دوشنبه , ۵ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

 

واکنش عراق به وجود پایگاه‌های ایران در غرب این کشور، جزئیات جدید از مذاکرات آمریکا و فرانسه درباره بسته پیشنهادی به ایران، رایزنی فرماندهان ارتش روسیه و آمریکا درباره سوریه و سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری چینی‌ها در ایران از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به واکنش فرانسه به گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ وزارت امور خارجه فرانسه، بامداد پنجشنبه در واکنش به گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران اعلام کرد که باید از هر گونه اقدامی که سیگنال منفی ارسال می‌کند، خودداری شود.

وزارت خارجه فرانسه تأکید کرد، هرگونه سیگنال منفی به تلاش‌ها برای کاهش تنش‌ها آسیب می‌رساند.

حسن روحانی، رئیس جمهور چهارشنبه شب در پایان نشست سران سه قوه اعلام کرد که ایران گام سوم کاهش تعهدات برجامی را از روز جمعه برخواهد داشت و در چارچوب آن سازمان انرژی اتمی باید هر آنچه کشور در زمینه تحقیق وتوسعه فناوری هسته ای نیاز دارد، اقدام کند.

وی گفت: اقدامات ایران در چهارچوب مقررات آژانس خواهد بود و مهلت شصت روزه دیگری پیش روی اروپاست و هر زمان به تعهدات خود برگردند، ما هم به تعهدات برجامی برمی گردیم.

آمریکا یک سال پیش، به ‌رغم مخالفت‌های کشورهای امضاکننده برجام و پایبندی ایران به تعهداتش ذیل برجام، یکجانبه از توافق هسته‌ای خارج شد و اعمال فشار به تهران را به امید وادار کردن ایران به مذاکره مجدد درباره یک توافق جدید در پیش گرفت.

واکنش عراق به وجود پایگاه‌های ایران در غرب این کشور

رئیس کمیته امنیتی در شورای استانداری الانبار عراق ادعای دو رسانه صهیونیستی در خصوص وجود پایگاه‌های ایران در غرب این کشور را تکذیب کرد.

«نعیم الکعود» چهارشنبه (۱۳ شهریور) در گفت‌وگو با وب‌سایت خبری «ارم‌نیوز» گفت: «در سفری که دیروز سه‌شنبه به منطقه مرزی “القائم” (غرب عراق) داشتیم، هیچ گونه پایگاه نظامی ایرانی یا غیر ایرانی در مرزهای عراق با سوریه ندیدیم».

واکنش عراق به وجود پایگاه‌های ایران در غرب این کشور/ جزئیات جدید از مذاکرات آمریکا و فرانسه درباره بسته پیشنهادی به ایران/ رایزنی فرماندهان ارتش‌ روسیه و آمریکا درباره سوریه/ سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری چینی‌ها در ایران

او در واکنش به ادعای وب‌سایت خبری «والا» و روزنامه «یسرائیل هیوم» گفت: در منطقه مرز عراق با سوریه هیچ گونه پایگاه نظامی وجود ندارد و اگر وجود داشت، آمریکایی‌ها که در آسمان و زمین استان الانبار حضور دارند، اعلام می‌کردند.

این هفته، دو رسانه مذکور رژیم صهیونیستی با انتشار تصاویر هوایی و ماهواره‌ای مدعی شدند که ایران در مرز عراق با سوریه در حال ساخت پایگاه نظامی جدید است تا هزاران نیرو را در بر بگیرد.

جزئیات جدید از مذاکرات آمریکا و فرانسه درباره بسته پیشنهادی به ایران

یک سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز چهارشنبه درباره مذاکرات این کشور با آمریکا درباره بسته پیشنهادی پاریس اظهارنظر کرد.

به نوشته رویترز، یک سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در پاسخ به اینکه جواب آمریکا به طرح فرانسه برای پایبند نگاه داشتن ایران به برجام چه بوده، گفت: «هنوز مسائل زیادی هستند که باید حل شوند.»

رویترز به نقل از مقام‌های دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا نوشته، دولت این کشور به طرح فرانسه برای اعطای یک خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری به ایران بدگمان است.

یک مقام ارشد دولت ترامپ در یک کنفرانس تلفنی به خبرنگاران گفت: «ما نسبت به این طرح بسیار بدگمان هستیم.»

این خبر در حالی منتشر شده که شامگاه سه شنبه (دیشب) منابع غربی و ایرانی به «رویترز» گفتند، پیشنهاد فرانسه برای اعطای خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری به ایران منوط به اجازه آمریکاست.

واکنش عراق به وجود پایگاه‌های ایران در غرب این کشور/ جزئیات جدید از مذاکرات آمریکا و فرانسه درباره بسته پیشنهادی به ایران/ رایزنی فرماندهان ارتش‌ روسیه و آمریکا درباره سوریه/ سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری چینی‌ها در ایران

مقام آمریکایی گفت: «ما هنوز شاهد طرح ملموسی که با تحریم‌ها و سایر اقدامات ما هماهنگ باشد نبوده‌ایم؛ بنابراین، قضاوت بسیار دشوار است.»

وی اضافه کرد: «ترامپ در حال همکاری نزدیک با شریکان و متحدانمان است و به ایده‌های آنها گوش می‌کند اما ما شاهد چیزی نبوده‌ایم که احتمال واقعی‌ شدن آن بیشتر از طرح‌های دیگری باشد که ظرف سال گذشته پیشنهاد شده‌اند.»

رایزنی فرماندهان ارتش‌ روسیه و آمریکا درباره سوریه

وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد: ژنرال والری گراسیموف، رئیس ستادکل ارتش روسیه با جوزف دانفورد همتای آمریکایی خود درباره سوریه تلفنی گفت‌وگو کرده است.

بر اساس بیانیه صادره از سوی وزارت دفاع روسیه، طرفین در این گفت‌وگو به بررسی اقدامات لازم برای جلوگیری از حوادثی که در جریان عملیات علیه تروریسم در سوریه روی می‌دهد پرداخته‌اند.

سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری چینی‌ها در ایران

سایت خبری انگلیسی پترولیوم اکونومیست مدعی شد، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اخیرا به چین سفر کرد و با وانگ لی همتای چینی خود دیدار کرد تا در واقع ساختار قرارداد شراکت جامع استراتژیک ایران و چین که توافق آن سال ۲۰۱۶ امضا شد، وارد مرحله جدیدی شود.

به روز رسانی این توافق نشان دهنده تقویت بسیاری از حوزه‌هایی است که پیش‌تر در زمان قطعی شدن این توافق در قالب آن دیده شده بود.

البته به گفته یک منبع آگاه از وزارت نفت ایران که خواسته‌ نامش فاش نشود، بخش‌های بسیاری از این توافق جدید قرار نیست به صورت عمومی اعلام شود و این در حالی است که اجرای قرارداد مذکور می‌تواند تغییراتی جدی را در تعادل بازار نفت و گاز جهانی ایجاد کند.

محور اصلی توافق جدید ایران و چین سرمایه‌گذاری ۲۸۰ میلیارد دلاری چینی‌ها در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی ایران است.

به احتمال زیاد بخش قابل توجهی از این سرمایه‌گذاری چینی‌ها طی ۵ سال نخست اجرای قرارداد ۲۵ ساله با آنها به صنعت نفت و گاز ایران تزریق و مابقی آن مرحله‌ای و بر اساس توافق دو طرف از سوی پکن در ایران انجام شود.

چینی‌ها همچنین قرار است در قالب توافق شراکت جامع استراتژیک با ایران ۱۲۰ میلیارد دلار در حوزه توسعه زیرساخت‌های تولید و حمل و نقل در ایران سرمایه‌گذاری کنند که بخش قابل توجهی از این سرمایه‌گذاری هم در پنج سال نخست انجام خواهد شد و مابقی آن دوره‌ای و بر اساس توافق دو کشور به بخش صنعت و حوزه حمل و نقل ایران تزریق می‌شود.

از دیگر مزایای توافق شراکت جامع استراتژیک بین چین و ایران این است که شرکت‌های چینی برای حضور در هر گونه طرح توسعه میادین جدید، قدیمی و یا نیمه کاره در اولویت قرار خواهند گرفت.

از سوی دیگر، این شرکت‌های چینی خواهند بود که اولویت حضور در پروژه‌های پتروشیمی ایران از حوزه فناوری گرفته تا پرسنل و اجرای آنها را خواهند داشت.

بنا به گفته یک منبع آگاه ایرانی انتظار می‌رود تعدادی از چینی‌ها برای حفاظت از منافع این کشور در ایران وارد کشور شوند و از سوی دیگر نیروی کار و تجهیزات برای انتقال نفت،‌ گاز و محصولات پتروشیمی از ایران به چین نیز منتقل خواهند شد که البته قرار است بخشی از این فرایند حمل و نقل از خلیج فارس انجام شود.

به ادعای این رسانه انگلیسی چین همچنین می‌تواند بخشی از تولیدات نفت،‌گاز و پتروشیمی ایران را با  تخفیف بر مبنای قیمت متوسط شش ماهه محصول خریداری کند.

بر اساس جزئیات توافق جدید انجام شده بین ایران و پکن چین می‌تواند پول محصول خریداری شده از ایران را حداکثر تا دو سال به این کشور پرداخت کند.

از سویی دو طرف توافق کردند که چین پول خریدهای خود را به یوآن و یا ارزهای دیگر به کشورمان پرداخت کند و این بدان معناست که قرار نیست در مبادلات تجاری ایران و چین از دلار استفاده شود.