سه شنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » جیمز لا مژرار، بنیانگذار بریتانیایی گروه “دفاع مدنی سوریه” یا “کلاه‌ سفیدها”، از بالکن آپارتمان اش در استانبول ترکیه به پایین پرت شد.

جیمز لا مژرار، بنیانگذار بریتانیایی گروه “دفاع مدنی سوریه” یا “کلاه‌ سفیدها”، از بالکن آپارتمان اش در استانبول ترکیه به پایین پرت شد.

گزارش‌ها از ترکیه حاکی است جسد جیمز لا مژرار، بنیانگذار بریتانیایی گروه “دفاع مدنی سوریه” یا “کلاه‌ سفیدها”، در خانه‌اش در استانبول ترکیه پیدا شده است.

خبرگزاری رویترز این خبر را به نقل از یکی از همسایه‌های آقای مژرار و همین طور یک دیپلمات منتشر کرده و رسانه‌های ترکیه هم از مرگ او گزارش داده‌اند.

بنا بر این گزارش‌ها جسد جیمز لا مژرار، صبح روز دوشنبه ۱۱ نوامبر (۲۰ آبان) در خانه‌اش در محله بی‌اوغلو در مرکز شهر استانبول پیدا شده است.

رویترز به نقل از یک دیپلمات خبر داده که علت مرگ او هنوز مشخص نیست اما بعضی رسانه‌ها گزارش داده‌اند که آقای مژرار از بالکن آپارتمانش به پایین پرت شده است. احتمال خودکشی او هم مطرح شده است.

جیمز لا مژرار، مامور سابق سرویس اطلاعاتی بریتانیا بود که گروه “می‌دی رسکیو” را هم تاسیس کرده بود. این گروه مسئولیت آموزش نیروهای داوطلب کلاه سفید را بر عهده دارد.

فعالیت کلاه سفیدها به عنوان یک گروه امداد و نجات در سوریه طی سال‌های گذشته با واکنش‌های متفاوتی از سوی کشورهای مختلف روبرو بوده است.

کشورهای غربی و مخالفان حکومت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، عمدتا از این گروه حمایت کرده‌اند اما دولت سوریه و متحدانش مانند روسیه این گروه را به فعالیت‌های جاسوسی و ارتباط با “گروه‌های تروریستی”متهم کرده‌اند.

این گروه کار خود را در سال ۲۰۱۳ آغاز کرد و عمدتا در مناطقی فعالیت می‌کرد که هدف بمباران و گلوله‌باران نیروهای دولتی سوریه یا روسیه قرار می‌گرفت.