دوشنبه , ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » پشت پرده اظهارات اردوغان در مورد اعتراضات عراق و سرایت آن به ایران!

پشت پرده اظهارات اردوغان در مورد اعتراضات عراق و سرایت آن به ایران!

چند هفته‌ای است، اعتراضات در عراق و لبنان، سایر تحولات منطقه‌ای را تحت الشعاع خود قرار داده و توجهات بین المللی بسیاری را به خود جلب کرده است.

به گزارش «تابناک»؛ در این میان، تظاهرات در عراق بیشتر از لبنان به سمت خشونت سوق یافته و رنگ و بوی سیاسی تری به خود گرفته است. در مورد منشأ این اعتراضات نیز نظرات مختلفی وجود دارد.

عده زیادی معتقدند که اعتراضات از سوی برخی کشور‌ها و گروه‌های داخلی وابسته به آن‌ها به انحراف رفته و به محلی برای زورآزمایی منطقه‌ای تبدیل شده است. در این میان، باید به اظهارات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اشاره کرد.

روز جمعه، رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه هدف ناآرامی‌ها در عراق، ایجاد شکاف در جهان اسلام است، گفته حدس می‌زند چه کسی پشت این ناآرامی‌هاست.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه روز جمعه در سخنانی منتسب به او، هدف ناآرامی‌ها در عراق را ایجاد شکاف در جهان اسلام توصیف کرده است.

اردوغان چه کشوری را پشت پرده اعتراضات در عراق می داند!؟

«راغب سویلو»، خبرنگار میدل‌ایست‌آی در ترکیه نوشته: اردوغان درباره ناآرامی‌ها در عراق گفت: «چه کسانی پشت این تظاهرات‌ هستند؟ ما حدس‌هایی می‌زنیم. فکر می‌کنیم ممکن است به ایران کشانده شود. هدف آن ایجاد شکاف در جهان اسلام و ایجاد اختلاف میان یکدیگر است. فکر کنید در عراق بعضی اظهارات علیه ترکیه مطرح شده و حتی ایران نیز مواضعی منفی علیه ما اتخاذ کرد.»

رئیس‌جمهور ترکیه در بخش دیگری از سخنانش به موضوع عملیات کشورش در شمال سوریه و روابط ترکیه با آمریکا پرداخته و مشخص کرده که غیر از شخص ترامپ، سخنان فرد دیگری را در دولت او جدی نمی‌گیرد. او گفت: «من نظراتم را بر اساس سخنان ترامپ مطرح می‌کنم. به اینکه افراد مادون او چه می‌گویند، توجه نمی‌کنم.»

او همچنین خاطرنشان کرد: ترکیه عملیات علیه «تروریست‌های» YPG/SDF را تا زمانی که آنها منطقه را ترک نکنند ادامه خواهد داد.

اعتراضات در عراق از ابتدای ماه اکتبر آغاز و به دلیل ایام زیارت اربعین حسینی -علیه السلام- برای چند روز متوقف و از بیست و پنجم اکتبر از سر گرفته شد.

طبق گفته کمیته حقوق بشر پارلمان، تاکنون بیش از 250 تن در جریان اعتراضات خیابانی که برخی از آنان به گلوله افراد مسلح ناشناس کشته شده‌اند، جان باخته‌اند.

حال سؤال این است: اردوغان چه کشوری را هدف اظهارات خود و عامل ایجاد شکاف در جهان اسلام معرفی کرده است؟!

به نظر می رسد، اشاره اردوغان به عربستان سعودی باشد؛ کشوری که از نظر وی، عامل اصلی بسیاری از اختلافات در جهان اسلام است، حال آن که چندی پیش نیز چاووش اوغلو در گفت‎وگو با شبکه الجزیره، سیاست‌های منطقه‌ای امارات و عربستان را مورد انتقاد قرار داده و گفته: دلیل دلخوری ریاض و ابوظبی از ترکیه، توجه آنکارا به مسائل کشور‌های اسلامی، بیش از آن چیزی است که این دو کشور انتظار دارند.

وی افزود: ما با عربستان و امارات مشکلی نداریم، اما شاهدیم که آن‌ها با ما مشکل دارند.

روابط ترکیه و عربستان در پی قتل «جمال خاشقجی»، ستون نویس واشنگتن پست و منتقد عربستان در کنسولگری این کشور در «استانبول» وارد دوره پر تنشی شد؛ اما نکته جالب توجه دیگر در اظهارات اردوغان، ادعای او در مورد کشیده شدن اعتراضات از عراق به ایران بود. حال هدف از این ادعا چه بوده، چندان مشخص نیست، اما دور از انتظار نیست که اردوغان قصد دارد با حساس کردن ایران به تحرکات عربستان در عراق، اختلافات میان دو کشور را بیش از پیش عمیق تر کند! در واقع، کاهش تنش ها میان ریاض و تهران مطلوب ترکیه اردوغان نخواهد بود.