یکشنبه , ۲۴ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » کروبی: از سکوت رجال سیاسی و جریان‌های موثر در برابر چنین فجایعی در عجبم!

کروبی: از سکوت رجال سیاسی و جریان‌های موثر در برابر چنین فجایعی در عجبم!

رادیو فردا/ مهدی کروبی، از رهبران اعتراض‌های پس از انتخابات ۸۸ که همچنان در بازداشت خانگی است، با انتشار نامه‌ای از «زبان تهدید دولت» و مواجهه «ماشین سرکوب با خشونت غیر قابل وصف» با معترضان به افزایش بنزین، به شدت انتقاد کرد و گفت متاسفانه حکومت به جای شنیدن صدای معترضین، آنان را همچون سالهای ٨٨ و ٩۶ به روشی خشن سرکوب کرد.

/**/ /**/ دیدار امروز، ششم آذر، علی خامنه‌ای با فرماندهان بسیج و برخی اعضای بسیج
بیشتر در این باره:

خامنه‌ای اعتراضات اخیر را «عمیق، وسیع و بسیار خطرناک» دانست

وی که حدود ۱۰ سال است در حبس خانگی است، پنج‌شنبه هفتم آذرماه با انتشار نامه‌ای که در سایت سحام‌نیوز منتشر شد، گفته است: «ملتی که منافع و تصمیم‌های غیر عقلایی جمع اندکی گردیده این روزها سخنان عجیبی می شنود. فرمانده جدید سپاه این سرلشکر یک شبه اعتراض به حق مردم را جنگ و سناریو کامل جهانی می نامد و دیگر عضو این نهاد نظامی سرکوب چند روزه زن و مرد بی‌دفاع این سرزمین را پیروزی در جنگ جهانی تمام عیار می خواند و عجیب آنکه کسی هم آنان را از بیان چنین سخنان سفیهانه‌ای که بدون تردید شعله‌های خشم و نفرت ملت را دوچندان می کند، بر حذر نمی دارد.»

مهدی کروبی تاکید کرده است: «از سکوت رجال سیاسی و جریان‌های مؤثر در قبال چنین فجایعی در عجبم».

به دنبال اجرای طرح افزایش بهای بنزین در هفته گذشته، بسیاری از شهرهای ایران شاهد تظاهرات بی‌سابقه بود و طبق برآوردهای رادیو فردا و سازمان عفو بین‌الملل، پاسخ حکومت به اعتراض ناراضیان دست‌کم ۱۴۳ کشته و حدود پنج هزار بازداشتی به دنبال داشته است.

طرح سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین با تصمیم نشست سران سه قوه انجام شد و رهبر جمهوری اسلامی نیز از این اقدام حمایت کرد.

«مجازات کسانی که به مردم تیراندازی کردند»

مهدی کروبی در ادامه پیام خود گفته است، می‌دانیم که خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های یکجانبه نه تنها کمر آحاد ملت بخصوص طبقات محروم را شکسته بلکه به بهانه جنگ اقتصادی بستری برای اداره حکومت به شیوه «قجری» فراهم آورده که خروجی آن تشدید فساد و تبعیض در تمامی ارکان حکومت بوده است. در این مسیر نهادهای قانونی هم کارکرد خود را از دست داده اند و تصمیات اساسی از جمله چنین تصمیم مهمی پشت درهای بسته توسط دولت پنهان صورت می پذیرد.

وی به انتشار عکسها و ویدیوها در فضای اینترنتی و کشتار مردم توسط نیروهای امنیتی اشاره کرده و گفته است «روشن شدن ابعاد مختلف این فاجعه از جمله شناسایی و مجازات کسانی که به روی ملت تیراندازی مستقیم کردند نیازمند کمیته مستقل حقیقت یاب است. گزارش این کمیته همچنین مشخص خواهد کرد چه کسانی اموال عمومی را تخریب کردند».

آقای کروبی می‌گوید ریشه و بستر اعتراضات اخیر را باید در فساد، تحقیر، تبعیض و نابرابری حاکم جستجو کرد نه در آن سوی آب ها.

این در حالی است که مقام‌های مختلف جمهوری اسلامی در روزهای اخیر «خانواده پهلوی، سازمان مجاهدین خلق، ایالات متحده، بریتانیا، عربستان سعودی و اسرائیل» را مقصر بروز اعتراض به افزایش سه‌برابری بنزین در ایران دانسته‌اند و روز چهارشنبه آیت‌الله خامنه‌ای نیز در سخنرانی خود گفت که بروز اعتراضات به باور او «یک توطئه» بوده «که آن‌ همه پول خرج آن شده بود و زحمت کشیده بودند که بتوانند در یک بزنگاهی این حرکت را انجام دهند».

«نباید حق مردم را نادیده بگیرید»

مهدی کروبی همچنین هشدار داد که نباید جمهوری را تضعیف کرد: «بترسید از آن روزی که مردم بفهمند در باطن ذات شما چیست و یک انفجار حاصل بشود. از آن روز بترسید که ممکن است یکی از ایام الله، خدای نخواسته باز پیدا بشود».

وی در رابطه با قطع اینترنت گفت به حاکمیت و دست اندرکاران هم یادآوری می‌نمایم که قطع وسایل ارتباط جمعی، سایت‌ها، موبایل‌ها، پیامک‌ها و تلویزیون‌ها راهکار غلطی است که ته مانده اعتماد مردم را بر باد خواهد داد.

مهدی کروبی همچنین گفت بپذیرید که اعتراض مطابق نص صریح قانون اساسی این میراث گران‌بهای ملت حق مردم است و احدی هم حق نادیده گرفتن این حق بنیادین را ندارد.

او از دولت خواسته است ضمن دلجویی و عذرخواهی از آسیب دیدگان حوادث اخیر به جبران خسارت و پرداخت غرامت اقدام نماید. «اینجانب اگر محدویت در تردد نداشتم حتما به دیدار آسیب دیدگان و خانواده‌های آنان می رفتم و به نوبه خود از آنان دلجویی می کردم».

منابع: سحام نیوز. ف.ق