شنبه , ۳ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » فرق و ادیان » به همت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه؛ کتاب «علوم قرآنی‌ ۳» منتشر شد/

به همت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه؛ کتاب «علوم قرآنی‌ ۳» منتشر شد/

پژوهشگاه حوزه و دانشگاه کتاب «علوم قرآنی‌ ۳» تألیف آخونی موسوم به محمد اسعدی را منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه کتاب «علوم قرآنی‌ ۳ (مکی و مدنی، اسباب نزول، محکم و متشابه، نسخ)» را که حاصل تلاش علمی آخوندی موسوم به  محمد اسعدی است، روانه بازار نشر کرد.

این کتاب براساس سرفصل های مصوب علوم قرآنی در قالب مشارکت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور وزارت عتف طراحی و تدوین شده است. در این طرح ۲۱ عنوان کتاب درسی مصوب وزارت علوم تحقیقات و فناوری توسط کارویژه ای تدوین می شود. تاکنون ۵ اثر از این مجموعه منتشر شده است.

کتاب حاضر با هدف کلی آشنایی تحلیلی با چهار مبحث مهم علوم قرآنی در چهارده درس و در قالب پنج فصل برای برآوردن نیاز دانشجویان و طلاب مقطع کارشناسی و سطح دو نگاشته شده است. افزون بر مبحث کلیات که اهمیت خاص این علوم را در اندیشه اسلامی و جایگاه علمی آن را در تاریخ علوم قرآنی نشان می‌دهد، عناوین مهم علوم قرآنی ۳ شامل اسباب نزول، مکی و مدنی،

محکم و متشابه و ناسخ و منسوخ محور فصل‌های دیگر این کتاب است که با توجه به سرفصل‌های دیگر این کتاب است که با توجه به سرفصل مصوب، نکاتی چون فواید و کاربردها، روش‌ها و معیارها و اقسام و نمونه‌ها را در هر یک بررسی نموده است.

مولف تلاش داشته است در ساختار مباحث و محتوای آن به رویکردی تحلیلی پژوهشی وفادار باشد و زمینه‌های مطالعه و پرسشگری را در مخاطب فراهم سازد. نمونه‌های تطبیقی در متن درس‌ها و فعالیت پژوهشی و منابع پژوهش در پایان هر درس با همین هدف تهیه شده تا دانشجویان گرامی با همکاری استادان محترم در تکمیل مطالعات و تحقیقات درسی‌خود، ازآن‌ها بهره گیرند.

مشخصات کتاب و همچنین فایل ۳۰ صفحه ابتدایی کتاب در سایت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به آدرس www.rihu.ac.ir قابل دسترس است.