سه شنبه , ۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » پیمانه اقتصادی؛

پیمانه اقتصادی؛

این پیمانه تیتر‌هایی همچون درباره قیمت نان به‌زودی تصمیم‌گیری می‌شود، شاخص کل بورس به میانه کانال ۲۵۴ هزار واحدی رسید، سهام آسیایی سقوط کرد/ احتمال کاهش نرخ بهره پس از ده سال، نهاوندیان: حذف صفر‌های پول ملی سلیقه مردم است، کاهش ۷ درصدی نرخ سکه در خرداد ۹۸، رحمانی: به شدت با افزایش قیمت خودرو برخورد می‌کنیم و تداوم رشد قیمت در بازار طلای سیاه را در بر دارد.

درباره قیمت نان به‌زودی تصمیم‌گیری می‌شود

عباس قبادی معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در همایش معاونین امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها، اظهار کرد: قیمت مصوب سبوس ۱۲۵۰ تومان است، با همین قیمت که مصوبه تنظیم بازار است جلو می‌رویم. وی ادامه داد: برنامه‌های مختلفی برای تنظیم قیمت نان مطرح شده است و به زودی با هماهنگی وزارت کشور برای تنظیم بازار این کالا از رییس‌جمهور دستورات لازم را می‌گیریم.

حذف چهار صفر از پول تاثیر منفی بر بازار سرمایه ندارد

یک کارشناس بازار سرمایه درباره تاثیر احتمالی بحث حذف صفر از پول ملی بر بازار سرمایه و رفتار سرمایه‌گذاران این بازار گفت: این مساله نمی‌تواند تاثیری روی بازار سهام داشته باشد. فردین آقابزرگی ضمن بیان مطلب فوق گفت: در رابطه با وضعیت سهام و معاملات از آن جایی که بحث مقایسه قیمت‌های قبل از حذف چهار صفر مطرح می‌شود ممکن است این ذهنیت وجود داشته باشد که آن دسته از سهامی که قیمت آنها نسبت به ارزش اسمی فعلی یعنی ۱۰۰ تومان کمتر است، دارای آمادگی روانی جذب سرمایه باشند. وی ادامه داد: نکته حائز اهمیت در اصلاح پول ملی، داشتن برنامه توسعه اقتصادی است. تجربه بین‌المللی در این خصوص در کشورهایی مثل ترکیه و برزیل حاکی از این است که این تصمیم تاثیرات متفاوتی دارد. مدیرعامل کارگزاری بانک دی ادامه داد: اگر برنامه‌ای در جهت توسعه نداشته باشیم این امر می تواند حتی تشدید کننده روند کاهش ارزش پول ملی باشد. از سویی وقتی از لحاظ روانی یک بار تجربه ای اتفاق بیفتد و به نتیجه نرسد، بار دوم قطعا با تحمیل هزینه های بیشتر متصور خواهد بود. به نقل از ایرنا؛ آقابزرگی با بیان این که این تصمیم چندان جدید نیست و مربوط به قانون توسعه پنجم بوده است تصریح کرد: اگر بعد از مدت ها مسئولین به فکر اجرای این مساله افتاده اند، انتظار بر این است که قبل از اجرا تمهیدات لازم و برنامه های توسعه ای لازم در این خصوص دیده شود. این اقدام می تواند همچون کشورهای دیگری که این تجربه را داشته اند به یک تجربه موفق منتهی شود.

شاخص کل بورس به میانه کانال ۲۵۴ هزار واحدی رسید

روز گذشته در آخرین روز کاری هفته؛ شاخص کل بورس تهران به مدد نمادهای شیمایی بار دیگر تا میانه کانال 254 هزار واحدی پیش روی کرد و ارزش معاملات نیز که دیروز رقم 600 میلیارد تومان را ثبت کرده بود با افزایش مواجه شد. شاخص کل با تقویت 1547 واحدی در ارتفاع 254 هزارو 445 واحدی ایستاد و شاخص قیمت وزنی ارزشی نیز با رشد 418 واحدی رقم 68 هزار و 762 واحدی رابه نمایش گذاشت، شاخص کل همزون با رشد 815 واحدی به ارتفاع 62 هزار و 16 واحدی کوچ کرد و شاخص قیمت هم وزن نیز با افزایش 546 واحدی در کانال 41 هزار و 578 واحدی قرار گرفت.

حذف صفر از پول تاثیر منفی بر بازار سرمایه ندارد/ آخرین میزان میانگین رشد قیمت اقلام خوراکی/ تاثیر سیاست ضد دلاری چین و روسیه بر بازار طلا/ برگشت دوباره دلار به زیر مرز ۱۲

سهام آسیایی سقوط کرد/ احتمال کاهش نرخ بهره پس از ده سال

روز چهارشنبه، به دنبال تهدیدات تجاری جدید دونالد ترامپ بر علیه چین و تشدید نگرانی‌های تجاری، سهام آسیایی سقوط کردند. همچنین افزایش نگرانی‌ها در مورد برگزیت بدون توافق تجاری، پوند انگلیس را تحت فشار قرار داد. گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا-اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن ۰.۰۴ درصد افت کرد. نیکی ژاپن ۱.۰۱ درصد سقوط کرد. در بازار چین، شاخص شانگهای ۰.۷۸ درصد افت کرد و هانگ‌سنگ در هنگ‌کنگ ۱.۵۰ درصد سقوط کرد. ای‌اس‌اکس استرالیا ۰.۳۰ درصد پایین آمد، در حالی که کوسپی کره‌جنوبی با سقوطی ۱.۲۰ درصدی روبرو شد. در حالی که دور جدیدی از مذاکرات چین و آمریکا آغاز شده است، ترامپ توییت کرد: اگر من در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰، دوباره انتخاب شوم، نتیجه مذاکرات می‌تواند هیچ توافقی نباشد و یا یک توافق سخت‌تر باشد. اوسامو تاکاشیمو، رییس استراتژی بازار سیتی گروپ ژاپن، می‌گوید: توییت ترامپ نشان می‌دهد که مذاکرات تجاری خوب پیش نمی‌رود، که این عامل منفی جدیدی برای بازارهای جهانی است. در بازار ارز، پوند توانست نرخ برابری دلاری خود را ۰.۱۴ درصد بهبود ببخشد و در نرخ ۱.۲۱۶۴ معامله شود، اما همچنان فاصله زیادی با پایین‌ترین نرخ ۲۸ ماهه ۱.۲۱۲۰ ایجاد نکرد. نرخ دلار در برابر ین ژاپن در ۱۰۸.۵۸ ثابت ماند.

نهاوندیان: حذف صفرهای پول ملی سلیقه مردم است

معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری با بیان اینکه مصوبه دولت در خصوص “حذف چهار صفر از پول ملی” واقعیت‌گرایی و تبعیت از سلیقه و انتخاب جامعه است، پیش‌بینی کرد که مجلس با لایحه دولت در این خصوص موافقت کند. محمد نهاوندیان، درباره هدف دولت از تصویب طرح حذف چهار صفر از پول ملی اظهار کرد: با توجه به اینکه مبنای بسیاری از تصمیمات باید توجه به عرف جامعه باشد، وقتی که جامعه در گفت‌وگوی روزمره و مبادلات یومیه خود از تومان به عنوان واحد پول ملی استفاده می‌کند و به ۱۰ هزار ریال یک تومان می‌گویند، عملا مبنای پول خود را بر اساس تومان تعیین کرده است. وی گفت: علت مصوبه دولت در خصوص حذف چهار صفر از پول ملی تبعیت از این وفاق عمومی است که در گفت‌وگوی مردم شکل گرفته است. معاون اقتصادی رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: از نظر علمی نیز اینکه ما در نرخ مبادله پول ملی خود با ارزهای بین‌المللی رقم ناچیزی را در اسناد و بانک‌های اطلاعاتی وارد کنیم، طبعا خیلی قابل دفاع نیست؛ بنابراین تصمیم روز چهارشنبه هیات دولت واقعیت گرایی و تبعیت از سلیقه و انتخاب جامعه است. نهاوندیان همچنین درباره پیش بینی خود از نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص لایحه حذف چهار صفر از پول ملی گفت: قاعدتا در مجلس نیز با این تصمیم دولت موافقت خواهد شد. به گزارش ایسنا، هیات دولت در جلسه چهارشنبه نهم مرداد ۱۳۹۸ با کلیات لایحه حذف چهار صفر از پول ملی موافقت کرد.

کاهش قیمت سکه در پنجمین روز هفته

اطلاعات اتحادیه طلا و سکه تهران: هر قطعه سکه تمام طرح قدیم به قیمت ۴ میلیون تومان رسید. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (سکه امامی) به نرخ ۴ میلیون و ۸۵ هزار تومان کاهش یافت. هر نیم سکه بهار آزادی نیز به رقم ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید. هر ربع سکه بهار آزادی یک میلیون و ۴۲۰ هزار تومان قیمت گذاری شد. هر سکه یک گرمی نیز در به رقم ۹۴۰ هزار تومان رسید. هر گرم طلای ۱۸ عیار به رقم ۴۰۴ هزار و ۲۰۰ تومان رسید که نسبت به روز قبل، کاهش داشت. همچنین هر مثقال طلای ۱۷ عیار که به عنوان مبنا برای محاسبات نرخ گذاری است، با کاهش قیمت، به یک میلیون و ۷۵۱ هزار تومان رسید.

کاهش ۷ درصدی نرخ سکه در خرداد ۹۸

با وجود افزایش ۱۴۱ درصدی قیمت سکه در سه ماهه نخست سال ۹۸، قیمت سکه طرح جدید در خرداد امسال نسبت به اردیبهشت، حدود ۷ درصد کاهش یافته است. متوسط قیمت فروش یک سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم در بازار آزاد شهر تهران، در خرداد امسال ۴ میلیون و ۵۲۴ هزار و ۸۰۰ تومان بود که در مقایسه با ماه قبل ۶.۵ درصد کاهش و نسبت بـه مـاه مشابه سال قبل ۱۰۵.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین حداقل و حداکثر نرخ فروش سکه مذکور در ماه یاد شده به ترتیب ۴ میلیون و ۳۰۳ هزار و ۳۰۰ تومان و ۴ میلیون و ۷۱۶ هزار و ۷۰۰ تومان بوده است. در خرداد ۱۳۹۸ متوسط قیمت فروش یک سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد شهر تهران ۴ میلیون و ۶۶۳ هزار و ۸۰۰ تومان بود که در مقایسه با ماه قبل ۶.۹ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۰۵.۳ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین حداقل و حداکثر نرخ فروش سکه مذکور در ماه یاد شده به ترتیب ۴ میلیون و ۴۵۳ هزار و ۳۰۰ تومان و ۴ میلیون و ۸۵۵ هزار تومان بوده است. در سه ماه اول سال ۱۳۹۸ متوسط قیمت فروش یک سکه تمام بهار آزادی در بازار آزاد شهر تهران با طرح قدیم ۴ میلیون و ۶۷۵ هزار و ۶۰۰ تومان و با طرح جدید ۴ میلیون و ۸۳۴ هزار و ۹۰۰ تومان بود که نسبت به دوره مشابه سال ۱۳۹۷ به ترتیب ۱۴۰ درصد و ۱۴۱.۱ درصد افزایش یافته است.

تاثیر سیاست ضد دلاری چین و روسیه بر بازار طلا

اسپوتنیک: قیمت طلا همچنان با قوت در حال افزایش است و شاهد آن هستیم که طی دو ماه گذشته، قیمت این فلز گرانبها 11 درصد رشد کرده است. دلیل اصلی این مسئله اشتهای سیری ناپذیر چین و روسیه برای بالا بردن ذخایر طلای خود است. کریسپین اودی مدیر صندوق مؤسسه مدیریت دارایی اودی، می‌گوید: روی آوردن چین و روسیه برای خرید طلا غیرمنتظره بود. وی می‌گوید: سال گذشته قیمت طلا باید کاهش می‌یافت و به هزار دلار در هر اونس می‌رسید، اما در عوض درمحدوده 1200 دلار بسته شد. من فکر می‌کنم اتفاقی در حال رخ دادن است. قیمت طلا هم اکنون همچنان در حال افزایش است و روز گذشته به مرز 1430 دلار رسید.

با توجه به آنکه بانک مرکزی روسیه از ماه ژانویه تاکنون 96.4 تن طلا از بازار جمع کرده و بانک مرکزی چین نیز 74 تن طلا در 6 ماه نخست سال جاری خریداری کرده است، بعید به نظر می‌رسد که قیمت طلا به این زودی‌ها به روند افزایشی خود پایان دهد. هفته گذشته بانک مرکزی روسیه تاکید کرد، در روز یک جولای حجم ذخایر طلای روسیه با رسیدن به 2 هزار و 208 تن به 100.3میلیارد دلار رسیده است. روسیه همزمان با بالا بردن حجم ذخایر طلای خود به حراج دارایی‌های دلاری خود پرداخته و حجم آنها را از حدود صد میلیارد دلار به 12 میلیارد دلار رسانده است که کمترین میزان از سال 2007 تاکنون محسوب می‌شود.

به گفته اودی رفتن به سمت طلا اقدامی کاملا طبیعی برای کشورهایی است که می‌خواهند هژمونی(سلطه) دلار را بشکنند. وی می‌گوید:‌صندوق تحت مدیریت وی نیز سرمایه‌گذاری عظیمی را در حوزه طلا انجام داده است و این در حالی بود که در گذشته اودی منجمنت خیلی نسبت به طلا خوشبین نبوده است. برت آرندز ستون نویس مارکت واچ می‌نویسد: ما در شرایط بسیار نادر تاریخی هستیم و آن عبور از یک هژمونی اقتصادی است. چین توانسته است آمریکا را در یکی از مهمترین المان‌های اقتصادی که «بازدهی اقتصادی ملی» است، پشت سر بگذارد، درست همان گونه که قبلا آمریکا، انگلیس را پشت سر گذاشته بود. این دوره‌های گذار در تاریخ همواره زمان بی‌ثباتی بوده است. به گفته آرندز باید منتظر بود و دید که آیا شکستن هژمونی دلار آنگونه که برخی سرمایه‌داران پیش‌بینی کرده‌اند، به افزایش چند صد درصدی طلا منجر خواهد شد یا خیر.

آخرین میزان میانگین رشد قیمت اقلام خوراکی

مرکز آمار ایران: بر اساس نتایج به دست آمده در تیر ماه ١٣٩٨، اقلام خوراکی «پیاز » ٢١.٨ درصد، «گوجه فرنگی» ٢٠.٨ درصد و « خیار » ١٣.٨ درصد نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته ­اند. همچنین اقلام «تخم مرغ ماشینی» ١٩.٣ درصد، «سیب زمینی» (١٧,٦ درصد)، « پرتقال محصول داخل» (١٥.٢ درصد)‌ نسبت به ماه گذشته، افزایش داشته اند.

تداوم رشد قیمت در بازار طلای سیاه

قیمت نفت با تکیه بر اخبار آمریکا درباره کاهش ذخیره‌سازی و همچنین کاهش نرخ بهره در این کشور برای پنجمین روز افزایشی بود و بالا ۶۵ دلار در هر بشکه رفت. کاهش ذخیره‌سازی نفت در آمریکا و تقویت کاهش نرخ بهره در این کشور باعث تقویت قیمت نفت در بازارهای جهانی شده است تا آنجا که قیمت اگرچه در هفته جاری جهش قیمتی نداشت اما آهسته و پیوسته روند رشد را طی کرده و اکنون نفت برنت بالای ۶۵ دلار معامله می‌شود. کاهش نرخ بهره در آمریکا از دو جنبه می‌تواند بر بازار نفت اثر گذار باشد. از یک سو باعث مهاجرت سرمایه در دست سوداگران به بازار نفت و معاملات آتی می شود و از سوی دیگر امکان تامین نقدینگی را برای فعالان حوزه انرژی بیشتر می‌کند. بر همین اساس قیمت نفت برنت با ۴۵ سنت افزایش به بشکه‌ای ۶۵ دلار و ۸ سنت رسید. نفت شاخص آمریکا نیز ۳۳ سنت بالا رفت و ۵۸ دلار و ۳۸ سنت قیمت خورد. قیمت سبدنفتی اوپک نیز از سوی دبیرخانه اوپک، با افزایش ۸۳ سنتی در مرز ۶۵ دلار قرار گرفت. به نقل از ایرنا؛ البته این افزایش قیمت چندان به نفع کشورهای عضو اوپک نیست زیرا با وجود تنش‌های سیاسی در خاورمیانه، ‌بالا رفتن قیمت این سبد نفتی باعث چرخش مشتریان از نفت اوپک به سمت سایر نفت‌های شاخص دنیا خواهد شد زیرا مزیت قیمتی را از دست می‌دهد.

رحمانی: به شدت با افزایش قیمت خودرو برخورد می‌کنیم

رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیات دولت با اشاره به این که دیروز یکی از خودروسازی‌ها گفته است که افزایش قیمت‌های آنها به دلیل اشتباه سیستمی بوده است، اظهار کرد: من به سازمان حمایت از مصرف کننده دستور بررسی دادم تا متوجه شویم که اشتباه بوده یا تصمیم برای افزایش قیمت گرفته شده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: اگر بر خلاف مصوبات افزایش قیمت باشد با آن برخورد می‌کنیم و اگر اشتباهی هم وجود داشته باشد باید دلایل آن بررسی شود. وی با اشاره به اینکه مصوبه‌ای برای افزایش قیمت خودرو وجود نداشته است، اظهار کرد: برنامه‌ی کلی ما برای کنترل قیمت افزایش تولید است که اکنون تولید به حالت نسبتا متعادلی رسیده است. قیمت هم در چند وقت گذشته کاهشی بوده غیر از دیروز که اگر بر خلاف مصوبه افزایش قیمت انجام شده باشد حتما به شدت با آن برخورد می‌کنیم.

برگشت دوباره دلار به زیر مرز ۱۲

در معاملات روز چهارشنبه بازار ارز، شاهد افت قیمت‌ها بودیم. به گونه‌ای که دلار به دلیل کاهش تقاضا و همچنین خروج معامله گران بزرگ از بازار، با کاهش قیمت همراه شد. تا جاییکه در بازار آزاد، به محدوده ۱۱۹۲۰ تا ۱۱۹۵۰ تومان رسید. به نقل از اطلاعات سامانه سنا بانک مرکزی (بیانگر میانگین وزنی نرخ خرید و فروش ارزبر مبنای معاملات ثبت شده در سامانه نظارت ارز توسط بانک‌ها و صرافی‌های مجاز کل کشور است)؛ هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ ۱۱۸۵۰ تومان خریداری شد و با افت ۱۰۰ تومان نسبت به روز سه شنبه، به قیمت ۱۱۹۵۰ تومان به متقاضی دریافت دلار آمریکا فروخته شد. همچنین هر اسکناس یورو به عنوان دیگر ارز پرطرفدار بازار، به قیمت ۱۳۵۰۰ تومان خریداری شد و به نرخ ۱۳۶۰۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد. این نرخ نسبت به روز قبل، ۱۰۰ تومان کاهش داشت.