یکشنبه , ۶ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

عملیات نظامی مشترک روسیه و ترکیه در سوریه، حمله پهبادی انصارالله به پایگاه ملک خالد عربستان، توصیه چین به آمریکا درباره فشار علیه ایران و شکست سنای آمریکا در جلوگیری از فروش تسلیحات به عربستان، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به اظهارات ترامپ در مورد مذاکره و جنگ با ایران نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه در یک پیام توئیتری مدعی شد: «به یاد داشته باشید، ایرانیان هیچ گاه در جنگی پیروز نشدند، اما هرگز در مذاکره بازنده نبودند»؛ رئیس جمهور آمریکا طی هفته‌های اخیر به شیوه‌های گوناگون مذاکره با ایران را مطرح کرده است.

وی هفته پیش نیز در سخنانی گفته بود، هدفش صرفا رسیدن به یک «توافق منصفانه» است. او البته گفته برای چنین توافقی عجله‌ای ندارد.

ترامپ: ایرانی‌ها هرگز نه جنگی را برده اند و نه مذاکره ای را باخته اند/ عملیات نظامی مشترک روسیه و ترکیه در سوریه/توصیه چین به آمریکا درباره فشار علیه ایران/ شکست سنای آمریکا درجلوگیری از فروش تسلیحات به عربستان

این در حالی است که «مایک پمپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا نیز روز دوشنبه در سخنانی که در «باشگاه اقتصادی واشنگتن» ایراد شد، مدعی تأثیرگذاری چشمگیر تحریم‌های دولت ترامپ علیه ایران شد. به ادعای پمپئو، تحریم‌ها باعث کاهش ۹۵ درصدی فروش نفت‌ ایران شده است.

عملیات نظامی مشترک روسیه و ترکیه در سوریه

رسانه‌های ترکیه‌‌ای و روس از انجام عملیات مشترک ارتش‌های روسیه و ترکیه در «سوریه» خبر دادند.

وبگاه «ترکیش مینیت» دوشنبه به نقل از «ریا نووستی» نوشت: نظامیان ترکیه و روسیه در حال انجام عملیات مشترک در سوریه برای پاکسازی منطقه از تجهیزات و ادوات تروریست‌ها هستند.

آنطور که «سرگئی رادسکی» سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت، ترکیه و روسیه در حال انجام اقداماتی برای یافتن تسلیحات، تجهیزات و انبارهای مهمات گروه‌های تروریستی هستند.

در حالی که ترکیه از برخی تروریست‌ها در شمال سوریه حمایت می‌کند و روسیه حامی دولت سوریه است، دو طرف در سپتامبر گذشته (شهریور) در ایجاد یک منطقه غیر نظامی در «ادلب» واقع در شمال غربی سوریه توافق کردند. این شهر پایگاه برخی از عناصر باقی مانده مخالف دولت سوریه است.

ترامپ: ایرانی‌ها هرگز نه جنگی را برده اند و نه مذاکره ای را باخته اند/ عملیات نظامی مشترک روسیه و ترکیه در سوریه/توصیه چین به آمریکا درباره فشار علیه ایران/ شکست سنای آمریکا درجلوگیری از فروش تسلیحات به عربستان

رئیس جمهور روسیه شهریور گذشته گفته بود، با رئیس‌جمهور ترکیه بر سر نحوه تعامل در خصوص بحران ادلب به توافقاتی رسیده و دو کشور می‌خواهند یک منطقه غیر نظامی به وسعت 15 کیلومتر در این استان سوریه ایجاد کنند.

حمله پهپادی انصارالله به پایگاه ملک خالد عربستان

در حالی تعداد تلفات بمباران ائتلاف متجاوز سعودی به بازار روزی در صعده به ۱۴ کشته و ۲۳ زخمی افزایش یافته که به تلافی این جنایت جدید ائتلاف سعودی، سخنگوی نیروهای مسلح یمن وابسته به انصارالله از عملیات گسترده با پهپادهای قاصف کی ۲ به سمت پایگاه هوایی ملک خالد در خمیس مشیط در عسیر عربستان خبر داد.

به گزارش شبکه المیادین، وزارت بهداشت یمن از افزایش آمار تلفات بمباران ائتلاف سعودی به بازاری در صعده خبر داد و گفت، این حملات ۱۴ کشته بر جای گذاشته که چهار تن آنها کودک هستند، در حالی که این جنایت ۲۶ زخمی نیز داشته که ۱۴ تن آنها کودک بودند.

ائتلاف متجاوز سعودی این جنایت جدید خود را با بمباران بازار روز آل ثابت در شهرستان قطابر در صعده رقم زده است.

ترامپ: ایرانی‌ها هرگز نه جنگی را برده اند و نه مذاکره ای را باخته اند/ عملیات نظامی مشترک روسیه و ترکیه در سوریه/توصیه چین به آمریکا درباره فشار علیه ایران/ شکست سنای آمریکا درجلوگیری از فروش تسلیحات به عربستان

حزب کنگره مردمی سراسری یمن اعلام کرد، جنایت ائتلاف سعودی در صعده جنایت جنگی به معنای واقعی کلمه است و سکوت جهانی در قبال این دست جنایات‌ در حق ملت یمن در تشویق متجاوزان به ارتکاب جنایت‌های بیشتر بی‌تاثیر نبوده و چه بسا ترغیب‌کننده باشد.

این حزب همچنین اعلام کرد، جنگنده‌های ائتلاف سعودی بازاری بسیار شلوغ در منطقه آل ثابت را شهرستان قطابر را بمباران کردند. این در حالی است که ائتلاف متجاوز عربی این حمله را تکذیب کرده و تقصیر را به گردن انصارالله انداخته است.

شهرستان قطابر از شهرستان‌های واقع در نزدیکی مرزهای عربستان و یمن بوده که شاهد درگیری‌های پراکنده بین انصارالله و نیروهای سعودی است.

توصیه چین به آمریکا درباره فشار علیه ایران

سخنگوی وزارت خارجه چین، در کنفرانس خبری روز دوشنبه تأکید کرد، در نشست کمیسیون برجام ـ که روز یکشنبه در وین برگزار شد ـ همه طرف‌های توافق هسته‌ای قاطعانه مخالفت خودشان را با تحمیل تحریم‌های یکجانبه علیه ایران اعلام کردند.

«هوا چانینگ»، سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین گفت: «همه طرف‌ها قاطعانه مخالفت خود را با سیاست‌های آمریکا ـ که به دنبال جلوگیری از اجرای توافق با تحمیل تحریم‌های یکجانبه و تحریم‌های فراسرزمینی است ـ اعلام کردند و وعده دادند تدابیری برای کاستن از اثرات چنین تحریم‌هایی به کار خواهند گرفت.»

وی اضافه کرد: «مایلم بار دیگر تأکید کنم که اجرای کامل و مؤثر برجام هم از ضروریات قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد است و هم تنها راه عملی و کارآمد برای حل و فصل مسأله هسته‌ای ایران. یک بار دیگر از آمریکا می‌خواهیم از کارزار فشار حداکثری خود دست بردارد و مانع‌تراشی بیشتر برای طرف‌ها در مسیر اجرای توافق را کنار بگذارد.»

چانینگ در خصوص شدت گرفتن تنش‌ها در منطقه هم گفت: «ریشه اصلی این تنش‌ها، چیزی غیر از تحریم‌های یکجانبه آمریکا و دست‌درازی به قلمرو قضایی سایر کشورها نیست.»

شکست سنای آمریکا درجلوگیری از فروش تسلیحات به عربستان

مجلس سنای آمریکا روز دوشنبه با ۴۵ رأی موافق در برابر ۴۰ رأی مخالف از کسب دو سوم آرای لازم برای لغو وتوی رئیس جمهور باز ماند. بدین ترتیب، مجلس سنای آمریکا نتوانست وتوی «دونالد ترامپ» به مصوبه کنگره که فروش تسلیحات به عربستان سعودی را ممنوع می کند، لغو نماید.

گفتنی است، از ۵۳ عضو جمهوریخواه سنای آمریکا، پنج سناتور به لغو وتوی رئیس جمهور رأی موافق دادند. پانزده سناتور دیگر نیز از رأی دهی امتناع کردند.

ترامپ: ایرانی‌ها هرگز نه جنگی را برده اند و نه مذاکره ای را باخته اند/ عملیات نظامی مشترک روسیه و ترکیه در سوریه/توصیه چین به آمریکا درباره فشار علیه ایران/ شکست سنای آمریکا درجلوگیری از فروش تسلیحات به عربستان

شایان ذکر است، در ماه می، دولت ترامپ از فروش تسلیحات نظامی به ارزشی بالغ بر ۸ میلیارد دلار خبر داد. ترامپ در دفاع از این اقدام خود مدعی شد که قطع فروش تسلیحات نظامی به عربستان سعودی، روابط آمریکا با این متحد دیرینه را تضعیف کرده و به توان رقابتی آمریکا لطمه خواهد زد.

در مقابل، کنگره در مصوبه ای فروش مهمات با ویژگی هدایت دقیق و تجهیزات مربوطه که ساخت شرکت ریتیون است، ممنوع کرد. هدف کنگره از تصویب این قانون تحت فشار گذاردن عربستان سعودی برای بهبود عملکرد خود در حوزه حقوق بشر و پرهیز از تلفات غیرنظامی در جنگ یمن بود.

گفتنی است که نگرش منفی اعضای کنگره آمریکا به عربستان سعودی پس از قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار و منتقد عربستانی در ترکیه ابعاد تازه ای یافته است.

نیویورک تایمز گزارش داد؛

مکاتبات و موارد مشابه آن روز دوشنبه در گزارشی از سوی کارمندان دموکراتیک کمیته نظارت و اصلاحات مجلس نمایندگان آمریکا منتشر شد؛ این مکاتبات در مورد پیوند و ارتباطات بین مشاوران آقای ترامپ و مقامات حاکم خلیج فارس، از جمله طرحی برای کمک به عربستان سعودی برای دستیابی به نیروگاه‌های هسته‌ای است.

دوازده روز پس از سوگند دونالد ترامپ و پنج روز پس از آنکه او با اولین تلاش خود برای محدود کردن ورود افراد از بسیاری کشور‌های عمدتاً مسلمان به آمریکا، جهان اسلام را در بهت فرو برد، توماس جی. باراک جونیور، دوست نزدیک رئیس جمهور آمریکا و یکی از سرمایه گذاران برتر مبارزات انتخاباتی او، ایده‌ای برای کاخ سفید در سر آورد.

آقای باراک در نامه‌ای به استفن ک. بانون، استراتژیست ترامپ، آنچه را “یک فکر بکر” خواند، عرضه کرد: در مورد چگونگی اقدام شرکت‌های آمریکایی و احتمالاً از جمله شرکت خصوصی خود آقای باراک، در کنک به عربستان سعودی برای ساخت نیروگاه‌های هسته ای.

او گفت، این طرح فوراً مورد حمایت قرار می‌گیرد و سر و صدای فعلی را که ناشی از اقدام در مورد محدودیت‌های سفر است، ساکت می‌کند.

افشاگری بزرگ دموکرات ها علیه دولت ترامپ / نقش پررنگ میلیونر مشاور انتخاباتی ترامپ در قراردادهای خاورمیانه ای

چند هفته بعد، باراک با یک دوست و همکار تجاری که روابط نزدیکی با خانواده حاکم امارات متحده عربی برقرار کرده بود، نامه نگاری کرد. باراک به دوست خود با نام رشید الملک گفت که از وی می‌خواهد ولیعهد محمد بن زاید، حاکم رسمی امارات متحده عربی که با نام مخفف MBZ شناخته می‌شود، با جارد کوشنر، داماد و مشاور رئیس جمهو برای انتصاب باراک به عنوان فرستاده ویژه آمریکا در خاورمیانه گفت‌وگو کند.

باراک در آن نامه نوشت: ولیعهد باید به آقای کوشنر بگوید، خوشحال خواهد شد که با من به عنوان نماینده ویژه برای تقویت اقتصاد منطقه خلیج فارس همکاری کند.

این مکاتبات و موارد مشابه آن روز دوشنبه در گزارشی از سوی کارمندان دموکراتیک کمیته نظارت و اصلاحات مجلس نمایندگان آمریکا، منتشر شده که در مورد پیوند و ارتباطات بین مشاوران آقای ترامپ و مقامات حاکم خلیج فارس، از جمله طرحی برای کمک به عربستان سعودی برای دستیابی به نیروگاه‌های هسته‌ای است.

باراک هیچ گاه پست فرستاده ویژه را به دست نیاورد و فشار برای توافق ساخت نیروگاه هسته‌ای برای سعودی‌ها متوقف شد. این گزارش بیان کرده که دلیل این امر تا حدودی مربوط به عدم تمایل عربستان سعودی به موافقت با سیاست‌های منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است که غنی سازی مواد هسته‌ای برای تولید سلاح را منع می کند؛ اما سؤالات در مورد روابط آقای باراک با دولت‌های عربستان سعودی و امارات متحده عربی، که همسویی فراوانی با هم دارند، نه تنها کنگره، بلکه توجه دادستان‌های فدرال را نیز که به دنبال اسناد نفوذ خارجی در میان حامیان و مشاوران ترامپ هستند، به شکلی ویژه جلب کرده است.

مشاور باراک می‌گوید، او هم با دادستان‌های فدرال و هم با بازرسان کنگره همکاری کرده و هیچ توضیحی درباره گزارش کمیته نداده است.

این گزارش پنجاه صفحه‌ای با جزئیات جدید، نشان می دهد که چگونه در مبارزات انتخاباتی، انتقال قدرت و مراحل اولیه شروع دولت ترامپ؛ آقای باراک و سایر دستیاران و حامیان ترامپ فرصت‌های تجاری و دسترسی سیاسی را ادغام کرده اند. این گزارش عمدتا بر باراک و مایکل تی. فلین، مشاور سابق امنیت ملی رئیس جمهور متمرکز شده، و یک جدول زمانی را برای طرح پرونده‌ای که شامل اتهام تداخل آشکار منافع باشد، تعیین کرده است.

الیا‌ای کامینگز، نماینده دموکرات از مریلند و رئیس هیأت نظارت، روز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت: در خصوص عربستان سعودی، دولت ترامپ عملاً خطوطی را که به طور معمول سیاستگذاری دولت را از منافع شرکت‌ها و بنگاه‌های خارجی جدا می‌سازد، از بین برده است. ترامپ طی چند روز گذشته به آقای کاممینگز حمله کرده و منطقه نمایندگی او را ـ که در داخل و اطراف بالتیمور است ـ منطقه‌ای منزجر کننده و پر از موش صحرایی و جوندگان خوانده است که هیچ انسانی مایل به زندگی در آن نیست.

در این گزارش آمده است، در همان زمان که آقای باراک به دنبال تبدیل شدن به نماینده خاورمیانه یا سفیر آمریکا در امارات بوده، وی در حال بررسی این احتمال بود که آیا می تواند شرکت خصوصی اش، کلونی کاپیتال، را با سرمایه عربستان و یا امارات به عنوان بخشی از معامله وستینگهاوس ـ شرکت برقی و تنها تولید کننده آمریکایی راکتور‌های هسته‌ای در مقیاس بزرگ – وارد سازد یا خیر؟

ایده این بود که وستینگهاوس پس از آن به خوبی موقعیت خود را برای پیشنهاد تجاری به عربستان سعودی برای ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای تثبیت خواهد کرد. از آنجا که ایالات متحده انتقال فن آوری هسته‌ای را برای جلوگیری از گسترش سلاح‌های هسته‌ای با دقت تنظیم می‌کند، هرگونه معامله‌ در این زمینه، به تأیید کنگره و دولت نیاز دارد.

یکی از رقیبان اصلی این تجارت، یک شرکت خصوصی به نام IP۳ International بود که کنسرسیومی از شرکت‌های آمریکایی مشتاق برای دستیابی به آنچه معامله‌ای چند میلیارد دلاری بوده، جمع آوری کرده بود. فلین قبل از اینکه مشاور امنیت ملی آقای ترامپ شود (پستی که کمتر از یک ماه در آن بود) نام خود را به عنوان مشاور IP۳ درج کرده بود. مقامات IP۳ گفتند که این لیست اشتباه بوده و آقای فلین با این شرکت ارتباطی ندارد.

بازرسان کمیته نظارتی سعی در کشف سؤالاتی دارند که دادستان‌های فدرال در دادستانی ایالات متحده در بروکلین ماه‌ها در حال بررسی این موارد هستند: آیا آقای باراک، که هدایت سرمایه گذاری را برای کمپین و تحلیف آقای ترامپ در سال ۲۰۱۶ انجام داده است، سعی کرده تا پیام‌های دولت ترامپ را به نفع دولت‌های عربستان سعودی و امارات متحده عربی ـ که شرکت او صد‌ها میلیون دلار در آن تجارت انجام داده است ـ شکل دهد؟

باراک در مبارزات انتخاباتی، انتقال قدرت و اوایل کار دولت ترامپ با افرادی که به خانواده حاکم امارات متحده عربی نزدیک بوده اند، از جمله آقای الملک و یوسف العتیبا، سفیر قدرتمند امارات در ایالات متحده، در تماس نزدیک بوده است.

در ماه می سال ۲۰۱۶، آقای باراک پیش نویس سخنرانی در مورد سیاست‌های انرژی را به آقای الملک ارسال کرد که ترامپ، که در آن زمان در آستانه نامزدی ریاست جمهوری حزب جمهوری خواه قرار داشت، قرار بود همان ماه در داکوتای شمالی سخنرانی کند، و در آن از طرفداری از منطقه خلیج فارس سخت گفته بود. بر اساس این گزارش، الملک، که توسط دادستان‌های فدرال بازپرسی شده، این پیش نویس را بین مقامات اماراتی و سعودی پخش کرد.

آقای باراک سپس اصلاحات آقای ملک را در این پیش نویس به پل منافورت، رئیس کمپین مبارزات انتخاباتی ترامپ فرستاد. باراک در نامه‌ای به آقای مانافورت گفت: این پیش نویس تا جای ممکن که از خطوط قرمز عبور نکنیم به خواسته ما نزدیک است؛ به من زنگ بزن.

براساس این گزارش یک روز بعد الملک پیش نویس تجدید نظر شده‌ای را با اظهارات یک مقام اماراتی به باراک ارسال کرد و نوشت: این همان چیزی است که ما با همسایگان خود توافق کردیم. بعداً، منافورت پیش نویس دیگری از سخنرانی به باراک ارسال کرد و نوشت: این چیزی است که شما می‌خواهید.

طبق قانون ثبت فعالیت نمایندگان خارجی، هر که می‌خواهد به نمایندگی از یک مقام یا نهاد خارجی در سیاست‌های آمریکا تأثیر بگذارد، موظف است فعالیت خود را به وزارت دادگستری افشا کند. دستیاران آقای باراک گفته اند که او هرگز به دستور هیچ مقام یا نهاد خارجی عمل نکرده، بلکه صرفاً سعی کرد به عنوان واسطه بین آقای ترامپ و یک منطقه پیچیده و رقیب در جهان عمل کند.