چهارشنبه , ۱۷ آذر ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » گمانه زنی‌هایی در مورد توافق ایران و فرانسه برای حفظ برجام!

گمانه زنی‌هایی در مورد توافق ایران و فرانسه برای حفظ برجام!

 

روز دوشنبه سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های بین ایران و فرانسه به پاریس سفر کرده و با مقامات این کشور اروپایی دیدار و رایزنی می‌کند؛ سفری که به نظر می‌رسد در چهارچوب توافقات قبلی بوده و احتمالا نتایج مهمی خواهد داشت. یک تیم فنی و اقتصادی از بخش‌های مختلف نیز در این سفر، سیدعباس عراقچی را همراهی می کنند.

به گزارش «تابناک»؛ شب گذشته حسن روحانی، رئیس جمهور و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه نیز بار دیگر تلفنی با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

بر اساس این گزارش، رئیس دفتر رئیس جمهور نیز درباره گفت و گوی ایران و گروه هفت در پاریس در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: پیشنهادی دو هفته گذشته بین ایران و فرانسه رد و بدل و به ما ارائه شد. بخش های قابل توجهی از این پیشنهاد را تغییر دادیم. این پیشنهاد حاصل نتیجه پنج ساعت مذاکره تلفنی رؤسای جمهوری ایران و فرانسه است که به عنوان طرح از صحبت های هر دو رئیس جمهور به دست آمد.

واعظی تصریح کرد: بخش قابل توجه و مورد تأیید گروه هفت برای ما قابل قبول ما نبود و پیشنهادهای ما به ماکرون ارائه شد. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران یکشنبه صبح مذاکرات را ادامه داد و پیشرفت هایی محقق و مقرر شد ما در تهران و گروه هفت با شرکای اروپایی جلسه داشته باشند تا نتیجه بررسی‌های داخلی و گروه هفت مورد بحث قرار گیرد.

سیدعباس موسوی نیز با اشاره به سفر روز دوشنبه سید عباس عراقچی به فرانسه نیز گفت: معاون سیاسی وزیر امور خارجه هم فردا عازم پاریس می‌شود تا آخرین تحولات مربوط به پیشنهادهایی که آقایان روحانی و مکرون با یکدیگر درباره آنها صحبت کردند را بررسی و در خصوص آن رایزنی کنند.

گمانه زنی هایی در مورد توافق ایران و فرانسه برای حفظ برجام!

موسوی درباره اخبار منتشره درباره همراهی یک تیم اقتصادی با معاون سیاسی وزیر امور خارجه در سفر به پاریس نیز تصریح کرد: سفر آقای عراقچی، پیرو مذاکرات رؤسای جمهوری ایران و فرانسه انجام می‌شود و جزئیات و پیشنهادهای مطرح هم در راستای برجام و تعهداتی است که طرف‌های اروپایی و سه کشور اصلی اروپایی در برجام به آن متعهد هستند و به هر حال راهکارهایی که مورد توافق قرار می‌گیرد، یک گام به جلو خواهد بود و جمهوری اسلامی ایران از آن استقبال می‌کند.

وی ادامه داد: تیم همراه آقای عراقچی در واقع یک تیم کارشناسی در قالب کارگروهی در حوزه بانکی، نفت و انرژی است که برخی جزئیات را در این سفر بررسی و راهکارهایی ارائه می‌کنند. سیدعباس موسوی با اشاره به سفر روز دوشنبه سید عباس عراقچی به فرانسه نیز گفت: معاون سیاسی وزیر امور خارجه هم فردا عازم پاریس می‌شود تا آخرین تحولات مربوط به پیشنهادهایی که آقایان روحانی و مکرون با یکدیگر درباره آنها صحبت کردند را بررسی و در خصوص آن رایزنی کنند.

موسوی درباره اخبار منتشره درخصوص همراهی یک تیم اقتصادی با معاون سیاسی وزیر امور خارجه در سفر به پاریس نیز تصریح کرد: سفر آقای عراقچی پیرو مذاکرات رؤسای جمهوری ایران و فرانسه انجام می‌شود و جزئیات و پیشنهادهای مطرح نیز در راستای برجام و تعهداتی است که طرف‌های اروپایی و سه کشور اصلی اروپایی در برجام به آن متعهد هستند و به هر حال راهکارهایی که مورد توافق قرار می‌گیرد، یک گام به جلو خواهد بود و جمهوری اسلامی ایران از آن استقبال می‌کند.

وی ادامه داد: تیم همراه آقای عراقچی در واقع یک تیم کارشناسی در قالب کارگروهی در حوزه بانکی، نفت و انرژی است که برخی از جزئیات را در این سفر بررسی و راهکارهایی را ارائه می‌کنند.

به نظر می رسد، توافق کلی میان ایران و فرانسه با سفر ظریف به این کشور در بحبوحه نشست گروه 7 و همچنین در تماس تلفنی مکرون و روحانی حاصل شده است و سفر عراقچی برای توافق فنی و نهایی خواهد بود.

اینکه به صورت دقیق مفاد توافق میان ایران و فرانسه چیست چندان مشخص نیست. اما احتمالا این توافق می تواند منجر به آن شود که ایران گام سوم کاهش تعهدات خود را برندارد. در واقع، احتمالا یکی از مفاد توافق این خواهد بود که ایران اجرای گام سوم تعهدات خود در برجام را عملیاتی نکند.

در همین زمینه، واعظی نیز گفته است: کمیته ای درباره گام سوم در صورت محقق نشدن خواسته های ایران تصمیم می گیرد و دو تا سه روز مانده به زمان مقرر (پنجشنبه)، درباره اقدامات بعدی بر اساس برجام تصمیم گیری خواهیم کرد.