یکشنبه , ۹ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » حسن روحانی در یزد: «روحانی در پایان عنوان کرد: سلام می‌کنیم به سیدمحمد خاتمی، افتخار ایران و افتخار این دیار یعنی یزد.نگذارید خواست آمریکا از حنجره عده‌ای معدود بلند شود»!

حسن روحانی در یزد: «روحانی در پایان عنوان کرد: سلام می‌کنیم به سیدمحمد خاتمی، افتخار ایران و افتخار این دیار یعنی یزد.نگذارید خواست آمریکا از حنجره عده‌ای معدود بلند شود»!

ماجرای «بابک زنجانی» چه شد؟/متولیان برخورد با فساد، از فسادهای میلیارد دلاری برای مردم بگویند/با سروصدا کردن درباره مقابله با فساد مالی، سر مردم کلاه نمی‌رود/در این دولت، یک ریال و یک دلار گم نمی‌شود، آن برای دوران دیگری بود که میلیاردها گم شد و پیدا نکردیم

آقای روحانی که به شهر یزد سفر کرده است، صبح روز یک‌شنبه ۱۹ آبان در ابتدای سخنرانی‌اش با شعارهای برخی از مخالفان دولتش مواجه شد که برای دقایقی علیه دولت او شعار می‌دادند.

رئيس جمهور ایران گفت: «صدای شما مردم، صدای این چند نفر جوان نیست.نگذارید خواست آمریکا از حنجره عده‌ای معدود بلند شود».

رئیس جمهور با درخواست از همه مسئولین و ارگان‌ها نسبت به رسیدگی به وضعیت دو میلیارد دلار پولی که به گفته وی به حلقوم آمریکا رفت و دولت قبل ده ماه وقت داشت که این پول را از حلقوم آمریکا درآورد، اما دست روی دست گذاشت، گفت: چند سال پیش، شورای عالی امنیت ملی تصویب کرد که قوه قضاییه باید به سرعت به این پرونده رسیدگی کند و تا امروز خبری نشده است.

 			 				 					ماجرای «بابک زنجانی» چه شد؟/متولیان برخورد با فساد، از فسادهای میلیارد دلاری برای مردم بگویند/با سروصدا کردن درباره مقابله با فساد مالی، سر مردم کلاه نمی‌رود/در این دولت، یک ریال و یک دلار گم نمی‌شود، آن برای دوران دیگری بود که میلیاردها گم شد و پیدا نکردیم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رئیس جمهور از رئیس دستگاه قضا تعیین تکلیف پرونده بابک زنجانی و اجرای مصوبه شورای عالی امنیت ملی در سرعت رسیدگی به پرونده دو میلیارد دلاری را خواستار شد که به گفته وی، دولت قبل ده ماه وقت داشت آن را از دست آمریکا درآورد، اما کاری نکرد.

به گزارش «تابناک»؛ حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رئیس جمهوری، صبح یکشنبه در جریان سفر به استان یزد در جمع مردم این شهر، با تأکید بر لزوم تلاش و فعالیت همه مسئولان در زمینه مبارزه با فساد اظهار کرد: دولت در سه لایحه مهم راه‌های اساسی مبارزه با فساد را روشن و تاکنون دو لایحه آن را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرده است.

وی با تأکید بر این که مهمترین مسأله در مبارزه با فساد، شفافیت است، خاطرنشان کرد: همه مردم و مسئولان و همچنین شرکت‌های دولتی و دستگاه‌ها باید کارشان را با شفافیت برای مردم تشریح کنند. همچنین درآمدها و فعالیت‌های شرکت‌ها و کار نهادها باید کاملا روشن و مشخص باشد چه چیزی از بودجه بیت المال مصرف کردند و برای آبادانی کشور چه کاری انجام دادند.

نگذاریم خواسته آمریکا از حنجره عده‌ای خاص برآورده شود

رئیس جمهور در ابتدای این مراسم و در پی دلیل شعار انتقادی برخی حاضران گفت: صدای شما مردم، صدای این چند نفر جوان نیست. شما مردم بزرگ و مهربان در خط انقلاب هستید و اختلاف و فاصله، خواست آمریکاست. صدای شما مردم صدای این چند نفر جوان نیست. شما مردم بزرگ و مهربان در خط انقلاب هستید و اختلاف و فاصله، خواست آمریکاست.

وی اظهار داشت: نگذاریم خواست آمریکا از حنجره عده ای معدود بلند شود؛ هرچند این عده بسیار کم و محدود در کشورند، این گروه کم و کوچک را به وحدت دعوت می‌کنیم.

 

رئیس جمهوری افزود: لایحه شفافیت یکی از لوایح مهمی است که دولت تقدیم مجلس کرده و امیدواریم نمایندگان مجلس در آینده نزدیک بتوانند این لایحه را تصویب کنند. روحانی با اشاره به تقدیم لایحه مبارزه با فساد از سوی دولت به مجلس خاطرنشان کرد: در آینده، لایحه سوم که لایحه تعارض منافع است نیز پس از بررسی در دولت تقدیم مجلس خواهد شد.

وی با تأکید بر این که همه با شفافیت و عزم راسخ با فساد در جامعه مبارزه کنیم، گفت: باید با هر که در کشور دستش آلوده به فساد است برخورد کنیم. ما در زمینه مبارزه با فساد نباید نه جناح و نه حزب را بشناسیم، بلکه همه مردم و جناح‌ها خواستار مبارزه با فساد به صورت شفاف هستند.

قوه قضاییه درباره فساد میلیارد دلاری توضیح دهد

رئیس جمهوری اظهار کرد: از قوه قضاییه می‌خواهم حالا که با فسادهای میلیونی و میلیارد تومانی برخورد می‌کند، مبارزه با فساد میلیارد دلاری را نیز برای مردم توضیح دهند؛ این که هنوز بعد از چند سال برای ما روشن نیست، آقایی که دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار پول این مردم را خورده و او را دستگیر و حکم اعدام برای او صادر کردند و الان نیز این فرد در زندان است، پولی که برده، کجا رفته است؟!

وی با طرح پرسش‌هایی از جمله اینکه چه کسانی مسئول هستند و چرا درباره آنهایی که در این پرونده نقش داشته‌اند، برای مردم توضیح داده نمی‌شود، ادامه داد: من از همه مسئولان می‌خواهم این دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار را برای مردم شفاف کنند؛ این پول نفت، خزانه و بیت المال بوده است.

رئیس جمهور با درخواست از همه مسئولین و ارگان‌ها نسبت به رسیدگی به وضعیت دو میلیارد دلار پولی که به گفته وی به حلقوم آمریکا رفت و دولت قبل ده ماه وقت داشت که این پول را از حلقوم آمریکا درآورد، اما دست روی دست گذاشت، گفت: چند سال پیش، شورای عالی امنیت ملی تصویب کرد که قوه قضاییه، باید به سرعت به این پرونده رسیدگی کند و تا امروز خبری نشده است. ما می‌خواهیم پرونده دو میلیارد دلاری برای مردم روشن شود. اگر امروز، روز مبارزه با فساد است، فساد میلیارد دلاری را برای مردم توضیح دهید تا مردم خوشحال شوند و بدانند عزم امروز ما برای مبارزه با فساد جزم است.

روحانی با اشاره به این که باید پرونده 947 میلیون دلاری و وضعیت نهادهایی که بیش از 700 میلیون دلار بدهکاری دارند برای مردم توضیح داده شود، اظهار کرد: وزیر نفت را مسئول می‌کنم که پرونده 700 میلیون دلار پول نفت را برای مردم توضیح دهد و رئیس بانک مرکزی را مسئول می‌کنم که درباره پرونده دو میلیارد دلاری برای مردم تشریح کند. دستگاه‌های نظارتی را مسئول می‌کنم تا درباره پرونده 947 میلیون دلاری به مردم توضیح دهند.

ماجرای «بابک زنجانی» چه شد؟/متولیان برخورد با فساد، از فسادهای میلیاد دلاری برای مردم بگویند/با سروصداکردن درباره مقابله با فساد مالی سر مردم کلاه نمی‌رود/در این دولت یک ریال و دلار گم نمی‌شود، آن برای دوران دیگر بود که میلیاردها گم شد و پیدا نکردیم

با سروصداکردن درباره مقابله با فساد مالی، سر مردم کلاه نمی‌رود

وی ادامه داد: فساد دانه درشتان کجاست؟ چرا به این پول‌ها رسیدگی نمی‌کنند؟ با بردن چند نفر به دادگاه و تبلیغ و سر و صدا کردن سر مردم کلاه نمی‌رود. باید بیان شود در این پرونده‌ها چه کسانی مسئول بوده‌اند؟ قضات و دادستان‌های شریف  نترسند و به این جناح و آن جناح نگاه نکنند. من مورد به مورد در استان‌های مختلف این رقم‌ها را برای مردم اعلام می‌کنم؛ باید توضیح داده شود که این پول‌ها کجا رفته است.

در این دولت یک ریال یا یک دلار گم نخواهد شد

رئیس جمهوری عنوان کرد: عده‌ای از افرادی که کمی بداخلاق هستند، در ماه های گذشته در برخی از روزنامه ها نوشتند که این دولت در سال گذشته (سال 97) با ارز 4 هزار و 200 تومانی 18 میلیارد را بر باد داد. من به رئیس بانک مرکزی دستور دادم تمام پول هایی که سال گذشته در شش ماه اول داده شده به هر نرخی بوده، لیستی اعلام کند و چند روز پیش نامه آن را برای من نوشته و من به بانک مرکزی گفتم آن را منتشر کند که همه آن را ببینند. از این 18 میلیارد پارسال 7.3 میلیارد کالای اساسی وارد شده؛ یعنی کالای اساسی مورد نظر مردم و همچنین کالاهای درمانی و پزشکی که مورد به مورد روشن است.

 

روحانی ادامه داد: در این دولت یک ریال و یک دلار گم نخواهد شد. آن در دوران دیگر بود که میلیاردها دلار گم شد و پیدا نکردید. بنابراین راه را اشتباه نروید. مردم یزد شما چند سرمایه بزرگ دارید که خداوند به شما داده و به مردم دیگر هم داده است؛ اما اینجا معروف است. 26 سال است جوانان شما در کنکور رتبه اول شدند. سخت کوشی مردم یزد جزو ذات آنهاست. همه قنات های یزد حکایت از سخت کوشی مردم این شهر دارد. برای این استان، باید دو کار بزرگ انجام شود: اولین اقدام بزرگ، مسأله آب است؛ چه آب صنعتی و کشاورزی چه آب آشامیدنی. من در اینجا اعلام می کنم در شورای عالی آب تصویب کردیم آب آشامیدنی سی سال آینده استان یزد تأمین است.

سلام بر خاتمی

روحانی در پایان عنوان کرد: سلام می‌کنیم به سیدمحمد خاتمی افتخار ایران و افتخار این دیار یعنی یزد.

او همچنین در ادامه به چند پرونده اقتصادی اشاره کرد و از مسئولینی چون وزیر نفت و رئيس کل بانک مرکزی خواست درباره این پرونده‌ها توضیح دهند.

رئيس‌جمهور ایران همچنین از مقام‌های قوه قضائیه خواست حالا که با «فسادهای میلیونی و میلیارد تومانی برخورد می‌کند، مبارزه با فساد میلیارد دلاری را هم برای مردم توضیح بدهد».

آقای روحانی همچنین به مقام‌های قضایی گفت «با به دادگاه بردن چند نفر و سر و صدا کردن، سر مردم کلاه نمی‌رود» و اگر درباره برخی پرونده‌های فساد میلیارد دلاری رسیدگی نشود، «مورد به مورد در استان‌های مختلف» به این پرونده‌ها اشاره می‌کند.

رئيس‌‌جمهور ایران بدون اشاره و توضیح در خصوص یک پرونده فساد دیگر گفته است: “پرونده ۹۴۷میلیون دلار را برای مردم توضیح بدهند؛ یک نهاد ۹۴۷میلیون دلار گرفته و حساب پس نمی‌‌دهد! باید حساب‌کشی شود. نهادهایی که بیش از ۷۰۰میلیون دلار گرفته‌اند باید توضیح دهند.”

او گفت وزیر نفت باید درباره ۲ میلیارد دلار پول نفت توضیح دهد و رئيس بانک مرکزی هم ماجرای ۲ میلیارد دلاری را که به گفته او «به حلقوم آمریکا رفت»، توضیح دهد.

رئيس‌جمهور ایران همچنین با کنایه خطاب به مقام‌های قضایی گفت که «بعد از چند سال معلوم نیست آن آقایی که بازداشت کردند و حکم اعدامش صادر شد و الان در زندان است، چه شد؟‌ چرا کسانی که در این مورد نقش داشتند، برای مردم توضیح نمی‌دهند؟»

منظور آقای روحانی از ماجرای ۲ میلیارد دلار پول نفت، پرونده بابک زنجانی است. بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران روز ۱۶ مهر امسال گفت از اصل بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت که ۲.۱ میلیارد دلار بوده، فقط ۶۰۰ میلیون دلار پرداخت شده است.

پرونده ۲ میلیارد دلاری بانک مرکزی هم به ماجرای مصادره دو میلیارد دلار از اموال بانک مرکزی ایران در آمریکا با رای دیوان عالی آمریکا باز می‌گردد.

دیوان عالی آمریکا رای داده که باید دو میلیارد دلار از دارایی ایران برای پرداخت به بازماندگان و خانواده قربانیان آمریکایی برخی حملاتی که ایران «متهم به دست داشتن در آنها است»، برداشته شود.

مسئولان دولت روحانی می‌گویند کوتاهی دولت محمود احمدی‌نژاد در خارج کردن دارایی‌های ایران از آمریکا این فرصت را به دیوان عالی آمریکا داد که رای به مصادره به اموال بانک مرکزی بدهد.

/**/ /**/ حسن روحانی از نهادهای نظارتی خواسته که به یک پرونده ۹۴۷میلیون دلاری رسیدگی کنند

بیشتر در این باره:

کدام نهاد ۹۴۷ میلیون دلار گرفته و حساب پس نمی‌دهد؟

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنرانی روز یک‌شنبه خود یک نهاد حکومتی را متهم کرد که ۹۴۷ میلیون دلار گرفته ولی حساب پس نمی‌دهد.

آقای روحانی اشاره نکرد که نام این نهاد چیست و چگونه این مبلغ را گرفته ولی در بخش دیگری از سخنانش گفت برخی «نهادها بیش از ۷۰۰ میلیون دلار گرفته‌اند و باید توضیح دهند».

کشف میدان نفتی

رئيس‌جمهور ایران در این سخنرانی همچنین خبر از کشف یک میدان نفتی در ایران به اندازه «۵۳ میلیارد بشکه نفت» داد. او گفت این میدان نفتی ۲۴۰۰ کیلومتر وسعت دارد و در محدود شهرهای بستان تا امیدیه در استان خوزستان کشف شده است.

آقای روحانی کشف این میدان را «خبر خوش» در دوران تحریم توصیف کرد و گفت این موضوع نشان می‌دهد که کشور «خیلی ثروتمندی» داریم.

او همچنین گفت که وضعیت اقتصادی ایران هر ماه بهتر شده و «آمریکا مأیوس شده است».