یکشنبه , ۹ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » جزییاتی از سفر بن‌علوی به تهران /

جزییاتی از سفر بن‌علوی به تهران /

بن علوی ضمن تمجید از ابتکار صلح هرمز به مسئولان ایرانی گفته است که هیچ کشوری نمی‌تواند این ابتکار را بپذیرد مگر اینکه اختلافات میان ایران و کشور‌های عربی همسایه و خصوصا عربستان حل شود

روزنامه کویتی الجریده می‌نویسد که وزیر خارجه عمان در دیدار با مسئولان ایرانی سه محور را مورد بررسی قرار داده است.

به گزارش ایسنا روزنامه کویتی الجریده با اشاره به سفر اخیر یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان به تهران و دیدار با مقامات کشورمان اعلام کرد که بن علوی در سفرش به ایران سه محور را مورد بررسی قرار داد؛ ابتکار صلح هرمز که روحانی آن را پیشنهاد داد، بحران یمن و تنش میان واشنگتن و تهران.

این روزنامه به نقل از منابع خود اعلام کرد که بن علوی ضمن تمجید از ابتکار صلح هرمز به مسئولان ایرانی گفته است که هیچ کشوری نمی‌تواند این ابتکار را بپذیرد مگر اینکه اختلافات میان ایران و کشور‌های عربی همسایه و خصوصا عربستان حل شود و مسقط آمادگی آن را دارد که هرکاری که می‌تواند برای نزدیک کردن دیدگاه‌های تهران و ریاض را انجام دهد.

این رونامه می‌نویسد که وزیر خارجه عمان در رابطه با بحران یمن از ایرانی‌ها درخواست کرده است که در حل این بحران مشارکت کنند و از هم پیمانان خود در یمن یعنی حوثی‌ها بخواهند که در مذاکرات مستقیم خود با سعودی‌ها که اکنون در اردن درحال برگزاری است با ملایمت برخورد کنند. الجریده می‌نویسد، مسئولان ایرانی هیچ پاسخی به بن علوی ندادند، زیرا پذیرش شروط سعودی‌ها را شکست حوثی‌ها می‌دانند و تاکید دارند که راه حل بحران یمن مذاکرات یمنی- یمنی و بدون هیچ دخالت خارجی است.

این رونامه کویتی در ادامه آورده است: یوسف بن علوی در مورد مساله ایران و آمریکا نیز نتایج سفر خود به واشنگتن و گفت: وگوهایش با مایک پمپئو، و زیر خارجه آمریکا را به ایرانی‌ها ارائه داد. بن علوی به مسئولان ایرانی گفته است که دولت دونالد ترامپ بر این باور است که فشار‌های حداکثری علیه تهران در حال نتیجه دادن است و ایرانی‌ها دیر یا زود مجبور خواهند شد که سر میز مذاکره بنشینند و دولت آمریکا هیچ عجله‌ای برای مذاکره با ایران ندارد، اما همزمان درهایش را بر روی ایرانی‌ها نمی‌بندد و اگر تهران خواهان گفت: وگو است واشنگتن نیز بدون پیش شرط آماده است.

منابع الجریده همچنین اعلام کردند که وزیر خارجه عمان به رئیس جمهور ایران گفته است دونالد ترامپ پس از ناآرامی‌های اخیر ایران نقش روحانی در سیاست‌های داخلی ایران را ضعیف می‌داند و دیدار با روحانی و یا مذاکره با ایران دیگر اولویت آمریکا نیست، اما بازهم واشنگتن درهایش را به روی ایرانی‌ها نمی‌بندد.

حسن روحانی اخیرا اعلام کرده که ایران به واسطه اروپایی‌ها “پیامی محرمانه” در رابطه با مذاکره از دولت آمریکا دریافت کرده است و این مساله در تضاد با شعار‌هایی است که آمریکایی‌ها به طور علنی اعلام می‌کنند.

روزنامه الجریده کویت هفته گذشته نیز در خبری اعلام کرد که بعد از نا آرامی‌های اخیر ایران سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان تلاش کردند که نشستی میان روحانی و ترامپ برگزار کنند.