سه شنبه , ۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » روزنامه آلمانی “تاگس اشپیگل”: ابزار محدود اروپا برای مهار راهبرد مقاومتی ایران؟!!!!

روزنامه آلمانی “تاگس اشپیگل”: ابزار محدود اروپا برای مهار راهبرد مقاومتی ایران؟!!!!

یک روزنامه آلمانی نقش اروپا برای حل مناقشات اخیر در منطقه خلیج فارس بین ایران و آمریکا را سیاهی لشکری بیش ندانسته و امکانات این اتحادیه برای مهار مقاومت حداکثری ایران را بسیار محدود ارزیابی کرد

روزنامه آلمانی بررسی کرد: ابزار محدود اروپا برای مهار راهبرد مقاومتی ایران

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم روزنامه “تاگس اشپیگل” آلمان در مطلبی نوشت: اقدامات اخیر ایران در منطقه از جمله توقیف یک نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز موسوم به  استینا امپرو فشارها بر اروپا برای یافتن راهکاری به منظور خروج از این بحران را افزایش می دهد.

 روز گذشته ویدئوهایی در رسانه‌های اجتماعی پرچم جمهوری اسلامی را بر دکل این کشتی که به بندرعباس در خلیج فارس هدایت شده بود نشان می دادند. علاوه بر این بلندگوها از عرشه این نفتکش برخی مناجات های اسلامی را پخش می کردند. برخی کلیپ ها هم نشان می دادند که 23 خدمه این کشتی در آن نگه داشته شده‌اند.

هم زمان مقامات ایران از دستگیری 17 جاسوس آمریکایی در این کشور خبر داده‌اند. بر اساس اطلاعات سازمان‌های امنیتی در ایران این جاسوس ها اتباع ایرانی بودند که برخی از آن ها به اعدام محکوم شده‌اند. این متهمان برای سازمان سیای آمریکا فعالیت می کردند.

بیشتر بخوانید

دولت انگلیس روز دوشنبه در یک نشست ویژه کابینه امنیتی درباره شرایط و واکنش‌های احتمالی لندن به این اوضاع به بحث و بررسی پرداخت. به گفته وزیر دفاع انگلیس برخی گزینه‌ها در دست بررسی قرار دارد. بر اساس اطلاعات رسانه‌های انگلیسی تشدید تحریم های مالی علیه ایران از گزینه‌های احتمالی انگلیس است.

انگلیس، فرانسه و آلمان و همچنین اتحادیه اروپا این اقدام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را محکوم کرده‌اند. کشورهای اروپایی که می خواهند توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کرده و از جنگ بین ایران و آمریکا جلوگیری کنند به دنبال راهکارهایی می گردند تا بتوانند ایران را به سمت یک موضع به زعم خود متعادل تر حرکت دهند. اما امکان نفوذ اروپایی ها در این باره محدود است. مکانیسم مالی اینستکس که باید از مناسبات تجاری بین ایران و اروپا در برابر تحریم‌های آمریکا حمایت کند به اعتقاد تهران ناکافی بوده چرا که صادرات نفت ایران را پوشش نمی دهد. تلاش های میانجی گرانه به رهبری فرانسه هم تا به حال نتیجه قابل توجهی را به دنبال نداشته است. دخالت دادن روسیه و چین در این مسئله بهترین فرصت برای اروپا به منظور تاثیر گذاری بر ایران است.

مسکو مشارکت در سیستم مالی اینستکس را مد نظر داشته و خواستار گسترش این سیستم به عرصه تجارت های نفتی با ایران است. چین هم که تا شروع تحریم های آمریکا یکی از مهمترین خریداران نفت ایران بوده است اعزام یک هیات برای نشستی در وین که هفته آینده درباره آینده توافق هسته‌ای برگزار می شود را در دست بررسی قرار داده است.

نویسنده در ادامه نوشت: در غیر این صورت اروپا به ندرت ابزار و راه کارهایی را در اختیار دارد که بتواند تهران را به زعم خود به رویکرد تعادل حرکت دهد و یا آن را مهار کرده و جلوی این کشور را بگیرد. همه نیروها و احزابی که در ایران بر لزوم یک رویکرد سختگیرانه در قبال غرب فشار می آورند می دانند که غرب می خواهد تحت هر شرایطی از تشدید تنش ها در منطقه جلوگیری کند.

نویسنده در ادامه نوشت: محافل سیاسی ایران بر مقاومت حداکثری تاکید دارند و نیروهای به اصطلاح میانه رو در ایران هم وارد این دور شده‌اند. حامیان و مخالفان راهکار مذاکره با آمریکا در ایران البته در این باره با هم اتفاق نظر دارند که مناقشات با آمریکا تنها به صورت مستقیم با این ابرقدرت قابل حل است. اروپا در این شرایط در بهترین حالت نقش یک سیاهی لشکر را ایفا می کند.

انتهای پیام/