چهارشنبه , ۳۱ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته ویژه خبری!

بسته ویژه خبری!

نامه افشاگرانه توکلی به رئیسی

احمد توکلی در نامه‌ای به حجت‌الاسلام رئیسی از تخلف در واگذاری اراضی کشاورزی منطقه نیاوران قزوین به دو مأمور وزارت اطلاعات پرده برداشت. توکلی در این نامه شرح داده است که اداره راه و شهرسازی قزوین در سال ۹۱، بخشی از اراضی کشت دیم نیاوران قزوین به مساحت ۴۵ هکتار را به طرح گردشگری اختصاص می‌دهد. این اداره در اقدامی خلاف قانون به جای اینکه آگهی مزایده را در روزنامه محلی قزوین منتشر کند، در یک روزنامه محلی اهواز منتشر می‌کند و دو نفر از مأموران وزارت اطلاعات قزوین متقاضی خرید و این زمین‌ها به ایشان واگذار می‌شود. دریافت‌کنندگان اراضی پس از تحویل گرفتن آن، علاوه بر توسعه اراضی به دو برابر میزان موضوع قرارداد و تصرف اراضی هم‌جوار، اقدام به تفکیک غیرقانونی آن و تبدیل به بیش از ۲۰۰ قطعه نموده و برای ویلاسازی در اختیار افراد مختلف قرار داده‌­اند. توکلی در بخشی از این نامه از حمایت وزیر اطلاعات از این متخلفین ابراز تعجب کرده است. وی در انتهای نامه خواستار برخورد قاطع و سریع قوه قضائیه با متخلفین این پرونده شده است.

ادعای ترامپ: روحانی خواستار دیدار با من بود!

رئیس‌جمهور آمریکا جمعه مدعی شد، رئیس‌جمهور ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، خواستار دیدار با او بوده است.«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا که به دلیل آغاز تحقیقات استیضاح علیه او به شدت تحت فشار قرار گرفته، روز جمعه مدعی شد «حسن روحانی»، رئیس‌جمهور ایران خواستار دیدار با او در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد بوده است. ترامپ در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا به دنبال دیدار با ایران است، گفت: «آنها تلاش کردند جلسه ملاقاتی ترتیب دهند اما او (روحانی) خواستار رفع تحریم‌ها شد و من گفتم احتمالاً دارید شوخی می‌کنید؛ ما علاقه‌ای به این کار نداریم.»رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه گفت: «روحانی خواستار دیدار در [حاشیه نشست] سازمان ملل بود. ما صحبت کردیم، من شخصاً با آنها صحبت نکردم، اما طرف‌های ما صحبت کردند. او می‌خواست تحریم‌ها رفع شوند یا بخشی از آنها رفع شوند. من گفتم نه.» ترامپ توضیح بیشتری درباره عبارت خود مبنی بر اینکه «ما صحبت کردیم» نداد، اما رسانه‌ها در زمان جاری بودن نشست مجمع عمومی، از گفت‌وگوهای جداگانه نخست‌وزیر پاکستان، رئیس‌جمهور فرانسه، صدراعظم فرانسه و رهبران برخی کشورهای دیگر با طرف‌های ایرانی و آمریکایی به منظور میانجی‌گری و دعوت دو طرف به حضور در میز مذاکره خبر داده بودند.

امیرعبداللهیان: صهیونیست‌ها پشت حوادث عراق هستند

حسین امیر عبداللهیان مشاور ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل در توئیتی در صفحه شخصی خود نوشت: دست‌های خبیث خارجی که سال‌ها برای ناامن‌سازی عراق تلاش کرده‌اند، هم‌اکنون نیز با روشی دیگر، در صدد بی‌ثبات سازی عراق هستند. وی ادامه داد: نباید اجازه داد که دشمنان طرح مطالبات مدنی مردم را منحرف سازند. مشاور ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل افزود: بی‌تردید صهیونیست‌ها و حامیان تروریسم تکفیری پشت حوادث اخیر عراق قرار دارند؛ به برکت اربعین حسینی، این توطئه نیز خنثی خواهد شد.

واکنش محمود صادقی به بازداشت یک مقام قضایی

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، در حساب توییتری خود نوشت: «بازداشت یک بازپرس دادسرای فرهنگ و رسانه با استقبال اصحاب رسانه روبه رو شد؛ این دادسرا، بر خلاف هدف اعلام شده از تشکیل آن، نتوانسته در حد محکمه‌ای متناسب با عنوان خود ظاهر شود؛ دادسرای فرهنگ و رسانه فراتر از بازداشت یک بازپرس محتاج بازنگری در نگاه خود به فرهنگ و رسانه است.»

درخواست پوتین از ایران و عربستان

رئیس جمهور روسیه با اشاره به تأثیر تنش‌های اخیر میان عربستان و ایران پس از حمله به آرامکو، از دو کشور خواست تا تقابل خود را به سوریه نکشند. به گزارش خبرگزاری تاس، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه پنج‌شنبه در یکی از جلسات نشست والدای در مسکو از ایران و عربستان خواست ” از خاک سوریه به عنوان محل مقابله استفاده نکنند. پوتین در این باره اظهار کرد: تقابل میان دو کشور از بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین کشورهای منطقه بر تمام وضعیت آن منطقه از جهان از جمله وضعیت سوریه تاثیر می‌گذارد و این گریزناپذیر است. وی افزود: من می‌دانم پادشاه عربستان سعودی که به زودی به آن‌جا سفر خواهم کرد و رهبران ایران که ما به طور مداوم با آنها در ارتباطیم و همین چند روز پیش با رئیس جمهور روحانی دیدار کردم، خواهان صلح برای مردم سوریه هستند و آرزوی رفاه برای آن‌ها دارند. رئیس جمهور روسیه در ادامه تأکید کرد: ما از آنها [ایران و عربستان] می‌خواهیم این انگیزه‌های ارزشمند را خط مشی قرار داده و تمام تلاششان را به کار بگیرند تا از سوریه به عنوان محل تقابل استفاده نکنند.

موفقیت سیاسی ایران در انگلیس

سفیر ایران در انگلیس، نتیجه رأی دادگاه و الزام خزانه داری آن کشور به پرداخت غرامت به بانک ملت را یک موفقیت مهم حقوقی برای ایران توصیف کرد. حمید بعیدی نژاد روز جمعه با انتشار پیامی در توییتر نوشت: غرامت دولت انگلیس به بانک ملت که بر اساس رأی چهار ماه پیش دادگاه می‌باید به آن بانک پرداخت می شد، پرداخت شده است. وی افزود: این غرامت بر مبنای رای دادگاه بریتانیا و بعلت غیر قانونی بودن تحریم‌هایی است که خزانه داری انگلیس از سال ۲۰۰۹ میلادی برای چند سال علیه بانک ملت اعمال کرده بود. هفته پیش هم بانک ملت در نامه‌ای به سازمان بورس که در سامانه کدال قرار گرفته اعلام کرد: مبلغ خسارت توافق شده با خزانه‌داری انگلیس که مربوط به شکایت در دادگاه بابت تحریم این بانک بوده، وصول شده است. وزارت خزانه‌داری انگلیس در سال ۲۰۰۹ بانک ملت را به اتهام آنچه «مشارکت در برنامه هسته‌ای ایران» خوانده شد، در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

علم‌الهدی: بر خلاف کشور‌های دیگر، ما آغاز جنگ را جشن می‌گیریم، نه پایان آن را
علم‌الهدی، نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت: هفته نیروی انتظامی با سالگرد دفاع مقدس مقارن شده است؛ یعنی آن نمایه‌ای که از ایثار دفاع مقدس مردم سابقه دارند، بایستی در سیمای ایثارگری‌های نیروی انتظامی مشاهده شود. وی افزود: در مسأله سالروز دفاع مقدس نکته‌ای را باید عرض می‌کردم، اما هفته گذشته توفیق ادای وظیفه نداشتم لذا امروز عرض می‌کنم. همه جا در همه کشور‌های دنیا رسم است سالروز جنگ را جشن می‌گیرند، اما سالروز پایان جنگ، چون جنگ ویرانگر است و تلخ است و وقتی تمام شد جشن می‌گیرند که از ویرانی، کشتار، خسارت، درد و داغ نجات پیدا کردند، اما در نظام مقدس ما سالروز پایان دفاع جنگ گرفته نمی‌شود بلکه سالروز آغاز جنگ را گرامی می‌داریم. وی ادامه داد: ۸ سال دفاع مقدس برای ما بنیان عظیم سازندگی، عزت و راهبرد آموزشی است. شما بعد سه نسل تابلوی شفافی از رزمنده دفاع مقدس می‌بینید و حججی در صحنه دفاع از اهل بین ظهور پیدا می‌کند. دفاع مقدس برای ما نقطه سرآغاز آموزشی و راهبردی مقاومت و عزت است.

فروش بلیت جایگاه زنان در کمتر از یک ساعت

تیم ملی فوتبال ایران در دومین دیدار خود در دور دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملت‌های ۲۰۲۳ چین باید در ورزشگاه آزادی و در روز هجدهم مهرماه به مصاف کامبوج برود. طبق وعده فدراسیون فوتبال و درخواست صریح فیفا، زنان ایرانی در این مسابقه می‌توانند حضور پیدا کنند. در همین رابطه با آغاز بلیت فروشی در سایت pin ۹۰.ir یک جایگاه با رنگ بنفش به زنان ایرانی اختصاص پیدا کرد. در کمتر از یک ساعت تمام بلیت‌های جایگاه مربوطه به فروش رسید و با استقبال فوق‌العاده زنان، دختران و بانوان علاقه مند روبه رو شد. سپس سه جایگاه دیگر نیز مطابق انتظار در سایت مربوطه برای بانوان در نظر گرفته شد که آن‌ها هم خیلی زود به فروش رسیدند تا به الان شاهد حضور حدود ۳۵۰۰ نفر از تماشاگران زن ایرانی در ۴ جایگاه در نظر گرفته شده برای آنان در دیدار ایران و کامبوج باشیم.

چرا ناطق نوری در سال‌های اخیر به اصلاح‌طلبان نزدیک شد؟

«حسین انواری» از فعالین سیاسی اصولگرا و عضو حزب مؤتلفه در گفت‌وگویی درباره رفتار‌های سیاسی اخیر ناطق نوری توضیحاتی داد. او در پاسخ به این که «بحث فاصله‌گیری ایشان از گفتمان اصلاحات و عناصر معتدل نزدیک به اعتدال به‌خاطر مواضع برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب مثل آقای عارف، در تصمیم ایشان برای نزدیکی به محافل اصولگرایان مؤثر نبوده است؟» گفت: آقای ناطق نوری از اول هم عضو جناح اصلاح‌طلب یا نزدیک به آن نبوده است. ایشان مستقل و دارای کارنامه‌ای است و جایگاه سیاسی انقلابی و ارزشی ایشان مشخص است. منتهی در سال‌های گذشته، تلاش ایشان بخاطر منطق و سابقه سیاسی‌اش این بود که اشخاص دور شده از نظام را به آغوش نظام برگرداند و نشست و برخاست‌های گذشته ایشان با اصلاح‌طلبان و برخی عناصر دیگر بخاطر این مسأله بوده است. حالا این اقدام ضرورتی ندارد، اما ایشان تعلقی به اردوی اصلاح‌طلبان نداشته و ندارد.
اصولگرایان را تقسیم به انقلابی و نیمچه انقلابی نکنید/خودبزرگ‌بینی را کنار بگذارید
ابوالقاسم رئوفیان، فعال سیاسی اصولگرا در کنایه به حدادعادل گفت: ️فضای انتخاباتی متأثر از اظهارنظر‌های غیرمنطقی گروهی که اتفاقاً از تریبون‌های متعدد و مهمی هم برخوردارند به مشکل برمی‌خورد. تقسیم اصولگرا‌ها به اصولگرایان انقلابی و نیمچه‌انقلابی غلط است. مقام معظم رهبری بار‌ها تاکید کرده‌اند که هر کسی را یک میزانی از انقلابی‌گری داشته باشد، چهره‌ای انقلابی بشناسیم. پس اینکه بعضی صفر و صد کنند و خود را انقلابی اصیل و دیگری را دور از انقلابی‌گری بدانند، راهی است که حتماً مقصدی جز بیراهه نخواهد داشت؛ بنابراین، بهتر است آقایان به خود بیایند و دست از کار‌هایی که بوی تفرقه می‌دهد بردارند. /اعتماد آنلاین

اجنه و ارواح سرگردان هم برای خودرو ثبت نام می‌کنند؟

امام جمعه اسالم در خطبه‌های نماز جمعه، با انتقاد از نحوه ثبت نام اینترنتی خودروسازان داخلی گفت: آیا اجنه و ارواح سرگردان هم برای خودرو ثبت نام می‌کنند که سامانه‌های فروش در عرض چندین ثانیه بسته می‌شود؟ در طرفه العینی ظرفیت ثبت نام خودرو تکمیل می‌شود. این کار فقط از آصِف بن بَرخیا و اجنه حضرت سلیمان برمی‌آید. برخی از مدیران خودروسازی خائن و فاسد هستند. نظام اسلامی فارغ از اشخاص خیانت کار و فاسد است. باید دست و پای مدیران خائن و فاسد خودروسازی را از خلاف قطع کرد. تا درس عبرتی برای دیگران باشد. موش تو سوراخ نمی‌رفت جارو به دمش بسته بود. خیلی ماشین‌های خوبی دارید؟! حالا ثبت نام و محدودیت هم می‌گذارید؟! خودرو را هم که با چندین ماه تاخیر تحویل می‌دهید. ظلم و اجحاف در حق مردم بس است. /اعتمادآنلاین

یقه کسانی را که زد و بند می‌کنند در هر مقامی که باشند، می‌گیریم

رئیس قوه قضائیه در نشست با فرماندهان ارشد نظامی استان هرمزگان گفت: ️یقه کسی که زد و بند می‌کند را باید گرفت و از این موضوع نمی‌گذریم. با کسانی که زد و بند می‎کنند در هر مقامی که باشند برخورد می‌کنیم و این قضیه باید در جامعه جا بیفتد. سطح اشراف اطلاعاتی و اقتدار امنیتی نیرو‌های مسلح در تنگه هرمز و آب‌های خلیج فارس افتخارآفرین و غرورانگیز است.

تهران چقدر در برابر زلزله تاب می‌آورد؟

سال‌هاست کارشناسان حوزه زمین‌شناسی هشدار داده‌اند که براساس اطلاعات آماری احتمال وقوع زلزله‌ای ۷ ریشتری در تهران زیاد است. نکته اینجاست که تهران هر ۳۲۰۰ تا ۳۵۰۰ سال در انتظار یک زلزله بزرگتر از ۷ ریشتر به بالا نشسته است؛ می‌گویند تمدن قیطریه را ۳۲۰۰ سال پیش آخرین زلزله ۷ ریشتری جنوب البرز، نابود کرده است. مهدی زارع، زلزله‌شناس و استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله، در میزگردی گفت: اتفاق ۲۹ آذر ۹۶ نشان داد که تاب آوری ما در شهری مثل تهران خیلی پایین است به طوری که ما تا مدت‌ها بعد شاهد تماس آدم‌های مضطرب و نگران بودیم. اگر ۱۰ درصد افراد دچار استرس بعد از حادثه، حدود دو میلیون می‌شود که خیلی زیاد است.
رضا کرمی‌محمدی، مدیرعامل سازمان مدیریت بحران شهر تهران: برای ساخت‌وساز قوانین مناسب وجود دارد. اگر قوانین اجرا شود، در بحث زلزله و خیلی مباحث دیگر، مشکلی نخواهیم داشت. ولی همین قوانین اجرا نمی‌شوند؛ روی ضوابط پافشاری نمی‌کنیم و مکانیزم هایمان طوری نیست که بتوانیم اجرایش کنیم

دو کاندیدای یَل داشتن، بهتر از انبوه کاندیدا‌های ۷۲ ملتی است

محمدرضا تاجیک، تئوریسین اصلاح‌طلب به خبرآنلاین گفت: من با لیست و لیستی رأی دادن مخالف هستم. لیستی رأی دادن یعنی این‌که من می‌خواهم حداکثر را داشته باشم و هر کسی را در لیست بگنجانم که لیست پر شود. معتقد به استراتژی اقلیت موثر هستم. دو نفر داشته باش، دو نفر یَل داشته باش، نه انبوهی که بالاخره ۷۲ ملت هستند و فردا باید کج راه رفتنشان، کج تصمیم‌گیری‌شان را تدبیر کنید. تحلیلم این است که اصلاح‌طلبان به یک دوران دور از خانه قدرت احتیاج دارند؛ یعنی این فضا مجال دیدن، محاسبه نفس و نقد خود را از آن‌ها گرفته و احتیاج دارند مدتی از این فضا خارج باشند و خودشان را ریکاوری کنند تا آن منزلت و شأنیت اجتماعی از دست رفته را با آن مقبولیت و مشروعیتی که خدشه‌دار شده را به شکلی باز بگردانند. ️تردید ندارم که جریان اصلی اصلاح‌طلبی در انتخابات شرکت خواهد کرد و برای کسب اکثریت و برای پیروزی هم شرکت خواهد کرد.