جمعه , ۲۶ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » حملات بی امان و عنان گسیخته مردمی به حشدالشعبی در عراق/

حملات بی امان و عنان گسیخته مردمی به حشدالشعبی در عراق/

بررسی تحولات عراق به ویژه طی امروز در سایه شعله ور شدن مجدد اعتراضات و تلاش دولت این کشور برای تحقق اصلاحات اقتصادی پیام های مهمی در خود دارد.

به گزارش مشرق، در حالی که اعتراضات عراقی ها که طی روزهای گذشته در مناطق مختلف این کشور علیه اوضاع بد اقتصادی شعله ور شده بود امروز مجددا با درخواست برخی گروه ها و حضور مردم در میادین این کشور، از سر گرفته شد.

عراق

این اعتراضات در حالی مجددا در مناطق مختلف عراق رخ نمایانده که مقام های عراقی از وعده های خود برای تحقق اصلاحات در کشور خبر داده اند.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق بامداد جمعه گفت دولت این کشور از برگزاری تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز در این کشور حمایت می‌کند. وی تاکید کرد که دولت به منظور محافظت از معترضان، اجازه برگزاری تظاهرات‌ را بدهد. او در بخش دیگری از سخنانش گفت قصد دارد کنفرانسی با کشورهای همجوار عراق برای بازگرداندن ثبات به این کشور برگزار کند.  عبدالمهدی وعده داد از حقوق مقام‌های دولت خواهد کاست.

وی در سخنانی در پی ادامه تظاهرات مردمی در این کشور ضمن تعهد به انجام اصلاحات در کابینه ظرف چند هفته، تظاهرات کنندگان را به بیان مسالمت‌آمیز خواسته‌هایشان فراخواند.

عبدالمهدی عنوان داشت : ما از تشکیل شورای عالی قضایی با هدف پیگرد مسئولان فساد در عراق حمایت کرده و قانون احزاب را به شکل فوری به اجرا درمی‌آوریم . نخست وزیر عراق در ادامه تاکید کرد استعفای دولت در زمان فعلی و بدون وجود جایگزین به معنای آغاز آشوب و ناآرامی در عراق است.

در حالی که دولت عراق تلاش می کند مردم این کشور را با ارائه برنامه های خود برای تحقق اصلاحات و بهبود اوضاع معیشتی آرام کند حزب الله عراق نیز در اطلاعیه ای با حمایت از خواسته های به حق تظاهرات کنندگان اعلام کرد: از اقدامات عملی عادل عبدالمهدی در حل بحران بیکاری و مبارزه با فساد حمایت می کنیم و گروه ها نیز برای تحقق برنامه های عبدالمهدی از نخست وزیر حمایت کنند.

حزب الله عراق عامل فساد در این کشور را قوانین وضع شده از سوی آمریکا خواند و افزود: طرح های آمریکا بعد از سرنگونی صدام و برخی اقدامات یک طرفه در صادرات خودسرانه نفت بدون پرداخت هزینه های مالی آن به دولت مرکزی و تاسیس شورای بازسازی عراق توسط آمریکا بدون اینکه فعالیت مثبتی محقق شود از جمله عوامل فساد در عراق است.

حزب الله عراق افزود: به امریکا و اسرائیل و عربستان هشدار می دهیم بر تظاهرات های عراق موج سواری نکنند، چرا که توطئه های شوم تان شکست خورده است و اگر در امور عراق دخالت کنید و در صدد راه اندازی فتنه ای جدید باشید، این فتنه شما را همانند فتنه داعش شکست می دهیم و سپس شما را آماج حملات خود قرار خواهیم داد.

البته در این بین نیروهای امنیتی عراق نیز بیکار نبوده و تلاش کرده اند مانع منحرف شدن اعتراضات مردمی در این کشور شوند. نیروهای امنیتی عراق اعلام کرده اند که نمی گذارند عوامل نفوذی خود را وارد صفوف مردم کرده و باعث به آشوب کشیده شدن کشور شوند.

اعتراضات عراق در حالی مجددا شعله ور شده است که بغداد این روزها با مسأله مهم دیگری دست و پنجه نرم می کند و آن همان حضور نظامیان آمریکایی است که از سوریه به غرب عراق منتقل شده اند. بغداد در واکنش به این مسأله اعلام کرده که نظامیان آمریکا نباید بیش از یک ماه در عراق باقی بمانند.

برخی مسئولان عراقی اخیرا اعلام کرده بودند که ۵۰۰ نظامی آمریکایی، پس از خروج از سوریه، وارد کردستان عراق و استان نینوی شده‌اند. مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا نیز یکشنبه گذشته گفت که احتمالا هزار نظامی آمریکایی، پس از اینکه از شمال سوریه خارج شدند، وارد غرب عراق شوند.

کارشناسان و تحلیلگران، تصمیم آمریکا برای خروج شمار زیادی از نیروهای خود از سوریه را در جهت حمایت از داعش در سوریه و عراق می‌دانند؛ به گونه‌ای که پس از خروج آمریکا از سوریه، ۱۲ هزارداعشی زندانی از زندان‌های شبه‌نظامیان کُرد آزاد خواهند شد و واشنگتن نیز از آنان حمایت خواهد کرد.

نباید از این نکته غافل شد که عناصر داعشی که از زندان های سوریه گریخته اند ممکن است بخواهند خود را به خاک عراق رسانده و از فرصت پیش آمده در این کشور در سایه اعتراضات مردمی سوء استفاده کرده و دست به اجرای عملیات تروریستی برای ملتهب نشان دادن اوضاع بزنند.

البته در این بین نباید از اقدامات مغرضانه رسانه های وابسته به آمریکا و عربستان سعودی در پوشش اخبار اعتراضات در عراق چه در روزهای گذشته و چه طی امروز غافل بود.  شبکه های الحره، العربیة، الحدث… تلاش می کنند تا با برجسته کردن اعتراضات عراقی ها، اوضاع را جوری جلوه دهند که گویی زمام امور از دست مسئولان بغداد خارج شده و کشور وارد مرحله آشوب شده است.

انتقادات به این عملکرد رسانه های وابسته، به قدری شدت داشت که آمریکا را وادار به نشان دادن واکنش کرد به طوریکه سفارت آمریکا در بغداد از عملکرد شبکه الحره که به دلیل پوشش مغرضانه حوادث عراق مورد انتقاد قرار گرفته دفاع کرد.  این سفارتخانه مدعی شد که دولت آمریکا حق «سانسور» محتوای برنامه‌های شبکه الحره را ندارد. این ادعای سفارت آمریکا در حالی مطرح شده که جریان‌های سیاسی در عراق پیش از این از الحره به دلیل سانسور اخبار برخی جریان‌ها و رویدادها در عراق هم گلایه کرده‌اند.

دفتر مرکزی شبکه الحره در واشنگتن قرار گرفته و عملکرد آن در جریان پوشش تظاهرات اخیر عراق به قدری مغرضانه بوده که برخی از مقامات عراقی از دولت عراق خواسته‌اند فعالیت‌های این شبکه در عراق ممنوع شود. سفارت آمریکا هم چنین روز پنجشنبه در اطلاعیه‌ای برای چندمین بار از حمایت واشنگتن از برگزاری تظاهرات در عراق خبر داد.

در هر صورت باید گفت که بررسی تحولات این روزهای عراق نشان می دهد که دولت مردان این کشور باید مراقب تحرکات آمریکا و عناصر وابسته به این کشور باشند و در سایه پرداختن به مطالبات مردم برای بهبود اوضاع معیشتی آنها، از سوء استفاده واشنگتن از فضای کنونی عراق غافل نشده و حضور غیر قانونی نظامیان آمریکایی را در این کشور از یاد نبرند.

آمریکایی ها نشان داده اند که همواره مترصد دست دادن یک فرصت مناسب برای سوء استفاده از شرایط عراق هستند و هر زمان که اوضاع در عراق ملتهب می شود با صدور بیانیه هایی برای ناآرام کردن این اوضاع تلاش می کنند.

منبع: مهر