پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » دیدار فرمانده ناجا با وزیر کشور عراق و رئیس حشدالشعبی/ دستور عبدالمهدی برای انتقال پادگان‌ها به بیرون از شهر‌ها!

دیدار فرمانده ناجا با وزیر کشور عراق و رئیس حشدالشعبی/ دستور عبدالمهدی برای انتقال پادگان‌ها به بیرون از شهر‌ها!

 

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با سرلشکر «یاسین طاهر الیاسری» وزیر کشور عراق دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، سردار حسین اشتری در سفر به عراق، با ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق، ابومهدی رئیس حشدالشعبی و سرلشکر یاسین طاهر الیاسری وزیر کشور عراق دیدار و گفتگو کرد.

فرمانده ناجا، ضمن تبریک به وزیر کشور عراق برای مسئولیت جدید، از حسن نظر وی و مسئولان دولت عراق نسبت به مردم و مسئولان جمهوری اسلامی ایران تقدیر کرد و گفت: مردم ایران و عراق به جهت وابستگی‌های دینی و اشتراکات فرهنگی از دوستی و محبت عمیق برخوردارند و اوج این ارتباط در حماسه بزرگ اربعین حسینی (ع) نمود و بروز دارد؛ بنده به نمایندگی از جمهوری اسلامی از مهمان‌نوازی مردم عراق از زوار اباعبدالله‌الحسین (ع) تشکر می‌کنم. پلیس در اربعین از ۳۰ هزار نفر نیروی خود برای برقراری امنیت و تسهیل در سفر زائرین ایرانی استفاده خواهد کرد، ضمن اینکه نیروی انتظامی برای برگزاری باشکوه این مراسم عظیم معنوی همکار و در کنار شما خواهد بود.تحت نظر فرمانده معظم کل قوا (مدظله العالی) آمادگی داریم توانمندی، ظرفیت‌ها و تجربیات خود را برای ارتقاء پلیس عراق در اختیار بگذاریم و متقابلا از تجربیات شما نیز استفاده نماییم.

همچنین، سرلشکر یاسین طاهر الیاسری وزیر کشور عراق در این دیدار خطاب به سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی اظهار کرد: شما مهمان عزیزی برای ما هستید.تسهیل سفر زوار در اربعین کار بزرگی است و اجر و ثواب زیادی دارد و خداوند بر ما منت گذاشت تا این کار به دست ما انجام شود.در عراق کمیته ویژه‌ای برای اربعین داریم که مسائل مربوط به اربعین در این کمیته مطرح و حل و فصل می‌شود و هر ساله شاهدیم که مراسم اربعین باشکوهتر برگزار می‌شود. به نظر من جمهوری اسلامی ایران همیشه ما را از تهدیدات نجات داده و این در موضوع حمله داعش به عراق به اثبات رسید.ما شیعیان عراق عمق استراتژیک خود را ایران می‌دانیم لذا روابط ما در هر زمینه‌ای با ایران عمیق و ریشه دار است.ما به تجربیات شما در پلیس جمهوری اسلامی نیاز داریم، قبلاً هیأتی جهت آشنایی و کسب تجربه به ویژه راه اندازی مرکز فوریت‌های پلیسی در عراق، همچنین نحوه خدمات دهی به مردم از طریق بخش خصوصی به ایران اعزام گردیده اند، امیدواریم با همکاری شما ان شاء الله بتوانیم در اسرع وقت این مراکز را راه اندازی کنیم.مقرر کرده ایم در ایام اربعین زائران ایرانی صرفاً با گذرنامه معتبر، بدون روادید وارد کشور عراق شوند. تلاش ما بر این است که مرز خسروی نیز برای زائران اربعین بازگشایی شود.

دستور عبدالمهدی برای انتقال پادگان‌ها به بیرون از شهر‌ها
نخست‌وزیر عراق ضمن دستور برای تحقیق درباره حادثه انفجار اخیر خواستار انتقال پادگان‌ها به خارج از شهر‌ها شد.

به گزارش «تابناک» به نقل از تسنیم به نقل از الفرات، دفتر عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که نخست وزیر دستور تحقیق فراگیر با مشارکت تمام دستگاه‌های مسئول درباره حادثه انفجار انبار مهمات در پادگان “الصقر” و ارائه گزارش نهایی در این زمینه ظرف یک هفته را صادر کرده است.

بر اساس این بیانیه عبدالمهدی خواستار جبران خسارت‌های وارده به مردم در نتیجه این حادثه شده است.

عبدالمهدی همچنین دستور کامل کردن برنامه‌های فراگیر برای انتقال انبار‌ها و پادگان‌های وزارت دفاع و کشور و داوطلب مردمی و عشایری و دیگر گروه‌هایی که در نبرد علیه داعش شرکت کرده اند به خارج از شهر‌ها شده است.

نخست وزیر عراق گفت که وجود پادگان‌های نظامی یا انبار‌های مهمات خارج از برنامه و دستورات صادر شده غیرقانونی است و بر اساس قانون با اینگونه موارد برخورد خواهد شد.

عبدالمهدی همچنین تمام مجوز‌های صادر شده برای پرواز هواپیما‌های شناسایی و جنگنده‌ها و بالگرد‌ها و پهپاد‌ها بر حریم هوایی عراق را لغو و تاکید کرد که مجوز‌ها باید به صورت انحصاری از سوی فرمانده کل نیرو‌های مسلح و نماینده او صادر شوند.

نخست‌وزیر عراق تاکید کرد که هرگونه هواپیما که بر خلاف این دستور پرواز کند هواپیمای متخاصم محسوب شده و پدافند هوایی فورا با آن مقابله خواهد کرد.

سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت عراق گفت که توهین و تعرض به ارتش و فداکاری‌های آن تعرض به عراق محسوب می‌شود.

وی در صفحه خود بر روی توئیتر نوشت: برای ارتش شجاع ما که نماینده همه عراقی‌ها از هر مذهب و نژادی است ارزش و احترام زیادی قائل هستیم و به نیرو‌های شجاع ارتش عراق و سایر نیرو‌های قهرمان در نهاد‌های امنیتی که از وطن دفاع کرده و تروریست‌ها را از کشور بیرون راندند درود می‌فرستیم. حکیم در پایان نوشت: ارتش سپر کشور است.

انتقاد ائتلاف سائرون از عملکرد عبدالمهدی

رامی السکینی نماینده ائتلاف سائرون در پارلمان عراق گفت که این ائتلاف در صورت ادامه اداره امور کشور به شکل فعلی از سوی عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق آماده سلب اعتماد از او است.

ائتلاف سائرون نخست وزیر را به شکست در اداره امور کشور متهم کرد.

عبدالمهدی: حشد الشعبی گروه ویژه نیرو‌های مسلح است