یکشنبه , ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

تحرکات «مشکوک» نیرو‌های آمریکایی در عراق، درگیری میان نیرو‌های وابسته به ریاض و ابوظبی در یمن، نشست شورای امنیت در مورد تحولات عراق، آغاز تحویل دومین محموله اس-۴۰۰‌های روسیه به ترکیه و حمله نیرو‌های عراق به پناهگاه‌های داعش در نزدیکی مرز‌های اردن و سوریه، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به محاکمه ۱۱ تن در بحرین به اتهام ارتباط با ایران نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ روز دوشنبه، دادگاه جنایی بحرین، محاکمه ۱۱ تن را به اتهام طراحی برای اجرای عملیات‌های تروریستی در بحرین و نیز منفجر کردن خط لوله نفت منطقه «البر» در ژانویه گذشته، آغاز کرد.

دادگاه مدعی فرار دو تن از این متهمان به ایران شد و ادامه جلسه را به یازدهم سپتامبر (۲۰ شهریور) به منظور تعیین وکیل برای متهمان ردیف چهارم و پنجم و نیز احضار کردن بقیه متهمان به دادگاه، ارجاع داد.

طبق گزارش روزنامه «أخبار الخلیج»، اداره تحقیقات جنایی بحرین در گزارش خود به نقل از برخی منابع که از آن‌ها به عنوان «منابع سری» یاد شده، مدعی شده است که متهمان ردیف اول و دوم این پرونده به ایران متواری شده‌اند و این دو با تعدادی از متهمان در داخل بحرین در ارتباط بوده و با ارسال مبالغ مالی، آن‌ها را برای اجرای عملیات‌های تروریستی جذب کرده و این افراد بانک‌های مورد هدف و تحرکات نیروهای امنیتی و خطوط لوله نفت و گاز منطقه البر را برای اجرای عملیات‌های تروریستی زیر نظر داشته‌اند.

بنا بر این گزارش های ادعایی، افراد مذکور پس از منصرف شدن از هدف قرار دادن دستگاه‌های خودپرداز بانک‌ها به اجرای عملیات انفجار خطوط لوله نفت و گاز در منطقه البر روی آوردند که البته تلفات انسانی در برنداشته است.

براساس ادعاهای دادگاه بحرین، این متهمان همچنین انبار زیرزمینی برای نگهداری مواد منفجره و تجهیزات تولیدی خود ایجاد کرده بودند و با دریافت آموزش‌های لازم از طریق یک نرم‌افزار نصب شده روی گوشی همراه خود، اقدام به ساخت دستگاه‌های مورد نظر می‌کردند.

این نخستین بار نیست که بحرین با محاکمه تعدادی از افراد بنا به اتهامات تروریستی، ایران را به دست داشتن در این عملیات متهم می‌کند.

تحرکات «مشکوک» نیروهای آمریکایی در عراق

«فراس الیاسر» عضو شورای سیاسی جنبش النجباء عراق روز سه‌شنبه گفت که نیروهای آمریکایی اخیرا تحرکات خود در منطقه «الشرقاط» و غرب موصل و مناطق صحرایی عراق را افزایش داده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری المسله، الیاسر با بیان اینکه آمریکا در صدد افزایش تعداد نیروهای خود در مناطق مذکور است، افزود: «اطلاعاتی در دست داریم که نشان می‌دهد، نیروهای ویژه آمریکا در مناطق آزاد شده صلاح الدین، الانبار و دیگر مناطق مرزی عراق حضور مستمر دارند».

عضو شورای سیاسی جنبش النجباء عراق تأکید کرد که «نیروهای آمریکایی در غرب موصل و مناطق الشرقاط پرسه می‌زند و این تحرکات شک‌برانگیز، خود دلیلی است بر اینکه آمریکا در پرونده دشت نینوی دست دارد».

وی گفت، بنا به گزارش دستگاه اطلاعاتی الحشد الشعبی، نیروهای آمریکایی برای انتقال عناصر تروریستی داعش به داخل و خارج عراق، عملیات هلی‌برن انجام می‌دهند.

همزمان با جنگ آمریکا علیه عراق در سال ۲۰۰۳ و سرنگونی صدام، بیش از ۱۷۳ هزار نیروی خارجی وارد عراق شدند که ۱۵۰ نفر از آنها، آمریکایی بودند.

در سال ۲۰۱۱ نیز بر اساس توافق واشنگتن و بغداد، حضور نیروهای آمریکایی در عراق پایان یافت و همه نیروهای آمریکایی این کشور را ترک کردند تا اینکه در سال ۲۰۱۴ همزمان با تشکیل ائتلاف به اصلاح ضد داعش به فرماندهی آمریکا، بار دیگر این حضور تقویت شد.

به گفته وبگاه خبری السومریه نیوز، در حال حاضر ۶۰۰۰ نیروی آمریکایی به بهانه مبارزه با تروریسم و آموزش و مشاوره نظامی و امنیتی در عراق حضور دارند و علاوه بر آن یکسری نیروهای ویژه برای انجام ماموریت‌های مختلف در داخل خاک عراق و سوریه مستقرند.

در سال ۲۰۱۴، ۱۱ هزار نظامی خارجی وارد عراق شدند که ۷۰ درصد از آنها آمریکایی بودند و اکنون پس از پیروزی عراق بر داعش، شمار نیروهای خارجی به هشت هزار تن کاهش پیدا کرده است که از این میان، شش هزار نظامی آمریکایی هستند.

درگیری میان نیروهای وابسته به ریاض و ابوظبی در یمن

یک منبع نظامی یمنی به ازسرگیری درگیری میان نیروهای دولت دست نشان دهنده سعودی در یمن با نیروهای شورای انتقالی مورد حمایت امارات در استان ابین در جنوب این کشور خبر داد.

این منبع بیان کرد: به دنبال شکست مذاکرات واگذاری شهر زنجبار مرکز استان ابین، درگیری میان طرفین از سر گرفته شد. حمله با یورش نیروهای وابسته به دولت دست نشانده سعودی در یمن به مواضع نیروهای وابسته به امارات شروع شد.

محاکمه ۱۱ نفر در بحرین به اتهام ارتباط با ایران/تحرکات «مشکوک» نیروهای آمریکایی در عراق/ درگیری میان نیروهای وابسته به ریاض و ابوظبی در یمن/ نشست شورای امنیت در مورد تحولات عراق

منبع یمنی اعلام کرد: نیروهای وابسته به دولت دست نشانده سعودی در یمن بر احور و بخش هایی از المحفد و مودیه مسلط شده و به نزدیکی منطقه العرقوب در خفنر در نزدیکی زنجبار رسیده است. نیروهای وابسته به امارات هم برای مقابله، تجهیزات زیادی را در اطراف شهر زنجبار مستقر کرده اند.

همزمان شبکه الجزیره گزارش داد، یک هواپیمای اماراتی رهبران شورای انتقالی جنوب یمن را از عدن خارج کرده است.

نشست شورای امنیت در مورد تحولات عراق

دفتر نمایندگی سازمان ملل در عراق «یونامی» با صدور بیانیه ای اعلام کرد: شورای امنیت سازمان ملل فردا چهارشنبه درباره تحولات عراق تشکیل جلسه می دهد.

بر اساس این بیانیه، «جنین هنیس پلاسچارت» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق نیز در این نشست گزارشی درباره تحولات عراق و فعالیت «یونامی» ارائه خواهد کرد.

گفتنی است، اخیراً چند پایگاه حشد شعبی عراق که با دستور نخست وزیر این کشور جزو نیروهای مسلح قرار دارد، با حمله پهپادی رژیم صهیونیستی هدف قرار گرفته است؛ تجاوزی آشکار به خاک یک کشور مستقل که منشور ملل متحد را نیز آشکارا نقض کرده است.

آغاز تحویل دومین محموله اس-۴۰۰ های روسیه به ترکیه

وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد، برای این منظور یک فروند هواپیمای روسی در پایگاه هوایی آکینجی برای تحویل فاز دوم قطعات اس-۴۰۰ به زمین نشست.

در ژوئیه، وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد، نخستین بخش از قطعات سامانه‌های دفاع موشکی روسیه به نام اس-۴۰۰ کامل تحویل ترکیه شده است. این اقدام بر اساس توافق امضا شده بین دو کشور در ۲۰۱۷ صورت گرفته است.

محاکمه ۱۱ نفر در بحرین به اتهام ارتباط با ایران/تحرکات «مشکوک» نیروهای آمریکایی در عراق/ درگیری میان نیروهای وابسته به ریاض و ابوظبی در یمن/ نشست شورای امنیت در مورد تحولات عراق

ترکیه حالا در حال دریافت دومین بخش از این قطعات است که تحویل کامل آنها حدود یک ماه به طول می‌انجامد.

حمله نیروهای عراق به پناهگاه‌های داعش در نزدیکی مرزهای اردن و سوریه

رسانه‌های وابسته به حشد شعبی از حمله نیروهای عراقی به آخرین پناهگاه‌های داعش در صحرای الانبار خبر دادند.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری اسپوتنیک، رسانه‌های وابسته به حشد شعبی اعلام کردند که این نیروها به همراه نیروهای عملیات الجزیره در چارچوب فاز چهارم عملیات “اراده پیروزی” به منطقه “وادی الملصلی” واقع در شرق شهر “عکاشات” در غرب استان الأنبار یورش بردند.

عکاشات در حد فاصل دو شهر مرزی الرطبه اردن و القائم سوریه در غرب استان الانبار واقع شده است.

از سوی دیگر، یک منبع امنیتی به اسپوتنیک گفت، امروز (سه‌شنبه) دو سرباز عراقی در پی حمله مسلحانه چند فرد ناشناس به نیروهای ارتش عراق در استان دیالی کشته شدند.

این منبع افزود، این حمله در مرکز ایست بازرسی ارتش عراق در منطقه “قولای” در خانقین انجام شد.

عملیات “اراده پیروزی” با هدف پاکسازی صحرای عراق در حال انجام است که سه استان صلاح الدین، نینوا و الأنبار را به یکدیگر متصل می‌کند. تمامی نیروهای نظامی عراق به منظور تعقیب داعش در این عملیات حضور دارند و پس از تحقق و رسیدن به اهداف مرحله اول، دوم و سوم عملیات اراده پیروزی، اخیرا مرحله چهارم این عملیات برای پاکسازی استان الانبار از بقایای عناصر تروریستی داعش آغاز شده است.