یکشنبه , ۶ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » رئیس قوه قضائیه: دادگستری‌ها منتظر دستورالعمل‌ از تهران نباشند/

رئیس قوه قضائیه: دادگستری‌ها منتظر دستورالعمل‌ از تهران نباشند/

رئیس قوه قضائیه گفت: باید تلاش کنیم ورود پرونده به دادگستری کاهش یابد و آن دست مسائلی که می‌تواند بدون ورود پرونده به دادگستری حل شود حتما باید به راهکارهایی غیر از ورود پرونده به دادگستری فکر کرد.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی ظهر امروز  در دیدار با دیدار قضات و کارکنان دستگاه قضایی خراسان رضوی اظهار داشت: باید تلاش کنیم ورود پرونده به دادگستری کاهش یابد و آن دست مسائلی که می‌تواند بدون ورود پرونده به دادگستری حل شود حتما باید به راهکارهایی غیر از ورود پرونده به دادگستری فکر کرد.

وی با اشاره به کارهایی که می‌شود  در جهت کاهش جرم و جنایت در جامعه است، گفت: از گسترش معنویت و اخلاق گرفته تا بسیاری از راهکارها و ساز و کارهایی که می‌تواند در جهت کاهش ورودی پرونده به دادگستری موثر باشد باید همه آن‌ها را اقدام کرد، کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضا یک راهکار ندارد، چند ضلعی است و باید همه آن به کار بیاید تا منجر به کاهش ورود پرونده به دادگستری شود.

رئیس قوه قضائیه در ادامه خاطرنشان کرد: این 9 درصد کاهشی که در سال جاری نسبت به پرونده‌ها ایجاد شد با یک برنامه‌ریزی جامع و پیگیر باید به یک جریان فراگیر برای کاهش ورودی پرونده به دادگستری تبدیل شود.

رئیسی اضافه کرد: آقایون هم در این مسائل، حتما منتظر دستورالعملی از تهران نباشند، با یک سری ابتکاراتی که در استان‌ها و شهرستان‌ها انجام می‌دهند خیلی از مسائل حل می‌شود، گاهی ابتکاراتی در شهرستان‌ها و استان‌ها انجام می‌شود که بسیار قابل توجه است، لذا ضمن اینکه از نظر سازمانی باید منتظر دستورات از تهران بود اما در ابتکار و خلاقیت باید مدیران و قضات در بخش‌های مختلف کارهایی را انجام دهند.

وی در ادامه تصریح کرد: امروز ابتدای ساعات اداری به یکی از مجموعه‌های قضایی در مشهد سر زدم، البته دوستان به خاطر آمدن به این جلسه نبودند، اما بعضی از همکاران ابتکاراتی داشتند که توصیه کردم به دیگران و سایر استان‌ها منتقل کنید، مشکلاتی هم بود که به آن اشاره می‌کنم.

رئیس قوه قضائیه اضافه کرد: اینکه فقط به آمار بسنده بشود صحیح نیست، ما آمار و عدد را یک شاخص مهم می‌دانیم و نمی‌شود از دستور خارج کرد اما فقط آمارگرایی و آمارزدگی امر نادرست و نا صحیحی است.

رئیسی ادامه داد: گاهی یک پرونده داریم که ساعت‌ها، روزها و هفته‌ها وقت قاضی را به خودش اختصاص می‌دهد، شاید یک پرونده باشد اما صدها پرونده تلقی می‌شود؛ حتما باید به کیفیت در کنار کمیت توجه بشود و بهره‌وری هم بر این اساس مورد توجه قرار بگیرد که این مورد تاکید ما است.

رئیس قوه قضائیه در ادامه خاطرنشان کرد:  اسناد رسمی باید به عنوان یک موضوعی از نظامات اجتماعی در نظر گرفته شود و این نظم در اسناد است، اگر این نظم را در جامعه حاکم نکنیم ، تثبیت مالکیت نخواهد شد، و حقوق افراد ضایع می‌شود.

وی با اشاره به اینکه حتما باید  به دنبال این برویم که اسناد رسمی بشود، گفت:  در مسائل شرعی و قانونی ما نسبت نظامات اجتماعی یک جایگاهی وجود دارد که برای نظم در جامعه، نظم اسناد، اجازه نمی‌دهد افراد به حقوق دیکران تعدی بکنند.

رئیسی در ادامه گفت: از دیگر تاکیدات قوه قضائیه کاهش جمعیت کیفری است که یکی از سیاست‌های مهم این دستگاه می‌باشد؛ قضات باید در جایی که اختیار دارند و حدود قانون اجازه می‌دهد حد المقدور حکم بازداشت صادر نکنند تا به زندان روانه شوند.

رئیس دستگاه قضا خاطرنشان کرد: موضوع مهم دیگر بحث سلامت اداری برای جمیع دستگاه‌ها و ادارات کشور و به ویژه دستگاه قضاست که در دیدار اخیر دست‌اندرکاران دستگاه قضا با مقام معظم رهبری این مسئله مورد تاکید ایشان بود و ما هم به دوستان و همکاران در دستگاه تاکید کرده‌ایم که هیچ گونه ناسلامتی را بر نمی‌تابیم و رفتارمان در مواجه با آن شدید خواهد بود همچنین باید تلاش کنیم تا با اقدامات و تصمیمات مان زمینه‌های فساد و ناسلامتی را از بین ببریم.

وی با طرح سئوال این که برای مثال اگر در دستگاه شخصی مفسد شناخته شد آیا اعلان و تنبیه وی برای عموم جامعه موجب تضعیف یا تقویت دستگاه قضا می‌شود؛ تصریح کرد: اعتقاد ما بر این است که فساد در کوتاه‌ترین از سطح آن نباید وجود داشته باشد اما اگر شخصی مفسد در دستگاه را شناسایی کردیم و آن را اعلام کردیم قطعا موجب تقویت دستگاه قضا خواهد شد چرا که معتقدیم مردم این رفتار و شفافیت را دوست دارند و باید نگاه مردم و نخبگان را به عملکرد قوه قضائیه را در برهه‌های مختلف بررسی کرد.

رئیسی اضافه کرد: برای مثال در پرونده شرکت پدیده مردم پرسش‌های بسیاری دارند و من خود شاهدم که هر جا مردم مرا می‌دیدند در این باره سئوال می‌پرسیدند در اینجا لازم می‌دانم از زحمات قاضی و همکاران محترم درباره این پرونده و حکم 500 صفحه‌ای آن که یکی از احکام بی‌نظیر دستگاه قضایی است تشکر کنم اما باید توجه داشت باید به اذهان و افکار عمومی پاسخ داد و در این امر باید صدا و سیما، رسانه ملی، دیگر رسانه‌ها دخیل شوند تا ابعاد این قضیه و سایر پرونده‌ها برای مردم تبیین شود.

رئیس دستگاه قضا در ادامه تصریح کرد: تعدادی از همکاران درخواستی مبنی بر تعطیلی پنجشنبه‌های شعب در استان خراسان رضوی را داشتند که باید بگویم باید بر اساس اقتضائات شرایط کاری فعالیت کرد پس در نتیجه با این حجم از پرونده و لزوم رسیدگی به آن‌ها این درخواست فعلا مورد رضایت ما نیست و باید هر چه می‌توانیم کار کنیم همچنین یکی از عزیزان درباره دستیار قضایی سئوال فرمودند که باید بگویم که در حال پیگیری پیشنهاد دستیار قضایی هستیم.

وی در ارتباط با سوالی نسبت به شورای حل اختلاف افزود: حل اختلاف امری است که ریشه در باورهای دینی و ملی ما دارد و بنا ما نیز تقویت شوراهای حل اختلاف است در ابتدا قرار بود شوراهای حل اختلاف افتخاری باشد اما با سپردن بخشی از کار دستگاه قضا به این شورا ها به وضعیت دیگری تبدیل شد که ما در حال حل این مسئله هستیم و جای نگرانی نیست.

رئیسی در ادامه اظهار داشت: در سال رونق تولید و حمایت از کالای ایرانی هستیم، به عقیده من باید هر دستگاهی به مقتضای مسئولیتش نسبت به اجرای این شعار اهتمام ورزد دستگاه قضا نیز به مقتضای مسئولیتش سعی بر اجرایی کردن و حمایت از شعار سال دارد و یکی از مسئولیت‌های ما برخورد با مفسدان اقتصادی و کسانی که می‌خواهند شرایط اقتصادی کشور را ناسالم کنند است به همین جهت در سازمان بازرسی کل کشور دفتر امنیت سرمایه گذاری را نیز بر قرار شده است.

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: خصوصی سازی امری است که باید صورت پذیرد و در برنامه های توسعه نیز به آن تاکید شده ‌اما شاهدیم این روند کند و دولت‌ها نقش تصدی‌گری ایفا می‌کنند؛ دولت نباید نقش تصدی‌گری بر عهده داشته باشد فلذا باید از تصدی‌گری دولت بکاهیم و خصوصی‌سازی واقعی را انجام دهیم؛ نحوه خصوصی‌سازی نباید به گونه‌ای باشد که حرف و حدیث و شبهه‌ای در آن وجود داشته باشد.

وی اضافه کرد: مردم گله مندند و حق هم دارند اما وظیفه ما این است که کارهایی که حداقل به عهده و وظیفه ما است را به خوبی و دقت و صحیح انجام دهیم و این در پی اقدام عملی، میدانی، سعی و تلاش صورت می پذیرد ؛امید مردم به اجرا و پیگیری عدالت در دستگاه قضا باید به گونه‌ای باشد که موجب اعتماد مردم به ما شود نه دوری از ما فلذا سعی کنید با رفتار و کارهایی در راستای عدالت موجب رضایت مردم و خداوند متعال شوید.

منبع: تسنیم