شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » جنگ » سپاه پاسداران از توقیف یک نفتکش بریتانیایی در تنگه هرمز خبر داد

سپاه پاسداران از توقیف یک نفتکش بریتانیایی در تنگه هرمز خبر داد

سپاه پاسداران جمعه ۲۸ تیرماه اعلام کرد که یک نفتکش بریتانیایی را در تنگه هرمز توقیف کرده است.

گرت مارکیس، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، با بیان این که از توقیف نفتکش مطلع شده گفته است، ایالات متحده به همکاری با متحدان برای مقابله با اقدامات «مخرب ایران» ادامه می‌دهد.

روابط عمومی نیروی دریایی سپاه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «عصر امروز یک فروند نفتکش انگلیسی با نام” “stena impero” هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد.»

این بیانیه اضافه کرده است: «نفت‌کش مذکور پس از توقیف به ساحل هدایت و برای سیر مراحل قانونی و بررسی‌های لازم تحویل سازمان بنادر و دریانوردی شد.»

یک سخنگو وزارت دفاع بریتانیا هم در این زمینه گفته است: ما خیلی فوری به دنبال دستیابی به اطلاعات بیشتر و ارزیابی وضعیت بعد از انتشار گزارش‌ها درباره حادثه خلیج فارس هستیم.

شرکت کشتیرانی «استنا بالک» در بیانیه‌ای هم تایید کرده است که ساعت ۶ بعداز ظهر به وقت محلی نفتکش استنا امپرو، ثبت شده در بریتانیا، به هنگام حرکت در آب‌های بین المللی در تنگه هرمز توسط چند قایق تندرو و یک هلیکوپتر به داخل آبهای ایران هدایت شده است.

این شرکت همچنین اعلام کرده است که ارتباطش با نفتکش استنا امپرو و ۲۳ خدمه آن قطع شده است.

پیشتر گزارش شده بود که نفتکش «استنا امپرو» با پرچم بریتانیا به طور ناگهانی مسیرش را به سمت آبهای ایران تغییر داده، در حالی که مقصد آن عربستان سعودی بوده است.

گفته می‌شود این نفتکش از بندر فجیره امارات عازم بندر الجبیل عربستان بوده، ولی مسیرش را عوض کرده و به سمت آب‌های سرزمینی ایران هدایت شده است.