سه شنبه , ۶ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ثبت نخستین تصویر از گربه وحشی در اصفهان !

ثبت نخستین تصویر از گربه وحشی در اصفهان !

برای نخستین بار تصویر گربه وحشی در پارک ملی و پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی اصفهان به ثبت رسید.

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست اصفهان، علی‌اکبر نوروزی‌نیا اظهار داشت: برای نخستین بار یک گربه وحشی توسط دوربین تله‌ای که محیط‌بانان این اداره در منطقه نصب کرده بودند عکسبرداری شد.

گربه وحشی

سرپرست اداره پارک ملی و پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی اصفهان گفت : پیش از این گزارش‌هایی از وجود این گربه‌سان در پارک ملی و پناهگاه حیات‌وحش کلاه قاضی اصفهان اعلام شده بود ولی این عکس نخستین ثبت  حضور این گونه در این منطقه است.

وی با بیان اینکه این گونه گربه‌سان از جمله گونه‌های حمایت شده سازمان حفاظت محیط زیست است، افزود:  گربه‌های وحشی در اکثر زیستگاه‌های ایران اعم از جنگلی،کوهستانی،استپی،بیابانی و حتی نزدیک به مناطق مسکونی دیده می‌شوند.

نوروزی‌نیا تصریح کرد: گربه وحشی از پستانداران کوچک، خزندگان، ماهی ها،دوزیستان،حشرات،پرندگان وتخم و جوجه آن ها تغذیه می‌کنند.

پارک ملی و پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی با مساحتی در حدود ۵۰ هزار هکتار در منطقه جنوب شرقی اصفهان واقع شده است؛ منطقه کلاه قاضی به موجب شرایط خاص از دیرباز زیستگاه وحوش از جمله کل، بز، قوچ و میش، آهو، خرگوش، پلنگ، گرگ، کفتار، یوزپلنگ، ‌روباه، شغال وگربه وحشی بوده و دارای قدمت تاریخی زیادی است.

براساس قوانین حفاظت از تنوع زیستی کشور، هرگونه زنده گیری، شکار، خرید و فروش جانوران وحشی حمایت شده جرم است و پیگرد قانونی دارد.