یکشنبه , ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » پدر روح‌الله زم مشارکت خانواده‌اش در دستگیری او را رد کرد!

پدر روح‌الله زم مشارکت خانواده‌اش در دستگیری او را رد کرد!

محمدعلی زم، سمت راست، روح الله زم، سمت چپ
محمدعلی زم، سمت راست، روح الله زم، سمت چپ

پدر روح‌الله زم، بنیان‌گذار سایت و کانال تلگرامی آمد نیوز، با انتشار بیانیه‌ای، مشارکت خانواده‌اش در روند دستگیری او را رد کرد.

محمدعلی زم در بیانیه‌ای، با استقبال از دستگیری فرزندش، او را «ساده‌دل و سهل‌انگار» خواند و گفت هیچ‌یک از اعضای خانواده‌اش در «تمهید شرایط، مقدمات سفر و دستگیری او» مشارکت نداشته‌اند.

پیشتر خبرهایی در فضای مجازی در مورد همکاری خانواده روح‌الله زم با سپاه پاسداران برای کشاندن او به عراق، منتشر شده بود.

محمد علی زم همچنین نوشت که بازگردانده شدن پسرش به ایران «به بهانه ملاقات با مرجعیت شیعه»انجام شده است.

پیش از این نیز تعدادی از رسانه‌ها خبر داده بودند که بازداشت آقای زم پس از سفر او به عراق دیدار با آیت‌الله علی سیستانی، رهبر شیعیان عراق، به نجف سفر کند.

با این حال رسانه‌های ایران روز چهارشنبه، ۲۴ مهرماه، به نقل از یک مقام آگاه در دفتر این مرجع تقلید ساکن نجف در عراق اعلام کرده بودند که روح‌الله زم «هیچ گاه ارتباطى مستقیم و یا غیرمستقیم با این دفتر نداشته» و «کسى درخواست ملاقات براى او» نفرستاده است.

سپاه پاسداران روز ۲۲ مهر اعلام کرد که روح‌الله زم را طی آن‌چه «عملیات پیچیده، با حربه فریب اطلاعاتی» خواند، دستگیر کرده است.

هرچند محل بازداشت روح‌الله زم به‌طور رسمی اعلام نشده، اما همسر و نزدیکان‌اش، می‌گویند او در سفری به عراق، ناپدید شده است.

محمد تولایی، مسئول اشراف در دفتر فرماندهی کل سپاه پاسداران، روز سه‌شنبه، ۲۳ مهر،بدون اشاره به جزئیات اعلام کرده بود که روح‌الله زم، موسس وب‌سایت آمدنیوز، «با همکاری سرویس‌های اطلاعاتی دیگر» بازداشت شده است.

/**/ /**/ /**/ تصویری از فیلم ادعایی تلویزیون ایران درباره نحوه حفاظت از روح‌الله زم در فرانسه
بیشتر در این باره:

روح‌الله زم و افسانه حفاظت چندلایه امنیتی

روح‌

بخش خبری ۲۰:۳۰ در تلویزیون حکومتی ایران مدعی شده بود که روح‌الله زم در خاک کردستان عراق و در نزدیکی مرز ایران دستگیر شده است.

با این حال دولت اقلیم کردستان عراق این ادعا را کذب خوانده بود.

روح الله زم مؤسس سایت آمدنیوز است و پس از اعتراض‌های دی ماه سال ۹۶ مقامات جمهوری اسلامی سخنانی را علیه او بیان کرده بودند.

از جمله محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران در پیامی توئیتری خطاب به پاول دوروف، مدیر عامل شبکه تلگرام، کانال آمدنیوز را «به نفرت‌پراکنی، استفاده از کوکتل مولوتف، شورش مسلحانه و بلوای اجتماعی» متهم ساخته و خواستار متوقف شدن فعالیت آن شده بود.

پس از آن کانال آمدنیوز با بیش از یک میلیون و چهارصد هزار عضو، از سوی گردانندگان این شبکه پیام‌رسان مسدود شد.

مدیر عامل شبکه پیام‌رسان تلگرام در توئیتر خود نوشت که فعالیت «کانال آمدنیوز با عدم توجه به مقررات مربوط به عدم تشویق به خشونت» به حال تعلیق درآمده است.

/**/ /**/ /**/ روح‌الله زم اخیراً پس از سفر به عراق توسط مأموران امنیتی سپاه ربوده و به ایران منتقل شد.
بیشتر در این باره:

سپاه با پرونده روح‌الله زم چه می‌کند؟‌

گردانندگان «آمدنیوز» اما با راه‌اندازی کانال‌های مشابه توانستند در مدتی کوتاه پس از مسدود شدن، بخشی از مخاطبان خود را دوباره جذب کنند.

نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی همچنین در سال‌های گذشته تعدادی از افراد را به اتهام همکاری با این سایت بازداشت کرده‌اند. برادر و دو خواهر روح الله زم نیز پیش از این به این اتهام بازداشت شده و مدتی زندانی بودند.