سه شنبه , ۱۶ آذر ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » عقب نشینی فوری ترامپ از مواضع خود؛ قول حمایت از عربستان در برابر ایران را نمی‌دهم/ آمریکا به دنبال جنگ با هیچ کسی نیست/

عقب نشینی فوری ترامپ از مواضع خود؛ قول حمایت از عربستان در برابر ایران را نمی‌دهم/ آمریکا به دنبال جنگ با هیچ کسی نیست/

 

دوشنبه شب ، رئیس جمهور آمریکا در سخنانی و در یک عقب‌نشینی کامل از اظهارات روز گذشته خود گفت: گزینه دیپلماسی با ایران هنوز پایان نیافته و آمریکا به دنبال جنگ با هیچ کسی نیست.

به گزارش «تابناک»؛ دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا می گوید: شواهدی مبنی بر دست داشتن ایران در حملات پهپادی به تأسیسات نفتی عربستان سعودی وجود دارد. او در نشست خبری با ولیعهد بحرین تصریح کرد: به محض تکمیل اطلاعات، رسانه‌ها در جریان قرار خواهند گرفت.

ترامپ در پاسخ به پرسشی دیگر در مورد اینکه ایران را مسئول حملات پهپادی به تأسیسات نفتی عربستان دانسته است، گفت: «من چنین حرفی نزده‌ام و فقط گفته‌ام: فکر می‌کنم می‌دانیم چه کسی بوده که البته به ‌نظر می‌رسد ایران پشت آن [حملات] باشد، ولی با این لحنی که شما گفتید، نگفته‌ام.»

او در پاسخ به پرسشی دیگر در مورد احتمال جنگ با ایران گفت: «به‌ دنبال جنگ با هیچ کسی نیستیم؛ اما در صورت درگیری بهترین ارتش دنیا و پیشرفته‌ترین تجهیزات را در اختیار داریم.»

ترامپ همچنین گفت، مصمم است به عربستان کمک کند اما گفت: «من به سعودی‌ها قولی ندادم ولی باید بنشینیم و با آن‌ها صحبت کنیم.»

قول حمایت از عربستان در برابر ایران را نمی دهم/ آمریکا به دنبال جنگ با هیچ کسی نیست

وی تأکید کرد: این حمله‌ای بود که به عربستان شده و به ما نشده است. اکنون که به آن‌ها حمله شده، به عربستان کمک می‌کنم البته همانطور که آن‌ها می‌دانند من دنبال وارد شدن به یک منازعه جدید نیستم… عجله‌ای نداریم و خیلی زود است که بگویم چه می‌کنیم.»

وی به همکاری‌های مشترک اقتصادی و بازرگانی دو کشور در سال‌های گذشته اشاره کرد و افزود: «سعودی‌ها طی سال‌های گذشته ۴۰۰ میلیارد دلار در آمریکا سرمایه گذاری کرده‌اند و مشتری دست به نقدی هستند و به واسطه این سرمایه گذاری، حدود یک و نیم میلیون فرصت شغلی ایجاد شده است.»

رئیس جمهوری آمریکا با تأکید بر این که بهترین تسلیحات جهان را دارند و از هر کشوری در دنیا قدرتمندترند، افزود: «قطعا می‌خواهیم از درگیری اجتناب کنیم. متناسب با نتیجه‌ای که به دست بیاید ممکن است پیام خیلی قوی داشته یا اصلا پیامی نداشته باشم.»

وی در دیدار با ولیعهد بحرین همچنین اعلام کرد: مایک پمپئو، وزیر امور خارجه‌اش در تماس با سعودی‌هاست و تلاش مشترکی برای شناسایی عامل اصلی این حملات در جریان است. آمریکا در این رابطه در حال رایزنی با برخی دیگر از کشورهای حوزه خلیج فارس و همچنین شرکای اروپایی خود از جمله فرانسه و آلمان است.

وی در عین حال گفت: هیچ برنامه‌ای برای دیدار با مقام‌های ایران ندارد و افزود: «تحریم‌ها برداشته نخواهند شد.»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، شامگاه یکشنبه به وقت محلی در یک پیام توئیتری نوشته بود: «به تأسیسات عرضه نفت عربستان سعودی حمله شده‌ است. دلایلی وجود دارد که باور کنیم مقصر را می‌شناسیم، بسته به تأیید این‌که عامل حملات کیست، آماده اقدام شلیک هستیم.»

البته تهدید کردن ایران به اقدام نظامی و عقب‌نشینی فوری از آن در دولت ترامپ، مسبوق به سابقه است. اواخر خردادماه پس از آن‌که ایران یک پهپاد آمریکایی را بر فراز آب‌های سرزمینی خود سرنگون کرد، ترامپ به ‌سرعت در پیامی توئیتری ایران را به اقدام نظامی تهدید نمود؛ اما ساعاتی بعد در یک نشست خبری، مسأله به ‌گونه‌ای ملایم‌تر از تصمیم‌گیری در مورد نحوه برخورد با ایران طی ساعات بعد و در نشست اضطراری کاخ سفید اعلام شد.