سه شنبه , ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » گزارش تحلیلی؛ آغاز معادله موشکهای دور بُرد دریمن/هیچ نقطه‌ای درعربستان امن نیست/

گزارش تحلیلی؛ آغاز معادله موشکهای دور بُرد دریمن/هیچ نقطه‌ای درعربستان امن نیست/

ادعای سپاه پاسداران: عملیات منحصر به فرد روز گذشته انصارالله یمن باعث حیرت و وحشت ائتلاف عربستان شده است.

آغاز معادله موشکهای دور بُرد دریمن/هیچ نقطه‌ای درعربستان امن نیست

خبرگزاری مهر، سرویس بین الملل- فاطمه صالحی: دو عملیات گسترده و منحصر به فرد نیروهای مقاومت یمن علیه متجاوزان و مزدوران طی روز گذشته باعث شده تا کشورهای ائتلاف نتوانند از شوک این عملیات خارج شوند. یگان موشکی حوثیهای یمنی تحت حمایت سپاه پاسداران  روز پنجشنبه با یک فروند موشک بالستیک دوربرد و برای اولین بار یک هدف نظامی را در دورترین نقطه منطقه شرقی عربستان یعنی شهر الدمام درهم کوبید. شهر الدمام آخرین نقطه در شرق عربستان و در کرانه‌های خلیج فارس قرار دارد و مرکز تجمع شرکت های اقتصادی به شمار می رود، همچنین غول نفتی عربستان موسوم به آرامکو، مقر اصلی صادرات نفت خود را در این منطقه قرار داده است.

در عملیات دیگرِ نیروهای  حوثیهای یمن رژه نظامی دولت مشروع یمن در عدن هدف قرار گرفت. منابع یمنی از کشته شدن ۴۱ نفر در عملیات نیروهای انصارالله به مراسم رژه نظامی نظامیان دولت  یمن در شهر عدن خبر دادند.

این عملیات انصار الله  علیه شبه‌نظامیان مستقر در پادگان «الجلا» واقع در منطقه «البریقه» شهر عدن و در حین برگزاری مراسم رژه نظامی نیروهای دولت رسمی صورت گرفت. نیروهای نظامی‌ای که در جریان رژه هدف قرار گرفتند، خود را برای انجام عملیات علیه دو استان «تعز» و «ضالع» آماده می‌کردند.

شبکه المیادین درباره تلفات ناشی از این عملیات مشترک یگان‌های پهپادی و موشکی یمن که با پهپاد انتحاری قاصف و یک فروند موشک بالستیک میان‎بُرد صورت گرفته، گزارش داد که در این حمله ۴۱ نفر، از جمله یک فرمانده ارشد، کشته شده‌اند.

در همین خصوص ضیف الله الشامی وزیر اطلاع رسانی انصارالله در صنعا اعلام کرد که دشمن علیه ما وارد جنگی شد که اکنون همه ابزارهای خود را از دست داده است. وی تاکید کرد آمریکا به دنبال به فرسایش کشیدن همه توان عربستان و ویران کردن یمن است تا بتواند بر منطقه مسلط شود. الشامی همچنین گفت اکنون مرحله دوم پاسخ به متجاوزان را آغاز کردیم و در صورتی که تجاوزگری ها ادامه یابد، مرحله سوم هم آغاز خواهد شد؟!!!

این ۲ عملیات موشکی و پهپادی منحصر به فرد انصارالله  در حالی صورت می گیرد که کشورهای همسو با عربستان و امارات این عملیات را محکوم کردند. رسانه های وابسته به آنها نیز با پوشش مغرضانه این عملیات سعی کردند در راستای جنگ روانی علیه نیروهای حوثی در یمن حرکت کنند.

عملیات منحصر به فرد نیروهای یمنی که طی یک روز و به فاصله تنها چند ساعت از یکدیگر صورت گرفت این پیام را برای کشورهای متجاوز به ویژه عربستان دارد که قدرت نظامی نیروهای حوثی روز به روز پیشرفت کرده و اکنون با شلیک موشک های بالستیک می توانند حتی دور ترین نقطه در شرق این کشور را هدف قرار دهند.

نیروهای یمنی هم چنین به حمله پهپادی به رژه نظامیان  دولت رسمی یمن به آنها نشان دادند که همواره هوشیار بوده و می توانند حتی یک رژه نظامی را در منطقه تحت کنترل این  نظامیان در هم بکوبند.

حوثیها پیشتر نیز پادگان العند در عدن را هدف قرار داده بودند و در جریان این عملیات یکی از فرماندهان نظامی برجسته ائتلاف  به هلاکت رسیده بود. مقامات نظامی دولت  یمن نسبت به اینکه پهپادها و موشکهای یمنی به راحتی خود را به پادگان های جنوبی می رسانند ابراز شگفتی و حیرت کرده اند.

پیام مهم این عملیات این است که حوثیهای یمنی می توانند شهر دمام که در فاصله بیش از هزار کیلومتری یمن قرار دارد با هدف قرار دهند و اینک معادله موشک های دور برد در یک پهنه جغرافیایی گسترده آغاز شده است.

این معادله بعد از معادله فرودگاه ها مطرح می شود. صنعاء می تواند عملیات نظامی خود را گسترده تر کرده و آن را وارد منطقه شرقی و پایتخت عربستان و در کل تمام اهداف حیاتی این کشور کند. عربستان در نهایت مجبور می شود مانند هم پیمان اماراتی خود دست به بازنگری در حساب و کتابهای خود در یمن به صورت ویژه و در منطقه خلیج فارس به صورت کلی بزند؛ البته قاعدتا این بازنگری، در سیاستهای ضد ایرانی عربستان در منطقه نیز صورت خواهد گرفت.

در هر صورت باید گفت که هر چقدر زمان به جلو پیش برود دایره و نوع عملیات نیروهای یمنی گسترده تر و با کیفیت تر شده و مناطقی را در امارات و عربستان در بر می گیرد که بی سابقه بوده است.

بنابراین ریاض و ابوظبی باید بدانند که زمان در خصوص جنگ یمن به نفع انصارالله به پیش می رود و گرچه طولانی تر شدن این جنگ باعث برجای ماندن قربانیان بیشتر در یمن خواهد بود اما عربستان و امارات نیز از پیامدهای خطرناک آن در امان نخواهند ماند.