سه شنبه , ۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » هشدار دستگاه اطلاعاتی لندن از حملات هسته‌های ایرانی در بریتانیا و اروپا/

هشدار دستگاه اطلاعاتی لندن از حملات هسته‌های ایرانی در بریتانیا و اروپا/

دستگاه اطلاعاتی بریتانیا دوشنبه 22 ژوئیه ضمن هشدار از احتمال وقوع حملات سازمان یافته هسته‌های ایرانی مستقر در این کشور و سایر کشورهای اروپایی خبر داد.

دبی.العربیه نت فارسی/ به گزارش روزنامه «دیلی تلگراف» منابع اطلاعاتی بریتانیا تاکید کردند که این هسته‌های ایرانی سازمان یافته با شبه‌نظامیان «حزب الله لبنان» که از سوی دولت بریتانیا در فهرست سازمان‌های «تروریستی» قرار داده شدند در ارتباط هستند.

در گزارش دیلی تلگراف آمده است، در پی تنش‌های فزاینده جاری میان لندن و تهران پس از توقیف شدن یک نفت‌کش بریتانیایی در آب‌های بین‌المللی در خلیج عمان از سوی سپاه پاسداران ایران احتمالا بریتانیا از سوی این‌گونه هسته‌های «تروریستی» مورد حمایت رژیم تهران هدف حمله قرار گیرد.

روزنامه دیلی تلگراف نوشت که سرویس‌های امنیتی MI5 و MI6 بریتانیا ایران را پس از روسیه و چین بزرگترین تهدید امنیتی برای این کشور دانستند.

این روزنامه افزود، با استیلای سپاه پاسداران ایران بر نفتکش بریتانیایی stena impero نگرانی‌ها از احتمال وقوع حملاتی توسط هسته‌های «تروریستی» حمایت مالی شده از سوی تهران در سرتاسر اروپا بیشتر شده است.

یگان‌های ویژه پلیس مبارزه با «تروریسم» بریتانیا در سال 2015 یک هسته وابسته به حزب‌الله که پیش از دست‌زدن به عملیات «تروریستی» در حال ذخیره‌سازی چندین تن مواد منفجره بود را دستگیر کردند.

وکلای ایران

یک منبع اطلاعاتی گفته که ایران ممکن است «در صورت وقوع نزاع وکلای خود در قالب شبکه‌ای از افراد مرتبط با حزب الله لبنان را برای انجام حمله تروریستی به کار گیرد».

او افزود که «این نوع تهدید محلی است که ایران علیه بریتانیا به کار می‌گیرد».

منابع دیگر بر این باورند که ایران مسئول حملات سایبری است که در سال 2017 مجلس‌های نمایندگان و سنای بریتانیا را هدف قرار داده بود و از جمله حملات سایبری دیگری که در پایان سال گذشته اداره پست، دولت محلی و بخش خصوصی بریتانیا را هدف قرار دادند.

منابع رسانه‌ای لندن ماه گذشته از شناسایی و تفکیک شبکه وابسته به گروه «حزب الله» مورد حمایت ایران، توسط دستگاه‌های امنیتی بریتانیا خبر دادند که متهم است از سال 2015 در چارچوب پرونده‌ای که «از اذهان عمومی دور نگهداشته شده» اقدام به ذخیره‌سازی مواد اولیه ساخت بمب در لندن می‌کردند.

داده‌های اطلاعاتی

این روزنامه به نقل از منابع امنیتی گفت پلیس بریتانیا و سرویس‌ اطلاعاتی این کشور به اطلاعاتی از یک کشور بیگانه دست یافتند که گفته این گروه اقدام به ذخیره‌سازی 3 تن از ترکیب نیترات آمونیوم کرده‌اند.

در این گزارش آمده است که طی تحقیقات و تفتیش‌های به عمل آمده در مناطق شمال لندن یک شخص در این رابطه دستگیر شده است اما متعاقبا بدون اتهام آزاد شد زیرا که این عملیاتی اطلاعاتی و سری است و با هدف مجازات کیفری نبوده است.

این روزنامه در ادامه افزود که عدم اطلاع افکار عمومی از جزئیات این پرونده که به مدتی کوتاه پس از امضای توافق هسته‌ای با ایران از سوی قدرتهای جهانی در سال 2015 بوده بسیار «تعجب‌آور» است.

دیلی تلگراف افزود که هر کدام از دیوید کامرون، نخست وزیر و تریزا مای، وزیر کشور وقت بریتانیا از این موضوع مطلع شده اند اما هیچ‌کدام از نمایندگان بریتانیا که در آن زمان در حال بررسی موضوع اعمال تحریم‌هایی علیه حزب الله در بریتانیا بودند در جریان این پرونده قرار نگرفتند.

شایان ذکر است بریتانیا از سال‌ها پیش شاخه نظامی حزب الله لبنان را تحریم می‌کند اما امسال و تا چندی پیش کل حزب‌الله لبنان در فهرست سازمان‌های «تروریتسی» بریتانیا قرار نگرفته بود.

طی دو سال گذشته ایران به طرح‌ریزی و دست داشتن در عملیات «تروریستی» در خاک اروپا شامل ترور مخالفان و تلاش برای منفجر کردن مقر کنفرانس سازمان مجاهدین خلق در پاریس متهم شده است. و در این راستا یکی از دیپلمات‌های ایرانی، عناصر دست داشته در این حملات دستگیر شدند و تعدادی از دیپلمات‌های ایرانی از کشورهای اروپایی طرد شدند.

اتحادیه اروپا در دسامبر گذشته تحریم‌هایی را بر بخش امور درون‌مرزی وزارت اطلاعات ایران اعمال کرد که در ترور مخالفان ایرانی در کشور هلند و تلاش برای انفجار و ترورهای دیگری علیه گروه‌های مخالفان رژیم تهران در فرانسه و دانمارک نقش داشته است.