون‌گذاری کشور ثبت نام کنند.

واکنش صریح سردار کوثری به ادعای “BBC” در مورد بازداشت شبانه بسیجیان

جانشین قرارگاه امنیتی ثارالله با تکذیب خبر بی بی سی فارسی گفت: حتی یک مورد هم نبوده که نیرو‌های وزارت بخواهند برخوردی با نیرو‌های بسیج داشته باشند. سردار محمدکوثری جانشین قرارگاه ثارالله با بیان اینکه خبر رسانه رژیم سلطنتی انگلیس مبنی بر بازداشت تعدادی از بسیجیان تهران توسط وزارت اطلاعات کذب محض است، گفت: بنده به عنوان مقام مسئول می‌گویم که حتی یک مورد هم نبوده که نیرو‌های وزارت بخواهند برخوردی با نیرو‌های بسیج داشته باشند. وی گفت: در بحث مقابله با اغتشاشات اخیر هماهنگی خوبی بین وزارت با مجموعه بسیج و سپاه وجود داشت و طبیعی است چنین هماهنگی و برادری بین نیرو‌های حافظ امنیت، دشمنان ملت ایران را سردرگم کند. جانشین قرارگاه ثارالله تاکید کرد: بخشی از نیرو‌های وزارت اطلاعات از مجموعه بسیج بوده و خودشان بسیجی هستند و چنین خبرسازی‌هایی نشان می‌دهد که دشمن چقدر از عملکرد نیرو‌های وزارت اطلاعات در برخورد با اغتشاشگران عصبانی هستند.

مطهری: فکر می‌کنم عملکردم در مجلس خوب بوده است

علی مطهری با بیان اینکه فکر می‌کنم عملکردم در مجلس خوب بوده است، تصریح کرد: با حضور مردم در انتخابات قطعاً ما زودتر از شر تحریم‌ها رها خواهیم شد. علی مطهری صبح امروز پس از ثبت نام در انتخابات مجلس در وزارت کشور در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که اولویت‌های مجلس یازدهم چیست، اظهار کرد: بهبود وضع اقتصادی و معیشتی مردم و تاثیر گذاری در سیاست خارجی کشور که خود این موضوع هم در بهبود وضع اقتصادی تاثیر دارد. وی افزود: ما در حوزه فرهنگ هم نیاز به اصلاحاتی داریم از جمله اجرای کامل قانون اساسی و مخصوصاً فصل سوم که منشور حقوق ملت است باید اجرا شود. مطهری ادامه داد: به طور خلاصه بازگرداندن مجلس به جایگاهی که در قانون اساسی دارد از اولویت‌های مهم مجلس است. وی در پاسخ به این پرسش که چرا مردم باید مجدداً به وی رای دهند، اظهار کرد: فکر می‌کنم عملکردم در مجلس خوب بوده است، وگرنه نمی‌آمدم، اما این موضوع تشخیصش با مردم است و ما نمی‌توانیم درباره خودمان قضاوت کنیم. این نماینده مجلس اظهار کرد: مهم این است که مردم در این انتخابات مشارکت بالایی داشته باشد، چون هم آثار داخلی دارد و هم خارجی. یعنی اگر دنیا بداند که مردم مشارکت بالایی در انتخابات دارند، پایه‌های نظام مستحکم می‌شود و در رفتار غربی‌ها و آمریکایی‌ها نیز موثر خواهد بود.

طرح سرا یعنی گریه کردن بر قبر بی جنازه

حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران در کافه خبر گفت: به عنوان سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی از آقای لاریجانی دعوت می‌کنم تا برای انتخابات مجلس ثبت‌نام کنند. مجلس آینده باید ملی باشد نه انقلابی. طرح سرا مثل گریه کردن سر قبری است که درآن جنازه‌ای وجود ندارد. رای من به این طرح منفی بوده است. ️پیام نیامدن آقای باهنر، آقای لاریجانی و..، خیلی پیام خطرناکی است و من نمی‌دانم چرا جامعه سیاسی ایران متوجه این فاجعه نیست. هر ائتلافی هم می‌تواند شکل بگیرد. اشکالی ندارد در لیست تهران پانزده نفر از آقایان مثل لاریجانی و باهنر استفاده کنیم و پانزده نفر هم از این طرف آقایانی مثل انصاری و موسوی لاری و توفیقی و بیطرف بگذاریم. سیاست اصلاح طلبان این است که کسانی که اطمینان داریم نظام نسبت به آن‌ها حساسیت خاصی ندارد، کاندیدا شوند. من فتنه هستم و نمی توانم کاندیدا شوم. آقای کرباسچی که از من فتنه‌تر است. [خنده]

از رهبری درخواست کردم، شورای سران قوا تعطیل شود

مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردم سالاری گفت: مجمع تشخیص و هیات نظارتی که درست کرده اند، شورای سران و دیگر نهاد‌ها موازی با مجلس عمل می‌کنند. در نطقی رسما از مقام معظم رهبری تقاضا کردم شورای اقتصادی سران قوا را تعطیل کند. کنوانسیون‌های FATF را تصویب کردیم، حتی شورای نگهبان هم تا حدودی با ما همراهی کرد، ولی اکنون کنوانسیون‌های پالرمو و cft در هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام گیر کرده اند. مجلس دهم مثل مجلس اول نیست، مجلس اول شورای نگهبان نداشت و مجلس خوبی بود. این حرف من نیست حرف خیلی از بزرگان اصولگرا هم هست. لیست امید لیستی از سر ناچاری بود. دو گروه نمی‌خواهند ما در انتخابات شرکت کنیم؛ براندازان و گروه دیگر تندرو‌هایی هستند که نان خود را در عدم حضور اصلاح طلبان در میدان رقابت جستجو می‌کنند. /ایرنا

رفتن لاریجانی اصولگرایان را فشل‌تر می‌کند

محمد مهاجری، در یادداشتی نوشت: لاریجانی چهره‌ای کاملاً اهل تعامل و گفتگو بوده است و از زمانی که بر صندلی ریاست مجلس تکیه زد نیز همچنان روحیه تعامل و گفت‎وگوی خود را حفظ کرد. لاریجانی از سال ۸۴ که به عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری وارد شد، پیام اعتدال را در جریان اصولگرایی نهادینه کرد. با وجود این که هم در مجلس هشتم و هم نهم، افراد بشدت تندرویی به ‌عنوان نماینده حضور داشتند، ولی خود شخص لاریجانی و خط اعتدالی که پایه‌گذاری کرد سنگ محکی بود برای سنجش آن آدم‌ها، جریان تندرو و افراطی و بداخلاق. ️رفتن لاریجانی می‎تواند تنفس اعتدال را سخت‌تر کند، اما با رفتن او تفکر اعتدال از بین نمی‎رود. در جریان اصولگرا کسانی که عکس مار می‎کشند و عوامفریبی می‎کنند، ماشاءالله کم نیستند و در غیاب امثال لاریجانی این جریان می‎تواند راحت‎تر نفس بکشد. از جریان اصولگرا چیز زیادی نمانده و بخش بزرگی از آن استحاله شده است. خلأ افراد معتدل و منطقی می‌تواند اصولگرایان را به‌سمت فشل‎تر شدن سوق دهد. /روزنامه ایران

واکنش نماینده اصلاح‌طلب به پخش اعترافات بازداشت‌شدگان اعتراضات

عبدالکریم حسین زاده رئیس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس در واکنش به پخش اعتراف‌های برخی بازداشت شدگان در صدا و سیما گفت: نباید از یک سوراخ چند بار گزیده شویم، استفاده از این روش‌ها به آن معناست که عزم شنیدن صدای معترضان و به رسمت شناخته شدن اعتراض‌ها وجود ندارد و این روش‌ها تنها سبب اعتمادسوزی می‌شود و رئیس‌جمهور به عنوان پاسدار قانون اساسی باید مقابل این نوع روش‌ها بایستد. مردم خود را در تصمیم‌سازی، تصمیم‌گیری و اجرای طرح‌های ملی غایب می‌بینند و برای من جای تعجب دارد که چرا مسئولان و تصمیم‌گیران که اتفاقا بیشتر آن‌ها تجربه‌های امنیتی دارند، متوجه پیامد‌های خطرناک بی‌پاسخ ماندن این پرسش‌ها نیستند. /ایلنا

محمود صادقی: محکومیت ندارم که شورای نگهبان ردصلاحیتم کند

نماینده تهران در مجلس درباره جدی شدن احتمال انصراف عارف از حضور در انتخابات مجلس، گفت: در جلسه امروز صبح فراکسیون امید حضور نداشتم و نمی‌دانم درباره انصراف آقای عارف تصمیمی گرفته شده است یا نه، می‌خواستم از دوستان بپرسم چه کسانی بودند و چه کسانی نبودند. وی در پاسخ به این که در صورت انصراف عارف از کاندیداتوری آیا شانس سرلیستی دارد، گفت: من هنوز خبر قطعی ندارم که ایشان کاندیدا می‌شود یا نه. وی در پاسخ به این که باوجود داشتن پرونده قضایی آیا احتمال نمی‌دهد که ردصلاحیت شود: پرونده قضایی وجود دارد، ولی من محکومیتی ندارم که در بررسی صلاحیتم موثر باشد.