پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » نتانیاهو در مورد حمله به مراکز حشد الشعبی: ایران در هیچ کجا مصون نیست!

نتانیاهو در مورد حمله به مراکز حشد الشعبی: ایران در هیچ کجا مصون نیست!

 

بی بی سی / بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، تلویحا دست داشتن این کشور در حمله به مراکز شبه‌نظامیان عراقی وابسته به دولت ایران را تایید کرده است.

نخست وزیر اسرائیل که از اوکراین دیدن می‌کند، در یک نشست خبری در مورد “حملات مشکوک” به مراکز حشد الشعبی در عراق گفت که “ایران در هیچ کجا مصون نیست.” گفته شده است که این حملات تلفات و خساراتی را در پی داشته اما هیچکس صراحتا مسئولیت انجام آنها را برعهده نگرفته است.

آقای نتانیاهو گفت که “رژیم ایران همچنان اسرائیل را به نابودی تهدید می‌کند” و افزود که به همین منظور، به ایجاد پایگاه های نظامی در سراسر خاورمیانه مبادرت کرده است. وی اظهار داشت که توافق هسته‌ای سال ٢٠١٥ با ایران باعث افزایش توان مالی ایران شد و ایران را به “گسترش سیاست تهاجمی” خود در منطقه تشویق کرد.

وی در عین حال افزود: “ما هرکجا که لازم باشد علیه آنها وارد عمل خواهیم شد، و وارد عمل هم شده‌ایم.”

پیشتر، نخست وزیر اسرائیل در سخنانی در بنای یادبود دره کییو که گور جمعی چند هزار تن از یهودیان اوکراینی کشته شده در زمان تسلط آلمان نازی در آن واقع شده، گفت که اسرائیل مصمم است از موجودیت خود دفاع کند و افزود: “من با صدای بلند درست در همین محل اعلام می‌کنم که وظیفه همیشگی ما ایستادگی در برابر ایدئولوژی‌های مرگ آفرین است تا اطمینان حاصل کنیم که چنین فجایعی دیگر تکرار نخواهد شد.”

از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه و حضور نیروهای اعزامی از ایران و گروه‌های تحت حمایت دولت ایران در آن کشور، مراکز استقرار، انبارهای اسلحه و مهمات و کاروان‌های حمل اسلحه برای این نیروها بارها مورد حمله هوایی و موشکی قرار گرفته و گاه تلفاتی هم برجای گذاشته است. برخی از منابع خبری از وارد شدن تلفات به نظامیان ایران هم خبر داده‌اند.

اگرچه دولت و ارتش اسرائیل هیچگاه انجام این حملات را رسما تایید نکرده‌اند، اما منابع مستقل دست داشتن اسرائیل در این حملات را کمابیش محرز می‌دانند.

در ماه‌های اخیر انفجارهای مشکوکی در برخی مراکز متعلق به شبه‌نظامیان شیعه حشد الشعبی در عراق هم گزارش شده و اگرچه تا کنون هیچ منبع نظامی و دولتی اسرائیل انجام آنها را برعهده نگرفته، اما گفته شده بود که احتمالا اسرائیل مسئول این حملات بوده است. هدف از این حملات جلوگیری از گسترش حضور نظامی و استفاده “نیابتی” ایران از این گروه‌ها برای حمله احتمالی موشکی به اسرائیل بوده است.

برخی منابع از انتقال موشک‌های ساخت ایران به عراق برای استقرار در پایگاه‌های حشد الشعبی خبر داده و گفته بودند که هدف دولت ایران استفاده از این موشک‌ها برای هدف قرار دادن خاک اسرائیل به خصوص در صورت درگیری نظامی با آمریکاست. عراق در همسایگی اردن واقع شده که با اسرائیل هم مرز است.

منابع دولتی ایران نیز ارتباط اسرائیل با حمله به مراکز حشد الشعبی و همچنین استفاده از خاک عراق برای هدف قرار دادن خاک اسرائیل را تایید نکرده‌اند.

گروه‌های حشد الشعبی متشکل از شبه‌نظامیان داوطلب برای جنگ با گروه دولت اسلامی – داعش – هنگام تسلط بر بخش‌های عمده ای از خاک عراق تشکیل شد. افراد اکثر این گروه‌ها از شیعیان عراق هستند و بسیاری از آنها تحت حمایت مالی و تسلیحاتی ایران ایجاد شدند و فعالیت داشته‌اند. به گفته برخی منابع غربی، با از میان رفتن خطر داعش، بسیاری از این گروه‌ها همچنان باقی مانده و تعدادی از آنها ارتباط خود با برخی نهادهای ایرانی را حفظ کرده‌‌اند.