یکشنبه , ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

جلسه عادل المهدی با سران نظامی و امنیتی عراق، مخالفت بغداد با انتقال سیزده هزار داعشی به عراق، حمله موشکی به حومه «لاذقیه» سوریه و ارسال نامه روحانی برای سران شورای همکاری خلیج فارس و عراق، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به خروج ۵۵ خودروی نظامی آمریکا از سوریه به سمت عراق نیز اشاره کرد.

به گزارش تابناک، خبرگزاری رسمی سوریه(سانا) گزارش داد ۵۵ دستگاه کامیون نظامی آمریکایی امروز شنبه از سوریه به سمت اراضی عراق حرکت کردند.

این رسانه  افزود: ۵۵ کامیون حامل تجهیزات نظامی متعلق به نظامیان اشغالگر آمریکایی، خاک سوریه را از طریق گذرگاه غیرقانونی الولید به سمت عراق ترک کردند. این رسانه به جزئیات بیشتری اشاره نکرد.

جلسه عادل المهدی با سران نظامی و امنیتی عراق

«عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق برای بررسی وضعیت امنیتی و هماهنگی اقدامات لازم برای حفظ ثبات در این کشور، با سران نظامی و امنیتی عراق جلسه برگزار کرد

در بیانیه دفتر نخست‌وزیری عراق در مورد این نشست آمده است: «عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر و فرمانده کل قوا شنبه شب در نشستی با حضور وزیر کشور با سران امنیتی گفت‌وگو کرد.»

این بیانیه می‌افزاید: «آن‌ها در این نشست آخرین تحولات را بررسی کرده و بر لزوم اقدام نیروهای امنیتی برای حفظ امنیت و ثبات و اجرای وظایفشان در راستای دستور حفاظت از اعتراضات مسالمت‌آمیز و اموال عمومی و خصوصی و تأسیسات حساس در سرتاسر کشور، تأکید کردند.»؛ این دومین جلسه عبدالمهدی با سران امنیتی و نظامی عراق در یک هفته گذشته است.

ارسال نامه روحانی برای سران شورای همکاری خلیج فارس و عراق / جلسه عادل المهدی با سران نظامی و امنیتی عراق/خروج ۵۵ خودروی نظامی آمریکا از سوریه به سمت عراق/مخالفت بغداد با انتقال ۱۳ هزار داعشی به عراق

عراق از یک ماه پیش صحنه اعتراضات و ناآرامی در چندین شهر بوده است. تظاهرات مردم این کشور در اعتراض به فساد و مشکلات اقتصادی آغاز، اما در مواردی به خشونت و آسیب به اموال عمومی منجر شده است. دولت عراق تأکید کرده است که از حق مردم برای اعتراض مسالمت‌آمیز حمایت می‌کند و در تلاش است برای بهبود اوضاع اقتصادی، اصلاحاتی را در دستور کار قرار دهد.

مخالفت بغداد با انتقال سیزده هزار داعشی به عراق

مسئولان اروپایی اخیرا با سفر به عراق از دولت این کشور درخواست کردند با طرح انتقال سیزده هزار تن از عناصر داعش از سوریه به عراق موافقت کند، اما بغداد این طرح را نپذیرفت.

یک منبع سیاسی عراق به شبکه خبری روسیاالیوم گفت: «مسئولان اروپایی اخیرا به عراق سفر و درخواست کردند که این ۱۳ هزار تن از عناصر داعش به عراق منتقل و محاکمه شوند، اما بغداد آن را رد کرد».

وی درباره دلیل مخالفت عراق با این درخواست گفت: «بغداد می‌گوید که آنها در خاک عراق جرمی مرتکب نشده‌اند که در این کشور محاکمه شوند».

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در دهم اکتبر گذشته اعلام کرد، ارتش این کشور، دو تن از خطرناکترین عناصر داعش وابسته به گروهک «بیلد» را از اراضی سوریه دور کرده است؛ این دو به نام‌های «الکساندر کوتی» و «الشافعی الشیخ» به عراق منتقل شدند.

علاوه بر آن، همزمان با حمله ترکیه به شمال شرقی سوریه، شمار زیادی از عناصر داعشی به عراق منتقل شده‌اند. خبرنگار خبرگزاری سانا در این باره گزارش داد که آمریکا از ابتدای عملیات ترکیه در شمال سوریه، ۱۵۰۰ زن داعشی را به عراق منتقل کرده است.

خبرنگار سانا مستقر در استان الحسکه (شمال سوریه) گفت که نیروهای آمریکایی از آغاز حملات ترکیه به شمال سوریه، بیش از ۱۵۰۰ زن داعشی را از اردوگاه «الهول» واقع در ریف الحسکه به عراق انتقال داده‌اند.

حمله موشکی به حومه «لاذقیه» سوریه

گروه های تروریستی اخیرا عملیات تجاوزکارانه جدیدی را علیه غیرنظامیان سوری ترتیب داده اند.

رسانه های عربی اعلام کردند که منطقه «جبله» در حومه لاذقیه هدف حمله موشکی گروه های تروریستی قرار گرفت.

ارسال نامه روحانی برای سران شورای همکاری خلیج فارس و عراق / جلسه عادل المهدی با سران نظامی و امنیتی عراق/خروج ۵۵ خودروی نظامی آمریکا از سوریه به سمت عراق/مخالفت بغداد با انتقال ۱۳ هزار داعشی به عراق

این در حالی است که حملات خمپاره ای تکفیری ها به مناطق مسکونی و غیرنظامیان در دیگر نقاط سوریه نیز ادامه دارد.

ارسال نامه روحانی برای سران شورای همکاری خلیج فارس و عراق

سید عباس موسوی»، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شنبه‌شب در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص اخبار منتشره از ارسال نامه رئیس جمهوری اسلامی ایران به سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و عراق، ضمن تأیید این خبر افزود: پس از ارائه «پویش صلح هرمز» توسط ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ایشان متن کامل آن را برای سران کشورهای یاد شده ارسال کرد و در آن خواستار تشریک مساعی همه آنها در پردازش و اجرای آن شدند.

وی افزود: این امر نشان دهنده جدیت جمهوری اسلامی ایران و اهمیت دادن به کشورهای منطقه در تامین ثبات و امنیت در منطقه خلیج فارس است.

موسوی اضافه کرد: دکتر ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز به زودی نامه‌ای در این زمینه خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد ارسال خواهد کرد.