چهارشنبه , ۲۷ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » جنگ » مقامات کرد سوریه: شماری از افراد مرتبط با داعش از یک اردوگاه فرار کرده‌اند

مقامات کرد سوریه: شماری از افراد مرتبط با داعش از یک اردوگاه فرار کرده‌اند

علی رغم فشارهای بین المللی حملات ترکیه به شمال سوریه ادامه دارد و مقامات کرد سوریه می گویند تعدادی از زنان مرتبط با داعش و فرزندانشان از یک اردوگاه در شمال شرق سوریه فرار کرده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، نیروهای ترکیه در ادامه حملات خود به نیروهای کرد در شمال سوریه به شهر «عین عیسی» پیشروی کرده‌اند. در این شهر اردوگاهی واقع شده که در آن حدود ۱۲هزار نفر از جمله هزار زن خارجی مرتبط با داعش به همراه فرزندانشان حضور دارند.

همچنین دیده بان حقوق بشر در سوریه که در بریتانیا مستقر است، گزارش داد که هواپیماهای جنگی ترکیه روز یکشنبه ۲۱ مهرماه روستاهایی در نزدیکی اردوگاه عین عیسی را مورد اصابت قرار داده‌اند.

بنابر این گزارش برخی از ساکنان اردوگاه در پی بروز درگیری شدید بین نظامیان سوری تحت حمایت ترکیه و نیروهای کرد، فرار کرده‌اند. آسوشیتدپرس نوشت که به صورت مشخص نیست چند نفر از این اردوگاه فرار کرده‌اند.

اما خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات کرد تعداد این افراد را ۷۸۵ نفر اعلام کرده که موفق شده‌اند از اردوگاه عین عیسی در شمال سوریه فرار کنند.

همچنین بی بی سی گزارش داد که یک مقام ارشد نیروهای دموکراتیک سوریه در پیامی تلویزیونی گفت که «نگهبانی از زندانیان داعش دیگر اولویت ما نیست، کسانی که نگران آزاد نشدن این زندانیان هستند می‌توانند بیایند و راهی در این خصوص پیدا کنند.»

آسوشیتدپرس نیز به نقل از خبرگزاری رسمی ترکیه نوشت که نیروهای این کشور در پنجمین روز حمله به شمال شرقی سوریه شهر«سلوک» را به تصرف خود درآورده اند.

اما یک مقام کرد به شرط ناشناس ماندن اعلام کرد که درگیری ها در سلوک ادامه دارد. همچنین وزارت دفاع ترکیه در توئیتی اعلام کرد که ۴۸۰ جنگجوی کرد از ابتدای آغاز عملیات نظامی تا کنون «خنثی» شده‌اند. این آمار به طور مستقل قابل تایید نیست.

همچنین رویترز گزارش داد که در اطراف راس العین، یکی از دو شهر هدف حملات روزهای اخیر در سوریه، صدای شلیک شنیده می‌شد. ترکیه اعلام کرده که مرکز این شهر را در دست گرفته اما نیروهای کرد این ادعا را رد می کنند.

حملات نظامی ترکیه به شمال سوریه با انتقادات شدید بین المللی همراه شده است.

وزیر خزانه داری آمریکا پیش از این اعلام کرد که پرزیدنت ترامپ در پاسخ به حمله ارتش ترکیه به سوریه، دستور تنظیم «تحریم‌های چشمگیر» علیه آنکارا را صادر خواهد کرد، اما در حال حاضر چنین تحریم‌هایی اعمال نخواهد شد.

همچنین دولت فرانسه شامگاه شنبه ۲۰ مهر اعلام کرد در واکنش به حمله ترکیه به مناطق کردنشین سوریه، به سه کشور اروپایی فنلاند، نروژ و آلمان می‌پیوندد و صادرات سلاح و تجهیزات نظامی خود را به ترکیه تعلیق می‌کند.