پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » تخلیل نهادهای امنیتی درباره چهره ای به نام مهدی خلجی!

تخلیل نهادهای امنیتی درباره چهره ای به نام مهدی خلجی!

چه کسانی جنازه مهدی خلجی – زامبی خط مقدم جنگ روانی علیه رژیم ایران – را از قبر بیرون آوردند؟

در متن زیر به‌خوبی توضیح داده می‌شود جنازه مهدی خلجی که پنج ماه پیش حیات سیاسی‌اش پایان‌یافته به‌حساب می‌آمد با چه مکانیسمی و با کمک چه کسانی احیا شد.

واکنش خبرنگاران اصلاح‌طلب به اظهارات علیزاده علیه «من و تو»بولتن نیوز- گروه سیاسی: علی علیزاده به‌عنوان یک تحلیلگر سیاسی معتقد است که مهدی خلجی به مدت ده سال «شاه‌مهره» ‌جنگ نرم نو محافظه‌کاران و صهیونیست‌های واشنگتن بود. او به مدت ده سال هر صبح منافذ و نقاط حساس قابل تحریم در اقتصاد ایران را به کارفرمایان آمریکایی و اسراییلی‌اش در موسسه واشنگتن در سیاست خاور نزدیک (واینپ) معرفی می‌کرد و ظهرها در کنگره و سنا برای تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران لابی می‌کرد و شب‌ها در رسانه‌های فارسی‌زبان و به‌ویژه بی‌بی‌سی با زبانی فصیح و بلیغ این سیاست‌ها را به ذهن میلیون‌ها ایرانی تزریق و آن‌ها را بدون اینکه بفهمند با تحریم خودشان همراه می‌کرد.

 

به گزارش بولتن نیوز، علیزاده در ادامه یادداشت خود که در صفحه اجتماعی‌اش نیز منتشرشده، آورده است:

پنج ماه پیش اما تشت رسوایی خلجی فروافتاد و رسانه‌های فارسی‌زبان دولت‌های غربی ازجمله بی‌بی‌سی زیر فشار افکار عمومی مجبور به کنار گذاشتنش شدند؛ اما انگار کارفرمایان خلجی که به او برای شغل «توجیه‌گری تحریم‌ها و بی‌حس کردن ایرانیان نسبت به سیاست‌های ایران‌ستیزانه» حقوق می‌دهند و رسانه‌های فارسی‌زبانی که اصلاً برای توجیه تحریم‌ها تأسیس‌شده‌اند صبرشان به سر آمده و او را دوباره روانه میدان کرده‌اند.

دلشاد امامی در متن زیر به‌خوبی توضیح داده که جنازه خلجی که پنج ماه پیش حیات سیاسی‌اش پایان‌یافته به‌حساب می‌آمد با چه مکانیسمی و با کمک چه کسانی احیا شد و مثل یک زامبی به خط مقدم جنگ روانی علیه ایران برگردانده شد؛ و مثل تمام بیست و دو سالی که از اصلاحات گذشته، مشکل ما بیشتر از آنکه با دشمن باشد با دوستانی است که انگار خط قرمزی ندارند.

چه کسانی مهدی خلجی را از قبر درآوردند؟

مهدی خلجی روز گذشته در برنامه‌ی شصت دقیقه‌ی بی‌بی‌سی فارسی حضور یافت و در بحث حساس توقیف نفت‌کش‌ها مقابل مجید تفرشی قرار گرفت. میزبان خلجی سعی داشت زیر سایه‌ی حساسیت موضوع نفت‌کش‌ها در این زمان خاص، رسوایی شراکت همسر خلجی در یکی از مهم‌ترین پرونده‌های اختلاس تاریخ ایران را، جلوی چشمان میلیون‌ها مخاطب بی‌اهمیت جلوه دهد و خلجی را مجددا برای تبلیغ سیاست‌های موسسه‌ی نئوکان واشنگتن، به تریبون پر مخاطب بی‌بی‌سی فارسی برگرداند.

مهدی خلجی و بی‌بی‌سی فارسی، گمان کردند بعد از وقفه‌ای چند ماهه و روشویی سرسری امور، یعنی جدایی نمادین خلجی از همسر اختلاس‌گرش و سه چهار توییت غیررسمی درباره عدم اطلاع خلجی از اختلاس همسرش، می توانند مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی را تحمیق کنند و حافظه آن‌ها را مثل یک هارد کامپیوتری با تمهیدهای روانشناسانه پاک کنند. در این تصور بی شرمانه و در تلاش‌ برای روشویی پرونده کثیف یکی از بزرگترین اختلاسهای تاریخ ایران از اذهان افکار عمومی تنها هم نبودند. آن‌ها کمک و یاری ضمنی عده‌ای از منتقدان خلجی را هم به همراه داشتند.

تعداد بازدید : 3

00:00 00:49
تعداد بازدید : 3

00:00 01:00

 

علیرضا نامور حقیقی که از مهم‌ترین و انگشت‌شمار منتقدین مهدی خلجی در بی‌بی‌سی فارسی محسوب می‌شود، کسی که روی آنتن زنده‌ی بی‌بی‌سی فارسی سه سال پیش به او گفته بود نظراتش بسته به این که در کدام موسسه کار می‌کند، تغییر می‌کنند (ویدیوی دوم)، درست در بزنگاه رسوایی خلجی به جای اعتراض به دعوت دوباره از مهدی خلجی، به‌عنوان شریک گفتگو در شبکه سعودی ایران اینترنشنال مقابلش خلجی نشست و با این کار قدمی در راه احیای اعتبار خلجی و بازگشتش به فضای عمومی برداشت (عکس سوم)؛ و در نهایت روز گذشته مجید تفرشی، تاریخدانی که در تلویزیون جمهوری اسلامی ایران هم حضور مداوم دارد و طبق گفته‌ها از نزدیکان حسام‌الدین آشنا به شمار میرود با قبول کردن حضور در بی‌بی‌سی فارسی و برنامه‌ی شصت دقیقه به‌عنوان مهمان مقابل مهدی خلجی، به بازگشت او رسمیت و مشروعیت بیشتر بخشید.

بگذارید یادآوری کنیم که مهدی خلجی که این ده سال منتقدین از نفوذ عجیب و رانت غیرعادی خودش و حامیان مالی‌ش در بی‌بی‌سی فارسی متعجب بودند به چه دلیل از رسانه‌های فارسی‌زبان حذف شده بود: همسرش همین چند ماه پیش صدر اخبار بود که شریک اختلاسی بزرگ از آب در آمده است. اختلاسی که تحریم‌ها شرایطش را مهیا کرده بودند. همان تحریم‌هایی که مهدی خلجی ده سال عمرش را صرف طراحی و تصویب آن ها در واشنگتن و توجیهشان در بگذارند مدت طولانی از رسانه‌ها دور بماند، حتی با این که حالا عده‌ی بیش‌تری از رسوایی و وابستگی او با خبرند. از این جهت است که در کمال بی‌شرمی، بی‌بی‌سی فارسی روش تکراری‌ش را به کار گرفته است: در بحثی حساس تریبون مهیا را به منتقد به ظاهر جدی‌ خلجی، تعارف می‌زند و منتقد را متاثر از حساسیت بحث، در احیای خلجی به خدمت خود ‌می‌گیرد؛ و البته این امر ممکن نیست مگر آنکه منتقدان به ظاهر جدی با عدول از هرگونه پرنسیپ و اصول اخلاقی و سیاسی و نداشتن هرگونه خط قرمزی، دعوت بی‌بی‌سی را بپذیرند و به این شوی کثیف که رسما توهین به شعور دهها میلیون مخاطب فارسی‌زبان است مشروعیت ببخشند.