پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » آیت‌الله خاتمی در نماز جمعه تهران:مذاکره با آمریکا دیوانگی است/

آیت‌الله خاتمی در نماز جمعه تهران:مذاکره با آمریکا دیوانگی است/

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه مذاکره با عهدشکنان نابخردی است، گفت: مذاکره تحت فشار، تسلیم است و ملت عاشورایی ایران هرگز این ذلت را نمی‌پذیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه های نمازجمعه این هفته تهران که در مصلای امام خمینی (ره) برگزار شد با تأکید بر افزایش معنویت در جامعه اظهار داشت: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم بر معنویت و اخلاق توصیه می‌کند. تأکید ایشان بر معنویت به معنای برجسته کردن موازین معنویت در جامعه است.

وی افزود: معنویت به معنای خداباوری است و کسانی که با خدا نیستند به بن‌بست می‌رسند. هر فرد و جامعه‌ای که خداباور شد، بن بست ندارد. البته این به معنای نبود مشکل در جامعه نیست.

خطیب نماز جمعه این هفته مصلای تهران با بیان اینکه در ابتدای انقلاب برخی می‌گفتند که انقلاب به بن‌بست رسیده است، اظهار داشت: امام راحل می‌فرمودند شما به بن‌بست رسیده‌اید، انقلاب اسلامی به بن‌بست رسیدنی نیست.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه باید به وعده الهی باور داشته باشیم، یادآور شد: این باور که اگر با خدا باشیم، توطئه‌ها خنثی می‌شود، یکی از اصول قرآنی است و اگر ما خسته نشده و خدا را باور داشته باشیم هیچ یک از توطئه‌های دشمنان اثر نخواهد کرد. ملت ایران عمل این وعده الهی را در جنگ تحمیلی و توطئه‌های قومی و قبیله‌ای و دیگر توطئه‌های دشمنان دیده‌اند و مشاهده کرده‌اند که چگونه خداوند این توطئه‌ها را خنثی کرده است. اما باید بدانیم که اگر از اصول کوتاه بیاییم و بی تقوایی کنیم، آسیب می‌بینیم.

وی افزود: اگر عزت را در جایی غیر از در خانه خدا بجوییم بیچاره می‌شویم و آن کسی که درب خانه‌ای غیر از خانه خدا را بزند، بازنده است و هیچ چیزی را به دست نیاورده است. قرآن هشدار می دهد که دل به خدا ببندید تا آسیب نبینید و آنهایی که برای موفقیت به بیگانگان دل می‌بندند بدانند که خوار می‌شوند.

آیت الله خاتمی، امام جمعه موقت تهران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رئیسعلی دلواری، آیت‌الله قدوسی و سرتیپ وحید دستجردی و تسلیت ایام محرم و شهادت امام حسین (ع) گفت: ۱۳۸۰ سال از داغ جانگداز امام حسین علیه سلام می‌گذارد و کشور ما با تمام شکوه به استقبال برپایی فضای اباعبدالله حسین می‌رود. همه ما باید بدانیم مدیون اباعبدالله حسین هستیم و این انقلاب و آزادی ما نتیجه عاشوراست. در این ۱۳۸۰ سال یزیدیان و دیگر جلادان خواستند که این نور را خاموش کنند اما نتوانستند.

وی  افزود: بانیان، شرکت کنندگان، خطیبان و مداحان به عزای امام حسین به عنوان یک سرمایه نگاه کنند. سرمایه‌ای که دین ما را نگه داشته. این عزاداری یک سرمایه نفیس است پس با اخلاص وارد آن شده و «منم» را کنار بگذارید.

آیت الله خاتمی با اشاره به در پیش بودن هفته امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: امر به معروف و نهی از منکر، نظارت عمومی است و اگر مردم در صحنه باشند و به امر معروف و نهی از منکر اهمیت دهند، جلوی فساد گرفته می شود. امر به معروف و نهی از منکر را فردی نگیرید.

امام جمعه موقت تهران گفت: امروز مأیوس کردن مردم از انقلاب اسلامیغ اختلاس‌ها، گرانی‌ها از منکرات است که باید به آن توجه داشت.

وی با اشاره به سالروز شهادت شهیدان رجایی و باهنر تصریح کرد: این دو عزیز افرادی خستگی ناپذیر بودند که روز شهادت آنها روز مبارزه با تروریسم نامیده شد. ایران خود قربانی تروریسم است و بیش از ۱۷ هزار شهید ترور در این مسیر داده است بنابراین در عرصه مبارزه با تروریسم پیشگام است.

آیت الله خاتمی خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها به اعتراف خود، تروریسم پرور هستند و شما دیدید که ترامپ در زمان تبلیغات انتخاباتی گفت که کلینتون و دولت اوباما، داعش را ایجاد کردند. طالبان را نیز آمریکایی‌ها به وجود آوردند و همه گروه های تروریستی به نوعی با آنها در ارتباط هستند اما جالب است که دم از مبارزه با تروریست می زنند.

امام جمعه موقت تهران تأکید کرد: دولت آمریکا در صدر تروریسم دولتی در جهان قرار دارد و منافقین کوردل را که جنایات فراوانی در این راه مرتکب شده اند را حمایت و از لیست گروه های تروریستی خارج کرده است.

وی  ادامه داد: ادبیات آمریکایی‌ها این است که در سطح دنیا غیرتمندان و با شرفان را تروریست می‌نامند. به عنوان مثال حزب الله لبنان، انصارالله یمن، حشدالشعبی و مبارزان فلسطینی را که از وطنشان دفاع می‌کنند، تروریسم می‌نامد. این خود نوعی تروریسم فکری است و همگان باید بدانند که این گروه ها که از وطنشان دفاع می کنند، تروریست نیستند و سخنان آمریکایی ها دروغ است.

آیت الله خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک فرارسیدن هفته دولت اظهار داشت: دولتمردان هفته پرکاری را داشتند و با سفر به استان های مختلف، پروژه های زیادی را افتتاح کردند که جا دارد به آنها خسته نباشید بگوییم. دولتمردان بدانند که برای رسیدن به جامعه اسلامی، رهنمودهای مقام معظم رهبری، سرمایه بسیار خوبی است که باید از آن بهره برداری کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه قانون اساسی ظرفیت بسیار خوبی برای اداره جامعه دارد، گفت: دولتمردانی که آمدند با همین قانون اساسی کشور را اداره کردند و با همین قانون اساسی نیز می‌توان کشور را اداره کرد.

امام جمعه موقت تهران گفت: رهبر انقلاب خطاب به دولت فرمودند که حاشیه‌سازی نشود و معطل حاشیه‌ها نشوید. انتظار می‌رود که دولتمردان حاشیه درست نکنند و گرفتار حاشیه‌ها نشوند.

وی مبارزه با فساد را یک ضرورت دانست و گفت: یکی از مهمترین عوامل سقوط شاه، فساد بود. حالا که قوه قضائیه با قدرت وارد عرصه مبارزه با فساد شده است، کمکشان کنید زیرا موفقیت کشور در موفقیت هر سه قوه است.

آیت الله خاتمی با اشاره به مطالب مطرح شده در هفته گذشته در خصوص مذاکره با آمریکا، گفت: همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند، هیچ مذاکره‌ای با آمریکاصورت نخواهد گرفت و مسئولان و مردم در این خصوص هم نظر هستند.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: مذاکره با عهدشکنان نابخردی است و رئیس‌جمهور ما هم گفتند که ما دیوانه نیستیم که با آمریکایی‌ها مذاکره کنیم. از سوی دیگر مذاکره در شرایط مساوی معنا دارد و در غیر این صورت نام آن مذاکره نیست، بلکه سلطه است و ملت ما ۴۰ سال است که سلطه را نپذیرفته‌اند.

وی افزود: مذاکره تحت فشار، تسلیم است و ملت عاشورایی ایران هرگز این ذلت را نمی‌پذیرد.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به سخنان برخی مسئولان در هفته گذشته، تصریح کرد: مسئولان به شکلی سخن نگویند که دشمنان از آن سوژه بگیرند. شما که نمی‌خواهید مذاکره کنید، پس از شما انتظار می‌رود به گونه‌ای صحبت کنید که دشمنان از آن سوء استفاده نکنند.

امام جمعه موقت تهران یادآور شد: آمریکایی‌ها و به ویژه ترامپ نیازمند مذاکره هستند. ترامپ می‌خواهد با کشاندن ایران پای میز مذاکره، خود را به عنوان چهره‌ای قوی نشان دهد و بگوید در مقابله با ایران پیروز بوده است. اما با روشی که آمریکا و ترامپ دارند، این آرزو را باید به گور ببرند.

وی خاطرنشان کرد: مردم و مسئولان به خوبی می‌دانند که آمریکا و اروپا سر و ته یک کرباسند. به آنها دل نبندید، به خدا ایمان داشته باشید و به مردم تکیه کنید.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به اقدامات رژیم صهیونیستی در حمله پهپادی به عراق و لبنان، گفت: این حمله نشان داد خوی رژیم صهیونیستی، خوی تجاوزگری است و تا زمانی که این رژیم وجود دارد تجاوزگری نیز وجود خواهد داشت و راه درست آن چیزی است که امام راحل فرمودند، یعنی رژیم صهیونیستی باید از بین برود.

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنان خود به اوضاع مسلمانان کشمیر اشاره و تصریح کرد: ۲۰ روز است که مسلمانان کشمیر تحت فشار دولت هند قرار دارند. از دولت هند انتظار داریم که سیاست درستی را در قبال مردم کشمیر در پیش بگیرد.