دوشنبه , ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » افشاگری جدید رویترز از جلسات سپاه برای حمله به خاک عربستان !

افشاگری جدید رویترز از جلسات سپاه برای حمله به خاک عربستان !

«چهار ماه قبل از حمله پهپادی و موشکی به بزرگترین تأسیسات فرآوری نفت در عربستان سعودی، مقامات امنیتی ایران در یک مجتمع بسیار امنیتی در تهران جمع شدند. این گروه شامل برجسته‌ترین نخبگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شاخه‌ای از نخبگان ارتش ایران بوده که بخشی از اشتغال آن‌ها در حوزه توسعه برنامه موشکی و عملیات مخفی است.»

به گزارش «تابناک»؛ این اولین پاراگراف از مطلبی است که شب گذشته، رویترز با تیتر «گزارش ویژه» از نقشه ایران برای حمله به خاک عربستان منتشر کرده است؛ مطلبی که در ظاهر و به نقل از «چند منبع آگاه حاضر در جلسه» ماجرای نشستی امنیتی را نقل می کند که طی آن نخبگان امنیتی و نظامی ایران در ماه می‌ سال ۲۰۱۹ نقشه‌ای برای ادب کردن آمریکا به خاطر خروج ترامپ از توافق هسته‌ای کشیده اند.

پشت پرده افشاگری جدید رویترز از جلسه سپاه برای حمله به خاک عربستان

به گفته رویترز در این جلسه سردار حسین سلامی، فرمانده سپاه بیان کرد: وقت آن شده که شمشیرهایمان را بیرون بکشیم و درس خوبی به آنها بدهیم. به گفته این گزارش ویژه، در حالی که تندروهای حاضر در این جلسه، حامی حمله به اهداف ارزشمند از جمله پایگاه های آمریکایی بوده اند، در نهایت طرحی که تصویب می شود، پرهیز از نقشه ای که منجر به پاسخ شدید آمریکا شود و در نهایت طرح حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی است.

به شکلی جالب توجه، رویترز به نقل از منابع آگاهش بیان کرد: رهبری ایران آیت الله خامنه ای نیز با این طرح موافقت کرده، ولی یک شرط برای آن گذاشته و آن پرهیز از حمله به شهروندان و نیروهای آمریکایی است؛ موضوعی که البته خود رویترز بیان کرده که نمی تواند آن را تأیید کند!

رویترز بیان کرده که این طرح طی چندین ماه تکمیل و جزئیات آن در پنج جلسه جداگانه به بحث گذاشته شده و در نهایت در اوایل سپتامبر طرح نهایی مصوب شده است. هم هاین جلسات هم به گفته این خبر گزاری در پادگانی در منطقه ای در جنوب تهران برگزار شده است و به گفته «مقامات آگاه» در یکی از این جلسات رهبری نیز حضور یافته است.

یحیی رحیم صفوی و نماینده ای از سوی قاسم سلیمانی از دیگر افرادی هستند که به گفته رویترز در این جلسات حضور داشته اند و بحث های اولیه بر سر حمله به اهدافی از جمله یک بندر، یک پایگاه آمریکایی و یک فرودگاه بوده است. در نهایت همه این اهداف به خاطر تلفات احتمالی زیاد و احتمال تلافی جویی آمریکا کنار گذاشته می شود و حمله به تأسیسات نفتی عربستان به خاطر برد رسانه ای و خسارات اقتصادی که در پی داشته، انتخاب می شود.

رویترز ادعا کرده، حملات پهپادی و موشکی از پایگاهی در اهواز انجام شده و مسیر پهپادها و موشکها برای مخفی کردن نقش ایران تغییر داده شده تا از آسمان عراق و کویت به سمت عربستان رهسپار شوند. در نهایت هم گزارش موفقیت حمله رهبری ارائه شده است.

سفیر ایران در سازمان ملل قویا این گزارش را تکذیب کرده، و نه دولت عربستان و نه آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا CIA هیچ یک در مورد این گزارش رویترز اظهار نظری نکرده اند.

صرف نظر از این گزارش که با عنوان یک گزارش ویژه و تقریبا بیش از دو ماه بعد از حملات به آرامکو منتشر شده و بیشتر شبیه به یک داستانسرایی است، نکته قابل توجه آن چیزی است که در زمان بندی انتشار این گزارش و اهداف پیرامون آن وجود دارد.

به شکلی جالب توجه، این گزارش از سوی رویترز چندی بعد از آن منتشر شده که مقامات امنیتی و نظامی آمریکایی ادعا کرده اند که ایران در پی حمله دیگری به اهداف جدید در خاورمیانه است.

ژنرال مکنزی، فرمانده ستاد مرکزی فرماندهی ارتش آمریکا سه روز پیش به نیویورک تایمز گفته بود: قوه قضاوت من می گوید که احتمالا ایران در پی یک حمله دیگر است. این مسیر و روشی است که ایران در آن قرار دارد. حمله به میادین نفتی سعودی در عمق و حجم جسارت آن خیره کننده بود. من این احتمال را که ایران با همان روش به پیش رود، رد نمی کنم.

این جملات از سوی مکنزی تنها بعد از آن بود که در نشست اخیر منامه، وی از همه متحدان آمریکا خواست که در برابر ایران با هم متحد شوند. وی در این نشست بیان کرد: متأسفانه، رژیم ایران ثابت کرده است که گاهی اوقات قلدر این محله است. و تنها راه ایستادن در برابر قلدری، در کنار هم بودن است.

از سوی دیگر، ایالات متحده از بهار سال میلادی جاری تا کنون بیش از 14 هزار نیروی نظامی را به بهانه مقابله با تهدیدات ایران روانه خاورمیانه کرده است. سه هزار نفر از این نیروها مستقیما به عربستان سعودی اعزام شده اند که نشان دهنده تلاش آمریکا برای وابسته نگاه داشتن عربستان به حمایت نظامی خود است.

گزارش رویترز به نظر یکی از سکانس های سناریوی جدیدی است که احتمالا از سوی آمریکا و متحدانش برای فشار نظامی و امنیتی بیشتر بر ایران در حال تدوین است و یا پیشتر از این تدوین شده و اکنون در حال اجراست؛ گزارشی که با تیتری پر سر و صدا اما محتوایی بیشتر شبیه به خیالبافی تدوین شده و یک پرسش را به شکلی جدی برای مخاطب مطرح می کند: چرا پس از دو ماه از حملات به آرامکو رویترز مجددا باب نسبت دادن این حملات به ایران را – به نقل از منابع گمنام – باز کرده است؟