پنجشنبه , ۱۱ آذر ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

 

همبستگی اتحادیه عرب با لبنان در جریان درگیری با اسرائیل، عصبانیت وزیر خارجه بحرین از اقدام تلافی‌جویانه حزب‌الله، واکنش روسیه به حمله هوایی آمریکا به ادلب سوریه و رایزنی پادشاه اردن با امیر قطر درباره تقویت روابط دوجانبه از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به واکنش آمریکا به حمله تلافی‌جویانه حزب‌الله نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ «جیسون گرینبلات» نماینده آمریکا در روند سازش روز یکشنبه در واکنش به پاسخ حزب‌الله لبنان به تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی، بار دیگر از تل‌آویو حمایت کرد.

گرینبلات در توییتر نوشت: «از لبنان به اسرائیل موشک شلیک شده است. ایران در لبنان و غزه نیروهای نیابتی دارد تا به اسرائیل آسیب بزند، احتمال صلح را تضعیف کند و آینده بهتر برای فلسطینی‌ها را در معرض تهدید قرار دهد.»

وی افزود: «ایالات متحده در کنار اسرائیل می‌ایستد و کامل از حق آن برای دفاع از خود در برابر تمام حملات حمایت می‌کند.»

حزب‌الله لبنان امروز در واکنش به تجاوزات مکرر رژیم صهیونیستی، یک خودروی زرهی ارتش این رژیم را در شمال فلسطین اشغالی هدف موشک ضدتانک قرار داد. این اقدام در واکنش به چند تهاجم رژیم صهیونیستی از جمله حمله با پهپاد به جنوب بیروت و همچنین حمله هوایی به سوریه که به شهادت دو عضو حزب‌الله منجر شد، صورت گرفت.

واکنش آمریکا به حمله تلافی‌جویانه حزب‌الله به اسرائیل/ عصبانیت وزیر خارجه بحرین از اقدام تلافی‌جویانه حزب‌الله/ واکنش روسیه به حمله هوایی آمریکا به ادلب سوریه/ رایزنی پادشاه اردن با امیر قطر درباره تقویت روابط دوجانبه

پیش از این، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا از حملات رژیم صهیونیستی به کشورهای منطقه از جمله لبنان، سوریه و عراق حمایت کرده بود.

همبستگی اتحادیه عرب با لبنان در جریان درگیری با اسرائیل

اتحادیه عرب در خصوص حملات صورت گرفته میان رژیم صهیونیستی و حزب الله لبنان همسبتگی خود را با لبنان اعلام کرد.

این اتحادیه با اشاره تلویحی به حزب الله، نسبت به هرگونه تصمیم گیری برای جنگ از سوی گروهی خاص که اعتبار کشور لبنان را خدشه دار سازد، هشدار داد.

واکنش آمریکا به حمله تلافی‌جویانه حزب‌الله به اسرائیل/ عصبانیت وزیر خارجه بحرین از اقدام تلافی‌جویانه حزب‌الله/ واکنش روسیه به حمله هوایی آمریکا به ادلب سوریه/ رایزنی پادشاه اردن با امیر قطر درباره تقویت روابط دوجانبه

این بیانیه‌ به نقل از یک مقام مسئول اعلام کرد: احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب با ابراز نگرانی نسبت به تبادل آتش در مناطق مرزی لبنان و رژیم صهیونیستی، همبستگی کامل این نهاد را با دولت لبنان در مقابله با هرگونه تجاوز اعلام کرد.

اتحادیه عرب اعلام کرد، جامعه جهانی مسئول مهار واکنش های اسرائیل است.

عصبانیت وزیر خارجه بحرین از اقدام تلافی‌جویانه حزب‌الله

خالد بن  أحمد بن محمد آل خلیفه، وزیر خارجه رژیم آل خلیفه در واکنش به اقدام تلافی‌جویانه حزب‌الله علیه رژیم صهیونیستی دولت لبنان را به کوتاهی در انجام مسئولیت‌هایش در قبال شهروندان متهم کرد.

وی مدعی شد، دولت لبنان نظاره گر نبردها در مرزهای خود است و ملت خود را به خطر انداخته و این به معنای کوتاهی بزرگ در انجام مسئولیت‌هاست.

حزب الله لبنان ساعاتی قبل در بیانیه‌ای از انهدام یک خودروی نظامی رژیم صهیونیستی در جاده پادگان افیفیم خبر داد.

واکنش آمریکا به حمله تلافی‌جویانه حزب‌الله به اسرائیل/ عصبانیت وزیر خارجه بحرین از اقدام تلافی‌جویانه حزب‌الله/ واکنش روسیه به حمله هوایی آمریکا به ادلب سوریه/ رایزنی پادشاه اردن با امیر قطر درباره تقویت روابط دوجانبه

از سوی دیگر، ارتش رژیم صهیونیستی نیز مارون الرأس و برخی مناطق جنوب لبنان آماج حملات رژیم صهیونیستی قرار گرفت.

ارتش لبنان اعلام کرد که نظامیان صهیونیست حدود چهل خمپاره به سمت این کشور شلیک کرده است.

واکنش روسیه به حمله هوایی آمریکا به ادلب سوریه

ارتش روسیه اعلام کرد، آمریکا با حمله هوایی به منطقه حائل در ادلب سوریه، توافق‌های پیشین را نقض کرده و آتش‌بس را به خطر انداخته است.

رسانه‌ها به نقل از وزارت دفاع روسیه اعلام کرده‌اند، آمریکا این حمله را بدون هماهنگی قبلی با روسیه یا ترکیه انجام داده است.

وزارت دفاع روسیه نیز اعلام نمود، جنگنده‌های روسیه یا سوریه اخیراً در منطقه هیچ حمله‌ای انجام نداده‌اند.

وزارت دفاع روسیه جمعه اعلام کرده بود که نیروهای دولتی سوریه از صبح شنبه در منطقه حائل ادلب آتش‌بسی یک‌طرفه برقرار می‌کنند.

ارتش آمریکا در مورد این حمله هوایی اعلام کرده به ساختمانی که محل حضور فرماندهان القاعده در شمال ادلب سوریه بود حمله کرده است. بنا بر گزارش‌ها حدود چهل تن در این حمله کشته شده‌اند.

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، در بیانیه‌ای اعلام کرده که این عملیات علیه فرماندهان القاعده در سوریه انجام شده که مسئول حملاتی تهدیدکننده علیه شهروندان آمریکایی، متحدان ما و غیرنظامیان بی‌گناه هستند.

رایزنی پادشاه اردن با امیر قطر درباره تقویت روابط دوجانبه

عبدالله دوم پادشاه اردن در تماس تلفنی خود با تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در خصوص راه های تقویت روابط دو جانبه رایزنی کرد.

به تازگی اردن از تعیین سفیر جدید خود در قطر پس از گذشت بیش از دو سال از کاهش سطح روابط دیپلماتیک خود با دوحه خبر داده بود.

در حال حاضر چهار کشور عربی حوزه خلیج فارس روابط خود را با قطر قطع کرده اند.