جمعه , ۷ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اطلاعات جدید از اقدامات خامنه ای در مواجهه با خیزش مردم/

اطلاعات جدید از اقدامات خامنه ای در مواجهه با خیزش مردم/

پیش‌بینی خامنه ای در آذرماه سال گذشته درباره نقشه دشمن برای ایجاد آشوب در سال ۹۸، درست از آب درآمد و این‌بار به بهانه‌ اعتراض به سهمیه‌بندی بنزین، بار دیگر پروژه‌ی آشوب در کشور کلید خورد.

به گزارش مشرق، هفته نامه «خط حزب‌الله» در دویست و سیزدهمین شماره خود، برای اولین بار، اطلاعات جدیدی از اقدامات خامنه ای در مواجهه با آشوب‌های اخیر را منتشر کرد و با اشاره به محورهای زیر نوشت:

اغتشاش

– نظر رهبر انقلاب درباره طرح سهمیه‌بندی بنزین

– پیام محرمانه رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس

– پاسخ رهبر انقلاب به دلسوزانی که ایشان را از موضع‌گیری نهی کرده بودند

– مهم‌ترین دلیلی که رهبر انقلاب، بلافاصله وارد میدان شدند

آذرماه سال گذشته، رهبر انقلاب با اطلاع از نقشه‌ی آشوبی که برای ایران طراحی شده، چنین فرموده بودند: «اینکه اینها گفتند در سال ۹۷ ما چنین می‌کنیم، چنان می‌کنیم، و نقشه‌هایی را برای جمهوری اسلامی ابراز کردند – یعنی در واقع نقشه‌شان لو رفت- این ممکن است فریب باشد؛ ممکن است جنجال را برای سال ۹۷ بکنند، نقشه را برای سال ۹۸ بکشند.» پیش‌بینی رهبر انقلاب درست از آب درآمد و این‌بار به بهانه‌ی اعتراض به سهمیه‌بندی بنزین، بار دیگر پروژه‌ی آشوب در کشور کلید خورد.

پیام رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس

عصر روز شنبه، با گسترش آشوب‌ها در شهرهای مختلف، جلسه‌ی فوق‌العاده‌ی شورای عالی امنیت ملی مبتنی بر وظائفی که در اصل ۱۷۶ قانون اساسی برای آن در نظر گرفته شده است، جهت تصمیم‌گیری درباره‌ی این موضوع برگزار شد. در جلسه‌ی شورا، همه‌ی اعضا متفق‌القول بر این نظر بودند حالا که این طرح کلید خورده، باید اجرا شود، وگرنه عقب‌نشینی از این موضع، شدیدتر شدن آشوب‌ها و ناامنی‌ها را به دنبال خواهد داشت. اما اقناع نمایندگان مجلس در این شرایط، فراتر از توان رئیس مجلس بود، برای همین، نظر اعضای شورای عالی امنیت ملی این بود که باید برای حل این موضوع، باید از رهبر انقلاب کمک گرفته شود.

صبح روز یکشنبه، جلسه‌ی غیرعلنی مجلس برای تصمیم‌گیری درباره‌ی طرح سهمیه‌بندی بنزین برگزار شد. آقای لاریجانی، رئیس مجلس، در حالی به سمتِ بهارستان رفت که پیغامی کوتاه، از رهبر انقلاب برای نمایندگان دارد: «پیرو اظهارنظر برخی از نمایندگان محترم در باب مصوبه‌ی اخیر سران قوا، لازم است به حضرات محترم نمایندگان گفته شود مقتضی است که هرگونه اقدامی درخصوص این مصوبه در مجلس در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی باشد و از آن تخطی نشود و شرایط حساس کشور مورد توجه قرار گیرد. توفیقات آنان را از خداوند متعال خواستارم.» وقتی پیام رهبر انقلاب در مجلس خوانده شد، مجلس آرام شد.

نظر رهبر انقلاب درباره‌ی طرح سهمیه‌بندی بنزین

صبح همان روز اما رهبر انقلاب بنا به رسم همیشگی، درس خارج فقه خود را در ساعت ۶:۴۵ دقیقه‌ی صبح برگزار کرده و درباره‌ی اتفاقات اخیر فرمودند: «بنده در این قضیّه سررشته ندارم، یعنی تخصّص این کار را ندارم، به آقایان هم گفتم -چون نظرات کارشناس‌ها هم در این قضیّه‌ی بنزین مختلف است، بعضی‌ها آن را لازم و واجب می‌دانند، بعضی‌ها مضر می‌دانند؛ بنابراین من هم که صاحبنظر نیستم… لکن اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند من حمایت می‌کنم… سران قوایند، نشسته‌اند با پشتوانه‌ی کارشناسی یک تصمیمی برای کشور گرفته‌اند، باید عمل بشود به آن تصمیم.»

پیش از این البته رهبر انقلاب به صورت مکتوب نیز نظر خود درباره‌ی این موضوع را به سران سه قوه گفته بودند. در بخشی از جلسه‌ی چهلم شورای عالی هماهنگی سه قوه به تاریخ ۳۰/۶/۹۸، بدون مشخص شدن زمان اجرای این طرح، بحث بر سر اصلاح قیمت حامل‌های انرژی شد و در بندهای «الف و ب» صورتجلسه‌ی این تاریخ، مصوب شد که بنزین در کشور به دو صورت سهمیه‌بندی و آزاد عرضه شود. قیمت بنزین سهمیه‌ای از قرار لیتری ۱۵۰۰ تومان، و قیمت بنزین آزاد از قرار لیتری ۳۰۰۰ تومان خواهد بود. در بخشی دیگر نیز درباره‌ی منابع حاصله از افزایش قیمت بنزین بحث شد و نهایتا در بند «ج» به تصویب رسید که این منابع، به مصرف پرداخت به خانوارهای کم‌درآمد و دارای حقوق ثابت تعلق بگیرد.

نظر کلی رهبر انقلاب درباره‌ی مدیریت مصرف سوخت، از قبل مشخص بود. اصلاح الگوی مصرف حامل‌های انرژی، از جمله بنزین، با توجه به مصرف زیاد و بی‌رویه‌ی آن، یک ضرورت برای کشور است و رهبر انقلاب نیز بارها بر آن تأکید کرده‌ بودند. اما گزارش مکتوب جلسه‌ی فوق که تقدیم رهبر انقلاب شد، ایشان تصمیم‌گیری درباره‌ی قیمت آن، یا چگونگی اجرای آن را برعهده‌ی کار کارشناسی مسئولان و متخصصان،‌ و اجماع سران قوا نهادند.

چرا رهبر انقلاب ورود کردند؟

با این حال، نظر نداشتن یا موکول کردن رهبر انقلاب به نظر سران قوا، موجب نشد که رهبر انقلاب، نسبت به ناامنی‌هایی که ایران را به بهانه‌ی فوق مورد تهدید قرارداده بود واکنشی نشان ندهند. به همین علت، رهبر انقلاب با جدا کردن مردم از صف آشوبگران، عواقب خطرناک آشوب را به همه گوشزد کردند: «در یک چنین حوادثی معمولاً اشرار، کینه‌ورزان، انسان‌های ناباب وارد میدان می‌شوند، گاهی بعضی از جوان‌ها هم از روی هیجان با اینها همراهی می‌کنند و این‌ جور مفاسد را به بار می‌آوردند؛ این مفاسد هیچ مشکلی را درست نمی‌کند جز اینکه علاوه‌ی بر هر مشکلی که هست، ناامنی را هم اضافه میکند. ناامنی بزرگ‌ترین مصیبت برای هر کشوری است، برای هر جامعه‌ای است… عرض من این است که هیچ کس به این اشرار کمک نکند… این کارها، کار مردم معمولی نیست.»

همه‌ی حرف همین است. دومینوی خطرناکی در حال کلید خوردن بود، از یک طرف امکان اختلاف و چندگانگی میان مسئولان وجود داشت و از طرف دیگر پیاده‌نظام دشمن در خیابان‌ها، جان و مال مردم را مورد هجوم وحشیانه‌ی خود قرار داده بودند.

جالب است در این بین، برخی از دلسوزان که متوجه دقیق ابعاد حوادث اخیر نشده بودند، به رهبر انقلاب پیشنهاد دادند برای تصمیمی که دولت بر اساس اختیارات قانونی گرفته، خود را هزینه نکنند. اما نظر رهبر انقلاب کاملا متفاوت بود. رهبر انقلاب معتقدند «اصلا رهبری وجودش برای همین مواقع است و اعتبار رهبری هم برای استفاده‌ی در همین زمان‌ها است»، یعنی زمان‌هایی که کشور در شرایط خاص قرار دارد و جز با ورود رهبری، مسأله حل نخواهد شد. بنابراین در این مواقع، اساسا رهبری «تکلیف شرعی» دارند فارغ از آنکه نتیجه‌ی آن به نفع شخص رهبری باشد یا به ضرر او، وارد میدان شده و انقلاب را از خطر اصلی نجات دهند. یعنی درست به مانند سیره‌ی امام خمینی(ره). ایشان بارها ‌فرموده بودند: «من تکلیفم را تشخیص داده‌ام و هر کجا باشم انجام وظیفه خواهم کرد، هرچه پیش آمد، برای من اهمیت ندارد.» یا در جایی دیگر می‌فرمایند: «من کاری به هیاهو و درود گفتن‌ها ندارم، بلکه شخصاً به تکلیف شرعی‌ام می‌پردازم.»

واضح است که در اینجا، دفاع از تصمیم درست یا نادرست دولت موضوعیت ندارد. اصل، نقشه و توطئه‌ی خطرناکی است که دشمن و آشوبگران در حال پیاده کردن آن هستند. اصل، جلوگیری از «ناامنی» کشور و مردم است. ناامنی بدترین بلایی است که می‌تواند آینده‌ی یک ملت را به مخاطره بیاندازد. بدون امنیت، هیچ آرمانی، از جمله «عدالت» و «آزادی» هم قابل دستیابی نیست. امنیت اگر نباشد، زندگی روزمره‌ی تک‌تک مردم هم نامعلوم خواهد بود. برای همین وقتی رهبر انقلاب دیدند که دشمن برای ضربه زدن به امنیت کشور کمربندهایشان را محکم بسته‌اند، فارغ از آنکه تصمیم دولت در این مقطع زمانی، درست بوده یا نه، به عنوان رهبر جامعه، «حجت و تکلیف شرعی» دارند که وارد میدان شوند، و شدند.

منبع:
khamenei.ir

مهدی فضائلی:مواجهه خامنه ای با حوادث اخیر نماد رأفت اسلامی بود؟؟!!

مهدی فضائلی

کارشناس مسائل سیاسی گفت: رهبر انقلاب نگاه رئوفانه اسلامی را در عمل به اجرا گذاشتند.

به گزارش مشرق، مهدی فضائلی، کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به دستورات رهبر انقلاب درخصوص نحوه مواجهه با جان باختگان و دستگیرشدگان اغتشاشات اخیر و خانواده هایشان به «فرهیختگان» گفت:

«دستوری که پیرو گزارش شورای امنیت ملی صادر شد گویای یک واقعیت بسیار مهم در رابطه با رهبری نظام است و حکایت از آن دارد که ایشان مطابق معیارها و مبانی دینی – که حداکثر تلاش را برای مواجهه رئوفانه با کسانی دارد که مقصر نیستند و به صورت بیگناه در یک ماجرایی ورود داشتند – چنین نگاهی دارند. »

بیشتر بخوانید:

پیام محرمانه رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس چه بود؟

وی با بیان آنکه رهبری این نگاه رئوفانه اسلامی را در عمل به اجرا گذاشتند، افزود: «این اولین باری نیست که چنین اتفاقی می افتد. در ماجرای فتنه 88 هم مسئولان امنیتی وقت که بعضا خاطرات خود را توضیح دادند و نکاتی را دراین باره بیان کردند، مشابه همین نوع مواجهه را از رهبر انقلاب سابقه داریم. »

فضایلی تفکیک میان اشرار و مردم عادی را یک تفکیک بسیار روشن تلقی کرد و ادامه داد: «کسانی که در حوادث اخیر یا در هر ماجرای دیگری با شرارت برخورد و علیه منافع مردم و کشور اقدام می کنند، وضعیتی متفاوت از کسانی دارند که بر اثر هیجان یا بدون تقصیر در یک محیطی حضور یافتند و در آنجا آسیب دیدند. »

این کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: «در موضع گیری اول رهبر انقلاب درباره اعتراضات هم این تفکیک خیلی آشکار خود را نشان داد و ایشان اشرار را از مردم و جوانانی که بر اثر هیجانات وارد این صحنه ها و اتفاقات می شوند، جدا کردند. »

وی افزود: «در این مرحله هم در نوع برخورد با آنها، تامین خساراتی که دیدند و نوع نگاهی که به آنها و خانواده هایشان صورت می گیرد، تفکیک مورد اشاره به صورت عملی بیان می شود. »

فضایلی یادآور شد: «چه بسا خانواده هایی که یا اساسا اطلاعی نداشتند یا راضی نبودند به اینکه فرزندان آنها در چنین صحنه هایی حضور پیدا کنند. آنها هم نباید بابت اتفاقی که نسبت به آن رضایت و همراهی نداشتند، آسیبی ببینند. این هم نشان دهنده دقت رهبر انقلاب و این تفکیک تا این سطح است. »

وی درخصوص پیامدهای مثبت این دستور رهبر انقلاب در فضای عمومی جامعه نیز توضیح داد: «این اتفاق نگاه صحیحی را نسبت به جایگاه رهبری در نظام اسلامی در جامعه پدید می آورد و نشان می دهد در یک نظام الهی، رهبری مطابق موازین شرعی حتی با کسانی که در چنین صحنه هایی فعالیت میدانی داشته اند چگونه مواجه می شود. »

فضایلی با اشاره به لزوم مقایسه این اتفاق با نظام های غیردینی خاطرنشان کرد: «در کشورهای مختلف همواره شاهد چنین اعتراضاتی بوده و هستیم اما نوع مواجهه نظام حاکم با معترضان حکایت از تفاوت های موجود خواهد داشت و جایگاه رهبری در نظام الهی و غیردینی را نشان می دهد. »