یکشنبه , ۴ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » دستهبندی نشده » تقارن عجیب سفر جان بولتون به ژاپن و سفر آخرت یوکیاآمانوی ژاپنی رئیس سازمان بین المللی انرژی اتمی!
WASHINGTON, DC - JULY 18: White House National Security Advisor John Bolton (R) listens to U.S. President Donald Trump as he and Dutch Prime Minister Mark Rutte talk to reporters in the Oval Office at the White House July 18, 2019 in Washington, DC. According to the Dutch government, the two leaders will discuss defense and security cooperation, especially focused on whether the Netherlands will participate in a global effort to secure international waterways against threats from Iran. (Photo by Chip Somodevilla/Getty Images)

تقارن عجیب سفر جان بولتون به ژاپن و سفر آخرت یوکیاآمانوی ژاپنی رئیس سازمان بین المللی انرژی اتمی!

در پی انتشار برخی گزارش‌ها مبنی بر عدم موافقت ژاپن برای پیوستن به ائتلاف پیشنهادی آمریکا در تنگه هرمز، مشاور امنیت ملی کاخ سفید با مقامات این کشور آسیایی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش «تابناک» به نقل از فارس، در پی انتشار برخی گزارش‌ها مبنی بر عدم تمایل ژاپن برای پیوستن به ائتلاف آمریکا در تنگه هرمز، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید، امروز (دوشنبه) نشست‌هایی را با مقامات ارشد ژاپن برگزار کرد.

خبرگزاری کیودو ژاپن گزارش کرد، انتظار می‌رود در این نشست‌ها در خصوص طرح واشنگتن برای تشکیل یک ائتلاف چندملیتی برای آنچه که محافظت از امنیت عبور و مرور کشتی‌ها در تنگه هرمز خوانده شده، بحث‌ها و گفتگو‌هایی انجام گرفته باشد.

طبق این گزارش، بولتون همچنین با هدف دیدار با «شوتارو یاچی» مشاور «آبه شینزو» نخست‌وزیر و رئیس دبیرخانه شورای امنیت ملی ژاپن و همچنین «تارو کونو» وزیر امور خارجه این کشور به «توکیو» سفر کرده است.

کیودو ادامه داد، بولتون بعد از دیدار با یاچی در دفتر نخست‌وزیری ژاپن به خبرنگاران گفت: «ما بحث‌های سازنده‌ای در خصوص طیف گسترده‌ای از موضوعات داشتیم.» وی، اما اشاره‌ای به این موضوع نکرد که آیا درباره طرح ائتلاف آمریکا گفت‌وگویی صورت گرفته یا خیر.

آبه نیز در یک کنفرانس خبری به ائتلاف پیشنهادی آمریکا در تنگه هرمز اشاره کرد و گفت: «ما باید نگاه دقیقی به طرح آمریکا و اینکه چه نوع اقداماتی ضروری است، داشته باشیم».

این مقام ژاپنی به تنش‌های اخیر در منطقه غرب آسیا اشاره کرد و گفت که ژاپن در تنش‌زدایی میان آمریکا و ایران، «نقش خود را ایفا خواهد کرد».

پیش از این، وزیر دفاع ژاپن تصریح کرده بود که توکیو هیچ طرحی برای اعزام نیرو‌های ژاپنی به غرب آسیا برای پیوستن به ائتلاف نظامی پیشنهادی آمریکا در راستای تضمین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز ندارد.

بولتون در یک سفر سه روزه به ژاپن به سرمی‌برد که تا فردا (سه‌شنبه) ادامه دارد. او با «تاکشی ایوایا» وزیر دفاع ژاپن نیز دیدار کرده و بعد از ژاپن قصد دارد به کره جنوبی سفر کند.

به دنبال حمله به دو نفتکش در دریای عمان در ماه گذشته میلادی که یکی از این نفتکش‌ها متعلق به یک شرکت ژاپنی بود آمریکا با متهم کردن ایران به دست داشتن در این حملات طرحی برای تشکیل یک ائتلاف نظامی در راستای حفاظت از کشتی‌های تجاری در آب‌های خلیج فارس به کشور‌های مختلف ارائه کرده است.

پس از آن انگلیس به طور غیرقانونی، نفتکش حامل نفت ایران را در تنگه جبل الطارق توقیف کرد و روز پنجشنبه نیز، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، یک فروند نفتکش انگلیسی را به دلیل عدم رعایت قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی در تنگه هرمز توقیف کرد.