جمعه , ۲۶ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » پیمانه اقتصادی؛

پیمانه اقتصادی؛

 

این پیمانه تیتر‌هایی همچون کاهش ۸.۵ درصدی واردات در سه‌ماهه نخست سال، لاگارد تاییدیه بانک مرکزی اروپا را گرفت، رشد سهام آسیایی پیش از تصمیم‌گیری بانک مرکزی اروپا، بازار طلا و سکه تهران در آخرین روز هفته، قیمت طلا در بازار جهانی با کاهش روبه‌رو شد، مقام مسئول: نان فعلا گران نمی‌شود و افزایش قیمت نفت در بازار‌های جهانی با کاهش ذخایر نفت آمریکا را در بر دارد.

کاهش ۸.۵ درصدی واردات در سه‌ماهه نخست سال

آمار جدید گمرک درباره تجارت ۳ ماهه نخست امسال نشان می‌دهد میزان صادرات در این مدت به ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسیده که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۱۱ میلیارد و ۶۳۰ میلیون دلار بود؛ یعنی کاهشی حدودا یک درصدی را در صادرات سه ماهه امسال شاهد بوده‌ایم. اما از طرف دیگر کفه واردات در سه ماهه اول امسال سبک‌تر از سال گذشته شده و با ارزش ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلاری، حدود ۸.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ کاهش یافته است؛ واردات در سه ماهه نخست سال قبل ۱۱ میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار ثبت شده است. در نهایت حجم تجاری بهار امسال ۲۱ میلیارد و ۷۰ میلیون دلار ثبت شد که این رقم در بهار سال ۹۸،  ۲۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بود.

دریافت وام از بانک‌های سوئیس با نرخ سود منفی

بانک‌های سوئیس شروع به اعطای وام با نرخ سود منفی کردند. به نقل از بلومبرگ، بانک‌های سوئیس شروع به صدور وام با نرخ منفی کردند، این به لطف سیاست فوق العاده انعطاف پذیر بانک مرکزی این کشور محقق شد. نرخ بهره بانک ملی سوئیس در حال حاضر در سطح منفی قرار دارد  و معادل منفی ۰.۷۵ درصد در سال است. در این شرایط، وقتی بانک مرکزی سپرده ها را از موسسات اعتباری کشور دریافت می کند؛ آنها مجبور به پرداخت پول برای نگهداری بودجه اضافی هستند. بانک ها به منظور اجتناب از هزینه های اضافی، سعی می کنند وجوه موجود را به صورت وام پخش کنند. در عین حال، در برخی موارد، بانک ها به برخی از مشتریان خود وام با نرخ منفی می دهند. بدین ترتیب، وام گیرندگان علاوه بر اینکه با گرفتن وام سود می برند در آخر نیز مبلغی کمتر از مبلغ دریافتی وام به بانک ها پرداخت می کنند.

هفت – هشت نفر تا ۱۰ نفر دانه درشت با بدهی بانکی چند هزار میلیاردی داریم

عبدالناصر همتی با اشاره به این‌که مصوبه مجلس شورای اسلامی در مورد بدهکاران بانکی با هماهنگی بانک مرکزی تهیه شده است، اظهار کرد: کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نظرهای ما در این طرح را لحاظ کرد امیدوارم با تصویب این طرح کمک خوبی برای پرداخت بدهی معوق بدهکاران زیر دو میلیارد تومان باشد. وی در ادامه گفت: اما لیست بدهکاران عمده فرق می‌کند. هفت – هشت نفر تا 10 نفر دانه درشت هستند که رقم بدهی آنها چند هزار میلیاردی است که توسط کمیته فرادستگاهی بانک مرکزی بدهی این افراد در حال بررسی است. در جلسه مبارزه با مفاسد اقتصادی هم مطرح شد و معاون اول رئیس‌جمهور دستور دادند که گزارشی از آنها تهیه شود. /ایسنا

لاگارد تاییدیه بانک مرکزی اروپا را گرفت

شورای حکام اتحادیه اروپا اعلام کرد که ریاست کریستین لاگارد بر بانک مرکزی اروپا تایید رسمی شده است.

براساس بیانیه‌ای که در این زمینه منتشر شده است، شورای حکام با کاندیدای مطرح شده هیچ مخالفتی ندارد. در این بیانیه از لاگارد، رییس سابق صندوق بین المللی پول به عنوان “فردی شناخته شده و برجسته، با تجربه حرفه‌ای در مسایل مالی و بانکی” نام برده شده است. لاگارد که ریاست بانک مرکزی اروپا را از اول نوامبر سال جاری میلادی و پس از انتصاب رسمی از سوی رهبران اروپایی از مارو دراگی تحویل می‌گیرد، میراث دار دوره ای خواهد بود که عصر یورو با کاهش ارزش روبرو شده و تنش های تجاری فضای مالی و بانکی را با چالش مواجه کرده است. انتظار می رود شورای حکام بانک مرکزی اروپا باز هم نرخ بهره را کاهش دهد.

رشد سهام آسیایی پیش از تصمیم‌گیری بانک مرکزی اروپا

روز پنج‌شنبه، پس از رشد وال‌استریت با بالا آمدن سهام تکنولوژی، سهام آسیایی در انتظار تصمیم بانک مرکزی اروپا برای کاهش نرخ بهره، محتاطانه رشد کردند. نیکی ژاپن در آغاز معاملات به رکورد ۳ ماهه رسید، اما در ادامه بخشی از سود خود را از دست داد و تنها ۰.۲۶ درصد رشد کرد. در بازار چین، شاخص شانگهای ۰.۲۷ درصد رشد کرد و شاخص هانگ‌سنگ در هنگ‌کنگ ۰.۳۴ درصد بالا آمد. ای‌اس‌اکس استرالیا هم با انتظار از اینکه بانک مرکزی اروپا و فدرال‌رزرو، به زودی نرخ بهره خود را کاهش خواهند داد، با رشد ۰.۵۲ درصدی روبرو شد، اما افت ۰.۵۳ درصدی کوسپی کره‌جنوبی، به علت کاهش درآمدهای اخیر سازندگان تراشه کامپیوتری، رخ داد. در عین حال، تنش‌های تجاری بین توکیو و سئول، باعث شد که رشد گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا-اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن به ۰.۲۲ درصد محدود شود. سرمایه‌گذاران بازار سهام، این روزها با امید به اتفاقات مثبت در مذاکرات تجاری چین و آمریکا و نیز احتمال تسهیل در سیاست‌گذاری‌های مالی جهان، تشویق شدند. آن‌چه احتمال کاهش نرخ بهره بانک‌های مرکزی جهان را بالا برده است، اعلام یک مجموعه از شاخص‌های مدیران خرید (پی‌ام‌آی) از اقتصادهای جهان بود که ضعیف‌تر از سطح انتظار بودند. در بازار ارز، یورو به نرخ برابری دلاری ۱.۱۱۲۵ رسید که از اواخر ماه می تاکنون بی‌سابقه بود. شاخص دلار هم در ۹۷.۷۲۴ واحد، بدون تغییر ماند.

بازار طلا و سکه تهران در آخرین روز هفته

اتحادیه طلا و سکه تهران: هر قطعه سکه تمام طرح قدیم به نرخ ۴ میلیون تومان رسید. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۱۳۰ هزار تومان قیمت گذاری شد. هر نیم سکه بهار آزادی نیز به رقم ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسید. هر ربع سکه بهار آزادی نیز یک میلیون و ۴۲۰ هزار تومان قیمت گذاری شد. هر سکه یک گرمی در پایان هفته، به رقم ۹۵۰ هزار تومان کاهش یافت. همچنین هر مثقال طلای ۱۷ عیار آبشده که به عنوان مبنا برای محاسبات نرخ گذاری است، به رقم یک میلیون و ۷۴۱ هزار تومان رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار، ۴۰۱ هزار و ۹۰۰ تومان ارزشگذاری شد.

قیمت طلا در بازار جهانی با کاهش روبه‌رو شد

قیمت طلا در معاملات روز پنجشنبه بازار جهانی تحت تاثیر رشد ارزش دلار آمریکا که تقاضا برای خرید این فلز ارزشمند را محدود کرد، با کاهش روبه‌رو شد. هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز پنج شنبه بازار سنگاپور ۰.۳ درصد کاهش یافت و به ۱۴۲۲ دلار و سه سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۱۴۲۲ دلار و ۶۰ سنت رسید.

افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی با کاهش ذخایر نفت آمریکا

روز گذشته در بازارهای جهانی قیمت نفت خام برنت با 69 سنت افزایش نسبت به روز گذشته به قیمت 63 دلار و 87 سنت معامله شد. رویترز نوشت: قیمت نفت روز پنج‌شنبه به دلیل تنش‌های منطقه خاورمیانه و کاهش ذخایر نفت آمریکا افزایش یافته است، اما ارائه شاخص‌های آماری مبنی بر کاهش رشد اقتصادی و احتمال کاهش تقاضای نفت، مانع از افزایش بیشتر قیمت نفت شد. نفت وست تگزاس آمریکا هم افزایش 55 سنتی را تجربه کرد و هر بشکه از این نوع نفت خام به قیمت 56 دلار و 43 سنت به فروش رفت. براساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا که روز چهارشنبه منتشر شد،‌ میزان ذخایر نفت آمریکا در هفته‌های گذشته تقریبا 11 میلیون بشکه افت داشت. در حالی که پیش از این تحلیلگران پیش‌بنیی کرده بودند که تنها احتمال کاهش 4 میلیون بشکه وجود دارد. به نقل از فارس؛ در سایر فرآورده‌های نفتی هم قیمت‌ها افزایشی بود، به طوری که بنزین با رشد 2.11 دلار در هر گالن به قیمت 187 دلار و 62 سنت به فروش رفت. قیمت نفت کوره هم افزایش 1.38 دلاری داشت.

افزایش ۶۶ سنتی قیمت سبد نفتی اوپک

دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک): قیمت سبد نفتی این سازمان روز چهارشنبه به ۶۴  دلار و ۵۸ سنت رسید در حالی که روز پیش از آن ۶۳ دلار و ۹۲ سنت بوده است. سبد نفتی اوپک شامل ١٤ نوع نفت خام اعضای این سازمان از جمله مخلوط الجزایر، گیراسول آنگولا، اورینته اکوادور، سبک رابی گابون، میناس اندونزی، سنگین ایران، سبک بصره، صادراتی کویت، السدر لیبی، سبک بونی نیجریه، سبک عربی عربستان، موربان امارات، مری ونزوئلا و جنو کنگو است.

خروج ارز برای واردات ۴ تن آب مقطر به کشور

آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی ۱۲ ماهه سال ۹۷، حاکی از آن است که در این مدت بیش از ۴ تن آب مقطر از کشور‌های مختلف جهان وارد ایران شده است. براساس واردات این آب مقطر به کشور، ۱۴ هزار و ۳۸ دلار ارز از کشور خارج شد که بالغ بر ۵۹۸ میلیون و ۹۸۳ هزار و ۷۳۶ تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است. گفتنی است در ۱۲ ماهه سال ۹۷ آب مقطر از ۶ کشور جهان از جمله دانمارک، آلمان، جمهوری کره، سوئیس، فرانسه، ترکیه وارد ایران شده است. به نقل از میزان؛ در بین کشور‌های ذکر شده جمهوری کره با صادرات آب مقطر به ارزش ۴ هزار و ۶۵۶ دلار بزرگترین صادرکننده این محصول به ایران بوده است.

کاهش تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی

بر اساس گزارش منتشر شده بانک مرکزی، خردادماه امسال، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۶ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۹.۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد. همچنین در خردادماه امسال متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی شهر تهران بالای ۱۳ میلیون تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۴.۹ و ۱۰۴.۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

عقب گرد دلار به کانال ۱۱ هزار تومان

روز گذشته، بر اساس اطلاعات سامانه سنا بانک مرکزی که بیانگر میانگین وزنی نرخ خرید و فروش ارزبر مبنای معاملات ثبت شده در سامانه نظارت ارز توسط بانک‌ها و صرافی‌های مجاز کل کشور است؛ هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ ۱۱۸۵۰ تومان خریداری شد و به قیمت ۱۱۹۵۰ تومان به متقاضی دریافت دلار آمریکا فروخته شد. این نرخ نسبت به روز قبل، ۲۵۰ تومان کاهش داشته است. همچنین هر اسکناس یورو در بازار امروز، به نرخ ۱۳۶۵۰ تومان در صرافی هالی بانکی و مجاز، خریدار شد و با افت ۲۰۰ تومان نسبت به نرخ پایانی روز چهارشنبه، به قیمت ۱۳۷۵۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد.

مقام مسئول: نان فعلا گران نمی‌شود/ نان‌های سفارشی، خارج از شرایط نرخ‌گذاری

مجتبی صفایی نایب‌ رئیس اتاق اصناف ایران درباره بازارنان گفت: هم اکنون افزایش نرخی به واحد‌های صنفی ابلاغ نشده است. وی تصریح کرد: تمام نرخ ها را از سراسر کشور استعلام کردیم و این پیشنهاد را به ستاد تنظیم بازار هم دادیم که هیچگونه افزایش نرخی در نانوایی ها نداشته باشیم، به عبارتی در سال ۹۸، هیچ افزایش نرخی به واحد‌های صنفی ابلاغ نشده است. وی با تاکید بر اینکه نان آزادپز و دولتی، هر ۲ با توجه به شرایط خاص خود نرخ‌گذاری شده‌اند، اظهار کرد: نان‌های سفارشی، خارج از شرایط نرخ‌گذاری هستند و این در حالی است که واحد‌های آزادپز نیز با توجه به سهمیه خود از آرد یارانه‌ای استفاده می‌کنند. صفایی بیان کرد: به واحد‌های بازرسی ابلاغ شده است که با واحد‌های گران فروشی برخورد قاطع شود و درصورت مشاهده، ورود کرده و به اشد مجازات، محکوم شوند. نایب‌رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه سال گذشته، افزایش ۱۸ درصدی قیمت نان را در این واحد‌های نانوایی شاهد بوده ایم، تصریح کرد: تمام واحد‌های نانوایی در سراسر کشور بعد از گرانی و تورم، درخواست افزایش قیمت را داشتند، چرا که استدلال آن‌ها این است که نانوایی‌ها زیان ده هستند و می‌بایستی قیمت‌ها را افزایش دهند، این درحالی است که این واحد‌های صنفی، پیشنهاد جایگزین هم دارند و اصراری تنها بر افزایش قیمت نان ندارند، آن‌ها خواستار آن هستند که دولت بخشی از هزینه‌های سربار آن‌ها را به عنوان یارانه به آن‌ها پرداخت کنند. /باشگاه خبرنگاران جوان