سه شنبه , ۱۶ آذر ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » محمدبن سلمان ولیعهد و وزیر دفاع عربستان در نشست خبری: کشورش «شواهد متقن و سلاح‌های ایرانی» را که «ثابت می‌کند رژیم ایران در این حمله تروریستی دست داشته است» ارائه می‌کند.

محمدبن سلمان ولیعهد و وزیر دفاع عربستان در نشست خبری: کشورش «شواهد متقن و سلاح‌های ایرانی» را که «ثابت می‌کند رژیم ایران در این حمله تروریستی دست داشته است» ارائه می‌کند.

پومپئو حمله به تاسیسات آرامکو را ‘اقدام به جنگ’  میباشد و مسئولیت بر عهده رژیم ایران است! پیش از این حمله‌ای در چنین مقیاسی ندیده بودیم.”

کمی پیش از آن نیز، در یک کنفرانس خبری که با حضور خبرنگاران و دیپلمات‌های ساکن عربستان برگزار شد، سخنگوی وزارت دفاع عربستان اظهار داشت: «شواهد بقایای «موشک و پهپادهای ایرانی» مورد استفاده در حمله به تاسیسات نفتی‌ عربستان  پیش روی شماست… غیرقابل انکار هستند».

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، ایران را به نقش داشتن در حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان متهم کرده و آن را “اقدام به جنگ” خوانده است.

اصطلاحی که آقای پومپئو از آن استفاده کرده به اقدام یا اتفاقی اطلاق می‌شود که جرقه آغاز جنگ را می‌زند یا به دلیلی برای توجیه آغاز جنگ تبدیل می‌شود.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا، که به عربستان سفر کرده است، گفت: “”این حمله‌ ایرانی‌ها بود. منشاء آن حوثی‌ها نبودند. شما نمی‌توانید مسئولیت نابودی ۵ درصد از تامین انرژی جهان را به دیگران واگذار کنید و بعد هم فکر کنید می‌توانید خودتان را از هر مسئولیتی تبرئه کنید.اگر هم “ادعای متقلبانه” حوثی‌ها درست باشد “اثر انگشت آیت‌الله را از به خطر انداختن تامین انرژی جهان پاک نمی‌کند”.

وزیر خارجه آمریکا گفته او و مقام‌های سعودی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با دیگر کشورها در این زمینه رایزنی خواهند کرد.او گفته ماموریتش “احیای بازدارندگی و ساختن ائتلاف” است.

ترکی المالکی، سخنگوی وزارت دفاع عربستان، در حال نشان دادن ادوات نظامی مورد استفاده در حمله به تاسیسات نفتی این کشور
ترکی المالکی، سخنگوی وزارت دفاع عربستان، در حال نشان دادن ادوات نظامی مورد استفاده در حمله به تاسیسات نفتی این کشور

عربستان سعودی روز چهارشنبه ۲۷ شهریور بقایای یک «موشک کروز و پهپادهای ایرانی» را که می‌گوید در حمله اخیر به تاسیسات نفتی‌اش مورد استفاده قرار گرفته است به نمایش گذاشت.

ترکی المالکی، سخنگوی وزارت دفاع عربستان، گفت که این ادوات شاهدی «غیرقابل انکار» از تجاوز ایران به خاک این کشور است.از ۱۸ پهپاد و هفت موشک‌ کروز برای این حمله استفاده شده است، از جمله پهپادهای دلتا وینگ و موشک «یا علی».این حمله از شمال صورت گرفته و بدون تردید از سوی ایران حمایت شده است: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که ایران پشت این حمله قرار دارد و این حمله از خاک یمن نبوده است».

نمایی دیگر از بقایای موشک و پهپادهایی که عربستان می‌گوید در حمله به تاسیسات نفتی‌اش از آنها استفاده شده بود.
نمایی دیگر از بقایای موشک و پهپادهایی که عربستان می‌گوید در حمله به تاسیسات نفتی‌اش از آنها استفاده شده بود.

پیش از این اظهارات، محمدبن سلمان ولیعهد و وزیر دفاع عربستان در یک نشست خبری گفته بود کشورش «شواهد متقن و سلاح‌های ایرانی» را که «ثابت می‌کند رژیم ایران در این حمله تروریستی دست داشته است» ارائه می‌کند.

وی افزوده بود حمله به بزرگترین صادرکننده نفت در جهان «آزمایشی واقعی برای جهانیان» است تا با خرابکاران نظم جهانی مقابله کنند.

شاهزاده خالد بن بندر، سفیر عربستان سعودی در بریتانیا، نیز به تلویزیون «بی‌بی‌سی» گفته بود که این حمله «تقریبا به شکل قطعی» کار ایران بوده است ولی «ما بنا نداریم تا سریعا واکنش نشان دهیم چون آخرین چیزی که نیاز داریم درگیری بیشتر در منطقه است».

به گزارش خبرگزاری رویترز، اگر در خصوص دست داشتن ایران در این حمله شواهد قاطعی ارائه شود، ریاض و واشینگتن تحت فشار قرار می‌گیرند تا به آن پاسخ دهند. هر دو کشور در عین حال خواستار احتیاط کردن در این زمینه شده‌اند.

در همین حال، حسام‌الدین آشنا مشاور مطبوعاتی رئیس‌جمهوری ایران، در واکنشی فوری به اظهارات المالکی گفته که نشست خبری وی «یک فاجعه رسانه‌ای» برای این کشور بوده است.

به گفته آشنا، «عربستان با قاطعیت ثابت کرد که نمی‌تواند ثابت‌کند یا نمی‌داند» که «کروز و پهپادها دقیقا ساخت کجاست» و «از چه منطقه و نقطه‌ای شلیک شده‌ است».

وی در پایان پرسیده که «چرا پدافند هوایی نتوانسته حمله را خنثی کند».

شماری از مقام‌های آمریکایی از جمله مایک پومپئو، وزیر خارجه، به صراحت انگشت اتهام را به سوی جمهوری اسلامی نشانه رفته و از دست داشتن ایران در این حمله سخن گفته‌اند.

تأسیسات نفتی در بقیق و میدان نفتی خریص، در مرکز عربستان سعودی، شنبه هفته جاری هدف حمله قرار گرفت و حوثی‌های یمن بلافاصله مسئولیت آن را برعهده گرفته‌ و گفتند این حملات با استفاده از ده پهپاد صورت گرفت.

مقام‌های جمهوری اسلامی دست‌ داشتن در این حملات را رد کرده‌اند.

در عین حال، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی را «دفاع مشروع مردم یمن» خواند و تاکید کرد که «آنها نمی‌توانند در برابر ویرانی کشورشان دفاع مشروع نداشته باشند».

عربستان سعودی گفته‌ که از کارشناسان سازمان ملل و دیگر کارشناسان بین‌المللی دعوت خواهد کرد که برای انجام تحقیقات در مورد حملات اخیر به تاسیسات نفتی، به آن کشور سفر کنند.

در همین حال وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه رسما به سفارت سوئیس در مورد انتساب این حمله به ایران هشدار داده است.

خبرگزاری رسمی ایرنا به نقل از این نامه نوشت: «اگر اقدامی علیه ایران صورت بگیرد، آن اقدام بلافاصله با پاسخ ایران روبه‌رو خواهد شد و دامنه آن محدود به منشاء تهدید نخواهد بود».

منابع: خبرگزاری رویترز و فرانسه، ایرنا، رادیو فردا / ک.ر / ج