چهارشنبه , ۱۷ آذر ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » چرا محمد بن سلمان اکنون به دست داشتن در قتل خاشقجی اعتراف کرد!؟

چرا محمد بن سلمان اکنون به دست داشتن در قتل خاشقجی اعتراف کرد!؟

عربستان سعودی که در روزهای ابتدایی وقوع این قتل، از پذیرش مسئولیت آن سر باز زد؛ در ادامه مسئولیت آن را برعهده عوامل خودسر در درون نهادهای امنیتی دانست و تحت فشارهای بین المللی در اقدامی نمایشی با عوامل آن برخورد کرد. با این حال، رسانه های بین المللی همواره مسئولیت این قتل را بر عهده ولیعهد جوان و بلندپرواز سعودی دانسته اند و بر آنند که این قتل با دستور مستقیم بن سلمان انجام شده است.

حدود یکسال از قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی- آمریکایی توسط عوامل محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در استانبول ترکیه می گذرد و همچنان پرونده آن مورد توجه رسانه ها و ناظران بین المللی قرار دارد.

به گزارش تابناک، عربستان سعودی که در روزهای ابتدایی وقوع این قتل، از پذیرش مسئولیت آن سر باز زد؛ در ادامه مسئولیت آن را برعهده عوامل خودسر در درون نهادهای امنیتی دانست و تحت فشارهای بین المللی در اقدامی نمایشی با عوامل آن برخورد کرد.

با این حال، رسانه های بین المللی همواره مسئولیت این قتل را بر عهده ولیعهد جوان و بلندپرواز سعودی دانسته اند و بر آنند که این قتل با دستور مستقیم بن سلمان انجام شده است.

در همین زمینه، ولیعهد عربستان سعودی روز گذشته به شبکه پی‌بی‌اس گفته است که مسؤولیت کشته شدن جمال خاشقجی را می‌پذیرد زیرا این قتل زیر نظر او روی داده است.

خبرگزاری رویترز با اعلام این خبر نوشت که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان این مطلب را در یک فیلم مستند بیان کرده که قرار است روز سه‌شنبه (نهم مهر) از شبکه تلویزیونی پی‌بی‌اس آمریکا پخش شود.

چرا محمد بن سلمان به دست داشتن در قتل خاشقجی اعتراف کرد!؟

در این گفت‌وگو ولیعهد عربستان سعودی به مجری شبکه پی بی اس می‌گوید: « این قتل (جمال جاشقجی) تحت نظارت من صورت پذیرفت. من تمامی مسؤولیت را می‌پذیرم زیر تحت نظارت من انجام گرفته است.»

این مستند تحت عنوان «ولیعهد عربستان» قرار است پیش از نخستین سالگرد قتل جمال خاشقجی از شبکه پی بی اس پخش شود و حالا این شبکه تیزری از این مستند را پخش کرده است.

این اعتراف محمد بن سلمان در حالی صورت گرفته که عربستان سعودی ابتدا از اساس قتل جمال خاشقجی را انکار کرده و مدعی شده بود، این روزنامه‌نگار به سلامت از کنسولگری خارج شده است. در ادامه با فشارهای بین‌المللی این کشور اعلام کرد که این قتل از سوی نیروهای سرکش سعودی صورت گرفته است.

در بخش دیگری از این مستند، محمد بن سلمان در پاسخ به سوال خبرنگار درباره چگونگی امکان وقوع این قتل بدون اطلاع او می‌گوید: «کشور ما ۲۰ میلیون جمعیت دارد و از این میان سه میلیون نفر برای دولت کار می‌کنند.»

در ادامه مجری پی بی اس از ولیعهد عربستان پرسید که آیا قاتلان می‌توانند جنگنده‌های خصوصی دولت را مورد استفاده قرار دهند که محمد بن سلمان در پاسخ گفت: «من مقام‌ها و وزرایی دارم که امور را دنبال می‌کنند و آنها مسؤول هستند. آنها مجوز انجام چنین کاری را دارند».

حال سوال این است که چرا بن سلمان بعد از یکسال حاضر به اعتراف به دست داشتن در این قتل شده است؟ به نظر می رسد ولیعهد سعودی در پی یافتن فرصت مناسبی برای پایان دادن به این قائله از طریق پذیرش نقش حداقلی خود بوده است. در واقع، با توجه به فشارهای گسترده بین المللی علیه این رژیم در جنگ یمن، بن سلمان تمایل چندانی به اعتراف به قتل خاشقپی نداشت.

پس از تحولات اخیر و حمله به تاسیسات نفتی آرامکو و محکومیت این حملات از سوی همپیمانان عربستان است که بن سلمان با مظلوم نمایی از رژیم سعودی، در پی پایان دادن به ماجرای خاشقچی از طریق اعتراف حداقلی به دست داشتن در این جنایت است.