سه شنبه , ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » تلویزیون سوریه: حمله هوایی اسرائیل به منطقه‌ای در نزدیکی بلندی‌های جولان- محل استقرار نیروهای شبه نظامی مورد حمایت رژیم ایران /

تلویزیون سوریه: حمله هوایی اسرائیل به منطقه‌ای در نزدیکی بلندی‌های جولان- محل استقرار نیروهای شبه نظامی مورد حمایت رژیم ایران /

یک شبکه تلویزیونی دولت سوریه بامداد روز چهارشنبه دوم مرداد ماه از حمله به منطقه‌ای استراتژیک در جنوب سوریه خبر داده است.

رویترز به نقل از منابع اطلاعاتی می‌گوید این منطقه محل استقرار نیروهای شبه نظامی مورد حمایت ایران است.

شبکه الاخباریه جزییات بیشتری از این حمله ارائه نکرده اما گفته منطقه تل الحاره در حومه شمال غربی استان درعا در جنوب سوریه مورد حمله قرار گرفته است.سانا خبرگزاری دولتی سوریه می گوید، این حمله فقط خسارات مالی به جای گذاشته و کسی زخمی و کشته نشده است.

رویترز به نقل از منابع اطلاعاتی غربی می‌گوید، منطقه‌ای که بامداد چهارشنبه مورد حمله قرار گرفته قبلا در اختیار نیروهای روسی بود اما نیروهای روس این منطقه را ترک کردند و شبه نظامیان مورد حمایت ایران جایگزین آنها شدند.

منطقه الحاره در مکانی راهبردی واقع است، چراکه ۱۲ کیلومتر با بلندی‌های جولان فاصله دارد. این منطقه بر بلندی های جولان اشراف دارد.

در این منطقه تاسیسات پدافند هوایی و تعداد زیادی از رادارهای روسی قرار داشتند اما شورشیان مخالف حکومت بشار اسد در سال ۲۰۱۴ این منطقه را تصرف کردند.

نیروهای دولتی سوریه سال گذشته توانستند این منطقه استراتژیک را از نیروهای شورشی باز پس بگیرند.

اسرائیل ماه گذشته هم به این منطقه کرده بود.

حملات اسرائیل به داخل مرزهای سوریه تازگی ندارد و پیش از این نیز شماری از نیروهای جمهوری اسلامی در سوریه در جریان این حملات جان خود را از دست داده بودند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل همواره تاکید کرده که کشورش حضور نظامی ایران و گروه‌های نیابتی آن را درسوریه و در مرزهای اسرائیل تحمل نمی‌کند و پیش از آن‌که به یک تهدید جدی مبدل شود، اقدام می‌کند.

تهران می‌گوید این نیروهای «مستشاران نظامی» هستند که به درخواست دمشق و برای «نبرد با تروریسم» به سوریه اعزام شده‌اند. اسرائیل اما جمهوری اسلامی را متهم کرده قصد ایجاد «پایگاه‌هایی دائمی» در نزدیکی مرزهای این کشور را دارد و اجازه نخواهد داد امنیتش تهدید شود.

اسرائیل طی سال‌های گذشته صدها حمله به سوریه انجام داده و مسئولیت برخی از آن‌ها را نیز برعهده گرفته‌است. بسیاری از این حملات اهدافی مرتبط با نیروهای جمهوری اسلامی یا شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان، انبارهای تسلیحاتی یا پایگاه‌های دیگر آن‌ها بوده‌اند.

با استفاده از رویترز و رادیو فردا؛ خ