سه شنبه , ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » برای ممانعت از توسعه موشک های بالستیک؛آمریکا نهادهای فضایی ایران را تحریم کرد/

برای ممانعت از توسعه موشک های بالستیک؛آمریکا نهادهای فضایی ایران را تحریم کرد/

  • پومپئو از متحدان آمریکا خواست با روند مقابله با برنامه موشکی ایران همراه شوند
آمریکا نهادهای فضایی ایران را تحریم کرد

وزارت خزانه داری آمریکا طی بیانیه ای از تحریم نهادهای مرتبط با بخش فضایی ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، وزارت خزانه داری آمریکا روز سه شنبه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که تحریم‌های جدیدی را علیه ایران و مشخصاً سازمان فضایی، پژوهشگاه هوافضا و مرکز تحقیقات فضایی ایران اعمال کرده است.

در همین راستا، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا از تحریم سازمان فضایی ایران به دلیل فعالیت‌های مرتبط با توسعه موشک‌های بالستیک خبر داد.

وزیر خارجه ایالات متحده همزمان با اعلام تحریم‌های دولتش علیه مراکز فضایی ایران، از متحدان آمریکا خواسته به روند جلوگیری از توسعه موشک‌های بالستیک توسط جمهوری اسلامی، بپیوندند.

وزارت خزانه داری آمریکا

وزارت خزانه‌داری آمریکا نام سه مرکز فضایی ایران را به فهرست نهادهای تحت تحریم خود افزود.

به گزارش مشرق، وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد نام پژوهشگاه هوافضای ایران، سازمان فضایی ایران و مرکز تحقیقات هوافضای ایران نیز به فهرست تحریم‌های دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (اوفک) از نهادهای زیرمجموعه این وزارتخانه افزوده شده است.

در پی قرار گرفتن نام این سه نهاد ایرانی در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا،‌ «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه دولت ترامپ نیز با اعلام اینکه این سه شرکت از سوی وزرات امور خارجه نیز تحریم شده‌اند، مدعی شد: «آمریکا تحریم‌هایی را علیه برنامه فضایی ایران وضع کرده است زیرا تهران همچنان از مؤسسات فضایی غیرنظامی در راستای پیشبرد برنامه‌های خود برای تولید موشک‌های بالستیک استفاده می‌کند.»

منبع: تسنیم

رادیوفردا/ وزارت خزانه‌داری آمریکا روز ۱۲ شهریور اعلام کرد سازمان فضایی ایران، پژوهشگاه هوافضای ایران و مرکز تحقیقات هوافضای ایران را به فهرست‌ تحریم‌های خود افزوده‌است.

وزیر خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای تاکید کرده بود این نخستین بار است که یک سازمان غیرنظامی فضایی ایران مشمول تحریم‌های آمریکا می‌شود.

پومپئو در حساب کاربری خود در توئیتر نیز با تکرار این موضوع می‌گوید سازمان فضایی ایران «همان فناوری را برای پرتاب موشک‌ به فضا تولید می‌کند، که در موشک‌های بالیستیک نیز استفاده می‌شود».

او سپس مجددا با متهم کردن جمهوری اسلامی به این‌که «مهم‌ترین حامی تروریسم» است از متحدان واشینگتن خواسته به توقف برنامه موشک‌های بالیستیک ایران یاری برسانند.

مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی هنوز واکنشی به تحریم‌های تازه نشان نداده‌اند.