چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » هشدار حسن نصرالله از احتمال وقوع جنگ داخلی در لبنان/ نگران مقاومت نیستم بلکه نگران لبنان‌ام!!!

هشدار حسن نصرالله از احتمال وقوع جنگ داخلی در لبنان/ نگران مقاومت نیستم بلکه نگران لبنان‌ام!!!

نصرالله

دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه تحرکات مردمی اخیر در این کشور دستاوردهای مثبتی داشت، از همه لبنانی‌ها خواست از این دستاوردها حفاظت کنند؛ چرا که این تحرکات، فراحزبی و فراجناحی است.

به گزارش مشرق، «سید حسن نصرالله»، دبیر کل حزب‌الله لبنان جمعه (۲۵ اکتبر؛ سوم آبان) در مورد تحولات لبنان و اعتراضات اخیر در این کشور که وارد دومین  هفته شده، سخنرانی کرد.

اعتراض‌های مردمی به وضعیت معیشتی و وضع مالیات در برخی از بخش‌های خدمات‌رسانی دولتی از چهارشنبه هفته گذشته (۲۴ مهر) آغاز شد و همچنان ادامه داد. دولت لبنان به نخست‌وزیری سعد الحریری اخیراً برای برون‌رفت از این بحران سند اصلاحات اقتصادی ارائه کرده است.

سید حسن نصرالله در ابتدای سخنرانی خود گفت که کما اینکه پیش‌تر گفته بودیم، اعتراضات در لبنان، تحرکات مردمی فراحزبی و فرامنطقه‌ای و بیانگر دردهای مردم است.

او گفت که همه مسئولیت دارند که مسالمت‌آمیز بودن این تحرکات و اعتراض‌ها را حفظ کنند. سید حسن نصرالله گفت که آنچه در روزهای اول اعتراض‌ها در لبنان رخ داد، دستاوردهای مثبت زیادی محقق کرد.

اگر حزب‌الله وارد اعتراض‌ها می‌شد، مسیر عوض می‌شد

دبیر کل حزب‌الله گفت که اگر مقاومت اسلامی لبنان تصمیم به ورود به این اعتراض‌ها می‌گرفت، این اعتراض‌ها مسیر دیگری به خود می‌گرفت ولی مصلحت این اعتراض‌ها در این بود که به دور از احزاب سیاسی باشد.

سید حسن نصرالله از پوشش رسانه‌ای اعتراض‌های لبنان از سوی رسانه‌های عربی در خلیج فارس انتقاد کرد و گفت که برخی از بوق‌ها و رسانه‌های عربی از روز اول تلاش کردند که این مسئله را القا کنند که دبیر کل حزب‌الله لبنان معترضان را «تهدید» کرده است.

نباید به احزاب اجازه داد سوار موج اعتراض‌ها شوند

وی در ادامه گفت: «ما از معترضان در لبنان خواستیم که به احزاب اجازه ندهند بر موج اعتراض‌های مردمی سوار شده و از آن‌ سوء استفاده کنند».

سید حسن نصرالله گفت که اعتراض‌های اخیر در لبنان باعث شد که مسئولان لبنانی در دولت، اجرای وعده‌های خود را آغاز کنند.

او گفت که یکی از دستاوردهای مثبت اعتراض‌ها در لبنان که باید همه از آن صیانت و حفاظت کنند، این است که مسئله بودجه در لبنان مسئله کوچکی نیست، بلکه مسئله بسیار مهمی است.

سید حسن نصرالله با بیان اینکه «سند اصلاحات دولت» با فشار اعتراض‌های مردمی صادر شد، گفت که این سند اولین گام رو به جلو دولت برای اصلاحات است.

برای اولین بار در تاریخ لبنان، دولت برای تصمیم‌های خود جدول زمانی تعیین کرد

او ادامه داد: «در تاریخ دولت‌های لبنان سراغ ندارم که این همه تصمیمات با جدول‌های زمانی مشخص صادر شود. این از دستاوردِ تحرکات مردمی بود».

دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت قانون استرداد اموال غصب و چپاول شده در سند اصلاحات دولت از مهمترین تصمیماتی است که در این سند آمده است.

وی گفت که تحرکات مردمی اخیر نشان داد که مردم لبنان اعتماد به نفس خود را ثابت کرده‌اند و دولت این کشور مصمم است تصمیم‌های گرفته شده را بر اساس جدول‌های زمانی اعلام شده، اجرا کنند.

هشدار سیدحسن نصرالله در مورد تلاش برای تخریب اعتراض‌ها

سید حسن نصرالله گفت بر اساس اطلاعات و داده‌هایی که به دست آمده، برخی از احزاب و قدرت‌های داخلی لبنان به دنبال تخریب تظاهرات هستند.

او همچنین توصیه کرد که باید خواسته‌های فقرا و بیکاران و معترضان تجمیع شده و به اهدافی برای تحرکات بعدی جهت تحقق این خواسته‌ها تبدیل شود.

سید حسن نصرالله همچنین از معترضان هر منطقه خواست برای خود سخنگویی انتخاب کرده و به دیدار «میشل عون»، رئیس‌جمهور لبنان بروند و تاکید کرد این به معنای تقاضا برای پایان دادن به اعتراضات نیست.

اعتراض‌ها نباید به خلأ قدرت منجر شود

وی در خصوص ایجاد خلأ قدرت در لبنان نیز هشدار داد و گفت چنین خلأیی می‌تواند به هرج و مرج در این کشور و فروپاشی منجر شود. او تاکید کرد که ما از کشور در برابر خلأیی که می‌تواند به هرج و مرج و فروپاشی بی‌انجامد، حفاظت می‌کنیم.

سید حسن نصرالله گفت خلأ قدرت، تنش و هرج و مرج در لبنان می‌تواند منجر به بی‌ثباتی امنیتی تبدیل شود. او گفت که حزب‌الله لبنان با استعفای دولت و برگزاری انتخابات زودهنگام موافق نیست.

وی با بیان اینکه ما به دنبال حمایت از کشور در برابر خلأ قدرت هستیم تا منجر به فروپاشی نشود، اظهار داشت که حزب‌الله از فاسدان حمایت نمی‌کنند و علیه معترضان نیست.

نصرالله تاکید کرد: «ما با خون، مال و مقاومت سیاسی از کشور و مردم خود دفاع می‌کنیم. ما به دفاع از لبنان و پرداخت مالیات برای آن علاقه داریم».

او گفت که مسدود کردن راه‌ها در تظاهرات، از ابزارهای مسالمت‌آمیز است و ما پیش‌تر دست به این کار زدیم و از این ابزار استفاده کرده‌ایم.

سید حسن نصرالله از مسدود بودن برخی از راه‌ها و خیابان‌ها بدون دلیل نیز انتقاد کرد و گفت که این انسداد در این مسیرها هیچ ارتباطی با عصیان مدنی و اعتراض‌ها ندارد.

دبیر کل حزب‌الله از معترضان خواست مسیرهای مسدود را بازگشایی کنند؛ چرا که مسدود باقی ماندن این مسیرها موجب رنجش مردم خواهد بود و بر معیشت و کارهای آن‌ها تأثیر خواهد گذاشت. با این حال، سید حسن گفت که کسی در لبنان از آن‌ها نمی‌خواهد میدان‌های تحصن را ترک کنند و به خانه‌های خود برگردند.

وظیفه ارتش حمایت از معترضان است

سید حسن نصرالله در بخشی از سخنرانی خود به نحوه تعامل نیروهای امنیتی و ارتش لبنان با معترضان اشاره کرد و گفت که ارتش موظف است از معترضان حمایت کند.

او گفت برخی از گروه‌هاو جریان‌ها با طرح این ادعا که ارتش لبنان با معترضان درگیر شده، به دنبال فتنه‌افکنی هستند و این گونه ادعاهای آن‌ها افترائی بیش نیست.

معترضان با دولت گفت‌وگو کنند

دبیر کل حزب‌الله به معترضان توصیه کرد که با دولت مذاکره کنند چرا که تظاهرات به‌تنهایی کافی نیست و نیاز به قدرت اجرایی دارد. او گفت که برخی از نیروهای سیاسی و احزاب به دنبال سوار شدن به موج اعتراض‌ها در لبنان هستند.

نصرالله تاکید کرد «من اول کسی بودم که گفتم تظاهرات در لبنان خودجوش است و توسط سفارت‌های خارجی ترتیب داده نشده است. حتی به برخی که نگران بودند گفتم که در این خصوص نگران نباشند».

او ادامه داد: «من نظریه وجود توطئه پیش اعتراض‌های اخیر را رد می‌کنم ولی در روزهای اخیر اطلاعاتی که به دست آمده است، نشان می‌دهد که لبنان، در لیست کشورهایی قرار گرفته است که به دنبال ضربه زدن به آن‌ها هستند. از لبنانی‌ها می‌خواهم مقالات، تلویزیون‌ها و شبکه‌های اجتماعی، ادبیات و تحریک‌های رسانه‌های عربی، خلیجی و خارجی را ببیند».

سید حسن نصرالله: نگران مقاومت نیستم بلکه نگران لبنان‌ام

دبیر کل حزب‌الله لبنان از احتمال وجود برخی سناریوها و توطئه‌ها هشدار داد و گفت که مردم لبنان به ویژه معترضان نباید آنچه را برخی سفارت‌های خارجی می‌گویند، باور کنند. مهم این نیست که چه می‌گویند مهم این است که چه اقداماتی انجام می‌دهند.

سید حسن نصرالله ادامه داد: «ابراز نگرانی می‌کنم؛ کسی که می‌گوید چنین [چیزی و سناریوی] نیست بیاید و ما را خاطر جمع کند. من نگران مقاومت در لبنان نیستم بلکه نگران کشورم».

سید حسن نصرالله گفت: «در معادله اخیر [معادله حزب‌الله در قبال تجاوزهای رژیم صهیونیستی]، مقاومت لبنان دست برتر و قوی را داشت و ما از این جهت، نگران مقاومت نیستیم».

سید مقاومت لبنان با اشاره به برخی تحرکات رژیم صهیونیستی در قبال اعتراضات لبنان گفت: «آن‌ها لبنانی‌های حاضر در اسرائیل را به مرز با لبنان می‌آورند تا با معترضان ابراز همبستگی کنند. این به چه معناست؟»

وی تاکید کرد این نگرانی وجود دارد که برخی به دنبال سوق دادن اعتراضات لبنان به سوی جنگ داخلی باشند و گفت ببینید که اکنون در عراق چه می‌گذرد؟

برخی به جنگ آمریکا با ایران دل خوش کرده بودند

نصرالله با اشاره به اینکه برخی احزاب لبنانی به اقدام نظامی آمریکا علیه ایران و از بین رفتن محور مقاومت دل بسته بودند گفت اما این اتفاق نیفتاد و آمریکا در حال جمع کردن بساط خود از منطقه است، بنابراین این افراد اکنون باید روی چیز دیگری شرط‌بندی کنند.

او با بیان اینکه آمریکا هرگز به ایران حمله نخواهد کرد تأکید کرد که حزب‌الله بر اساس اطلاعاتی که دارد، در اینکه تلاش‌هایی برای سوق دادن لبنان به جنگ داخلی وجود دارد، شک دارد.

نصرالله همچنین از هوادارن جنبش حزب‌الله خواست تا اعتراض‌ها را ترک کنند و آن را به کسانی بسپارند که به آن باور دارند و تاکید کرد: «ما به باورهای آنها احترام می‌گذاریم».

دبیر کل حزب‌الله لبنان افزود که اگر از دل اعتراضات نتیجه مثبتی حاصل شود، حزب‌الله از آن حمایت خواهد کرد.

او در مورد درخواست برخی از گروه‌ها که مخالف هرگونه گفت‌وگو با رئیس جمهور لبنان هستند، اظهار داشت که این گونه مخالفت‌ها به معنای هدف قرار دادن لبنان و نیروهای این کشور است.

منبع: فارس
منبع: دبی-العربیه.نت فارسی
پیوند کوتاه

حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان شامگاه جمعه 25 با تاکید این‌که حزب او قویترین است از وقوع جنگ داخلی در لبنان هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری‌ها علی‌رغم درگیری‌های به وجود آمده میان عوامل حزب‌الله لبنان و مردم معترض در این کشور، شامگاه جمعه مردم بیروت و دیگر شهرهای این کشور به تجمعات اعتراض‌آمیز خود ادامه داده و خواستار استعفای دولت شدند.

این در حالی است که حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان ضمن ابراز اینکه گروه شبه‌نظامی‌اش «قویترین» گروه است به طور ضمنی نسبت به خطر وقوع «جنگ داخلی» در لبنان هشدار داد.

معترضان با تاکید بر اینکه سخنان حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان و درگیری‌های پیش‌آمده میان اعضای حزبش و مردم معترض، آنها را نمی‌ترساند، اعلام کردند تا قبل از کناره‌گیری دولت به خانه‌هایشان باز نخواهند گشت.

بنا به خبرگزاری ملی لبنان تظاهرکنندگان در طرابلس پایتخت لبنان همچنین در میدان عبدالحمید کرامی تجمع کرده و بر باقی ماندن در این میدان تا بعد از نیمه شب به وقت محلی تاکید کردند.

دهها تن از عناصر حزب الله جمعه وارد میدان ریاض الصلح شدند که این روزها شاهد تظاهرات گسترده‌ مردمی است این گروه پس از آن اقدام به محاصره معترضان کردند.

ادامه درگیری‌ها میان دو طرف در میادین پایتخت لبنان با دخالت نیروهای نظامی لبنان همراه بود که سعی در کاهش تنش‌ها‌ و متفرق کردن معترضان داشتند.

مردم معترض و خشمگین لبنان در واکنش به اقدام حزب الله به پرتاب چوب و سنگ پرداختند و بعضی از آنها نیز تهدید کردند که به خشونت روی خواهند آورد.

از سویی نیروهای امنیتی لبنان نیز اقدام به تحت پیگرد قرار دادن تعدادی از هواداران حزب الله کردند که دست به آشوب زده بودند.
درگیری‌های میان تظاهرکنندگان و هواداران حزب الله لبنان همچنین منجر به ضرب و جرح تعدادی از افراد از میان دو طرف شد که دخالت نیروهای امنیتی را به همراه داشت.

معترضان لبنانی در نهمین روز متوالی با برپایی خیمه‌هایی در میادین و خیابان‌های بیروت و ایجاد راه‌بندان مانع از حرکت در خیابان‌های اصلی شهر شدند و با اعلام فراخوان برای ادامه عصیان مدنی و افزایش فشار خواستار استعفای دولت شدند.

بانک‌ها، دانشگاه‌ها و مدارس نیز علی رغم این‌که روز جمعه در لبنان روز کاری است بسته اعلام شدند. تظاهرکنندگان همچنین اقدام به سوزاندن لاستیک خودرو کرده و برای مدت کوتاهی بزرگراه ارتباطی میان صیدا و بیروت را بستند و مانع از حرکت رفت و آمد خودروها در این مسیر شدند ، نیروهای ارتش اما لاستیک‌ ها را از مسیر خارج کرده و آن را بازگشودند.

از سویی فرماندهی ارتش لبنان نیز نسبت به کلیه اقدامات سوء و مخالف قانون از سوی معترضان هشدار داده و آزادی بیان و اعتراض را محترم شمرده و در عین حال خواستار احترام به «آزادی جابجایی» شدند.