شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

 

سهم ایران از ۷۸ دروغ ترامپ طی یک هفته، دست رد آلمان به درخواست آمریکا درباره تنگه هرمز، پیشروی های های ارتش سوریه در حومه لاذقیه و حماه و تمایل چین برای مشارکت در روند بازسازی سوریه، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به نشست نمایندگان آمریکا و اروپا در مورد ائتلاف دریایی در جنوب ایران نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ نمایندگان آمریکا و چندین کشور اروپایی روز چهارشنبه به دعوت انگلیس گرد هم خواهند آمد تا در مورد تشکیل یک ائتلاف دریایی در آب‌های جنوب ایران به‌منظور آنچه «تضمین تردد آزاد کشتی‌ها» می‌خوانند، با یکدیگر گفت‌وگو کنند.

به نوشته نشریه انگلیسی گاردین، انگلیسی‌ها در این نشست که در بحرین برگزار می‌شود به دنبال این است که مواضع آمریکا و آلمان را در خصوص ائتلاف دریایی به یکدیگر نزدیک کند.

مقامات آلمانی که در مورد هدف اصلی آمریکا از تشکیل این ائتلاف دریایی تردید دارند، چندین بار اعلام کرده‌اند تا زمانی که این تردیدها برطرف نشود، به ائتلاف دریایی در آب‌هایی جنوب ایران نخواهند پیوست. وزیر دفاع آلمان روز سه‌شنبه اعلام کرد دولت متبوعش تنها زمانی در این خصوص تصمیم خواهد گرفت که اهداف واقعی ائتلاف دقیقاً مشخص شود. هفته گذشته نیز وزیر امور خارجه آلمان تأکید کرده بود که کشورش با کارزار «فشار حداکثری» دولت ترامپ علیه ایران همراهی نخواهد کرد.

منابع آگاه در دولت انگلیس به خبرنگار گاردین گفته‌اند که مقامات لندن هنوز طرح تشکیل نیروی دریایی مشترک اروپایی برای حفاظت از کشتی‌ها در منطقه را کنار نگذاشته‌اند اما به این نتیجه رسیده‌اند که این طرح بدون مشارکت آمریکا، چه به عنوان حامی و چه به عنوان رهبر ائتلاف، موفق نخواهد بود.

جرمی هانت وزیر خارجه سابق انگلیس که به ‌تازگی جای خود را به «دومینیک راب» داده است، هفته گذشته در مجلس عوام انگلیس اعلام کرد: «با توجه به اهمیت حیاتی آزادی تردد در دریاها، ما به ‌دنبال این هستیم تا با همکاری دیگر کشورهای اروپایی یک نیروی حفاظت دریایی را به ‌منظور حمایت از تردد آزاد کشتی‌ها در تنگه هرمز به منطقه اعزام کنیم. البته این تصمیم در راستای سیاست فشار حداکثری آمریکا بر ایران نیست زیرا ما متعهد به حفظ توافق هسته‌ای با ایران هستیم.»

این صحبت‌ها چند روز پس از آن مطرح شد که یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک فروند نفتکش انگلیسی را هنگام عبور از تنگه هرمز به‌علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی توقیف کرد.

سهم ایران از ۷۸ دروغ ترامپ طی یک هفته

یک رسانه آمریکایی گزارش داده «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا هفته گذشته ۷۸ ادعای نادرست مطرح کرده است.

وبگاه شبکه خبری «سی‌ان‌ان» که این خبر را روز سه‌شنبه (۸ مرداد/۳۰ جولای) گزارش داده، نوشته ترامپ هفته گذشته هم ۶۱ ادعای نادرست مطرح کرده است.

۲۴ مورد از اظهارات نادرست ترامپ به تحقیقات «رابرت مولر»، بازرس سابق پرونده دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا مربوط می‌شوند. او یازده ادعای نادرست هم درباره چین، ده ادعای نادرست درباره مهاجرت به آمریکا و ۹ ادعای نادرست درباره دستاوردهایش مطرح کرده است.

نشست نمایندگان آمریکا و اروپا در مورد ائتلاف دریایی در جنوب ایران/سهم ایران از ۷۸ دروغ ترامپ طی یک هفته/ دست رد آلمان به درخواست آمریکا درباره تنگه هرمز/ پیشروهای های ارتش سوریه در حومه لاذقیه و حماه

بخشی از ادعاهای نادرست ترامپ هم به ایران مربوط می‌شود. به نوشته سی‌ان‌ان، ترامپ در کنفرانس خبری ۲۲ جولای با نخست‌وزیر پاکستان گفت: «کشورشان گرفتار آشوب است. سراسر کشور تظاهرات است. نرخ تورمشان ۷۵ درصد است. کلی مشکلات دارند.»

شبکه خبری «سی‌ان‌ان» ادعاهای ترامپ درباره ایران را نادرست خوانده و نوشته بر خلاف آنچه ترامپ گفته نرخ تورم در ایران ۷۵ درصد نیست و ترامپ در این باره غلو کرده است.

دیگر اظهارنظر خلاف واقع ترامپ، وقوع تظاهرات در ایران است که البته شبکه خبری سی‌ان‌ان اشاره‌ای به آن نکرده است. او این ادعا را در بخش زیادی از ادعاهایش درباره ایران تکرار می‌کند.

دیگر ادعای خلاف واقع ترامپ که سی‌ان‌ان به آن اشاره کرده سخنان او درباره برجام است. او گفته است: «توافقی که اوباما کرد فاجعه بود، چون توافق بسیار کوتاه مدتی بود. این توافق موشک‌های بالستیک را پوشش نمی‌داد و بازرس‌ها نمی‌توانند به سایت‌های مهم بروند. خیلی چیزها خطا بود و البته آنها به ایران ۱۵۰ میلیارد دلار به علاوه ۱.۸ میلیارد دلار پول‌های نقد، سبز و زیبا دادند.»

سی‌ان‌ان این اظهارات ترامپ را خلاف واقع توصیف کرده و نوشته آمریکا در نتیجه توافق هسته‌ای به ایران ۱۵۰ میلیارد دلار نداد. طبق برجام، بخشی از دارایی‌های مصادره ‌شده ایران در خارج از کشور آزاد شد که رقم آن بسیار پایین‌تر از آن چیزی است که ترامپ ادعا می‌کند.

به نوشته رسانه آمریکایی، «جک لو»، مقام سابق خزانه‌داری آمریکا در سال ۲۰۱۵ میزان دارایی‌های آزادشده ایران را ۵۶ میلیارد دلار برآورد کرد. پایگاه پولیتیکفکت آن را ۶۰ میلیارد دلار تخمین زده است.

دست رد آلمان به درخواست آمریکا درباره تنگه هرمز

یک هفته‌نامه آلمانی به نقل از دولت این کشور گزارش داده، برلین هنوز درخواستی از سوی آمریکا برای مشارکت در قالب یک ائتلاف دریایی دریافت نکرده است. در همین حال، اسپوتنیک گزارش داده دولت آلمان درخواست آمریکا را رد کرده است.

یک سخنگوی سفارت آمریکا در برلین روز سه‌شنبه گفت: «ما رسماً از دولت آلمان خواسته‌ایم همراه با فرانسه و انگلیس به ایمن‌سازی تنگه هرمز و مقابله با اقدامات ستیزه‌جویانه ایران کمک کنند.»

هفته‌نامه دی‌تسایت نوشته، دولت فدرال گفته تا به حال درخواستی از هیچ‌ یک از متحدانش برای مشارکت در یک ائتلاف نظامی جهت محافظت از کشتی‌های تجاری در تنگه هرمز دریافت نکرده است.

به نوشته این هفته‌نامه، «آنگرت کرامپ-کارنبراوئر»، وزیر دفاع آلمان گفته که هر درخواستی باید به دقت با توجه به ویژگی‌های وضعیت مورد نظر مورد بررسی قرار بگیرد. وی گفت: «اگر دقیقاً بدانیم چه برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده‌اند می‌توانیم صحبت کنیم و درباره آن تصمیم بگیریم.»

هفته‌نامه دی‌تسایت نوشته در دولت ائتلافی آلمان، به ویژه در حزب سوسیال دموکرات (حزب ائتلاف‌کننده با دولت) تحفظاتی درباره پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا علیه ایران وجود دارد. طبق این گزارش، آلمان به دنبال آن است که فاصله خودش را با سیاست دولت آمریکا موسوم به «فشار حداکثری» حفظ کند. از نظر برلین، همراهی با دولت آمریکا خطر کشانده شدن به یک درگیری دیگر در خاورمیانه را به همراه دارد.

سخنگوی سیاست خارجی حزب سوسیال دموکرات در پارلمان آلمان گفت: «مشارکت با آمریکا منتفی است. آلمان در ائتلافی به رهبری آمریکا مشارکت نخواهد کرد، چون ناگهان خودتان را وسط جنگ با ایران در طرف آمریکایی‌ها می‌بینید.»

پیشروی های ارتش سوریه در حومه لاذقیه و حماه

منابع سوری از پیشروی های ارتش سوریه در محور الکبانه در حومه لاذقیه خبر دادند.

بر اساس این گزارش؛ این عملیات ارتش سوریه با حملات هوایی گسترده به مواضع گروه تروریستی موسوم به حزب الترکستانی همراه بود.

همچنین مواضع و محورهای تحرکات گروه های تروریستی از سوی توپخانه و یگان موشکی ارتش سوریه گلوله باران و موشکباران شد.

نشست نمایندگان آمریکا و اروپا در مورد ائتلاف دریایی در جنوب ایران/سهم ایران از ۷۸ دروغ ترامپ طی یک هفته/ دست رد آلمان به درخواست آمریکا درباره تنگه هرمز/ پیشروهای های ارتش سوریه در حومه لاذقیه و حماه

این در حالی است که در جبهه حومه حماه نیز پیشروی های ارتش سوریه ادامه دارد.

منابع سوری از حرکت نیروهای ارتش سوریه از شهرک تل ملح که به تازگی به تسلط نیروهای ارتش سوریه در آمده است به سوی شمال غربی استان حماه خبر دادند.

تمایل چین برای مشارکت در روند بازسازی سوریه

«عماد مصطفی» سفیر سوریه در چین از تمایل این کشور برای مشارکت در بازسازی سوریه خبر داد.

وی افزود: موضع چین در قبال بحران سوریه ثابت است. این کشور تأکید دارد که دیگر کشورها نباید در امور سوریه مداخله کنند.

نشست نمایندگان آمریکا و اروپا در مورد ائتلاف دریایی در جنوب ایران/سهم ایران از ۷۸ دروغ ترامپ طی یک هفته/ دست رد آلمان به درخواست آمریکا درباره تنگه هرمز/ پیشروهای های ارتش سوریه در حومه لاذقیه و حماه

مصطفی تصریح کرد: چین بر ضرورت محافظت از تمامیت ارضی سوریه و ممانعت از تجاوز نیروهای خارجی به آن تأکید دارد.