دوشنبه , ۵ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » هشدار نتانیاهو به حسن نصرالله و قاسم سلیمانی: مواظب اعمال خود باشید/

هشدار نتانیاهو به حسن نصرالله و قاسم سلیمانی: مواظب اعمال خود باشید/

 

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز سه‌شنبه، پنجم شهریورماه، به حزب‌الله لبنان و فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران هشدار داد که «مواظب گفتار و کردار» خود باشند.

آقای نتانیاهو با انتشار ویدئویی در صفحه توئیتر خود گفت: «گفته‌های حسن نصرالله (رهبر حزب‌الله) را شنیدم. به او توصیه می‌کنم آرام شود، اسرائیل بلد است به خوبی از خود دفاع کند و دشمنانش را به سزای اعمال‌شان برساند.»

وی در ادامه خطاب به دولت لبنان و حزب‌الله که، به گفته وی، هدفش را نابودی اسرائیل قرار داده و همچنین به قاسم سلیمانی،‌ فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، گفت: «مواظب سخنان، و به ویژه اعمال خود باشید.»

وی روز گذشته نیز گفته بود: «رژیم ایران به هدف اجرای حملات تروریستی مرگبار علیه اسرائیل، در جبهه‌های وسیعی اقدام می‌کند. اسرائیل به دفاع از امنیت خود به هر راهی که ضروری باشد ادامه می‌دهد. جامعه بین‌المللی را به اقدام فوری برای متوقف کردن این حملات توسط رژیم ایران فرا‌می‌خوانم.»

به دنبال حملات اخیر اسرائیل و تشدید تنش در منطقه، ارتش اسرائیل اعلام کرده است که نیروهای فرماندهی شمالی این کشور در مرز با سوریه و لبنان در آماده‌باش کامل به سر می‌برند.

پس از سقوط دو پهپاد اسرائیلی در حومه جنوبی بیروت در روز یک‌شنبه، حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان با اشاره به این که فرستادن پهپاد از سوی اسرائیل به آسمان لبنان یک تحول «بسیار بسیار بسیار خطرناک است»، گفت: «ارتش اسرائیل از امشب منتظر پاسخ باشد.»

میشل عون، رئیس‌ جمهوری لبنان، نیز روز دوشنبه گفت حملات پهپادی اسرائیل به خاک لبنان می‌تواند «اعلام جنگ» محسوب شود و لبنان حق دارد از تمامیت ارضی‌ خود دفاع کند.

سعد حریری، نخست وزیر لبنان نیز از جامعه بین‌المللی خواسته است مانع تشدید «تنش خطرناک» شوند.

اسرائیل هنوز سقوط پهپادهای خود در لبنان را تایید نکرده، اما ژنرال رونن مانلیس، سخنگوی ارتش اسرائیل، روز گذشته در خصوص حمله به نقاطی در سوریه گفته بود که نیروهای این کشور «برای جلوگیری از حمله برنامه‌ریزی شده نیروی قدس»، به مواضعی در روستای عقربا در جنوب دمشق حمله کرده‌اند.

به گفته ژنرال مانلیس، نیروی قدس سپاه پاسداران آماده می‌شد تا در روز پنج‌شنبه حملاتی را با هواپیماهای بدون سرنشین به شمال اسرائیل انجام دهد.

یک سخنگوی دیگر ارتش اسرائیل نیز در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس گفته نیروی قدس و شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت آن آماده حمله با پهپادهای انفجاری به اسرائیل می‌شدند.

همچنین یک سلسله حمله به مواضع نیروهای شیعه حشدالشعبی (بسیج مردمی) مورد حمایت ایران در عراق انجام شده و نتانیاهو تلویحا اعلام کرده که علیه برنامه‌های ایران در هر کجا لازم باشد، «از جمله عراق اقدام می‌کنیم».

وی می‌گوید ایران پایگاه‌هایی را علیه اسرائیل در عراق، یمن، سوریه و لبنان ایجاد می‌کند.

حشدالشعبی مدعی است که حملات به عراق کار اسرائیل است، ولی آمریکا را مسئول نهایی این حملات می‌داند.

گزارش‌ها حاکی است اسرائیل مدت‌هاست، صدها عملیات حمله هوایی در سوریه و عراق به «پایگاه‌های ایران و حزب‌الله» انجام داده و به‌ویژه در مورد سوریه، در بسیاری از موارد رسما تایید کرده است.

منابع: رسانه‌های اجتماعی، خبرگزاری فرانسه، آسوشیتدپرس/ ف. ق./ ف. دو.

نتانیاهو به قاسم سلیمانی و رهبر حزب‌الله لبنان هشدار داد

در پی حملات اسرائیل به چند نقطه در خاور میانه و واکنش‌ها به آن، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به رهبر حزب‌الله لبنان و فرمانده نیروهای برون‌مرزی سپاه پاسداران ایران هشدار داده که مراقب اقدامات خود باشند.

آقای نتانیاهو در توییتر فارسی خود نوشته است که حرف‌های حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان را شنیده و به او توصیه کرده که “آرام شود.”

او نوشته که آقای نصرالله “به خوبی می‌داند که اسرائیل بلد است از خود دفاع کند و دشمنانش را به سزای اعمالشان برساند.”

نخست وزیر اسرائیل به حسن نصرالله، دولت لبنان و همین طور قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران هشدار داده است که “مواظب حرف‌های خود و به ویژه مواظب اعمال خود باشید.”

روز دوشنبه هم آقای نتانیاهو ایران را به ترتیب دادن “حملات تروریستی” متهم کرد و گفت اسرائیل “به هر وسیله ای لازم باشد” از خود دفاع خواهد کرد.

این اظهارات بعد از یک رشته حملات به اهداف متعلق به ایران و گروه‌های مورد حمایت این کشور در سوریه، عراق و لبنان مطرح شد.

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، در واکنش به سقوط دو پهپاد بر فراز بیروت، به نیروهای اسرائیلی هشدار داد که آماده پاسخ “قریب‌الوقوع” این گروه باشند. او همچنین گفت حزب‌الله لبنان وارد فاز تازه‌ای از مقابله با اسرائیل شده است.

روز یکشنبه دو پهپاد که به گفته لبنان متعلق به ارتش اسرائیل بود در محله ضاحیه در جنوب بیروت که پایگاه حزب‌الله محسوب می‌شود، سقوط کردند.

یکی از آنها به ساختمانی حاوی دفتر رسانه‌ای حزب‌الله برخورد کرد، و دیگری در هوا منفجر شد و قطعات آن زمین ریخت و خساراتی به بار آورد.

یک گروه پیکارجوی فلسطینی هم دوشنبه گفت که اسرائیل به یکی از مواضع آن در بقاع لبنان حمله کرده است.

اسرائیل به انجام این حملات اذعان نکرده اما میشل عون رئیس جمهور لبنان اسرائیل را مقصر شناخته و این حملات را اقدامی “شبیه اعلان جنگ” دانسته است.

ارتش اسرائیل به ندرت به عملیات در سوریه اذعان می کند اما روز شنبه گفت که به چند نقطه در این کشور هم حمله کرده و برنامه یک حمله ادعایی ایران به اسرائیل با استفاده از “پهپادهای کامیکازه” را خنثی کرده است.

ارتش اسرائیل در توییتر خود ویدیویی منتشر کرده و ودر آن مدعی شده است که عوامل ایران با پهپادهایشان راهی سوریه شده بودند تا از آنجا به خاک اسرائیل حمله کنند.

ارتش اسرائیل گفته است که با حملات پیشدستانه خود نقشه ایران را که مستقیما با دستور قاسم سلیمانی در حال اجرا بوده خنثی کرده است.

آقای نتانیاهو روز دوشنبه در بیانیه‌ای ویدئویی گفت: “ایران در چند جبهه برای انجام حملات مرگبار علیه کشور اسرائیل تلاش می‌کند. اسرائیل همچنان به هر وسیله‌ای لازم باشد از امنیت خود دفاع خواهد کرد.”

روزنامه اسرائیلی هاآرتص روز سه‌شنبه در گزارشی نوشت که اسرائیل تهدیدهای حزب‌الله لبنان را جدی گرفته و خود را برای حملات انتقام‌جویانه آماده می‌کند.

همزمان در عراق گروه حشد شعبی، وابسته به ایران، اسرائیل را به خاطر حملات روز یکشنبه به مراکز نظامی و انبارهای تسلیحاتی مقصر شناخت. هفته پیش هم مواضع این گروه هدف حمله قرار گرفت.

برهم صالح رئیس جمهور و عادل عبدل مهدی نخست وزیر این کشور هم این حملات را “حمله به حاکمیت ملی عراق” توصیف کردند.

اسرائیل مسئولیت آن حملات را به عهده نگرفته است، اما آقای نتانیاهو تلویحا به مشارکت کشورش در یک رشته انفجارها در هفته‌های اخیر اشاره کرده است.

او هفته پیش در جریان سفری به اوکراین در مورد “حملات مشکوک” به مراکز حشد شعبی در عراق گفت که “ایران در هیچ کجا مصون نیست.”

موشه کالون وزیر دارایی اسرائیل و اعضای کابینه امنیتی روز دوشنبه گفت: “چیزهایی هست که به ما نسبت می دهند اما کار ما نیست. با این حال وارد جزییات نمی شویم.”

مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه در توییتی نوشت که کشورش “کاملا از حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر تهدیدهای آنی حمایت می کند.”

جاناتان هافمن سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، در بیانیه‌ای در این روز گفت که آمریکا در حملات اخیر “به یک کاروان” و حملاتی که باعث انفجار در انبارهای مهمات در عراق شد نقشی نداشته است.

با این حال او افزود: “ما از حاکمیت ملی عراق حمایت می‌کنیم و مکررا علیه هرگونه اقدام بالقوه توسط بازیگران خارجی که به خشونت در عراق دامن بزند صحبت کرده‌ایم.”

او گفت آمریکا با تحقیقات دولت عراق در این زمینه همکاری می‌کند.