جمعه , ۲۶ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » جزئیات ردگیری و شکار ابوبکرالبغدادی !

جزئیات ردگیری و شکار ابوبکرالبغدادی !

 

خبرگزاری رویترز به نقل از چند مقام اطلاعاتی عراقی جزئیات دیگری از چگونگی شناسایی ردی از سرکرده داعش و شکار وی منتشر کرد.

به گزارش «تابناک» به نقل از فارس، خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات اطلاعاتی عراقی گزارش داد که در مسیر طولانی شکار ابوبکر البغدادی تیمهای اطلاعاتی عراقی در فوریه 2018 و زمانی که یکی از دستیاران ارشد بغدادی اطلاعاتی درباره چگونگی فرار وی طی این سالها در اختیار آنها گذاشت به یک نقطه کلیدی دست یافتند.

«اسماعیل اتاوی» بعد از اینکه توسط ترکیه بازداشت و به مقامات عراقی تحویل داده شد گفته بود که ابوبکر البغدادی بیشتر مواقع، مذاکرات خود با سرکرده‌های داعش را در مینی بوس‌هایی که برای رد گم گنی میوه و سبزیجات حمل می‌کردند برگزار می‌کرد.

یک مقام عراقی در این زمینه گفت: اتاوی اطلاعات ارزشمندی داد که به آژانسهای مختلف اطلاعاتی عراق کمک کرد قطعات گمشده پازل تحرکات، رفت و آمدها و مکانهایی که وی از آنها استفاده می‌کرد را تکمیل کنند.

این مقام عراقی به رویترز گفته؛ اتاوی اطلاعاتی درباره 5 مرد به ما داد از جمله خودش، که با بغدادی در خاک سوریه و در جاهای مختلف دیدار می‌کردند.

این گزارش افزود: توجه به افرادی نظیر اتاوی برای عوامل اطلاعاتی که به دنبال ردی از بغدادی بودند بسیار حیاتی بود.

مقامات اطلاعاتی عراق به اتاوی به عنوان یکی از 5 دستیار ابوبکر بغدادی نگاه می‌کردند. او در سال 2006 به القاعده پیوسته بود و از سوی آمریکا در سال 2008 بازداشت شده بود و حتی 4 سال نیز در زندان بود.

بغدادی بعدها به اتاوی کارهای مهمی نظیر رساندن پیامها و دستورات دینی خود و همچنین انتخاب فرماندهان داعش را محول کرده بود. بعد از شکستهای داعش در سال 2017 وی به همراه همسرش به سوریه گریخته بود.

یک مقام اطلاعاتی دیگر عراقی نیز گفت: نقطه عطف بعدی در سال جاری و عملیات مشترکی بود که در آن عوامل اطلاعاتی عراق، آمریکا و ترکیه چند مقام ارشد داعش از جمله 4 عراقی و یک سوری را بازداشت کردند.

مقامات عراقی می‌گویند که این افراد اطلاعات بسیار مهمی از مکانهایی که با بغدادی درون خاک سوریه دیدار می‌کردند ارائه کردند و ما نیز تصمیم گرفتیم که این اطلاعات را با سیا درمیان بگذاریم تا عوامل جاسوسی بیشتری را در این مناطق پراکنده کنیم.

مقامان اطلاعاتی عراقی می‌گویند، در اواسط 2019 ما متوجه شدیم که ادلب جایی است که ابوبکر بغدادی به همراه خانواده‌اش روستا به روستا جایش را عوض میکند.

مطلعین سپس در سوریه یک مرد عراقی را از روی نقاب در بازار ادلب و از روی یک عکس شناسایی کردند. او اسماعیل اتاوی بود و با دنبال کردن وی به مکانی رسیدند که بغدادی در آن اقامت داشت.

مقامات عراقی اضافه کردند که این اطلاعات را در اختیار سیا قرار داده‌اند و آنها با استفاده از تصاویر ماهواره و پهپاد به مدت 5 ماه مکان مورد نظر را زیر نظر داشتند.

آنها می‌گویند که دو روز پیش بغدادی محل استقرارش را با خانواده ترک کرد و با یک مینی بوس به روستایی در همان نزدیکی رفت.

این منابع می‌گویند که تصاویر ماهواره نیز محل اختفای سرکره داعش را در نزدیکی روستای باریشا در ادلب سوریه در روز 28 سپتامبر 2019 شناسایی کرد و تصاویر دستی دیگری نیز در 27 امتبر 2019 از همین مکان به دست آمد، این لحظه ای بود که به زندگی ابوبکر البغدادی پایان داد.

نشریه «نیوزویک» بامداد امروز (یکشنبه) به نقل از یک مقام نظامی آمریکایی از عملیات بالگردی نیروهای ویژه ارتش این کشور در استان «ادلب» سوریه علیه «ابوبکر البغدادی» سرکرده گروه تروریستی «داعش» خبر داده و نوشته است که واشنگتن «با اطمینان بالا» معتقد است که بغدادی در این حمله کشته شده است.

ساعاتی بعد دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در یک نشست خبری گفت که آمریکا توانسته ابوبکر البغدادی سرکرده گروهک تروریستی داعش را از بین ببرد. ترامپ میگوید که از طریق آزمایش DNA، هویت البغدادی تائید شده است.

در سال های گذشته، بارها خبر کشته شدن ابوبکر بغدادی از سوی نیروهای آمریکایی و روسی منتشر شد، به گونه ای که در فاصله سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ رسانه ها و مقامات آمریکایی و روسی هشت بار این خبر را منعکس کردند. با این حال، بامداد امروز و پس از توییت ترامپ در رابطه با یک اتفاق بزرگ، مجله نیوزویک به نقل از پنتاگون مدعی شد، پس از شناسایی محل اختفای بغدادی، عملیاتی از سوی نیروهای ویژه آمریکا راه اندازی شد که در پی آن سرکرده داعش با استفاده از یک جلیقه انفجاری به زندگی ترور خود پایان داد.

در سال های گذشته، بارها خبر کشته شدن ابوبکر بغدادی از سوی نیروهای آمریکایی و روسی منتشر شد، به گونه ای که در فاصله سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ رسانه ها و مقامات آمریکایی و روسی هشت بار این خبر را منعکس کردند.

مصطفی نجفی؛ با این حال، بامداد امروز و پس از توییت ترامپ در رابطه با یک اتفاق بزرگ، مجله نیوزویک به نقل از پنتاگون مدعی شد، پس از شناسایی محل اختفای بغدادی، عملیاتی از سوی نیروهای ویژه آمریکا راه اندازی شد که در پی آن سرکرده داعش با استفاده از یک جلیقه انفجاری به زندگی ترور خود پایان داد.

چند نکته و فرضیه در رابطه با کشته شدن ابوبکر بغدادی را می توان مطرح کرد؛

نخست: بنا بر ادعای مقامات آمریکایی، بغدادی در روستایی در شمال استان ادلب و در نزدیکی مرز ترکیه مورد هجوم قرار گرفته است. استان و منطقه ای که نه پایگاه داعش بوده و نه انتظار حضور بغدادی در آنجا می رفته است، حال آنکه در هشت مرتبه ای که خبر کشته شدن بغدادی منتشر شده بود، محل اصابت بغدادی در شرق سوریه یا در عراق عنوان شده بود؛ بنابراین، اینکه بغدادی در شمال سوریه مخفی شده بود، قابل تأمل به نظر می رسد.

پایان «حیات ترور» ابوبکر البغدادی و چند فرضیه!

دوم: اختفای بغدادی در مکانی صورت گرفته بود که محل حضور نیروهای وابسته به ترکیه است؛ نیروهایی که با بغدادی دشمنی آشکار داشته اند. حال اینکه چرا بغدادی در آنجا پنهان شده بود، چندان مشخص نیست، ولی دور از ذهن نیست که ترکیه یا گروه های وابسته به آن از محل اختفا اطلاع داشتند.

سوم: شناسایی محل اختفای بغدادی و عملیات دستگیری او پس از توافق آمریکا و ترکیه برای آغاز عملیات آنکارا در شمال سوریه و ایجاد منطقه امن نیز تصادفی به نظر نمی رسد. در واقع، بعید نیست که یکی از گزینه های پیشنهادی جذاب ترکیه به آمریکا برای موافقت ترامپ جهت آغاز عملیات علیه کردها، دادن امتیاز شکار بغدادی بوده باشد!

چهارم: حال پرسش این است، شکار بغدادی چه دستاوردی برای ترامپ به همراه دارد؟ پاسخ تا حدود زیادی واضح است. همان چیزی که باراک اوباما یک سال پیش از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۱ با کشتن اسامه بن لادن از آن بهره برد. این امتیازی است که ترامپ می تواند به عنوان برگی برنده در انتخابات آتی از آن بهره برداری کند. به‌ ویژه وقتی ترامپ تا پیش از این نه تنها دستاوردی در سیاست خارجی نداشته، بلکه موجبات یک سرخوردگی بزرگ در دیپلماسی ایالات متحده را فراهم آورده است.

فراتر از موارد فوق، چند پرسش همچنان می ماند که اکنون نمی توان بدان ها پاسخ دقیقی داد. چرا و چگونه بغدادی به ادلب و محل حضور نیروهای وابسته به ترکیه رفته بود؟ محل اختفای او چه زمانی شناسایی شد؟ چه ارتباطی میان سفر پمپئو و مایک پنس به ترکیه و کشته شدن بغدادی وجود دارد؟ ترامپ می خواهد خروج از سوریه را به یک شکار بزرگ توجیه کند؟ ترکیه چه نقشی در این عملیات داشته است؟ در نهایت اینکه، اگر آمریکا نتواند ادعای خود در کشتن بغدادی را اثبات کند، چه خواهد شد؟ با این فرض، ترامپ چه پاسخی خواهد داشت؟

کارشناس مسائل سوریه