یکشنبه , ۶ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » حمله اسرائیل با جنگنده بمب افکنهای فوق پیشرفته “إف- 35” به پایگاه‌های وابسته به ایران در عراق!

حمله اسرائیل با جنگنده بمب افکنهای فوق پیشرفته “إف- 35” به پایگاه‌های وابسته به ایران در عراق!

روزنامه الشرق الاوسط عربستان در گزارشی به افزایش احتمال حمله اسرائیل به مواضع ایران در عراق پرداخته است و به نقل از منابع نظامی متذکر شد: اسرائیل محدوده هدف قرار دادن ایران را از سوریه و لبنان به عراق گسترش داده و در آینده نزدیک باید شاهد حملات هوایی اسرائیل علیه مکان‌های ایران در عراق باشیم.

در چند روز گذشته، خبرها و مطالب زیادی احتمال اقدام نظامی اسرائیل علیه مواضع ایران در عراق شامل نیروهای طرفدار ایران و پایگاه های نظامی و موشکی منتشر شده است.

به گزارش «تابناک»؛ در همین رابطه، نیروی هوایی اسرائیل، عملا دامنه حملات علیه ایران را از دو هفته پیش از سوریه به خاک عراق گسترش داده است.این در حالی است که خبرهایی مبنی بر حمله اسرائیل به یک انبار موشک ایران در اردوگاهی واقع در شمال شرقی بغداد مخابره شده که دومین حمله در ماه جاری به شمار می رود. برخی منابع از حمله هوایی دو روز گذشته به پایگاه هوایی اشرف مقر سابق مجاهدین خلق خبر داده بودند، این پایگاه در ۸۰ کیلومتری مرزهای ایران و ۴۰ کیلومتری شمال شرقی بغداد قرار دارد.  در جریان این حملات مستشاران ایرانی زخمی شده  و یک کامیون حامل موشک های بالستیک که چندی پیش از ایران به عراق منتقل شده بود، هدف قرار گرفته شده است.

حمله اسرائیل به پایگاه های وابسته به ایران در عراق!

روزنامه سعودی در ادامه به نقل از منابع خود آورده است: بمباران پایگاه آمرلی در استان صلاح الدین ـ که روز نوزدهم جولای جاری صورت گرفت، توسط یک هواپیمای اف ۳۵ اسرائیلی صورت گرفت. علاوه بر این تله الحاره در ریف دمشق واقع در جنوب سوریه هم چهارشنبه گذشته هدف بمباران جنگنده های اسرائیلی قرار گرفت و بمباران آن با هدف جلوگیری از سیطره ایران بر این تپه راهبردی صورت پذیرفت.

وبسایت اسرائیلی وای.نت روز هفتم مرداد به نقل از «یک افسر اسرائیلی» در مصاحبه با ایندیپندنت عربی، بدون ذکر نام او، اظهار داشت، کشورش از این پس به عراق نیز مانند سوریه حمله خواهد کرد «تا نگذارد که دشمن سلاح‌های با کیفیت در نقاط راهبردی مستقر یا از این نقاط اقدام کند».

از سوی دیگر، هاآرتص گزارش داد که مقامات وزارت دفاع اسرائیل میگویند که ایران بخش بزرگی از سامانه‌های موشکی خود در خارج از آن کشور را به عراق منتقل کرده است، چون برای اسرائیل، حمله به آن سامانه‌ها در عراق دشوارتر از حمله به آنها در سوریه است.

برآورد امنیتی سال ۲۰۱۹ اسرائیل هم گفته است که به رغم دشوار شدن حضور نظامی ایران در سوریه، ایران این منطقه را ترک نکرده و تنها تاکتیک خود را به حضور سنگین‌تر در عراق،‌ تغییر داده است.هم اکنون ایران به شبه‌نظامیان عراقی موشک‌هایی با بُرد بین ۲۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتر می‌دهد و این موشک‌ها می‌توانند هر نقطه از خاک اسرائیل را هدف قرار دهند. این گزارش می‌گوید این موشک‌ها به نسبت آن‌ موشک‌هایی که ایران به حزب‌الله لبنان می‌دهد، دقیق‌تر هستند.ایران به دلیل پرهزینه بودن عملیات زمینی و نداشتن نیروی هوایی کارآمدی که بتواند در برابر ارتش‌های غربی ایستادگی کند، روی تسلیحات موشکی و بُرد و دقت ‌آن‌ها متمرکز شده است.