پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب: روحانی در سیاست خارجی اختیاری ندارد!

لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب: روحانی در سیاست خارجی اختیاری ندارد!

روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد،

*******

** اعدامِ نجفی، نشانه عدم بلوغ و عدم توسعه یافتگی در ایران است!

«محمد صالح نیکبخت» حقوقدان اصلاح طلب که سابقه وکالت «شیرین عبادی»، «هاشم آقاجری» و…همچنین سابقه حمایت از گروهک تروریستی «عبدالمالک ریگی» را در کارنامه خود دارد، در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت:«شخصیت نجفی و سوابق درخشان مدیریتی وی به صورتی نبوده که تحت تاثیر احساسات بخواهد مبادرت به این عمل مجرمانه کند. ضمن آنکه اجرای حکم قصاص، خون ریخته شده و تاثیر و تألمی که برای خانواده مقتول به وجود آمده را بر نمی‌گرداند و جبران نمی‌کند. با همین استدلال معتقدم وکلای متهم و خانواده دکتر نجفی در این مدت، با عنایت به این موارد و با به‌کارگیری مکانیزم‌های حقوقی و اجرایی لازم و توافق برسر موضوعی غیر از قصاص، از تبدیل شدن این موضوع به تاثیر و تالمی بزرگ برای هر دو خانواده جلوگیری کنند. گذشته از این موارد، با توجه به شخصیت منحصربه‌فرد و خاص نجفی و اینکه در دوره ۴۰ ساله‌ای که عهده‌دار مسوولیت‌های مختلف کشوری بوده، هیچ گونه حرف و حدیثی در باب‌ مفاسد و سایر تخلفات وی وجود نداشته، از خانواده مقتول انتظار می‌رود که با گذشت خود و عفو متهم- همان‌گونه که در مرام مردم خونگرم و بزرگمنش کرد کشور است- رنج از دست دادن نجفی را به خانواده وی تحمیل نکنند. عفوی که در کنار خشنودی خداوند، می‌تواند نشانه‌ای باشد از حرکت در مسیر توسعه‌یافتگی و بلوغ کشورمان».

چندی پیش «حسین مرعشی» سخنگوی حزب کارگزاران گفته بود:«بسیار حیف است که شخصیتی مانند دکتر نجفی به اتهام قتل در انتظار اعدام باشد»!

همچنین چندی پیش روزنامه همشهری-ارگان شهرداری تهران- در مطلبی نوشته بود:«برای نجفیِ جنتلمن و خوشنام و نخبه پاپوش دوخته بودند»!

اصلاح طلبان به رفتارهای قبیله ای و باندی مشهور هستند و همه چیز حتی قانون را نیز برای نیل به اهداف قبیله ای خود زیر پا می گذارند. اما یادداشت صالح نیکبخت فراتر از رفتار قبیله ای است. این وکیل اصلاح طلب، پا را فراتر گذاشته و به حکم قصاص حمله کرده است.

وی در رویکردی تأمل برانگیز، تاکید کرده است که عدم اجرای حکم قصاص نجفی، نشانه ای از حرکت در مسیر توسعه‌یافتگی و بلوغ ایران است. این یعنی اگر حکم قصاص نجفی اجرا شود، مصداق عدم بلوغ و عدم توسعه یافتگی در ایران است!

طیف اصلاح طلب پیش از این نیز حکم اسلامی قصاص را که در تمامی ادیان الهی نیز وجود دارد و به تعبیر قرآن کریم «حیات‌آفرین» است- وَلَکُمْ فِی الْقِصَاصِ حَیَاهْ یَا أُولِی الْأَلْبَابِ- (۱۷۹بقره)- را «اقدامی غیرانسانی»! نامیده بودند!

لازم به ذکر است که حکم اسلامی قصاص تضمین‌کننده جان انسان‌های بیگناه و تامین‌کننده امنیت جوامع است و کسانی که قصاص قاتل را ناموجه قلمداد می‌کنند، برخلاف پُز به اصطلاح اصلاح طلبانه! و بشردوستانه! که می‌گیرند، از رواج قتل و جنایت دفاع کرده‌اند و بین قاتل که مرتکب ظلمی بزرگ شده است و مقتول که بی‌گناه کشته شده است، جانب قاتل را گرفته و قاتلان را به ارتکاب جرایم بعدی تشویق کرده‌اند!

** فیاض زاهد: روحانی در سیاست خارجی اختیاری ندارد!

«فیاض زاهد» مشاور ارشد دو وزارتخانه کار و اقتصاد در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت:«امروز رئیس‌جمهور در حوزه سیاست خارجی دچار مشکل است و نمی‌تواند ایده‌ها و برنامه‌های خود را پیش ببرد و می‌دانیم که با چه محدودیت‌هایی روبه‌روست».

اکنون کسانی که مسبب اصلی وضع موجود هستند، بجای پاسخگویی به مردم و ارائه گزارش عملکرد، ژست منتقد گرفته و مقامات ارشد دولت را به فرافکنی تشویق می کنند.

آقای زاهد باید بجای گرفتنِ ژستِ منتقد، بگوید که دو وزارتخانه مهم اقتصادی که وی مشاور ارشد در آن است، چه اقداماتی برای رفع مشکلات معیشتی مردم انجام داده اند؟!

ادعای اختیار نداشتن دولت در حوزه سیاست خارجی در حالی است که دولت تنها در یک قلم و آن هم برجام، با اختیارات کامل وارد شد و آنگونه که خود می خواست، توافق را تنظیم و امضا کرد. مقامات ارشد صراحتا اعلام کردند که تیم مذاکره کننده هسته ای به ریاست آقای ظریف، از برخی خطوط قرمز عبور کرد.

دیدارهای متعدد ظریف و کری، گفت و گوی تلفنی ۱۵ دقیقه ای روحانی و اوباما و موارد مشابه دیگر همگی با اختیار دولت انجام شد ولی در نهایت همانطور که منتقدان و کارشناسان به درستی اشاره کرده بودند، هیچ دستاوردی برای مردم ایران نداشت.

دولت آقای روحانی باید اکنون بابت خسارت محضِ برجام به افکارعمومی پاسخگو باشد.

** ترفندِ همکارِ آشنا برای بستن دهان منتقدان

«دیاکو حسینی» همکار «حسام الدین آشنا» در مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در مصاحبه با روزنامه ایران گفت:«سوال این است که چرا باوجود تکرار حمایت‌هایی که رهبری نسبت به آقای ظریف در مقاطع مختلف داشتند، عده‌ای حتی همچنان برخلاف دیدگاه‌های رهبری و تشخیص ایشان، اصرار دارند که آقای ظریف را تا این حد حتی مورد حملات شخصی قرار دهند؟ این برای من هم واقعاً جای سؤال دارد».

متاسفانه دولتمردان به طرق مختلف در پی این هستند که دهان منتقدان بسته شود.

یکی از پرتکرارترین ادعاهای حامیان دولت در پسابرجام این بوده است که برجام زیر نظر رهبری امضا و اجرا شد! این دروغ پرتکرار با ۲ هدف عمده صورت گرفت. اول شانه خالی کردن از مسئولیت خسارت محض برجام و دوم بستن دهان منتقدان.

پس از آن ادعا شد که رهبری با FATF موافق هستند! ادعایی که توسط دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی تکذیب شد.

یکی از فعالین فضای مجازی با اشاره به این رویکرد دولتمردان نوشت:«هرگاه که منتقدین لب باز میکنند، یا توهین میشنوند و مورد تهمت و افترا قرار می‌گیرند، یا با شکایت‌ دولتی‌ها روبرو میشوند، که معمولا هم فرد منتقد تبرئه میشود. حالا داستان جدید دولتی‌ها برای به سکوت واردار کردن منتقدین است که دست به دامان حضرت آقا بشوند! البته عجیب است، کسانی که به خصوص در قضیه برجام، از برخی خطوط قرمز عبور کردند، امروز فرمایشات رهبری را فصل‌الخطاب قرار میدهند!».