دوشنبه , ۷ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » دیدار دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران علی شمخانی از قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء «در پی تحولات امنیتی اخیر در منطقه»/

دیدار دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران علی شمخانی از قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء «در پی تحولات امنیتی اخیر در منطقه»/

علی شمخانی در جریان حضور در قرارگاه خاتم‌الانبیاء با غلامعلی رشید، فرمانده این قرارگاه و معاونان او دیدار کرد/

رادیو فردا  دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء، قرارگاه ارشد عملیات نظامی جمهوری اسلامی، رفته‌است. خبرگزاری‌های داخل ایران می‌گویند این دیدار «در پی تحولات امنیتی اخیر در منطقه» صورت گرفته‌است.

بنا بر گزارش‌ها علی شمخانی روز ۳۱ تیر ماه در جریان حضور در قرارگاه خاتم‌الانبیاء با غلامعلی رشید، فرمانده این قرارگاه عملیاتی نیز دیدار کرده‌است.خبرگزاری فارس می‌گوید آقای شمخانی در نشستی با معاونان قرارگاه «آخرین وضعیت منطقه و مخاطرات احتمالی و همچنین میزان آمادگی نیروهای مسلح» را بررسی کرده‌است.فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء، در این دیدار در مورد آنچه «ابعاد قدرت دفاعی و تهاجمی ایران» توصیف کرده هشدار داده و گفته نیروهای مسلح جمهوری اسلامی «وجوهِ غافلگیرکننده و محاسبه‌ناپذیر برای متجاوزین خواهند داشت».این مقام ارشد نظامی جمهوری اسلامی می‌گوید «هزینه‌های تجاوز بسیار بیشتر از دستاوردهای آن خواهد بود».در هفته‌های گذشته تنش‌ها در منطقه غرب آسیا شدت گرفته‌است. آمریکا بر توانایی‌ها و ظرفیت نظامی خود در آب‌های جنوب ایران افزوده‌ و در مورد هرگونه اقدام «خطرناک» ایران یا گروه‌های مورد حمایت آن، حمله به نیروهای آمریکایی، منافغ آن کشور و یا متحدانش، هشدار داده‌است.
آیا «سرنوشت» روی آب‌های جنوب رقم می‌خورد؟همزمان ایران یک پهپاد آمریکایی را سرنگون کرده‌است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده نیز اخیرا از سرنگونی یک پهپاد ایرانی خبر داده، هرچند مقام‌های ایران این موضوع را رد می‌کنند.چند روز پس از آن که پهپاد آمریکایی هدف حمله سپاه پاسداران قرار گرفت، غلامعلی رشید، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء، در بازدید از مرکز سامانه‌های موشکی نیروی هوافضای سپاه گفته بود ایران در رویارویی راهبردی در برابر ائتلاف آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی است.طی روزهای گذشته تنش‌ها بـُعد دیگری نیز به خود گرفته‌است؛ در پی توقیف یک نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق، تحت حاکمیت بریتانیا، ایران نیز یک نفتکش بریتانیا را توقیف کرده‌است.مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند این نفتکش قوانین را نقض کرده و با یک کشتی ماهیگیری تصادف کرده‌است.آن‌چه مقام‌های بریتانی رد کرده‌ و می‌گویند اقدام جمهوری اسلامی «از روی دشمنی» بود و نفتکش آن‌ها «در آب‌های عمان و با نقض آشکار حقوق بین‌الملل توقیف شده است».
معاون وزیر دفاع بریتانیا گفته است تحریم ایران یکی از گزینه‌های مطرح است.معاون وزیر دفاع بریتانیا: در حال بررسی گزینه‌های متعدد درباره ایران هستیم

روز یک‌شنبه شرکت «درایاد گلوبال»، ناظر بر میزان خطرات و امنیت دریایی، یک فایل صوتی را منتشر کرد که مربوط به مکالمات پیش از توقیف نفتکش استنا ایمپرو توسط سپاه پاسداران می‌شود. از این فایل صوتی چنین برمی‌آید که یک ناو جنگی بریتانیایی در منطقه پیش از توقیف نفتکش به نیروی دریایی سپاه در مورد این توقیف هشدار داده بود.

۳۰ تیر ماه توبیاس اِل‌وود، معاون وزیر دفاع بریتانیا، گفت لندن در حال حاضر گزینه‌های متعددی مطرح و در حال بررسی دارد و کشورش پس از «رایزنی با متحدان‌» خود، به اقدام مناسب دست خواهد زد.
فارس، تسنیم، رادیو فردا/ت