پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » تحلیل فارین پالیسی از پیشنهاد هسته‌ای جدید محمدجوادظریف در نیویورک؛ در دیدار با سناتور رند پاول!
WASHINGTON, DC - JULY 18: White House National Security Advisor John Bolton (R) listens to U.S. President Donald Trump as he and Dutch Prime Minister Mark Rutte talk to reporters in the Oval Office at the White House July 18, 2019 in Washington, DC. According to the Dutch government, the two leaders will discuss defense and security cooperation, especially focused on whether the Netherlands will participate in a global effort to secure international waterways against threats from Iran. (Photo by Chip Somodevilla/Getty Images)

تحلیل فارین پالیسی از پیشنهاد هسته‌ای جدید محمدجوادظریف در نیویورک؛ در دیدار با سناتور رند پاول!

محمد جواد ظریف، با ورودش به نیویورک در روز پنجشنبه و ارائه پیشنهاد یک رژیم بازرسی هسته ای جامع به سناتور رندپاول در قبال رفع تحریم های آمریکا، مرحله ی جدیدی را در بازی عمومی که بین ایران و ایالات متحده ـ از زمانی که دو کشور تقریبا در ماه گذشته نزدیک به ورود به جنگ شدند ـ آغاز کرد.

دونالد ترامپ در کنار رند پاول
دونالد ترامپ در کنار رند پاول

پیش از این گفته میشد که “سناتور رند پال” به دونالدترامپ  پیشنهاد داده بود که با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، دیدار کند و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده، می‌گویدکه با این درخواست موافقت کرده بود.

بنا به گزارش نشریه اینترنتی المانیتور محمدجوادظریف که یک هفته گذشته در نیویورک بود، در ساعات پایانی حضورش در آمریکا با این قانونگذار آمریکایی دیدار کرد.مقام‌های ایرانی هنوز این خبر را تأیید یا تکذیب نکرده‌اند.

در عین حال، ماه گذشته ترامپ در مصاحبه با خبرنگاران گفت، همچنان به بولتون اعتماد دارد، اما او را به عنوان یک صدا در میان بسیاری از صدا‌های مشورت دهنده دیگر می بیند. وی افزود: بولتون یکی از تندروترین مشاوران اوست و گفت: افراد دیگری که این موضع را ندارند، هم در دولت من هستند.

در میانه تشدید تحریم تجاری آمریکا، حملات [منسوب به ایران] به تانکرهای نفت و ساقط کردن یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی توسط نیروهای نظامی تهران،  وزیر امور خارجه ایران روشن کرد، تهران مایل به مصالحه است و حتی «احتیاط» رئیس جمهور آمریکا را ستایش می کند.

آخرین تلنگر به سقوط و تنزل بولتون در فرآیند تصمیم سازی ترامپ

بر اساس گزارش پالیتیکو به تازگی، ترامپ به سناتور رند پاول، جمهوری خواه کنتاکی و از لیبرتارین های سرسخت، مجوزی برای تلاش در راه ایجاد کانال سیاسی با ایران داده است (گرچه انکار کرده که پاول را به عنوان سفیر دیپلماسی با ایران منصوب کرده است).  در همین حال ظریف روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگاران دیدار با پاول را تکذیب نکرد؛ اما نقش این سناتور را “بیش از حد بزرگ شده” توصیف نمود.

اگر چنین اتفاقی بیفتد، کانال رند پاول و حضور ظریف در نیویورک، نخستین راه مشخص برای مذاکرات بین ایالات متحده و ایران در طول بحرانی است که تقریبا نزدیک به ایجاد جنگ میان دو کشور شده بود و این بحران نشانه ای از فروکش ندارد. در روز جمعه، ایران یک تانکر نفتکش بریتانیایی را توقیف کرد، که منجر به تشدید تنش ها بین تهران و غرب شد.

یکی از منابع ما، بولتون را “بی تفاوت نسبت به مسائل” توصیف کرده، ولی افزوده در دولتی که توسط آشفتگی و حرکات سیاسی ضعیف تعریف شده است، سؤال اصلی این است که آیا حرکت به سوی تعامل نشان دهنده “تغییر دائمی سیاست خارجی رئیس جمهور است یا خیر؟”

این منبع معتقد است: [بولتون] یک حرفه ای است و این را درک می کند.

اما تفاوت بین بولتون و ترامپ بدون عواقب نیست. هنگامی که بولتون صحبت می کند، معلوم نیست که آیا وی از طرف رئیس جمهور صحبت می کند یا اینکه ترامپ در ظرف چند ساعت از اظهارنظر مشاور خود از او انتقاد خواهد کرد.

بولتون در طول دوران حرفه ای خود، از رویکرد تهاجمی به استفاده از قدرت آمریکایی حمایت کرده و معمولا به هزینه از دست رفتن مذاکرات دیپلماتیک. در تهران، بولتون با سوءظن شدید دیده می شود، زیرا بارها و بارها از سرنگونی حکومت اسلامی حمایت کرده است. با این حال، در رابطه با دشمنان اصلی آمریکا، ایران و کره شمالی، ترامپ از جلسات مذاکره یا پیشنهادات عمومی برای مذاکرات حمایت می کند.

به شکلی قابل توجه، قطع ارتباط با ترامپ به نظر نمی رسد که منجر به آن شده باشد بولتون کامل از حیطه توجه و علاقه رئیس جمهور خارج شود. انتظار می رود، بولتون هفته آینده سفر خود به ژاپن و کره جنوبی را آغاز کند تا روابط بین دو متحد آمریکایی را که در یک جنگ تجاری خفیف قرار دارند – آن هم در حالی که واشنگتن به آنها نیاز دارد که در مهندسی دستیابی به موفقیت در مذاکرات با کره شمالی و مقابله با چین، در یک جبهه باشند – بهبود بخشد.

ترامپ ماه گذشته در مصاحبه با خبرنگاران گفت، او همچنان به بولتون اعتماد دارد؛ اما او را به عنوان یک صدا در میان بسیاری از صداهای مشورت دهنده دیگر می بیند. وی افزود: بولتون یکی از تندروترین مشاوران اوست و گفت: افراد دیگری که این موضع را ندارند، هم در دولت من هستند.

یکی از صداهای کلیدی که ترامپ را برای جلوگیری از جنگ مسلحانه با ایران تشویق کرد، کارلسون، مجری فاکس نیوز بود که از برنامه تلویزیونی خود به عنوان یک کانال ارتباطی عظیم با کاخ سفید استفاده می کند.

جیمز کارفانو، معاون رئيس جمهور در بنیاد میراث محافظه کایری می گوید: شیوه مشاوره نامتعارف ترامپ منعکس کننده یک ویژگی کلیدی زندگی به عنوان مشاور امنیت ملی رئيس جمهور است: ترامپ حرف خودش را می زند و کار خودش را می کند. مشاوران امنیت ملی ممکن است زمانی دروازه‌بان هایی برای تفکر رئیس جمهور در مورد سیاست خارجی و امنیتی بوده باشند، اما در کاخ سفید ترامپ، این مسأله دیگر مثل سابق درست نیست. هیچ مشاوری نیست که به ترامپ بگوید چه کار کند.