پنجشنبه , ۲۰ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه روزنامه‌ها!

اخبار ویژه روزنامه‌ها!

 

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند .

***********

کیهان

گاف ارزی شبکه‌های ضدانقلاب!

ساعتی پس از اعلام سهمیه‌بندی بنزین، چند کانال تلگرامی که از خارج کشور و عمدتا از عربستان و انگلیس بارگزاری می شوند اعلام کردند که  قیمت دلار در بازار ایران بیش از ۲۰۰ تومان افزایش یافته است! این ادعا در حالی مطرح می‌شد که اعلام سهمیه‌بندی بنزین در نیمه‌شب صورت پذیرفته و در آن ساعات شب، بازار ارز تعطیل بود. جالب آن که یکی از این کانال‌های تلگرامی که ادعا کرده بود قیمت دلار در بازار ارز ایران از مرز ۱۲ هزار تومان گذشته است، ادعای خود را به مشاهده عینی برخی از خریداران ارز نسبت داده بود!

در پی انتشار این شایعات رئیس شورای عالی کانون صرافان در گفت‌وگو با تسنیم ضمن تاکید بر این نکته که «دلالان بازار ارز با انتشار هرگونه خبر اقتصادی و سیاسی درصدد ایجاد موج و هیجان به‌منظور کسب منافع شخصی خود هستند، اظهار داشت: دلالان ارزی با تحلیل‌های ناصحیح درصدد ایجاد تلاطم در بازار و تعیین نرخ‌های کاذب باشند، بر این اساس  هموطنان گرامی باید در مقابل شایعات و اعلام نرخ‌های غیرواقعی توسط سوداگران ارزی با توجه به تعطیلی بازار ارز در روزهای آخر هفته بی‌اعتنا باشند».
ک

امران سلطانی‌زاده  با بیان اینکه خوشبختانه با همکاری نهادهای امنیتی، نظامی و بانک مرکزی شاهد برچیده شدن بساط دلالان هستیم افزود: با بسته شدن بازارهای کاذب، دلالان به فضای مجازی روی آورده‌اند و در بستر شبکه‌های اجتماعی به تعیین نرخ‌های کاذب ارز مبادرت می‌کنند و از جانب دیگر رسانه‌های معاند با ارسال سیگنال‌های منفی درصدد ایجاد آشفتگی در بازار ارز هستند.

وی افزود: به همین دلیل هموطنان گرامی ضمن آگاهی در مقابل  برنامه دشمن و دلالان باید اطمینان داشته باشند نیازهای ارزی فعالان اقتصادی و عموم مردم با مدیریت بانک مرکزی و به‌واسطه صرافی‌های مجاز تامین و عرضه می‌شود و جای هیچ نگرانی نیست.

گفتنی است اعلام سهمیه‌بندی بنزین از سوی دولت اگرچه با تاخیر ۴ ساله صورت گرفت ولی برای کنترل مصرف بنزین که به شرایط خسات‌باری رسیده بود، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر داشت ولی آنچه در این میان از دولت و مراکز نظارتی انتظار می‌رود، کنترل دقیق و همه‌جانبه بازار کالا و خدمات و پیشگیری از سوء‌استفاده سوداگران در افزایش قیمت‌ها به بهانه افزایش قیمت بنزین است.

سیاه‌نمایی نماینده اصلاح‌طلب در مورد زنان با استناد به آمار مؤسسات غربی

پروانه مافی، عضو فراکسیون امید مجلس و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در یادداشتی در روزنامه سازندگی با عنوان «فرار از قانون برای زنان» نوشت: «ما زنان ایران از میان 167 کشور جهان در رتبه 118 قرار گرفته‌ایم» و «آمریکا در رده 19 جدول قرار دارد»!

نماینده اصلاح‌طلب مجلس در حالی به آمارهای مؤسسات غربی استناد می‌کند که بر اساس خبرها و گزارش‌های اخیر منتشر شده در رسانه‌های غربی در دولت ترامپ از هر 3 زن امریکایی به یک زن تجاوز شده است! و تجاوز، تبعیض، تجارت و بردگی جنسی و بی‌عدالتی جنسیت نسبت به زنان در آمریکا و اروپا حتی صدای نهادها و مؤسسات حقوق بشری را هم درآورده است.

براساس بررسی‌های انجام شده، آمریکا به لحاظ فراوانی تجاوز جنسی در میان کشورهای جهان در رده سوم قرار دارد. از هر سه زن آمریکایی یک زن در طول زندگی خود آزار جنسی را تجربه می‌کند. 19/3 درصد زنان و ۲ درصد مردان در طول زندگی حداقل یک‌بار مورد تجاوز قرار گرفته‌اند. از سوی دیگر 43/9 درصد زنان و 23/4 درصد مردان نیز در طول زندگی انواع دیگر آزار جنسی را تجربه کرده‌اند. قربانیان این معضل اغلب جوانان هستند: ۷۹ درصد پیش از ۲۵ سالگی و ۴۰ درصد پیش از ۱۸ سالگی مورد تجاوز قرار می‌گیرند. این در حالی است که ۶۸ درصد خشونت‌های جنسی به پلیس آمریکا گزارش نمی‌شود و ۹۸ درصد متجاوزان حتی یک روز هم در زندان نمی‌مانند.

وی نوشته است: «هرچند که در سال‌های گذشته، انتصاب وزیر زن، اختصاص سهم 30 درصدی از لیست‌های انتخاباتی به زنان و تحقق نسبی شایسته‌سالاری به جای گزینش‌سالاری موجب شد تا شاهد رشد 17 درصدی مدیران زن در دولت و رشد 3 برابری تعداد نمایندگان زن در مجلس باشیم.»

جالب آنکه عضو اصلاح طلب مجلس در حالی سنگ زنان را به سینه می‌زند و از انتصاب وزیر زن در سال‌های اخیر! سخن می‌گوید که اولاً) دولت قبلی، یک وزارتخانه را به وزیر زن سپرد (مرضیه وحید دستجردی؛ وزیر اسبق بهداشت) و ثانیاً) 8 سال دولت مرحوم هاشمی، 8 سال دولت خاتمی و 6 سال دولت تدبیر و امید، مدعیان اصلاحات صرفاً شعار انتصاب وزیر زن را مطرح کردند! لازم به ذکر است اصلاح‌طلبان قبل از هر چیزی باید پاسخگوی وعده‌های محقق نشده دولت مورد حمایت‌شان در مورد زنان باشند؛ وعده «تشکیل وزارت زنان»، «بیمه زنان سرپرست خانوار» و «حضور وزیر زن در کابینه» و … نه اینکه شعار بدهند و به آمارها و جداول مؤسسات آمریکایی و اسرائیلی استناد کنند

تعریف عجیب خبرگزاری دولت از پوپولیسم!

خبرگزاری ایرنا در گزارشی با عنوان «آیا موج جدیدی از پوپولیسم ایرانی در راه است؟» نوشت: «شاخصه پوپولیست‌ها دادن وعده‌های کلی به مردم است؛ وعده‌هایی عمدتا اقتصادی مانند ایجاد شغل و مسکن برای جوان‌ها. آنها در شعارهای خود بیشتر از مردم سخن می‌گویند و خواسته‌های مردم را در برنامه‌های خود می‌آورند. در واقع پوپولیسم می‌تواند به نام مردم ضربه‌های جبران‌ناپذیری به دموکراسی بزند، نهادهای دموکراتیک را تضعیف کند و به خواسته‌هایی میان اقشار جامعه  دامن بزند که امکان تحقق آن وجود ندارد و در نهایت باعث عدم ثبات سیاسی شود.»

خبرگزاری دولت نوشت: «بررسی‌ها نشان می‌دهد که اختلاف طبقاتی و توزیع نابرابر ثروت زمینه‌ساز شکل‌گیری دولت‌ها و حتی جنبش‌های اجتماعی پوپولیستی در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران بوده است. شعارهای پوپولیستی در جوامعی مورد استقبال قرار می‌گیرد که معیشت قشر ضعیف جامعه و یا حتی احساس کاذب نابرابری زیاد باشد.»

شایان ذکر است، رئیس‌جمهور روحانی که در خرداد ۹۲ گفته بود «والله العظیم اگر مشکلات این کشور راه‌حلی نداشت، من کاندیدا نمی‌شدم» در اوایل مهرماه سال جاری در نشست با رسانه‌های آمریکایی در نیویورک گفت: «سبکی که آقای ترامپ انتخاب کرد سبکی نبود که به نفعشان باشد. ایشان (ترامپ) به‌جای اینکه راجع‌به توافق صحبت کند همان شعارهایی که معمولاً در انتخابات، رقبا برای همدیگر مطرح می‌کنند را مطرح کرد. معمولاً انتخابات که تمام می‌شود این بحث‌ها هم تمام می‌شود اما آقای ترامپ همان بحث انتخاباتی خودش (شعارهایش) را ادامه داد!» جالب است خبرگزاری دولت در حالی از «پوپولیسم ایرانی و آثار و عوابقش» نوشته که گویا فراموش کرده دولتی که به «دولت وعده‌ها» معروف است و نتیجه سیاست‌هایش ایجاد اختلاف طبقاتی و توزیع نابرابر ثروت بوده، سیاهه بلندبالایی در پوپولیسم دارد!

ماجرای ارتباط دانیال‌زاده در پرونده حسین فریدون

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی دستگاه قضا در گفت‌وگویی تلویزیونی درخصوص بازداشت رسول دانیال‌زاده مشهور به سلطان فولاد گفت: وی یکی از محکومان پرونده‌های کیفری بود که قصد مراجعت به کشور را نداشت؛ اما با پیگیری‌های اطلاعاتی و رصدهای مختلف و اقداماتی که سربازان گمنام امام زمان (عج) در سپاه پاسداران انجام دادند، پذیرفت که طی یک مسیر هدایت شده به کشور بازگردد.

پیش از این از سوی سخنگوی قوه قضاییه مطرح شد که رسول دانیال‌زاده از مرتبطین با حسین فریدون و اکبر طبری بوده است.

دانیال‌زاده در خصوص نحوه آشنایی خود با حسین فریدون گفته است: «از طریق شخصی به نام محمدی با حسین فریدون آشنا شدم و ساختمان کریم‌خان را برای انتخابات تحویل فریدون دادم.»

به گزارش رجانیوز بنا به اظهارات دانیال‌زاده حسین فریدون در دو یا سه فقره جمعا ۲۶ میلیارد تومان به عنوان قرض از او پول دریافت کرد. پولی که به قول خود فریدون پول دستی بوده است؛ اما قرضی که هیچ‌گاه برگردانده نشد.  همچنین می‌توان به  یک منزل ویلایی به متراژ ۶۴۰ متر مربع در منطقه سعد آباد تهران به نام خانم غفوری همسر فریدون اشاره کرد که کل مبلغ معامله آن ۱۴ میلیارد تومان بوده و منابع آن از سوی دانیال‌زاده تامین شده است.

پرداختی‌های دانیال‌زاده به فریدون به ملک سعدآباد و  همچنین پرداخت مخارج مراسم تشییع والده فریدون محدود نیست.پس از ردیابی‌های مالی مشخص شد ده میلیارد تومان از مبدأ حساب شخصی رسول دانیال‌زاده طی دو فقره چک سه میلیارد تومانی و یک فقره چک ۴ میلیارد تومانی به حساب حسین بهشتی در تاریخ ۱۷ آذر ۹۳ واریز شده است. همچنین در تاریخ ۲۵ آذر ۹۳، مبلغ ۲۱ میلیارد تومان از حساب دانیال زاده به حساب مصطفی ثابتی سهی و از آنجا به حساب مسعود احمدی زاده واریز شده است.

ایران

محکومیت یک تاجر ایرانی در آمریکا به اتهام نقض تحریم‌ها

خبر اول اینکه، وزارت دادگستری امریکا یک تاجر ایرانی را با ادعای اینکه محصولات غیر قانونی به ایران صادر کرده است، به حدود چهار سال حبس محکوم کرد. به گزارش ایسنا به نقل از شبکه فاکس‌نیوز، بهزاد پورقناد یک شهروند ایرانی است که در ماه ژوئیه برای گذراندن رویه‌های قانونی از آلمان به امریکا مسترد شد و سپس دادستانی نیویورک او را به نقض تحریم‌های امریکا علیه ایران متهم کرد. این تبعه ایرانی در ماه اوت نیز به دلیل آنچه صادرات الیاف کربن به ایران اعلام شده است، در دادگاه مجرم شناخته شد و اکنون به حدود چهار سال زندان محکوم شده است. گفته می‌شود الیاف کربن برای مصارف نظامی و هسته‌ای استفاده می‌شود.

دادگاه منطقه‌ای نیویورک پیش‌تر بهزاد پورقناد و دو تبعه ایرانی دیگر را به دور زدن تحریم‌های ایران بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ متهم کرده بود. بنابر ادعای این دادگاه، این سه نفر با همکاری یکدیگر الیاف کربن را از امریکا تهیه و به‌طور مخفیانه از طریق کشور ثالث به ایران صادر کرده‌اند. امریکا در سال‌های اخیر شهروندان ایرانی متعددی را به نقض تحریم‌های واشنگتن علیه تهران متهم و محکوم کرده است.

توضیح امام جمعه قم درباره یک نقل قول

دست آخر اینکه، امام جمعه قم درباره نقل قولی که از جانب ‌وی در فضای مجازی بین برخی کاربران منتشر می‌شود، توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش انتخاب، حجت‌الاسلام سعیدی درباره‌ نقل این جمله از ایشان در فضای مجازی مبنی بر اینکه «رهبری از اولیا الله هستند؛ اگر در خواب خود، رهبری را ببینید ثواب زیارت امام رضا(ع) برای شما نوشته می‌شود، چون امام رضا نظر ویژه‌ای به رهبری دارند»، گفت: متأسفانه با یک بداخلاقی عجیب این جملات تقطیع و تحریف شده و به همین دلیل سوء تفاهماتی را ایجاد کرده است، در حالی که این جمله اساساً توسط من گفته نشده است.

نماینده ولی فقیه در استان قم ادامه داد: بحث بنده در آن صحبت این بود که امام رضا علیه‌السلام و جمله‌ ائمه‌ اسلام از پیامبر تا تمام امامان شیعه و شخصیت‌های برجسته اسلام نسبت به موالیان و شیعیان خودشان عنایت دارند و کراماتی را نسبت به آنها مبذول می‌دارند؛ لذا رهبر معظم انقلاب و همچنین اولیای الهی و حتی مردم عادی مشمول این عنایات آنان هستند و در این مسأله، مقام معظم رهبری به‌واسطه‌ شخصیت‌ والا و نقشی که به‌عنوان پرچمدار انقلاب و اسلام در این برهه دارند، قاعدتاً مشمول عنایات ائمه و بخصوص ثامن‌الحجج امام رضا علیه‌السلام قرار می‌گیرند.

خراسان

درخواست عجیب یک وزیر که به ضرر هپکو تمام می شود

در حالی که طبق مصوبه اردیبهشت ۱۳۹۶ هیئت وزیران، ورود و ترخیص برخی از ماشین آلات معدنی و راه ‌سازی که برند تجاری معتبر داشته باشند، تا پایان سال ۱۳۹۷ مجاز شده بود، یکی از اعضای اقتصادی کابینه در نامه خود به تعدادی از مدیران نهاد ریاست جمهوری، از آن ها خواسته است به دلیل اتمام مهلت اجرای این مصوبه در امسال، این مجوز تا پایان سال ۱۳۹۹ تمدید شود!

مجوز ویژه به دولت درباره معاملات محرمانه

با توجه به ابهامات و سوالاتی که برخی ادارات و سازمان ها در خصوص مصادیق معافیت از خرید کالا و خدمات از طریق سامانه تدارکات دولت (ستاد) از نهادهای نظارتی و دولتی مطرح کرده بودند، یک مقام مسئول در ابلاغیه جدید خود خطاب به این سازمان ها، متذکر شده موارد مندرج در ماده 29 قانون برگزاری مناقصات همچون معاملات محرمانه به تشخیص هیئت وزیران،  خرید سهام و تعهدات ناشی از اجرای احکام قضایی و خرید برخی قطعات و لوازم یدکی تجهیزات و ماشین آلات، الزامی به ثبت در ستاد ندارند.

آرمان

محکومیت یک ایرانی به ۴۶ ماه زندان

تارنمای واشنگتن فری‌بیکن گزارش داد: «جان دمرز» دستیار دادستان کل آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: [بهزاد] پورقناد اسناد باربری را جعل کرده و از شرکت‌های صوری برای صادرات الیاف کربن به ایران استفاده کرد که این اقدام نقض تحریم‌های آمریکا است. وی در ادامه مدعی شد: ایران از الیاف کربن برای پیشبرد برنامه‌های هسته‌ای، نظامی و فضایی خود استفاده می‌کند. آمریکا ادعا کرده است که پورقناد و دو فرد دیگر که در ایران زندگی می‌کردند از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ برای خرید الیاف کربن در آمریکا و انتقال آن به ایران از طریق کشورهای ثالث اقدام کرده‌اند. آلمان پورقناد را بازداشت و ژوئیه سال جاری به آمریکا مسترد کرد. «جفری برمان» قاضی دادستان «منطقه‌ای جنوب نیویورک» پورقناد را به نقض تحریم‌های آمریکا متهم کرد. آمریکا اردیبهشت سال ۱۳۹۷ از برجام خارج شد و تحریم‌هایی را که طبق این توافق برداشته شده بود، بازگرداند.

حضور با شیر مقابل پلیس با سگ!

فعالان شبکه‌های اجتماعی فایل ویدئویی را دست به دست می‌کنند که مربوط به حضور یک جوان عراقی به همراه یک شیر در یکی از میادین تظاهرات در عراق است. به نوشته سایت روزنامه مصری الیوم السابع، طبق گفته فعالان عراقی در شبکه‌های اجتماعی، این جوان بعد از شنیدن خبری مبنی بر کمک گرفتن نیروهای ضد شورش از سگ‌های پلیس در استان بابل در جنوب عراق شیر را به میدان تظاهرات آورده است. عراق از ابتدای اکتبر گذشته شاهد اعتراضات گسترده با درخواست برای بهبود اوضاع معیشتی، مبارزه با فساد، انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام است. کمیسیون حقوق بشر عراق نیز اعلام کرده، آمار تلفات اعتراضات به بیش از ۳۱۹ کشته رسیده که ۱۳ تن آنها نیروهای امنیتی هستند. این نهاد وابسته به پارلمان عراق همچنین آمار زخمی‌ها را بیش از ۱۵ هزار تن اعلام کرد.

قبح‌شکنی‌های سریالی برخی از نمایش‌ها

اخیرا نمایش‌هایی در سالن‌های تهران به روی صحنه می‌روند که موارد قبح‌زدایی در آن به وفور دیده می‌شود. نکاتی که هیچ‌گاه با فرهنگ و آیین ایرانی – اسلامی همخوانی نداشته و تنها با ترجمه آثار نمایشی غربی برای مخاطب ایرانی اجرا می‌شود. تسنیم نوشت؛ در یک بازبینی ساده از برخی تئاترهای روی صحنه این‌ روزهای تهران، موضوعات محوری و پیام‌های القایی چون: استفاده از عبارات و رفتارهای جنسی، تلاش برای ترویج رابطه نامشروع، اشاره به انقلاب جنسی از طریق عادی‌سازی برقراری رابطه نامشروع برای فرزندان توسط خانواده‌ها، ترویج ازدواج سفید، ترویج فرزندآوری نامشروع و حرام‌زادگی، تقلیل مفهوم ازدواج به سطح بهره‌گیری‌های جنسی، تصویرسازی از مردان به عنوان افراد بی‌مسئولیت و خودخواه، اشاره به تجاوز جنسی، تخریب جایگاه دین، اشاره به بحران حرامزادگی و… از جمله مواردی است که پیام آن به راحتی با دیدن این نمایش‌ها به مخاطب القا می‌شود.

کشف ۱۵ قبضه سلاح شکاری در رضوانشهر

فرمانده انتظامی رضوانشهر از کشف ۱۵ قبضه سلاح شکاری غیرمجاز از ابتدای سال جاری در این شهرستان خبر داد. سرهنگ سیدجعفر جوانمردی گفت: در راستای برخورد با دارندگان سلاح غیرمجاز و فاقد پروانه شکار، طرح جمع‌آوری سلاح غیرمجاز به طور مستمر در دستور کار ماموران انتظامی قرار گرفت. این مقام انتظامی افزود: در راستای اجرای این طرح از ابتدای سال‌جاری تاکنون ۱۵ قبضه اسلحه شکاری غیرمجاز کشف و مالکان آنها پس از تشکیل پرونده به مراجع قضائی معرفی شدند. سرهنگ جوانمردی تصریح کرد: دارنده پروانه حمل سلاح شکاری مکلف است پس از انقضای مجوز به تمدید پروانه اقدام کند و چنانچه ظرف سه ماه پس از پایان مدت به تمدید آن اقدام نکند، سلاح غیرمجاز تلقی می‌شود و مرتکب به جزای نقدی از ۱۰ تا ۲۰ میلیون ریال محکوم می‌شود.

بهروز نعمتی و علی لاریجانی می‌آیند؟

عضو هیات رئیسه مجلس گفت: آقای لاریجانی قبلا هم در فهرست اصولگرایان قم نبود و احتمالا دوباره در همین شهر نامزد می شود.بهروز نعمتی درباره اظهارات اخیر مبنی بر عدم حضور لاریجانی در دور یازدهم مجلس افزود: ایشان در لیست نامزدهای اصولگرای قم نیستند کما اینکه قبلا هم نبودند. وی در پاسخ به این پرسش که مطرح می شود لاریجانی قصد ندارند نامزد شوند و آیا این صحت دارد یا نه، اظهار داشت: من تا الان از ایشان نشنیدم قصد شرکت در انتخابات را نداشته باشند.وی درباره اینکه آیا ایشان از قم نامزد می شود یا نه، گفت: احتمال می دهم اینگونه باشد. اما اینکه از چه حزب و جناحی داوطلب شود، معلوم نیست. نعمتی درباره حضوریافتن یا نیافتن خود در نامزدی برای رقابت در دور یازدهم مجلس گفت: مشخص نیست. تا قسمت چه باشد.

ریخت و پاش پادشاه آفریقایی برای خانواده‌اش

پادشاه اسواتینی به دلیل هدر دادن میلیون‌ها دلار برای ناوگان اتومبیل‌های لوکس برای ۱۴ همسر خود، در زمانی که مردمش در فقر هستند با انتقادات تندی مواجه شده است. این گزارش‌ها حاکی از آن است که پادشاه «مسواتی سوم»، در ۵۱سالگی، ۱۹ اتومبیل رولز رویس و ۱۲۰ ماشین BMW دیگر را به عنوان هدیه برای همسران و مادرش وارد کرده که ارزش آن حدود ۱۷ میلیون دلار است. بنا به گزارش روزنامه «سان» انگلستان، این پادشاه با اتهام هدر دادن اموال ملت فقیر خود روبه‌روست که به طور متوسط فقط ۱۴۱ دلار در ماه درآمد دارند. پادشاه پنجاه ساله علاوه بر ۱۴همسر خود، ۲۳ فرزند پسر دارد و یکی از ثروتمندترین اعضای خانواده سلطنتی در جهان است که تاکنون ۲۳۲ میلیون دلار در بانک نگهداری می‌کند.

کشف ۹ تلویزیون قاچاق یک میلیاردی در ازنا

فرمانده انتظامی لرستان از کشف ۹ دستگاه تلویزیون قاچاق به ارزش یک میلیارد ریال در شهرستان ازنا خبر داد. سردار حاجی‌محمد مهدیان‌نسب اظهار کرد: مأموران کلانتری مرکزی ازنا در اجرای طرح مبارزه باکالای قاچاق و تور ایست بازرسی در محور ازنا – شازند ۳ دستگاه خودرو را متوقف کردند. وی خاطرنشان کرد: مأموران در بازرسی از خودروهای مذکور ۹دستگاه تلویزیون بزرگ خارجی کشف و ۴ نفر را دستگیر کردند. به گفته سردار مهدیان نسب کارشناسان ارزش لوازم خانگی مکشوفه را یک میلیارد ریال برآورد کردند و متهمان تحویل مراجع ذی‌صلاح شدند.

پاسخ به ادعای یک نماینده

مشاور رئیس مجلس گفت که رئیس مجلس شورای اسلامی به هیچ وجه در عزل و نصب‌های مدیران در قوه مجریه مداخله نمی‌کند. حسن زمانی با بیان این‌که «رئیس مجلس شورای اسلامی به هیچ وجه در عزل و نصب‌های مدیران در قوه مجریه مداخله نمی‌کنند» افزود: مشی ایشان این است که هرگز ایجابا یا سلبا توصیه‌ای مبنی بر ابقا یا برکناری مدیران نمی‌کنند؛ چرا که عزل و نصب مدیران را از شئون دولت می‌دانند. پیش از این یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در یادداشت توئیتری خود، حمایت رئیس مجلس را مانع عزل یکی از مدیران استانی عنوان کرده بود.

پرورش سنگین‌ترین کلم قمری دنیا

برادران محمد و احد فتحی اصل سنگین‌ترین کلم دنیا را در روستای شهریور اردبیل تولید کردند و وزن این کلم ۷ کیلو و ۳۹۰ گرم است. محمد فتحی کشاورز و باغدار نمونه اردبیل اظهار داشت: تولید این کلم کاملا ارگانیک بوده و تعداد زیاد کلم با وزن سنگین در مزرعه خود تولید کردند. وی تصریح کرد: از سازمان جهاد کشاورزی و دستگاه‌های مربوطه انتظار داریم این رکورد را در کتاب گینس ثبت کنند. فتحی اصل افزود: پیش از این سنگین‌ترین گلابی دنیا را نیز در حیاط منزل خود تولید کردیم. سنگین‌ترین گلابی برادران فتحی اصل به عنوان رکورد جهانی ثبت می‌شود.

کنایه خبرنگار استرالیایی به AFC

پل ویلیامز خبرنگار استرالیایی فعال در حوزه فوتبال آسیا با انتشار توئیتی کنایه‌آمیز نسبت به حضور علیرضا بیرانوند دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس در جمع سه نامزد نهایی جایزه مرد سال فوتبال آسیا واکنش نشان داد و گفت: «بیرانوند 12 ماه دیر برای جایزه برترین بازیکن سال نامزد شد.» علیرضا بیرانوند برای کسب جایزه ارزشمند مرد سال آسیا با توماکای ماکینو از ژاپن و اکرم عفیف از قطر رقابت خواهد کرد.

حرکت سیاسی پس از گل اول عراق

پس از ثبت گل اول تیم ملی عراق مقابل ایران و هنگام خوشحالی مهند علی، صفا هادی، بازیکن تیم ملی عراق یک ماسک از یکی از افراد حاشیه زمین گرفت و به صورتش چسباند. این اقدام به نشانه اعتراض به برخورد با تظاهرکنندگان عراقی بود.