چهارشنبه , ۲ فروردین ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه روزنامه‌ها!

اخبار ویژه روزنامه‌ها!

 

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند .

***********

کیهان

دیدید اعتماد به دلال‌های آمریکا به دور از عزت، حکمت و مصلحت بود

اظهارات جدید ترامپ نشان می‌دهد او حتی در ادعای دعوت به مذاکره نیز صادق نیست و دنبال تحقیر و باج‌گیری است.

ترامپ اخیرا مدعی شد:‌ «آنها [ایران] ناامیدانه می‌خواهند با آمریکا گفت‌وگو کنند اما سیگنال‌های متناقضی از طرف همه کسانی که نشان می‌دهند که نماینده ما هستند، از جمله امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه، دریافت می کنند.»

ترامپ در توئیت دیگری افزود: «من می‌دانم که امانوئل [ماکرون] و دیگران قصد خوبی دارند، اما هیچ‌کس به جز آمریکا نمی‌تواند از طرف آمریکا صحبت کند. ما به هیچ وجه، شکل یا شیوه‌ای به کسی اجازه نداده‌ایم که نماینده ما باشد.»

این ادعا در حالی است که ماکرون در جریان چند دور گفت‌وگوی تلفنی با آقای روحانی و فرستادن مشاور خود به تهران، پیشنهاد فریز در مقابل فریز (تعلیق بخشی از تحریم‌های آمریکا در مقابل توقف برخی فعالیت‌های غنی‌سازی ایران) را در کنار دائمی کردن نظارت‌های پروتکل الحاقی مطرح کرده بود و همه این پیشنهادها وساطت از طرف آمریکا بود.

همچنین آقای ظریف در جریان سفر اخیر به نیویورک به خبرنگاران گفت که درباره دائمی کردن پروتکل الحاقی در ازای تصویب لغو تحریم‌ها در کنگره آمریکا مذاکره کرده است.

البته گفته می‌شود مقامات آمریکایی دنبال ترتیب دادن تله دیدار ظریف با یکی از مقامات دولت آمریکا هم بوده‌اند. اما این بازی دوم ناکام مانده است.

در واقع دولت ترامپ از یک سو دلال و واسطه می‌فرستد تا موضع دولت روحانی و وزارت خارجه را نرم و دچار سردرگمی بکند و از سوی دیگر، زیر میز همین مذاکرات نیم‌بند می‌زند تا به زعم خود، موضع ایران را تضعیف نماید و طرف ایرانی را مجبور کند از موضع پایین‌تر پای میز مذاکره برود.

این روند نشان می‌دهد اعتماد مجدد دولت و وزارت خارجه به دولت فرانسه یا برخی سناتورهای آمریکایی نظیر رندپال، چه‌قدر به دور از حکمت، عزت و مصلحت است.

هاآرتص: اسرائیل از انفعال آمریکا در مقابل ایران نگران است

یک روزنامه صهیونیستی فاش کرد انفعال  ترامپ در مقابل قدرت‌نمایی ایران، موجب نگرانی و ناامیدی اسرائیل شده است.

روزنامه ‌هاآرتص نوشت: چند دستگی میان ائتلاف منطقه‌ای آمریکا علیه ایران مشهود است؛ به‌گونه‌ای که اکنون نمی‌توان از «انسجام» در سیاست ترامپ سخن گفت و کاملاً واضح است که رئیس‌جمهور آمریکا درخصوص موضوع ایران دچاراشتباه فاحشی شده است.

ترامپ می‌۲۰۱۸  از توافق هسته‌ای خارج شد و پس از آن فشارهای اقتصادی را افزایش داد و شرکت‌هایی را که با ایران همکاری کنند تهدید کرد. این اقدامات با هدف کشاندن ایرانی‌ها به میز مذاکره و تحمیل شروط جدید به آنها بود اما ایران با وجود همه این شرایط عقب‌نشینی نکرد.

«ایران با حمله به منافع نفتی برخی کشورهای خلیج ‌فارس و در اصل آمریکا، به فشارها پاسخ داد و علی‌رغم اینکه برخی مسئولان نزدیک به  ترامپ به‌خصوص جان بولتون در پی تغییر نظام در ایران بودند و پیش‌بینی می‌شد به یک جنگ منتهی شود اما این برنامه‌ای نبود که‌ ترامپ در سر داشته باشد. او از پاسخ نظامی ‌به انهدام پهپاد آمریکایی هم امتناع کرد».

امتناع ترامپ از اقدام نظامی‌علیه ایران، موجب شد تا کشورهای عربی خلیج ‌فارس درخصوص سیاست‌های خود در قبال ایران بازنگری کنند که از بین آنها می‌توان به امضای توافق میان گارد ساحلی امارات و ایران در خلال سفر هیئت اماراتی به تهران یا تصمیم ابوظبی برای کاهش نیروهای خود در یمن‌ اشاره کرد.

یقیناً، بدون حمایت نظامی‌امارات، پرواضح است که آرزوهای دولت سعودی برای شکست یمنی‌ها، بر باد خواهد رفت و بخش شمالی یمن نیز همچنان در کنترل انصارالله خواهد ماند و همه اینها خبر بدی برای اسرائیل است؛ چرا که حضور حوثی‌ها در منطقه، انتقال سلاح از ایران به حماس از طریق دریای سرخ را تسهیل خواهد کرد. ایران همچنین می‌تواند از طریق حوثی‌ها کشتیرانی اسرائیل و کشتی‌های جنگی این رژیم را در باب‌المندب تهدید کند.

حمایت ایران از نیروهای یمنی تأسیسات نفتی عربستان سعودی و امارات را در سیبل اهداف پهپادهای یمنی قرار داده و از سوی دیگر فرودگاه‌های سعودی با موشک‌های اسکاد که با کمک حزب‌الله لبنان عملیاتی شده، هدف قرار می‌گیرد.

نتایج اتفاقات اخیر آشکار است؛ امارات از جنگ یمن کنار کشیده و تلاش‌های سعودی‌ها به شکست انجامیده است. ممکن است که ایرانی‌ها پیروزی بزرگی در یمن به دست آورند. تمامی ‌اینها خبرهای بدی برای جریان ضدایرانی محسوب می‌شود.

از ابتدا نیز اقدام علیه ایران آسان به‌نظر نمی‌رسد. اکنون نیز پیچیدگی این اقدامات بیش از پیش شده است، درخصوص موفق‌بودن استراتژی‌ ترامپ ‌تردید وجود دارد. ناامیدی حتی به اسرائیل نیز کشیده شده است.

کمبود منابع مالی در بخش صنعت و نقدینگی سرگردان در حوزه سوداگری

در حالی که 4 برابر شدن حجم نقدینگی سرگردان در 6 سال گذشته و سرریز شدن آن در حوزه سوداگری موجب ایجاد تورم شده، عضو اتاق بازرگانی می‌گوید بزرگ‌ترین مشکل صنعت در کشور نقدینگی است.

بنابر آمار منتشره در اواخر سال گذشته، رقم نقدینگی از مرز 1900 هزار میلیارد تومان گذشته و بر اساس برخی پیش‌بینی‌ها به 2000 هزار میلیارد تومان رسیده است. این در حالی است که رقم مذکور در سال 92، حدود 430 هزار میلیارد تومان بوده است. متاسفانه عدم مدیریت این رقم فزاینده، موجب سرریز شدن نقدینگی سرگردان به سمت سوداگری در بازار مسکن و ارز و سکه و خودرو و… شده و تورمی که گفته می شد بالای 40 درصد است، دامن زده است.

عجیب این که در همین وضعیت، محمدرضا نجفی عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی و عضو هیئت مدیره انجمن قطعه‌سازان تصریح می‌کند بزرگ‌ترین مشکل بخش صنعت، نقدینگی است.

وی به روزنامه آرمان گفت: در حال حاضر عمده‌ترین و بزرگ‌ترین مشکل ما در صنعت، نقدینگی است. متاسفانه هیچ اقدام موثری هم برای حل این مشکل بزرگ انجام نشده است. باید توجه داشت که اگر نقدینگی واحدهای تولیدی تامین شوند، بنگاه‌ها می‌توانند توان و پتانسیل خود را به کار بگیرند.

وی می‌افزاید: پیشنهاد ما این است که حداکثر یک ماه پس از تحویل کالا، پول قطعه‌ساز یا بخش‌های دیگر صنعت پرداخت شود تا چرخه تولید همچنان به حیات خود ادامه دهد. همچنین لازم است مواد اولیه مورد نیاز صنعت، با شرایط راحت‌تری در اختیار تولیدکننده قرار گیرد. در عین حال، مشکل دیگر، بدهی‌های تولیدکنندگان به طرف‌های خارجی است. بایستی این بدهی‌های قبلی و قدیمی واحدهای تولیدی، با نرخ زمان خرید مواد اولیه یا قطعات و ماشین‌آلات، تسویه شود.

نجفی همچنین گفت: به طور مسلم ما توان و پتانسیل خیلی زیادی در داخل کشور داریم و اگر واردات همچنان ادامه یابد، این پتانسیل‌ها هیچ‌گاه به منصه ظهور نمی‌رسند. بخشی را می‌شود داخلی‌سازی کرد و برای آن قانون هم وجود دارد یعنی قانون حداکثر استفاده از توان تولید داخلی که اگر به آن بها دهیم، نیاز ارزبری ما کمتر می‌شود و نیاز واردات ما نیز کاهش می‌یابد.

خاصیت دیگر آن هم این است که آنهایی که مرتبا ما را تحریم می‌کنند و آزار می‌دهند، خواهند دید که در صورت تحریم ما خودمان مشکلاتمان را حل خواهیم کرد؛‌ آنها هم ناامید می‌شوند و دیگر دنبال این روش نخواهند بود. مثال آن هم تحریم بنزین در چند سال قبل است. بلافاصله در آن زمان تمهیداتی اندیشیده شد و تمام پتروشیمی‌ها تبدیل به تولیدکننده بنزین شدند.

هزینه‌های انفعال را پای مقاومتِ نکرده ننویسید!

روزنامه دولتی ایران، هزینه‌های انفعال برجامی و کوتاهی‌های انجام گرفته در حول و حوش آن را پای «مقاومت» نوشت و مدعی شد: مقاومت، هزینه هم دارد(!)

این روزنامه می‌نویسد: چند ماهی می‌شود که دولت همزمان با هماوردی در عرصه خارجی، در حوزه داخلی نیز همچنان با هجمه‌های رقبا روبه‌رو است. محور اصلی انتقادها و البته مخالفت‌های داخلی به مجموعه دولت هم مشکلات اقتصادی کشور و ادعای غمخواری برای معیشت مردم است. کمتر روزی است که با همین مضمون در برخی رسانه‌ها یا از تریبون‌های مجلس و نماز جمعه، صداوسیما و همایش‌ها و برنامه‌های مختلف، حمله‌ای به اعضای کابینه و شخص رئیس جمهور انجام نشود.

با این حال در بسیاری از این مواضع انتقادی که گاه با نسبت دادن اتهامات و تهمت‌هایی هم همراه است، هیچ اشاره‌ای به بیان راهکارها یا پیشنهادهایی برای برون‌رفت از وضعیت موجود دیده نمی‌شود. یک واقعیت عینی در این زمینه نادیده گرفته می‌شود.

واقعیتی که اگرچه با هم‌افزایی ملی و پرهیز از دعواهای جناحی می‌توان چاره‌جویی‌هایی برای مهار آن داشت اما به هر روی گریزی از آن نیست. جمهوری اسلامی ایران در برابر خروج آمریکا از برجام و همزمان با بازگرداندن تحریم‌های این کشور علیه ایران، استراتژی مقاومت را انتخاب کرده است.

استراتژی که دولت هم مجری آن است و دیگر نهادها و جریان‌های سیاسی به‌خصوص جناح رقیب هم در مقام بیان، مدافع و حامی آن هستند اما وقتی به عمل و تن دادن به اقتضائات آن می‌رسیم، پای همراهی آنها می‌لنگد. به هر حال آنچه به نظر باید در تریبون‌ها و به‌خصوص رسانه‌ها و از سوی هر نهاد و دستگاه معتقد به استراتژی مقاومت مورد تاکید قرار گیرد و تبیین شود، اینکه اتخاذ هر راهبردی هزینه – فایده‌های خاص خود را دارد. نمی‌شود مدام از فواید راهبردی سخن راند و همزمان به تبعات و هزینه‌های مرتبت بر آن اشاره‌ای نکرد.

…خلاصه سخن این است که واقعیت‌ها را از تحلیل‌های خود جدا نکنیم و بپذیریم وقتی راهبرد مقاومت در برابر زیاده‌خواهی‌های آمریکا را انتخاب کرده‌ایم، تبعات و هزینه‌های آن را هم باید قبول کنیم و مهمتر اینکه مختصات چنین رویارویی را هم برای مردم تبیین کنیم.

توجیهات روزنامه ایران در حالی است که فشارهای اقتصادی موجود، نتیجه 6 سال امیدواری به آمریکا و سپس اروپاست و نه مقاومت در برابر زورگویی‌ها و عهدشکنی‌های آنها. اتفاقا اگر از روز اول، بر تنظیم متوازن برجام و اخذ تضمین کافی و اجرای گام‌به‌گام (متقابل) تعهدات تاکید می ورزیدند و در مقابل نقض آن مقاومت می‌کردند، اکنون لازم نبود هم برجام را یک‌طرفه اجرا کنند و هم عدم اجرای تعهدات طرف مقابل را پذیرا باشند و در عین حال به بازار نفت آرامش بدهند.

استعفای دومین رئیس بدون راه‌اندازی اینستکس

محافل رسانه‌ای در اروپا می‌گویند کناره‌گیری دومین رئیس اینستکس آن هم قبل از راه‌اندازی این کانال مبادلات مالی، سوءظن‌ها درباره نمایشی بودن کار اروپا را بیشتر می‌کند. برند اربل در کمتر از یک هفته پس از انتصاب به ریاست اینستکس، از این سمت استعفا کرد.

روزنامه فایننشال در این زمینه می‌نویسد: برند اربل دیپلمات 72 ساله آلمانی که قرار بود ریاست این سازوکار مالی را برعهده بگیرد و ماه پیش برای این سمت انتخاب شده بود، مجبور به کناره‌گیری شد. او اسرائیل را بیش از هر زمان دیگری یک عضو بیگانه خاورمیانه خطاب کرده بود و سقوط صدام حسین را بزرگ‌ترین تراژدی قرن بیست و یک نامیده بود. در پنج ماه گذشته، ایران برنامه خروج مرحله‌ای‌اش از برجام را آغاز کرده، بدین ترتیب یافتن یک رئیس جدید پیش از آنکه ایران گام سوم خود را اجرایی کند، بیش از پیش اهمیت می‌یابد.

اینستکس به شرکت‌های ایرانی و اروپایی اجازه می‌دهد تا زیر چتر حمایت اروپا به مبادلات تجاری خود بپردازند و از جریمه‌های ایالات متحده در امان باشند. بااین حال برکناری ناگهانی آقای اربل نشان از این سوءظن دارد که مقاومت اروپا در مقابل ایالات متحده بیش از آنکه واقعی باشد نمایشی است. کالاهای قابل مبادله تحت حمایت این سازوکار، مواد غذایی و داروها، کالاهایی که مشمول مجازات‌های ایالات متحده نمی‌شدند.

وبسایت رادیو فرانسه نیز در همین زمینه خاطرنشان کرد: کناره‌گیری اربل، به کار افتادن سامانه موسوم به اینستکس را دچار اختلال می‌کند.

این وبسایت می‌نویسد: درحالی که ایران در کلیه دیدارهای صورت گرفته میان طرفین برجام از اروپا می‌خواهد برای شتاب بخشیدن به آغاز کار این کانال اقدامات لازم را به اجرا گذارد، «کناره‌گیری» برند اربل مانع تازه‌ای در راه بکار افتادن عملی این ابزار مبادلاتی ایجاد می‌کند. در میان مطبوعات حامی دولت در ایران نیز، روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب یزد درباره خبر کناره‌گیری تصریح کرد: استعفای مدیر اینستکس، خوش‌بینی‌ها را کمرنگ کرده است.

این روزنامه می‌نویسد: راه‌اندازی خط اعتباری اروپا با ایران، انجام اولین تراکنش مالی از طریق اینستکس، عملیاتی شدن سازوکار مالی اروپا برای بقای برجام، تلاش و گمانه‌زنی‌ها برای تزریق 15 میلیارد دلار به این سیستم، پیشقراولی اروپا برای تأمین خواسته‌های دارویی و غذایی ایران، نشست پشت نشست از کمیسیون مشترک برجام گرفته تا گفت‌وگوهای محرمانه.

این‌ها تنها بخشی از وعده وعیدها یا کارهایی است که از تیر ماه امسال و بعد از انجام کاهش تعهدات برجامی ایران از سوی اروپا انجام شد تا بلکه مانع از تداوم گام‌های بعدی ایران در مسیر خروجش از توافق هسته‌ای شود. وعده‌هایی که همگی روی اینستکس متمرکز شده است، همان سازوکاری که ایران بارها نسبت به آن گفته است که اگرچه قدم مثبتی است اما کافی نیست. چرا که اینستکس نه فروش نفت ایران را منجر خواهد شد و نه مبادله کالاهایی فارغ از دارو و غذا.

اما خبر جدید این است که این سازوکار هنوز شروع نشده با چالشی بزرگ مواجه شده است، چالشی به نام استعفای کسی که مدیریت اینستکس را پذیرفته بود.

بدیهی است اگر فشار بر مدیر اینستکس آنقدر باشد که وی مجبور به استعفا شود به‌جای اربل هرکس دیگری هم که بر سر کار بیاید همین مشکل را خواهد داشت.

سایت عصر ایران از سایت‌های حامی برجام نیز در یادداشتی خاطرنشان کرد: هنوز سازوکار مالی داد و ستد اروپایی‌ها با ایران موسوم به «اینستکس» وارد فاز عملیاتی و اجرایی نشده که در عرض کمتر از 7 ماه از اعلام رسمی ثبت این سازوکار مالی، 2 رئیس این نهاد مالی بنا به دلایلی نامعلوم استعفا کرده‌اند.

استعفای ناگهانی «برند اربل» سفیر سابق آلمان در تهران که ریاست اینستکس را برعهده او سپرده بودند، ماجرای آغاز به کار اینستکس را بار دیگر در هاله‌ای از ابهام فرو برده است. این استعفا در کنار استعفای چند هفته پیش «پر فیشر»- رئیس سابق کامرتس بانک آلمان که به عنوان نخستین رئیس اینستکس معرفی شده بود- ماجرای اینستکس را پیچیده کرده است و ظن ناظران را به وجود پشت پرده‌ای پرحاشیه و پرفشار برای این نهاد،‌تقویت کرده است.

آمریکایی‌ها بارها هشدار داده‌اند این نهاد و دست‌اندرکاران آن را تحریم خواهند کرد و شاید یکی از دلایل کناره‌گیری فیشر و اربل در تشدید همین تهدیدها بوده باشد.

ایران

پیام هنیه به رهبر انقلاب چه بود

خبر اول اینکه، یک روزنامه لبنانی جزئیاتی از سفر اخیر هیأت حماس به تهران و دیدار با مقامات عالی رتبه کشورمان منتشر کرد. به گزارش ایسنا، روزنامه الاخبار نوشت: برای اولین بار بعد از سال 2012 میلادی هیأتی عالی رتبه از جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) با رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران دیدار کرد؛ این دیدار آغازی جدید در روابط قدیمی دو طرف را کلید زد که بر ائتلاف میان دو طرف تأکید دارد، این دیدار همچنین بر چینش مجدد محور مقاومت براساس چیزی که قبل از بحران 2011  سوریه بود تأکید داشت.

الاخبار می‌نویسد: قبل از آغاز این دیدار هیأت حماس پیامی از اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی این جنبش به مقام معظم رهبری تحویل داد، این پیام شامل 4 محور بود؛ اولی خطرات «معامله قرن» برای منطقه و راهبرد جنبش حماس برای مقابله با آن، دوم دیدگاه جنبش حماس در رابطه با چگونگی تعامل کشورهای منطقه با معامله قرن، سوم نگاه حماس به تنش‌های منطقه و راه‌های مقابله با آن و چهارم تشکر از حمایت‌های ایران.

در راستای مذاکرات انجام شده در این سفر یکی از فرماندهان جنبش حماس در گفت‌وگو با الاخبار خاطرنشان کرد: در رابطه با جبهه غزه اگر دشمن صهیونیستی علیه ما حمله‌ای انجام دهد و ارزیابی ما این باشد که این جنگ محدود است و منجر به شکست ما نمی‌شود به تنهایی با آنها مقابله می‌کنیم اما اگر دشمن هدفش شکست محور مقاومت باشد طرف‌های دیگر محور مقاومت نیز به ما ملحق خواهند شد.

بنابر اعلام الاخبار، برخی منابع از جنبش حماس گفته‌اند که یک هفته قبل از سفر هیأت حماس به تهران عربستان پیامی به این جنبش ارسال کرده و خواستار قطع روابطش با ایران شده بود که جنبش حماس در پاسخ اعلام کرد که روابط این جنبش با تهران مستحکم است و تداوم خواهد داشت. گویا پیام مشابهی هم از سوی مصر به حماس رسیده که اسماعیل هنیه نپذیرفته است.

رد شدن حکم مصادره بنیاد علوی از سوی دادگاهی در امریکا

دست آخر اینکه، یک دادگاه تجدید نظر امریکا رأی دادگاهی دیگر را برای مصادره بنیاد علوی در منهتن رد کرد. به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، یک دادگاه تجدیدنظر فدرال، روز جمعه حکم هیأت منصفه دادگاهی دیگر را رد کرد که این حکم به دولت امریکا اجازه می‌داد ساختمان بنیاد علوی را که ادعا می‌کرد تحت کنترل ایران بود مصادره کند.

این موضوع یک شکست برای وزارت دادگستری امریکا به حساب می‌آید که با امید فروختن این ساختمان 36 طبقه در خیابان ششصد و پنجاه منهتن و بهای نزدیک به یک میلیارد دلار و تقسیم کردن مبلغ آن میان قربانیان ادعایی «بمب‌گذاری‌ها و بقیه حملات مرتبط با ایران»، وارد روند دادرسی شد.

همچنین دادگاه تجدید نظر، حکم قاضی دادگاه پیشین که به نفع قربانیان حملات تروریستی منتسب به ایران بود را رد کرد؛ این افراد به دنبال جبران خسارت از سوی بنیاد علوی و شرکای آن بودند. این دادگاه اعلام کرد که قربانیان این حوادث می‌توانند به چنین دعاوی‌ در یک دادرسی مجدد رسیدگی کنند؛ چرا که این شرکت آن‌گونه که قاضی قبلی پرونده نتیجه‌گیری کرده بود، یک «دارایی کشور خارجی» به حساب نمی‌آید.

خراسان

 کنار گذاشته شدن وزیر اقتصاد از شورای اطلاع رسانی دولت

در حالی که بر اساس ابلاغیه سال 1389 دولت وقت در خصوص ترکیب اصلی شورای اطلاع رسانی دولت، وزیر امور اقتصادی و دارایی یا نماینده وی به عنوان یکی از اعضای اصلی این شورا تعیین شده بود ، بر اساس مصوبه روزهای اخیر هیئت وزیران که به استناد اصل 138 قانون اساسی ابلاغ شده، ضمن حذف وزیر مذکور از این شورا، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده یا یکی از معاونان وی، به عنوان یکی از اعضای جدید شورا از میان اهالی کابینه، تعیین شده است.

قیمت جدید پلاک قرمزهای فرسوده

در حالی که بر اساس مصوبه یک نهاد مسئول در دولت، قیمت خرید لاشه خودروهای فرسوده دولتی در سال گذشته حدود 900 تومان تعیین و ابلاغ شده بود، طبق نامه ارسالی به تعدادی از سازمان ها و ادارات، این رقم طی امسال برای محاسبه قیمت فروش وسایل نقلیه فرسوده دستگاه های اجرایی، با جهشی بیش از سه برابری، به رقم دو هزار و 800 تومان رسید که تا پایان امسال معتبر خواهد بود.

آرمان

بازداشت 3 مدیر دامپزشکی به اتهام فساد مالی

رئیس کل دادگستری گلستان از شناسایی و دستگیری سه‌نفر به اتهام فساد اداری در دامپزشکی این استان خبر داد. هادی هاشمیان افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد این افراد از سال 92 تاکنون با سوءاستفاده از موقعیت خود با سندسازی و انعقاد قراردادهای صوری، مبالغ هنگفتی از بیت‌المال را به صورت گروهی تصاحب کرده‌اند. وی افزود: تاکنون سه‌نفر از مدیران میانی این اداره کل بازداشت شده‌اند. هاشمیان گفت: این افراد با سندسازی، پرداخت‌های نامتعارف به‌عنوان اضافه‌کار، ماموریت و سایر موارد را به حساب خودشان و گروهی از کارکنان این اداره که با هم مرتبط بودند واریز می‌کردند. وی تصریح کرد: متهمان ممنوع‌الخروج شده‌اند و تحقیقات برای شناسایی دیگر اعضای این گروه و برآورد میزان دقیق جرائم مالی براساس گزارش دیوان محاسبات در دادسرای مرکز استان ادامه دارد.

برکناری کفاشیان از سمت جدید

در حالی که هنوز یک‌ماه هم از صدور حکم تازه برای رئیس سابق و بازنشسته فدراسیون فوتبال در کرمان نمی‌گذرد، اما خبر رسیده که رئیس جدید هیات‌مدیره باشگاه مس انتخاب و منصوب شد و کفاشیان باید با این صندلی هم در کوتاه‌ترین زمان ممکن وداع کند. طی حکمی از سوی اردشیر سعدمحمدی، رئیس شرکت صنایع مس ایران سیدابوالحسن مهدوی که سابقه دو دهه مدیرکلی اداره ورزش و جوانان استان کرمان را برعهده دارد به‌عنوان رئیس‌ هیات‌مدیره باشگاه مس کرمان منصوب شد. مهدوی جانشین علی کفاشیان شده است.

بازداشت 4 کارمند ساوجبلاغ

باند دریافت رشوه در نظام مهندسی و شرکت گاز ساوجبلاغ متلاشی شد. رئیس حوزه قضائی بخش چهارباغ از بازداشت سه‌نفر از کارکنان نظام مهندسی گاز به جرم تحصیل مال نامشروع و یک‌نفر از کارکنان شرکت گاز ساوجبلاغ به جرم اخذ رشوه خبر داد و گفت: این افراد با تشکیل یک باند، بیش از هفت‌میلیارد ریال مال نامشروع کسب کرده بودند. مهدی اکبرپور گفت: اخیرا پرونده‌ای در خصوص تحصیل مال نامشروع و اخذ رشوه در شرکت گاز و نظام مهندسی گاز شهرستان ساوجبلاغ کشف و پیگیری موضوع به شعبه چهارم دادگاه عمومی چهارباغ سپرده شد. اکبرپور افزود: پس از بررسی موضوع و همراهی اداره اطلاعات و سربازان گمنام امام زمان(ع)، سه‌نفر از کارکنان نظام مهندسی گاز و یک نفر از کارکنان شرکت گاز ساوجبلاغ بازداشت شدند.

نمازخواندن ورزشکار مازندرانی

محمدرضا کرد فوتسالیست مازندرانی که اخیرا به لیگ روسیه رفته تا این فصل در این کشور فوتبالش را ادامه بدهد، اقدامی شایسته انجام داد. این بازیکن بااخلاق مازندرانی در جریان لیگ روسیه قبل از آغاز مسابقه به ادای فریضه نماز پرداخت. این اقدام در حالی صورت گرفت که دقایقی کوتاه تا شروع مسابقه وی باقی مانده بود. این اقدام محمدرضا کرد آن‌قدر برای هم‌بازی‌ها و کادر فنی تیمش جالب توجه بود که آنها دقایقی را به عکس‌گرفتن از این بازیکن پرداختند.

لغو سفر حدود 20هزار انگلیسی

پس از جاروجنجال‌های تبلیغاتی آمریکا و انگلیس در ناامن نشان‌دادن خلیج فارس، سفر دریایی حدود 20هزار انگلیسی به این منطقه لغو شد. روزنامه دیلی‌میل نوشت؛ با لغو سفر 11روزه کشتی‌های اقیانوس‌پیما میان بحرین، امارات و عمان، حدود 20هزار انگلیسی از این سفرها بازماندند. مدیران شرکت «پی‌اند او کروزز» (P&O Cruises) علت این تصمیم را افزایش تنش در خلیج فارس اعلام کردند. دیلی‌میل ادعا کرد، چون کشتی 77هزار تنی ام وی اوشنا (MV Oceana) با پرچم انگلیس حرکت می‌کند، هدفی برای ایرانیان خواهد بود. مدیران این شرکت در نظر دارند این کشتی را جای خلیج فارس، به جزایر قناری اعزام کنند.

نامه به رئیسی درباره عراقچی

جمعی از صاحب‌نظران، فعالان و مدیران اقتصادی کشور در نامه‌ای به سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه‌قضائیه در نامه‌ای به صحت عملکرد سیداحمد عراقچی معاون ارزی پیشین رئیس کل بانک مرکزی شهادت دادند. این افراد در این نامه تاکید کردند: اگر درستکاران به این نتیجه برسند که قبول مسئولیت در شرایط بحرانی کشور، صرف‌نظر از عملکردشان به احتمال زیاد با عواقب ناگوار همراه خواهد بود، یقینا فساد کاهش نخواهد یافت و مدیران شجاع و باتدبیر از پذیرش مسئولیت‌های حساس شانه خالی خواهند کرد.