جمعه , ۲۶ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » فرهنگ » کشف نقش برجسته ۴ هزار ساله در ثلاث‌باباجانی صحنه پیروزی «ایدین سین» حاکم دولت «سیموروم» را نشان می دهد.

کشف نقش برجسته ۴ هزار ساله در ثلاث‌باباجانی صحنه پیروزی «ایدین سین» حاکم دولت «سیموروم» را نشان می دهد.

 

به گزارش «تابناک»، امید قادری  مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا،گفت:یکی از قدیمی‌ترین نقش برجسته‌های دنیای باستان در ارتفاعات شهرستان ثلاث‌باباجانی با قدمت حدود چهار هزار سال کشف شد. به تازگی ۲ نقش برجسته در منطقه ازگله کشف شده که یکی از آنها احتمالا صحنه پیروزی «ایدین سین» حاکم دولت «سیموروم» را نشان می دهد. موقعیت قرارگیری این نقوش و سایر نقش برجسته های پیشتر شناسایی شده در استان کرمانشاه و کردستان عراق مدارکی از قدیمی‌ترین مرز سیاسی دنیای باستان در سرزمین زاگرس و در اوایل هزاره دوم پیش از میلاد را نشان می دهند.

 کشف نقش برجسته ۴ هزار ساله در ثلاث‌باباجانی

قادری مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه اظهار داشت: نقوش برجسته کشف شده جدید به دلیل قرارگیری در منطقه صعب العبور و واقع شدن در میان نیزارها باعث شده تا به امروز از چشم مردم دور بماند.براساس منابع تاریخی درگیریه‌ای فراوانی بین فرمانروایان بین النهرینی با ساکنان زاگرس نظیر لولوبی ها، گوتی ها، کاسی ها و مادها در این منطقه روی داده است.این اثر نقش پیروزی شاهی را نمایش می‌دهد که اسیری به زیر پای وی افتاده و آن شخص در حال التماس کردن نشان داده شده است. در یکی از نقوش برجسته نمادهای مذهبی رایج در بین النهرین حجاری کرده اند. متاسفانه قسمتی از نقش در اثر زلزله سال ۹۶ دچار ریزش شده ولی قابل مرمت و ساماندهی است.نقوش تقریبا مشابهی از این پادشاه قبلا در داخل سرزمین عراق و استان کرمانشاه با کتیبه شناسایی شده از همین رو با توجه به نظر کارشناسان این نقش می تواند متعلق به زمان همان پادشاه یعنی ایدین سین باشد.نقش مذکور توسط یکی از کارشناسان باستان شناس این اداره کل و با همراهی یکی از افراد محلی و بومی منطقه شناسایی و معرفی شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه در پایان اظهار داشت: این اداره کل درصدد ثبت ملی و اجرای برنامه ای مرمتی و حفاظتی است که به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی و گردشگری برنامه های خاصی را مدون نماید.